Jump to content

Yoga Merkezlerinde Heykel, Tütsü ve Farklı Dinlerin Müzikleri Yasaklandı!


GOZ

Önerilen Mesajlar

Bir süre önce eğitmenlerin itirazlarına rağman Herkes İçin Spor Federasyonu’na bağlanan yogaya şimdi de talimatname geldi. Yoga merkezlerinde artık heykel, tütsü ve farklı dinlere özgü ilahi müzikler kullanmak yasak.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre, yoga merkezlerine dini sembol ve müzik yasağı getirildi. Yoga merkezlerinin kriter ve şartlarının belirlendiği talimatnameye göre, heykel, tütsü, mantralar kapatılma sebebi sayılabilecek. Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’nun (HİS) getirdiği ilginç kurallar şunlar:

"Bundan böyle yoga merkezlerinde dini obje, tütsü, resim ve heykel bulunamayacak, farklı dinlere özgü ilahi müzikler çalınamayacak."

Talimatta yer alan ‘farklı din’ maddesi tartışma yaratırken, eğitmenler de konuya tepki gösterdi.

Farklı din nedir?

 

 

Eski Yoga Eğitmenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Benjamin Scott, yoktan var edilen kurallarla yaşam alanları ve inaçların kısıtlandığını ileri sürdü. Herkesin farklı dine inanabileceğini vurgulayan Scott, “Talimat hazırlanırken görüş aldılar ancak son hali asla bizim önerilerimizle bağdaşmıyor. Dini sembolden ve ‘farklı din’ ifadesinden neyi kastettikleri belli değil. Yoga, 5 bin öğretili bir kültür. Sembollerin kullanıldığı eğitimleri zan altında bırakıyorlar” dedi.

Yoga Vakfı Başkanı Adnan Çabuk da şunları söyledi: “Yogada mistik bir müziğin, sembol ve objelerin kullanılması çok doğal. Tüm yoga yapılan ülkelerde semboller/objeler kullanılır. İç dünyamızı simgeleyen Mevlana, Buda gibi aydınlanmış şahsiyetlerin resimleri de yoga salonlarında bulundurulur. Bu simgeler, din değiştirme için bir araç veya hedef olamaz. Yoga, bir din değildir.”

'Maksat misyonerlik yapılmasın'

 

 

Yoga merkezleriyle ilgili ilk kez talimatname hazırlandığını belirten HİS Teknik Kurul Başkanı Süleyman Gönülateş ise, misyonerliğe karşı önlem aldıklarını savundu. Tüm spor salonlarında olduğu gibi yoga merkezlerinde de dinsel simgelerin olmaması gerektiğini söyleyen Gönülateş, şöyle konuştu: “Talimatı biz hazırladık, Gençlik ve Spor Bakanlığı onayladı. Farklı dinlerden kastımız, İslamiyet dahil tüm dinler. Dini semboller salonlara girdiğinde misyonerlik, siyaset başlıyor. Yoga da spor ise dinle ilişkili hiçbir şey bulunmamalı. Haç gibi belirgin objeleri görmek istemiyoruz.”

 

 

t24.com.tr sitesinden alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya artık neremle güleceğimi şaşırıyorum bak cidden. :D Ne söyliyim ne diyim diye düşünüyorum cümle kuramıyorum. Böyle bir saçmalık olabilir mi ya ? diye bile sormuyorum. Olur. Ülkemizde herşey öyle yolunda ki, düzeltilecek hiçbir sorunumuz, hiçbir problemimiz yok. Bu yüzden can sıkıntısından yoga merkezlerine sarıyoruz artık. Mehter marşı eşliğinde meditasyonumuzu yapacağımız, ''Yoga Ocakları'' yakında hizmetinizde... (!)

Ya bırak artık ya... Bırak Allah aşkına ya...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu nasıl bir mantık arkadaş. o zaman kiliseleri de kapatın. komple 'aykırı' ne varsa kapatın! zaten oraya doğru gidiyoruz. gidişat belli ve hiç iyi değil. en sonunda belli bir kesim sinir krizleri geçirip bakırköye yatırılacak. bizim spa'ya falan gelirlerse hele dalarım ciddi anlamda. ilk sinir krizi geçiren ben olurum zaten potansiyelim var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Farklı Dillerden Yabancı Çocuk Şarkıları

   O du lieber Augustin - Kinderlieder zum Mitsingen   9baRBhQgmAiuDv9HLK0&index=4    Der Kuckuck und der Esel - Kinderlieder zum Mitsingen   9baRBhQgmAiuDv9HLK0&index=7    Ζουζούνια - Ακαντού       Japanese - ボウロのうた《東京ハイジ》       Japanese Children's Song - 童謡 - Ōkina kuri no ki no shita de - おおきなくりのきのしたで       Çince - Sanatçı: Kim Sol Mae       Haifa Wehbe - Baba Fein       Au clair de la lune - Chansons et comptines avec Pinpin et Lili  

   , Yer: Meditative / Ethnic

  • Güncel Heykel Sanatında Büyü Olgusu

   İlkçağlardan beri sanat ve büyü kavramları değişik zamanlarda birbirine geçmiştir. Büyücü ve sanatçının iç içe geçtiği yabanıl inanışlarda, yaratılan kurguyla bu kurgunun niyetleri bakımından arkaik pek çok kültürde benzerlikler vardır. Paganizm ve animizm gibi yabanıl kökenli inanışlarda bu benzerlik oldukça etkileyicidir. Canlandırılan büyü ayinleri ve ritüeller, çağdaş heykel sanatında bazen biçimsel olarak, bazen de bir metafor olarak kullanılmıştır. Gerek malzeme kullanımı gerekse sanatçıla

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Saksafon Müzikleri

   Saksofon veya saksafon, çoğunlukla koni ve “S” biçiminde pirinçten üretilen, ağzındaki kamış vasıtasıyla ses çıkartılabilen bir çalgıdır. 1840’lı yıllarda, Adolphe Sax tarafından tasarlanmıştır...     Antoine-Joseph "Adolphe" Sax günümüzde kullanılan hâliyle saksofonu icat eden ve ilk kullanan mucit. Belçika'nın Dinant şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı. Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır...     Doğum tarihi ve yeri: 6 Kasım 181

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Birden fazla farklı doğal taşı takı olarak kullanabilir miyim?

   Başlıkta yazdığı gibi sorum gayet net, birden fazla farklı doğal taşı takı olarak kullansam ne olur? Hepsinin etkisinin görür müyüm veyahut enerjileri çakışır mı? Böyle bir olay var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bir de melek kuvars aura taşı aramaktayım Türk sitelerinden, bildiğiniz yer var mıdır? Ya da İstanbul'dan, Ankara'dan satın alıp Malatya'ya sipariş verebileceğim bir yer falan? Teşekkürler şimdiden.

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Semavi Dinlerin (Kurguların) Alıntılandığı Kaynaklar

   Prof. Muazzez İlmiye Çığ (Sümerolog);     Sümerliler Tanrılar dünyası üzerine pek çok efsaneler geliştirmişler, şiirler ilahiler, törenler yaratmışlar ve bunları ilk defa yazıya geçirmişlerdir. Onların kurdukları dinler, zamanla tek tanrılı dinlerin temelini oluşturmuştur. Tek Tanrılı dinler dikkatle incelendiğinde, diğer tanrıların tamamen yok olmadığını açıkça görebiliriz. Bu dinlerde melekler, şeytanlar, cinler olarak varlıklarını korumaktadırlar.     Tek Tanrılı dinlerin temelini oluşturan

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...