Jump to content

Alternatifli Anayasa !


Kinyas

Önerilen Mesajlar

Alternatifli anayasa

Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki komisyonca hazırlanan 'Sivil Anayasa' paketinde bazı maddeler alternatifli olarak yazıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulan 'Sivil Anayasa' paketinde devrim niteliğinde düzenlemeler yer alıyor

 

 

Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığında Anayasa Hukuku öğretim üyelerinin hazırladığı 'Sivil Anayasa' paketinde bazı maddeler alternatifli olarak hazırlandı. Bu maddeler konusundaki son kararı AK Parti yönetimi verecek. Başbakan Erdoğan'a sunulan Sivil Anayasa paketinde devrim niteliğinde düzenlemeler bulunuyor.

Pakette alternatifli olarak hazırlanan maddeler arasında Milli Güvenlik Kurulu ile ilgili madde de bulunuyor. MGK'nın yapısıyla ilgili iki öneri üzerinde durulurken, Din ve Vicdan Özgürlüğü ile ilgili 24. madde ise 12 Eylül döneminde getirilen ilköğretim okullarındaki zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile ilgili olarak da zorunluluğun devam etmesi veya bu derslerin isteğe bağlı hale geti-rilmesine yönelik alternatif hazırlandı. Siyasi partilerin kapatılması, Anayasa Mahkemesi'nin kararları ve milletvekili dokunulmazlığı ile ilgili maddeler de alternatifli olarak hazırlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki madde iki alterna-tifli olarak hazırlanırken son kararı AK Parti yönetimi verecek.

 

'DEVRİM' NİTELİĞİNDE

 

AK Parti'nin Sivil Anayasa paketinde devrim niteliğinde düzenlemeler yer alıyor. Anayasa'nın 6. Maddesi'nde yer alan “Türk milleti, egemenliğini, Anayasa'nın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır” hükmü değiştiri-lerek, “Türk milleti, egemenliğini, Anayasa'nın koyduğu esaslara göre, yasama, yürütme ve yargı organları eliyle kullanır” hükmü getiriliyor.

 

ÖZGÜRLÜKLERE GÜVENCE

 

Anayasa'da güvence altına alınana temel hak ve hürriyetler daha güçlendiriliyor. Temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmasına yönelik düzenlemeler Anayasa'dan çıkartılıyor. Temel hak ve özgürlükler ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında sınırlandırılabilecek.

 

Anayasa paketinde yargının bağımsızlığının yanısıra 'tarafsızlığı' da hüküm altına alınıyor. Anayasa'nın 138. maddesinde yapılacak değişiklikle maddenin başlığı “Mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı” olarak değiştirilirken, “Hâkimler, görevlerinde bağımsız ve tarafsızdırlar. Anayasa'ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler” düzenlemesi yapılıyor.

 

 

Cumhurbaşkanı'nın yetkileri azalıyor

 

Sivil Anayasa paketinde cumhurbaşkanının birçok yetkisi elinden alınıyor. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere yargı organlarına, YÖK Başkanlığı'na ve rektörlüklere atama yapma yetkisi ortadan kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı'nın bürokrat atama yetkisi de kaldırılırken cumhurbaşkanı sadece büyükelçi ve vali atayacak.

 

 

Anayasal vatandaşlık

 

Anayasa'nın 66. maddesinde düzenlenen “Türk vatandaşlığı' yeniden düzenleniyor. 1924 Anayasa'sında yer alan “Türkiye'de din ve ırk ayırdedilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese 'Türk' denir” hükmü yeni Anayasa'ya aktarılıyor. Pakette, “Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı herkese dini ve etnik kökeni gibi ayrımlar gözetilmeksizin Türk denir” hükmü getiriliyor. Diğer düzenmelere şunlar: -YÖK kaldırılacak, rektörler seçimle belirlenecek. -Adalet Bakanı HSYK üyesi olmaktan çıkarılacak. -Milletvekili yemin metni sadeleştirilecek. -Anayasa Mahkemesi 17 üyeli olacak. - Meclis de Anayasa Mahkemesi'ne üye seçecek. -Partilerin kapatılması zorlaşacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anayasa, madde 66.

 

"Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür."

 

Anayasa, madde 23.

 

"Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz."

 

sivil anayasada bu maddelerın olmayacagnı biliyormusunuz?yani??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Anayasa Paketi İçeriği

   Ak Parti'nin bugün itibariyle ( 22.03.2010 ) kamuoyuyla ve diğer partilerle de paylaşmış bulunduğu Anayasa Paketinin içeriğine aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Anket'e de katılırsanız sevinirim. Anketi oylarken Birden Fazla Seçenek Seçebilirsiniz.       İndirme Linki 1: Anayasa Paketi - Eski Maddeler ile Karşılaştırmalı Tablo ( pdf )   İndirme Linki 2: Anayasa Paketi - Tam Metin ( pdf )   Kaynak: www.akparti.org.tr ( Ak Parti Resmi WebSitesi )

   , Yer: Gündem

  • Ruhçuluk Anayasa´sı

   Ruhçuluk Anayasa´sı yaklaşık olarak şöyledir... -Tüm insanlar fizik ölümden sonra inançları ne olursa olsun yine yaşayacaklar veya doğacaklardır...   -Ölüm noktasında yani ölüm anında düşüncelerimiz tüm deneyimlerimizle dolar, ruhsal bedenimiz ölüm noktasının ötesinde fizik bedene bağlı olduğu gümüş kordonun kopmasıyla ayrılır ve o zaman ölüm olayı gerçekleşir...   - Ölüm anındaki düşünce alanı kesindir yani değişmezdir. Bu sabit inançlar ölüm sonrası deneyiminde bazı sorunlara neden

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • anayasa mahkemesi davayı kabul etti

   Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve üyeler, saat 10.00'da AKP davasının iddianamesini görüşmeye başladı. Heyet, AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, iddianamenin ön incelemesini yaptı. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından iddianameyi kabul kararı verildi. Mahkeme sözcüsü kararla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: "İddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oyçokluğuyla karar verildi" AKP'NİN BİR AY SÜRESİ V

   , Yer: Gündem

  • Türban yeni Anayasa'ya girmeli mi?

   Sivil Anayasa tartışma konusu... Türban yeni Anayasa'ya girmeli mi? Oy vermek İçin Tıklayınız..

   , Yer: Gündem

  • Yeni Anayasa

   Bulamayanlar ve takip edemeyenler için bütün anayasa metninin pdf sinin linkini veriyorum... Oy kullanacaklar 1 madde bile kaçırmadan okusunlar.... ŞUNU İLAVE EDEYİM KABUL EDİLİRSE İLK 3 MADDEYİ KORUYAN BİR 4. MADDE YOK!!   aksaklık olduğu için özür dilerim ekten alabilirsiniz dosyayı...

   , Yer: Atatürk'çü Düşünce Kulübü

×
×
 • Yeni Oluştur...