Jump to content

Dünyanın en kaliteli 500 üniversitesi listesinde Türkiye'den 5 üniversite


efemera

Önerilen Mesajlar

Türkiye hep komiklikler ülkesi olacak değil ya dünya çapında gurur duyacağımız konular da var.:clapping:

 

ODTÜ ve Boğaziçi şoku!

 

ABD'nin ünlü haber dergisi Newsweek, dünyanın en kaliteli 500 üniversitesini seçti. Listeye Türkiye'den İstanbul, Sabancı, İTÜ, Bilkent ve Çukurova girdi. ODTÜ ve Boğaziçi ise listede yok... İşte ilk sırada yer alan üniversite:

Amerikan Newsweek dergisi son sayısında yükseköğretimdeki global yarışı kapak yaptı. ABD'den THES (Times Higher Education Supplement) ve Çin'den Shangai Jiao Tony University'nin yaptığı sıralamalara uzmanlardan alınan görüşlerin eklenmesiyle dünyanın en prestijli ve kaliteli 500 üniversitesi belirlendi. 'Dünya üniversiteleri' başlığıyla yayımlanan makalede eğitim kalitesi ve prestijleri ele alındı.

 

Dünya sıralamasında 500 içinde beş Türk üniversitesi bulunuyor: İstanbul, Sabancı, İstanbul Teknik (İTÜ), Bilkent ve Çukurova üniversiteleri. Bu üniversitelerden beşi de THES listesine girerken Çin listesinde sadece İstanbul Üniversitesi var.

 

İlk sırada Harvard var

 

Türkiye'nin en köklü ve kaliteli yükseköğretim kurumlarından ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerin yer almadığı listenin ilk sırasında Harvard Üniversitesi bulunuyor. Türkiye'den bu listeye girmeyi başaran üniversiteler mutlu. Çoğunun ortak fikri başarılarının altında araştırmaya verdikleri önemden kaynaklanıyor.

 

İTÜ: Araştırmaya önem veriyoruz

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, İTÜ'nün 234 yıldır eğitime, araştırmaya önem veren bir kurum olduğunu belirterek, başarılarının nedenlerini şöyle anlatıyor:

 

"Başkaları tarafından da takdir edilmek önemli. Altyapı yatırımlarına önem veriyoruz. Araştırmalara ivme kazandırmak için 60 bin yaşayan mezunumuzdan fon oluşturmaya başladık. Sadece devletin kaynaklarını yeterli görmüyoruz. İnsana yapılan yatırım miktarı giderek artıyor. Araştırma görevlilerini yılda bir kez yurtdışına gönderiyoruz. Geçen yıl araştırma görevlilerin sadece yurtdışındaki sunumları için 600 milyar bütçe ayırdık. Yakında çok büyük bir kütüphane devreye girecek. Yurtdışındaki ortak çalışma yaptığımız üniversite sayısı 100'ü aşmış durumda."

 

Bilkent: Bu başarı doğal

Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal Yalabık ise bu başarılarını doğal karşılıyor. Türkiye'de başka iyi üniversiteler olduğunu da vurgulayan Yalabık, "Daha önceden de bu sıralamalarda yer aldık. Önemli olan bu ligde yer alabilmek. Araştırma ve eğitime yeterli özen gösterilirse iyi bir çizgiyi yakalamak mümkün. Bu başırıyı doğal karışılıyoruz" diyor.

 

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Yeğingil, "Öğrenciler, öğretim görevlileri, üniversiteyi en iyi duruma getirmeye çalışıyoruz. Bunlar da bunun bir sonucu" diyor.

 

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ise "Bizim için bu tip sıralamalardan çok mezunlarımızın başarıları önemli. O listede ilk 10'da yer alan Harvard, Oxford, MIT, Stanford gibi üniversitelere çok sayıda mezunumuz burslu olarak doktoraya kabul edildi. Bundan büyük bir gurur duyuyoruz" dedi.:clapping::clapping::clapping:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu siralamalar okulun turkiyedeki prestijine gore degil de okuldaki akademik kadronun yazdigi makale sayisina gore yapiliyor..

 

odtu ve bogazicinin de ne yazik ki ici ozel universitelerce bosaltildi.. cok degerli hocalari rektorlukler bolum baskanliklari verilerek transfer edildi.. universite sayisinin artmasinin getirdigi bir durum bu.. cok uzulmemek lazim.. boyle boyle once universiteler artsin.. sonra girerler listeye insallah..

 

(bikac sene once de odtu ve hacettepe vardi sanirim listede sadece.. cok sabit bi liste degil ilk onu yirmisi haric..)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • boğaziçi üniversitesi direnişi

   [h=1]Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz[/h] [h=2]Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, rektörlük binası önünde yine sırtlarını döndü. Öğrencilerin tutuklanmasına karşı ortak açıklama yapan öğretim üyeleri, "Tutuklu ve kelepçe ile ev hapsinde tutulan öğrencilerimizin derhal serbest bırakılmasını, kampüsümüzde uzlaşı imkanlarını engelleyen polis mevcudiyetine son verilmesini istiyoruz. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" dedi. Eyleme bu kez daha fazla

   , Yer: Gündem

  • Dünyanın pahalı tabloları

   Dünyanın en pahalı tablosu olan Jackson Pollock’un No.5, 1948 adlı tablosunun değeri 140 milyon dolar   Büyük sanat eserleri genellikle yüksek fiyatlara satılıyor fakat bazılarının fiyatları gerçekten dudak uçuklatıyor. Yapıldıkları dönemlerde satılamayan, unutulmuş ya da önemsenmeyen eserler gün geçtikçe değer kazanıyor. İşte PabloPicasso’dan Van Gogh ’a kadar bir ünlü ressamın yaptığı dünyanın en pahalı 10 tablosu. No. 5, 1948: Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından y

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Dünyanın her yerinden kısa filmler

   Dunyanın her yerinden çeşitli kategorilerde inanılmaz güzel kısa filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz..   Burada

   , Yer: Kısa Film

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • 'ODTÜ' Dünyanın İlk 100'ü İçinde

   http://rsm.haber365.com/H/1309168142_19_universite-kep-mezun.jpg   "Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ilk kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi içine girmeyi başardı. İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer buldu.   8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Or

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...