Jump to content

Büyükanıt: TSK olarak kazanmayı hedefliyorsak eğitimli personel şart !


Kinyas

Önerilen Mesajlar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak, her zaman ama her zaman kazanmayı hedefliyorlarsa, bunu ancak ve ancak eğitimli, yetenekli ve çağdaş değerlerle donanımlı personelle gerçekleştirebileceklerini ifade ederek, ''Böylelikle yaşadığımız sorunlarla dolu zor coğrafyada Türk yurdunu ve ulusunu Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olarak sonsuza dek koruyabiliriz'' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda ''TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası Tevcih Töreni'' düzenlendi.

Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık ile orgeneral rütbesiyle 3. Ordu Komutanlığı görevine atanan Korgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanlığına getirilen Korgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan Korgeneral Erdal Ceylanoğlu, Harp Akademileri Komutanlığına getirilen Korgeneral Hasan Aksay, Donanma Komutanlığına atanan Koramiral Eşref Uğur Yiğit ve eşleri ile üst düzey komutanlar katıldı.

Törende, TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası alacak komutanların öz geçmişleri ile madalya beratları, çeşitli askeri faaliyetlerden seçilen video görüntüleri eşliğinde okundu.

Daha sonra Orgeneral Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'e, üstün hizmetleri ve yürüttükleri kuvvet komutanlığı görevindeki başarıları dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Madalyası ve beratlarını tevcih etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, 30 Ağustos itibariyle orgeneralliğe yükselen Korgeneral Saldıray Berk, Korgeneral Necdet Özel, Korgeneral Erdal Ceylanoğlu, Korgeneral Hasan Aksay ve Koramiral Eşref Uğur Yiğit'e de TSK Üstün Hizmet Madalyası ve beratlarını verdi.

Orgeneral Büyükanıt, ayrıca, Korgeneral Ceylanoğlu'na Van'daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı görevinde, Korgeneral Berk'e de Şırnak'taki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı esnasında bölücü terör unsurlarının yasa dışı eylemlerinin bertaraf edilmesinde gösterdikleri cesaret ve feragat dolayısıyla TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve beratı tevcih etti.

 

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN KONUŞMASI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, törende yaptığı konuşmada, TSK'nın daha da ilerlemesi için böyle üstün yeteneklere sahip liderlerle çalışmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Geçmişin geleneksel, durağan ekseninden 21. yüzyılın dinamik ve değişken bilgi çağına geçildiğini belirten Orgeneral Büyükanıt, yönetimdeki sıkı teşkilat ve icraat hiyerarşisinin, bugün yerini kararsız, düzensiz, dağınık ve belirsiz ortamlara bıraktığını anlattı. Böyle bir ortamda yönetim felsefesini sadece otorite kullanmaya bina edenlerle şekle dayalı bir liderlik anlayışını benimsemiş yöneticilerin kurumları geriye götürmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, yaşanılan çağın karmaşık yapısı içinde geçmiş ve gelecek ekseninden kopmadan, duruma göre seçenekler geliştiren ve yerleşik usulleri sürekli sorgulayan dinamik bir yaklaşımın başarı getireceğine olan inancını dile getirdi. Bu yaklaşımı doğru uygulayabilen liderlerin organizasyonlarının merkezi gücü olacağını ifade eden Orgeneral Büyükanıt, şöyle konuştu:

''Üstün nitelikli liderler, komuta ve kontrol yetkisini hukuksal tabanla birlikte insanları güçlendirecek ve kuruma kendiliklerinden değer katmalarını sağlayacak şekilde uygularlar. Elbette, komuta ve kontrol yetkisi bir takım yönetsel ilkeler için kullanılmalıdır. Ancak, insanı harekete geçiren ve onu bilinmezliklere hazırlayan temel niteliklerden yoksun bir ilkeler dizisi otoriteyi sadece yasal mevzuat ile sınırlandıracaktır. Oysa insanların çok daha donanımlı hale geldiği çağımızda onları daha da güçlendirmek içten gelen üstün liderlikle elde edilebilir. Zor olan böyle bir liderliğin tesisini sağlayabilmektir.

Liderlik, gücü salt olarak kullanmak değildir. İnsanları ceza ve ödül sarmalına sıkıştırmak ise hiç değildir. Astlarını iletişim becerisiyle ikna eden, onları kurum amaçları doğrultusunda yönlendirebilen ve mahiyetiyle derinlikli duygusal ilişkiler kurabilen liderler o kurumun kuvvet çarpanıdır. Geleceğin harekat alanının gereksinimleri her seviyedeki liderlerimize böyle bir görev yüklemektedir. Ancak, böylelikle astlarımızın üzerindeki etkinin sürekliliği sağlanır. Bu olumlu iklim içinde de astlarımızın bilgi düzeyleri her geçen gün yükselecek, öz güvenleri üst seviyede olacak ve hiyerarşik zincir içinde gerektiğinde ana amaç doğrultusunda bağımsız hareket edebilme yetenekleri gelişebilecektir.''

 

''BİLGİNİN GÜCÜNÜ ANLAYAN PERSONEL''

Orgeneral Büyükanıt, tüm bu ifade ettiklerinin merkezinde insanın yer aldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğer biz, TSK olarak, her zaman ama her zaman kazanmayı hedefliyorsak, bunu ancak ve ancak eğitimli, yetenekli ve çağdaş değerlerle donanımlı personelimizle gerçekleştirebiliriz. Bilginin gücünü anlayan ve onun sınırını sürekli zorlayan personel ile stratejik hedeflerimize ulaşabiliriz. Ancak bilgili olan personelimizle fark yaratabiliriz. Böylelikle yaşadığımız sorunlarla dolu zor coğrafyada Türk yurdunu ve ulusunu Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olarak sonsuza dek koruyabiliriz.'' Bugün gelinen noktada, TSK'nın gerek yurt içi, gerekse yurt dışındaki görevlerinde ortaya koyduğu üstün başarının, çerçevesini çizdiği nitelikli personel ve lider kadrosuna dayandığına dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası almaya hak kazanan silah arkadaşlarının, bu bağlamda, üstün liderlik niteliklerini sergilediklerini belirtti. Orgeneral Büyükanıt, her türlü zorluk altında silah arkadaşlarının bütün bu çabalarının, Atatürkçü düşünce sisteminin aydınlığında, bilimin yol göstericiliğinde daima kendisini yenileyen, askerliğin şerefini canından aziz bilerek hareket eden savaşçı ve nitelikli personel yetiştirmek olduğunu söyledi.

Orgeneral Başbuğ ve Orgeneral Koşaner'in geçen yıl atandıkları görevlerinde birer yılı dile getirdiği değerler çerçevesinde üstün başarıyla tamamlayarak TSK Şeref Madalyası ile ödüllendirilmeye layık görüldüklerini ifade eden Orgeneral Büyükanıt, Korgeneral Ceylanoğlu, Korgeneral Özel, Korgeneral Berk, Koramiral Yiğit ve Korgeneral Aksay'ın da TSK'nın çeşitli kademelerinde özverili ve başarılı çalışmalar yaptıklarını, böylece orgeneral ve oramiralliğe yükseltilerek, TSK Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmeye layık görüldüklerini belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, ayrıca, Korgeneral Ceylanoğlu'nun Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Korgeneral Berk'in 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı görevleri esnasında vatan ve millet sevgisiyle ortaya koydukları büyük kahramanlık nedeniyle, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile taltif edildiklerini ve kendilerini yürekten kutladığını söyledi.

Orgeneral Büyükanıt, sözlerini şöyle tamamladı:

''Burada madalyalarını tevcih ettiğimiz değerli silah arkadaşlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile belirlenen temel ilkelerine gönülden bağlı olarak Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda üstün hizmetlerine devam edeceklerine, TSK'nın harp yeteneğini en üst seviyeye çıkarma yolunda her türlü gayreti göstereceklerine olan inancımı vurgulamak isterim.''

 

:clapping::clapping:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Eril Tahakkümün Bir Aracı Olarak Sinemada Tecavüz

   ‘Vesikalı Yarim’ i izlemiş miydiniz? İzlemişseniz eğer unutmamışsınızdır bu neredeyse tüm aşklar gibi kırık biten hikayeyi ve güzeller güzeli Türkan Şoray’ın vesikalı halini.  Filmin başlangıcında İstanbul’un kenar mahallelerinden bir manav, bir gece erkek arkadaşlarıyla alem yapmaya Beyoğlu’nda bir pavyona gider. Film de açıkça söylenmez ama sezdirilir; gecenin sonuna doğru masadaki üç erkek belli ki geneleve doğru yola çıkar. Kahramanımız Halil’in karşısına da konsomatris Sabiha çıkar. Pavyond

   , Yer: Sinema

  • Hatıra Olarak Neleri Saklarsınız?

   Sevdiğiniz birinden / birilerinden; yalnızca insan olarak da düşünülmesin elbet; bulunulan mekânlar, ormanlar, canlılar, nesneler vesaire neyi, neleri hatıra olarak almayı, saklamayı tercih edersiniz? Sevdiğiniz insanlara ait, elinizde herhangi bir somut hatıra var mı? Artık hayatta olmayan birilerinden, size ondan bir şey kalması için bir şey / şeyler aldığınız oldu mu hiç? 

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İnsan Işık Olarak Doğsaydı?

   Geçenlerde foruma yazdığım soru karşıma çıktı. Aklıma düşeni karşımda bulmaya başlayalı çok oldu. Yani buradaki bilgilere bakınca ışık olmak çok cazip gelmiyor, ancak form değiştirebilmek güzel olurdu. Ya demek ışıktan hızlı olan şeyler de varmış. Evren hayret verici bir mecra...  

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Üstteki üyeye miras olarak ne bırakırdın

   Oyunumuz basit Üstteki üyeye miras olarak ne bırakırdın

   , Yer: Forum Oyunları

  • Bir Empat’ın Varoluş Yan Etkisi Olarak: Dünya’yı Hafifletmek

   Daha önceki yazımın son sözü burada ilk sözüm olsun: “Empat olmak, aşırı hassas olup dünyanın ağırlığını üzerinde taşımak değildir.” Şimdi bana “Nasıl yani? Ama ben hep insanların ağırlığını üzerime alıyorum, bunu nasıl söylersin?” diyebilirsiniz.   Önceki yazım da böyle söylemememin sebebi başkaydı -okuyanlar zaten bu cümlenin ardındaki asıl manayı görecektir, okumadıysanız da önce onu okuyun çünkü bu bir devam yazısı- bugünkü yazımda ise bunu söylerken sebebim daha bir başkadır.     Empa

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...