Jump to content

Sparta’nın Kayıp Miken Sarayı


nameste

Önerilen Mesajlar

Sparta’nın Kayıp Miken Sarayı Bulunmuş Olabilir

 

 

 

Yunanistan’da Sparta yakınlarındaki Lakonya’da, Yunanistan’ın en ünlü uygarlıklarından olan Miken Dönemi’ne tarihlenen bir sarayın kalıntıları bulundu. MÖ 17. ila 16. yüzyılda inşa edilen sarayda önemli arkaik yazıtların olduğu bildiriliyor. “Ayios Vassileios” adı verilen sarayın yaklaşık 10 odası olduğu belirtildi.

Sarayın keşfi, MÖ 1200 yılında gizemli bir şekilde çöken Miken Uygarlığı’nın gizemli bir dönemine ışık tutabilir. Sarayda kült eşyalarıyla birlike, Lineer B alfabesiyle yazılmış tabletler bulundu.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/bulls-head.jpg

Boğa başlı rhyton

 

 

Lakonya, Güney Yunanistan’daki Peloponez bölgesinde bulunuyor. Athens-Macedonian Haber Ajansı’nın aktardığı Kültür Bakanlığı açıklamasına göre, Lakonya’nun MÖ 17. ve 16. yüzyılda bölgedeki hayatı aydınlatacak önemli bilgiler sağlayacağına inanılıyor.

Lakonya’da bulunan Miken Dönemi’ne tarihlendiği düşünülen saray kompleksinin, MÖ 15. yüzyıl sonları ya da 14. yüzyıl başlarında yandığı düşünülüyor. Bu yangında birçok yapının zarar gördüğü belirtiliyor.

Yapıların zarar görmesine rağmen, yangın sayesinde Lineer B yazısı bulunan tabletler, ve pişmemiş kilden yapılmış mühürler de korunmuş oldu. Arkeolog Hal Haskell’in belirttiğine göre bu dönemde bürokratik idareciler, geçici kayıtları pişmemiş kilden tabletlerde tutarlar, ve yaklaşık bir yıl sonra bu tabletleri yeniden kullanırlardı.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/Laconia_Agios_Vasileios_05.jpg

Deniz canlısı resmedilmiş mühür

 

 

Ayios Vassileios sarayında bulunan tablet ve mühürlerin çoğu, sarayın arşivi olduğu düşünülen odada keşfedildi. Odada ticari işlemlerin, bir tapınağa yapılan bağışların, kadın ve erkek isimlerinin, ve yer isimlerinin kayıtları bulundu. Bu kayıtlar son derece düzenli ve gelişmiş bir bürokrasinin varlığına işaret ediyor.

Saray kompleksini yok eden yangın aynı zamanda bir tapınağın da korunmasını sağlamış. Bu tapınakta da fildişi ve kil figürinler, ibadet objeleri, boğa başıyla süslenmiş bir kupa ve 21 bronz kılıç ortaya çıkarıldı.

Alanda bulunan ikinci bir binada duvar resimleri parçaları bulundu. Kültür Bakanlığı açıklamasına göre bu duvar resimleri, sarayın daha önde gelen binalarının daha süslü olduğunu gösteriyor.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/miken2.jpgArşiv odasının tabanı

 

 

Lakonya’da kazılar 2009’dan beri devam ediyor. Kültür bakanlığının yaptığı açıklamaya göre bu yılki keşif de “bölgenin politik, idari, ekonomik ve sosyal organizasyonu” üzerine yeni araştırmalar yapılmasını sağlayacak ve “Miken insanlarının inanış ve dil sistemleri üzerine yeni bilgileri” ortaya çıkaracak.

Lineer B yazısı Girit’te yaklaşık MÖ 1375’te ilk olarak görüldü ve şu ana kadar Avrupa’da keşfedilen ilk yazı oldu. Lineer B ancak 20. yüzyılın ortalarında çözülebildi.

Sparta’nın Kayıp Sarayı

Kazı ekibinde olmayan Haskell, bulunan saray kompleksinin arkeolojid eönemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi. LiveScience’a yaptığı açıklamda Haskell “Gelenekler bize Miken döneminde Sparta’nın önemli bir yer olduğunu söylüyor. Fakat şu zamana kadar kimse Sparta ovasında bir saray bulamamıştı, özellikle de Pylos ve Miken saraylarının ihtişamına erişebilecek bir saray… Yeni saray kayıp Sparta sarayı olabilir!”

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/Laconia_Agios_Vasileios_03.jpg

Arşiv odasına yakından bakış

 

Sarayda ortaya çıkan keşiflerden bahseden Haskell “Heyecan verici olan, burasının önemli bir alan olduğunu düşündüren birçok orta Bronz Çağ buluntuları ortaya çıkarılması. Örneğin Lineer B tabletleri Miken kültüründe sadece bir idari merkeze bulundurulurdu” diyor. Haskell “Bunun gerçekten kayıp Sparta sarayı olduğunu göstermek için arkeologlar bir megaron, yani antik Yunanların kabul salonunu keşfetmeyi umuyor” diyor.

Cambridge Üniversitesi’nden klasik tarihçi Torsten Meissner LiveScience’a yaptığı açıklamada, bu keşfin çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Homeros’un destanlarında bahsettiği bütün diğer saraylar bulundu “yani Miken, ya da Bronz çağı Spartası’nda bulunacak bir saray ‘son büyük ödül olacaktı’ ” diyor Meissner.

 

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/miken1.jpg

 

Lineer B Araştırmaları

Meissner ayrıca, “Saraydaki normalden daha erken döneme tarihlenen Lineer B tabletleri, bilim insanlarını bu yazının nerede ve ne zaman geliştiğini yeniden incelemeye zorlayabilir. Tarihçiler Lineer B’nin, gizemli Minos kültürünün hala deşifre edilememiş Lineer A yazısından türetildiğini düşünüyordu.”

“Ayios Vassileios’ta bulunan Lineer B tabletleri, bilinen en eski Liner B tabletlerinden bile 100 yıl daha eski. Yeni Sparta sarayının yakınında bir Minos yerleşimi olduğunu da düşünürsek, uzmanlar bu dil transferinin nerede gerçekleştiğini yeniden düşünmek zorunda kalabilir” dedi Meissner.

 

http://i.imgur.com/vTfjP6i.jpgKnossos’taki Miken sarayında bulunan bir Lineer B tableti. Görsel: Peter Repetti

 

Kaynak: http://arkeofili.com/?p=6424

Ekathimerini, The Guardian, LiveScience

Görseller: Yunan Kültür Bakanlığı

 

-ALINTIDIR-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kayıp Ruh Parçası (Soul Retrieval) : Şamanlar Travmaları Nasıl Şifalandırır?

   Soul Retrieval (Ruhun kayıp parçalarından bir veya birden fazlasının şaman tarafından bulunup bedene geri üflenmesi) : Şamanlar Travmaları Nasıl Şifalandırır   Soul Retrieval: Mending the Fragmented Self (Ruhun Geri Getirilmesi: Parçalanmış Benliği Tamir Etmek) kitabım için araştırma yaptığım sırada dünya üzerindeki çoğu şamanik kültürün ruh kaybının hastalık nedeni olduğuna inandığını gördüm.   Duygusal veya fiziksel travma yaşadığımızda, ruhumuzun bir parçasının bu deneyimi atlatabilmek için

   , Yer: Witchcraft

  • Kayıp Lira Nerede?

   şimdi arkadaşlar 3 kişi bi magazaya gidip bi radyo alıyorlar elemanın birinden.30 lira radyo parası 3 kişi 10'ar lira katıp alıyorlar.bakıyorlarki radyo 25 liraya düşmüş hemen magazanın sahibi cıragına diyorki oglum git bu 5 lirayı 3 kişiye bölüştür. cırak şöyle düşünüyor diyorki kendi kendine ben bu 3 kişiye 5 lirayı bölüştüremem hemen 2 lirasını indire gandi yapıyor ve 3 lirasını birer lira dagıtıyor. şimdi sorum şu iyi okuyun; adam başı 10ar liraydı birer lira geri aldılar ve radyo adam başı

   , Yer: Akıl Oyunları

  • Kayıp Şehir Atlantis Görüntülendi!

   Yüzyıllarönce sulara gömülen ve masallara konu olan kayıp şehir Atlantis görüntülendi.   200 yılönceMısır kıyıları açıklarında sularaltına gömüldüğü rivayet edilen kayıp şehir Heracleion, 3D teknolojisiyardımıylatekrar gün yüzüne çıktı.   AntikMısırşehri Heracleion'un zamanında Akdeniz'deki en büyükticaretmerkezi olduğu düşünülüyor. Kleopatra'nın bizzat açılışını yaptığı kutsalbir tapınağa da sahip olduğu iddia edilen ve 2001 yılındaşanseserikeşfedildiği gündenbugüne kadar hakkında türlü arkeo

   , Yer: Atlantis

  • 3 Çocuk Daha Kayıp

   3 çocuk daha kayıp: Yusuf Yılmaz, Ufuk Tatar, Salih Oral   http://i.hizliresim.com/JD2ENE.jpg   Önce Eylül, sonra da Leyla'dan geldi kötü haber. Ne yazıkki, üç çocuk daha Hatay, Diyarbakır ve Siirt'e kayboldu. Çocuklar için arama çalışmaları sürüyor.   Silvan'da 15 yaşındaki çoban Yusuf Yılmaz, Hatay'da konuşma engelli 6 yaşındaki Ufuk Tatar, Siirt'te 15 yaşındaki Salih Oral kayboldu.   Ufuk Tatar, Hatay'da ailesiyle birlikte yakınlarına ziyarete gitmişti. Babası ve ikiziyle kaynaktan s

   , Yer: Gündem

  • Emniyet Müdürlüğü'nden Kayıp Çocuklarla İlgili Uyarı

   Türkiye kayıp çocuklarını arıyor. Farklı şehirlerden art arda gelen kayıp çocuk haberlerinin ardından ebeveynler de tedirginlik yaşıyor, uzmanlar ve yetkililerden ise uyarılar geliyor. Bir uyarı da Rize Emniyet Müdürlüğü'nden geldi.   http://i.hizliresim.com/LD3rjz.jpg   Rize Emniyet Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Çocuklarınızı 'Polis geliyor! Seni polise vereceğim' diyerek korkutmayın. Korkutmayın ki ebeveynlerini kaybeden çocuklar polisimizin yanına rahatlıkla gele

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...