Jump to content

Stonehenge’in Yakınında Taş Anıt Keşfedildi


nameste

Önerilen Mesajlar

Stonehenge’in Yakınında Devasa bir Neolitik Taş Anıt Keşfedildi

 

İngiltere’deki Stonehenge’e sadece 3 km uzaklıktaki Durrington Walls adlı anıtın altında, daha erken döneme ait devasa bir taş anıt keşfedildi. Son teknoloji yöntemlerle kazı yapılmadan tespit edilen anıt, C-şekilli bir Neolitik arena oluşturan 90 dikilitaştan oluşuyor. Yeni anıtın kasıtlı olarak gömülmüş olmasının dini bir değişikliğe işaret ettiği düşünülüyor.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri5-800x450.jpg

 

 

Araştırmacılar yeraltı radarı (GPR) kullanarak toprak altında, yüksekliği 4.5 metreye kadar uzanan 40 adet yekpare taş tespit etti. Bunun yanında toprak altında kırılmış olarak duran 35 adet taş, ve taşların içinde durduğu 50 adet devasa temel çukuru da tespit edildi.

Stonehenge Hidden Landscape (Stonehenge Saklı Manzaralar) Projesi başkanı arkeolog Vince Gaffney “Görmeye başladığımız bir tümseğin altında korunmuş olan, İngiltere’nin ve belki de tüm Avrupa’nın en büyük taş anıtı. Steroit almış arkeoloji gibi” diyor.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri2.jpg

 

 

Taşların 4,500 yıl önce buraya taşınarak, doğal bir çöküntünün etrafına yapılmış bir ritüel arena oluşturulmuş. Ekip tarafından bulunan taşlar bu arenanın güney kısmını oluşturuyor. Taşlar, doğal çöküntüyü vurgulamak için dikine kesilmiş kireçten bir çizgiyle birbirine bağlanıyor. Gaffney bunun ritüel bir arena olduğunu düşündüklerini söylüyor.

 

Taramalar sonucu elde edilen görüntüler taşların yerde yattığını gösterse de Gaffney ilk başta taşların ayakta olduğunu, fakat Neolitik insanları alanı yeniden kullanırken kenara itildiğini düşünüyor. Yatık duran taşlar büyük bir tümseğin altında kaybolmuş. Taşlar daha sonra da geri kalanı tamamen dairesel olan Durrington Walls isimli anıtın, daha düz ve biçimsiz güney sınırı haline gelmiş. Gaffney yeni keşiflerin “Stonehenge arazisinin zaman içinde nasıl değiştiğiyle ilgili yeni bir öğe” olduğunu söylüyor.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri11-800x600.jpg

 

 

Durrington Walls büyüklüğünden dolayı “superhenge” lakabını almış durumda. Çevresi 1.6 km uzunluğunda olan anıt bilinen en büyük dairesel taş anıtlardan. Taşların etrafında önce 18 m genişliğinde bir hendek, sonra da 40 metre genişliğinde ve 1 metre yüksekliğinde bir tümsek bulunuyor. Anıtın içinde de daha sonraki bir yerleşime ait daha küçük çitler ve tahtadan daireler de bulunuyor.

 

Durrington Walls’da yeni keşfedilen anıt, ilk taşlar MÖ 3100 yılında dikildiğinden beri yapıların değiştirildiğini ve yeniden kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca bulunan, kireçtaşıyla örtülmüş ahşap bir binanın da, ölü gömme ritüeli olarak ölülerin etlerinin kemiklerinden ayrıldığı bir Ölüler Evi olduğu düşünülüyor.

 

Durrington Walls Stonehenge’den yaklaşık 100 yıl sonra, MÖ 27. yüzyılda inşa edildi. Yani yeni keşfedilen anıt da Stonehenge’le aynı zamanda, hatta belki daha önce inşa edilmiş olabilir. Gaffney “Bu çok iyi kotunmuş yeni taş anıtın keşfi, Stonehenge’i ve içinde bulunduğı araziyi anlamamız açısından çok önemli. Tarihöncesi Avrupa’daki en büyük törensel alanların birinde, tamamen beklenmedik bir anıtsal mimari evresini ortaya çıkarmanın yanısıra, Stonehenge’le çağdaş, hatta daha erken bir anıt bile bulmuş olabiliriz” diyor.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri7-800x600.jpg

 

 

Yeni Keşif Dinde bir Değişime İşaret Ediyor

Arkeologlar Durrington Walls’un altındaki bu yeni keşfedilen daha erken tarihöncesi yapının, büyük bir dini değişim kapsamında devreden çıkarıldığını düşünüyor. Taşların gömülmesi belki de yakınlardaki önemli bir tepenin kutsallığı üzerine kurulmuş bir dinden, yeni bir güneş kültüne geçişi temsil ediyor olabilirdi.

 

Yeni keşfin gösterdiğine göre, MÖ 3. binyıl içinde, belki de Stonehenge MÖ 2600deki inşasından önce, Durrington bölgesinde at-nalı şekilli bir tapınak yapılmıştı. Atnalının 800 metre uzunluğundaki güney ve batı kısımları en azından 200 adet dikilitaş ile yapılmış gibi gözüküyor. Bu taşların çoğu 3 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğindeydi. Bu taşların hiçbiri kazılmamış olmasına rağmen, yan tarlada bulunan ve hala ayakta olan kumtaşından bir dikilitaş (The Cuckoo Stone), gömülü olanların da kumtaşı gibi yerel taşlardan yapılmış olabileceğini düşündürüyor.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri6-800x450.jpg

 

Fakat at nalı şekilli yapının kuzey sınırı dikilitaşlarla değil, doğal bir tepenin kenarını oluşturan kavisli bir çizgiyle tanımlanıyor. Bu tepenin sırtı bir aşamada insanlar tarafından dikleştirilmiş. Bu bir ihtimalle taşların dikildiği dönemde yapılmış olabilir. Eğer öyleyse bu 4 metre yüksekliğindeki dikleştirilmiş yamaç, tapınağın arka ve kuzey bölümlerinde kireçtaşından alçak bir tepe haline gelmişti.

 

Yaklaşık MÖ 2600’de bu at nalı şekilli yapı, 3 km uzaktaki yeni bir güneş kültü tapınağının -yani Stonehenge’in -gölgesinde kaldı. Sonuç olarak MÖ 2500 civarında da yapı devreden çıkarıldı, ve bugün Durrington Walls olarak bilinen güneşe yönelik dairesel bir anıtla değiştirildi.

Elde edilen görüntülere göre, at nalı şeklindeki ilk yapının dikilitaşları kasıtlı olarak yuvalarından çıkarıldı ve yeni yapılmış bir tümseğin batı ve güney kısımlarının altına gömüldü. Yeni yapılmış tümsek de önceki yapıdan kalan doğal (fakat dikleştirilmiş) tepenin kenarıyla birleşerek kaba bir daire olan Durrington Walls anıtını oluşturdu.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri4-800x800.jpg

 

Profesör Gaffney “Neolitik dönemde taşların gömülmesi, neredeyse kesin olarak önemli bir sosyal ve dini değişime işaret eder” diyor. Yeni keşif, herhangi bir alanda Stonehenge öncesi evreden Stonehenge güneş evresine geçişin kesin olarak görüldüğü en çarpıcı örneği temsil ediyor. Tarihöncesi dönemde dinde gerçekleşen bir değişimin doğası ve gerçekleştiği an genellikle bu kadar belirgin ve anlaşılabilir değildir. Durrington Walls’daki gömülmüş dikilitaşlar bu nedenle bir istisna oluyor.

 

Projede çalışan Profesör Paul Garwood “Durrington Walls örneğinde gördüğümüz gibi, bu projenin sağladığı olağanüstü detay ve yenilikler, Stonehenge ve etrafındaki dünya hakkındaki düşünclerimizi temelden değiştiriyor. Stonehenge bölgesi ve buradaki anıtlar üzerine yazılan herşeyin yeniden yazılması gerekecek” diyor.

 

Proje gerçekten de Stonehenge’in görkemli bir yalnızlık içinde var olmadığını, fakat birçok daha küçük dini ya da törensel yapının ortasında yer aldığını gösteriyor. Yeni keşifler üzerinde yapılacak gelecek araştırmalar da Stonehenge zamanındaki topluma ışık tutacak.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri10-800x533.jpgYeraltı Radarı (GPR) ve Stonehenge

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri3.jpg

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/09/durri9-800x600.jpg

 

Kaynak:http://arkeofili.com/?p=6784

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Bu Taş Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

   Merhabalar öncelikle, Aşağıda paylaştığım fotoğraftaki taş orman benzeri bir yerde bulundu. Ufalanabiliyor biraz kuvvet uyguladığımda ve fotoğraftakinden daha parlak. Çok ilgimi çekti fakat ne olduğu hakkında bir bilgim yok. Bu konu hakkında bir fikri olan var mı acaba?  

   , Yer: Bioenerji

  • Bu Taş Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

   Merhabalar öncelikle herkese. Aşağıdaki fotoğraftaki taşa orman benzeri bir yerde denk geldim. Yumuşak da bir yapısı var aslında fakat çok parıltılı, fotoğraftakinden daha da fazla aslında. Ben bu konularda pek bilgili değilim, eğer tahmini olan varsa yorum yapabilir mi acaba?  

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Şifalı taş ile duş almak

   Arkadaşlar nereye açsam bilemedim şimdik. Bende buraya açtım. Moderatörler kusuruma bakmasın. Merak ettim, şifalı taş ile duşa girmem bir şeyi değiştirir mi? Yapısını bozar mı, bir zarar verir mi? Birde her zaman mı takmam gerekli yoksa uyurken çıkarıyım felan filan var mı?   Not: taştan taşa değişir diyorsanız, sodalit taşı almayı düşünüyorum. (Kolye ucu)

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Latin Amerika Tarihinin En Büyük Piramidi Keşfedildi

   Ewao’nun 9 Temmuz tarihli haberine göre; araştırmacılar Meksika’da, Maya şehri Teotihuacan’daki Büyük Güneş Piramidi’nden daha büyük bir piramit keşfettiler.     http://i1.wp.com/nereye.com.tr/wp-content/uploads/2015/11/latin-amerika-piramit.jpg?resize=660%2C411     Chiapas’taki Ulusal Tarih ve Antropoloji Enstitüsü uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre piramidin yüksekliğinin 75 metre, yaşının ise 1700 olduğu tahmin ediliyor. Böyle bir büyüklük piramitin ne amaçla kullanıldığı sorusunu akılla

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Dünya'ya en uzak galaksi keşfedildi

   Dünya'ya en uzak galaksi keşfedildi!Dünya'ya zaman ve mesafe açısından şimdiye kadarki en uzak galaksinin keşfedildiği bildirildi.Yale ve California Santa Cruz üniversitelerinden gök bilimcilerin üç farklı teleskop kullanarak keşfettiği bebek galaksinin, Dünya'ya 13,1 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğu ve Evren'in ilk nesil galaksileri arasında yer aldığı belirtildi.EGS-zs8-1 ismi verilen galaksinin, Büyük Patlama'dan 670 milyon yıl sonrasında ve sadece yaklaşık 100 milyon yaşında olduğu kaydedil

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

×
×
 • Yeni Oluştur...