Jump to content

Sakın yatağınızı toplamayın!


Thyke00

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları uyarıyor: Sakın yatağınızı toplamayın!

 

 

http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/09/10/fft107_mf5764422.Jpeg

 

 

Pek çoğumuz ama annelerimizin baskısıyla ama yılların verdiği alışkanlıkla kalkar kalkmaz yataklarımızı topluyoruz. Ancak meğerse bunu yaparak sağlığımıza ağır zararlar veriyormuşuz da haberimiz yokmuş! Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim, siz siz olun yatağınızı toplamayın. Neden mi?

 

 

 

Çocukluğunuzdan beri yatağınızın altında canavar olduğunu, olabileceğini en az bir kez düşünmüş ve korkmuşsunuzdur. Korkmayın canavarlar yatağınızın altında değil. Üstünde! Üstelik onları istemeden siz üretiyor da olabilirsiniz! Sabah uyanır uyanmaz işe ya da okula gitmeden önce hızlıca topladığınız yataklarınız tam bir canavar üretim merkezi! Nasıl canavarlardan bahsediyoruz peki? Aşağıda resmi olan küçük dostunuzla tanışın!

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/09/10/201509101059_Dust-Mite.jpg

Bu bir toz akarı. Korkutucu görüntüsü sizi tedirgin edebilir ancak merak etmeyin gözle görmeniz mümkün değil. Kendisi çok küçük. Peki ne var bunda korkacak derseniz, bunlardan 1.500.000 tanesinin üstünüzde gezindiğini düşünün! Evet yanlış yazmadık tam bir buçuk milyon! Peki 1.500.000 toz akarını bir araya ne topluyor? Eğer sabah kalkar kalkmaz yatağınızı topluyorsanız, toz akarlarına "Millet toplanın parti var!" demiş oluyorsunuz.

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/09/10/201509101059_making-bed.jpg

Kensington Üniversitesi araştırmacıları 2005'ten bu yana toz akarları üzerinde çalışıyorlar. Toz akarlarının en sevdiği besin kaynağı, üstümüzden dökülen deri parçaları. Her kaşındığımızda ve sabit durduğumuz her noktada ardımızda toz akarlarının yutabileceği deri parçacıkları bırakıyoruz. Bunu da en çok yatarken yapıyoruz. Ancak toz akarlarının bu parçaları yemek için toplanması adına uygun şartların oluşması gerekiyor. Bunun için de en uygun koşulları istemeden biz sağlıyoruz. Gece üstünde yatılmış, hafif terlenilmiş, pek çok deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz. Bu haber muhtemelen annelerinizin hoşuna gitmeyecek ama araştırmacıların tavsiyesi kalktığınızda yatağınızı olduğu gibi bırakıp bütün gün boyunca havalanmasını sağlamak. Böylece toz akarları beslenmek için yatağınızda toplanamıyorlar! En iyisi mi bırakın dağınık kalsın...

 

Alıntı

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğallık güzeldir. Kadınlarda makyaja karşı olduğum gibi yatakların da toplu olmasına karşıyım :D

 

Bu kirli çorapların çekyatı süslemesine kadar gider, çok tehlikeli. Yatağımızın üzerini örtmüyorsak el yordamıyla çarşafı gerdirelim en azından buruşuk kalmasın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

OKB hastası olunca 2 günde bir çarşaf yastık yorgan yıkıyosunuz temiz temiz seriyosunuz o yüzden böcek gelmiyor. Ayrıca dağınık bir yatak ve odadansa böcekleri tercih ederim.

bknz. titizlik takıntısı / düzen takıntısı - Obsesif Kompulsif Bozukluklar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu güne kadar yaşadıysak bu günden sonra da sıkıntı olmaz derim ben:DAyrıca merak etmiyor değilim böyle enteresan içerikleri nereden buluyorsun?Ne zaman forumda değişik başlık görsem bi bakıyorum Thyke00 açmış :D

 

Mükemmel hayal gücüm ve derin deham sayesinde :D Şaka bir yana teşekkür ederim :acute:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...