Jump to content

Dinler Arası Savaş


efemera

Önerilen Mesajlar

:nea:Hıristiyan, Müslüman ve Yahudiler arasında artan kutuplaşma, sanal âlemde de etkisini gösterdi. Piyasa, gençleri hedef alan pek çok dini temalı bilgisayar oyunuyla dolu!

 

 

Dini temalı oyunlarda son yıllarda büyük bir artış yaşanıyor. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin teröre karşı başlattığı savaş, bazı çevrelerde "Müslüman-Hıristiyan savaşı" gibi algılanıyor; Soğuk Savaş döneminde Batı için evrensel düşman Sovyetler diye tanımlanırken, bugün radikal Hıristiyan ortamlarda İslam, radikal Müslüman ortamlardaysa Hıristiyanlık baş düşman olarak niteleniyor.

İnançlar arasında giderek artan kutuplaşmanın yansımalarını bilgisayar oyunlarında da görmek mümkün. Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi dünyalarında peşi sıra piyasaya sürülen dini temalı oyunlarla gençlik hedefleniyor. Bilgisayar dünyasında en çok konuşulan din temalı oyunlar şunlar:

 

Umma Defence I ve II (Müslüman)

Dünya 2214 yılında İslam bayrağı altında birleşmiştir. Ancak inançsızların bir ayaklanmasıyla huzur bozulur. Oyuncunun amacı inançsızları bulup yok etmektir. Oyun, Batı'da, iki tesisatçı kardeşin maceralarını konu alan efsane oyun "Super Mario Bros"a (Süper Mario Kardeşler) gönderme yapılarak "Super Mullah Bros" (Süper Molla Kardeşler) diye tanımlanıyor. Oyunda sık sık tekrarlanan şu ifadeler dikkat çekiyor: "Elhamdülillah, komuta gemisini yok ettiniz."

 

Catechumen (Hıristiyan)

Hıristiyanlığın ilk yıllarında Neron dönemi Roma'sında geçen bu oyunda, "halleluya" bağırışlarıyla şeytana hizmet eden Roma askerleri kılıç zoruyla Hıristiyan yapılmaya çalışılıyor.

 

Maze of Destiny (Müslüman)

Türkçesi "Kader Labirenti" olan oyunda, beyaz sarıklı, mavi parkalı baş karakter bir labirentte dolaşarak Kuran'ın surelerini "Hilekâr Darlak" isimli kötü karakterden kurtarmaya çalışıyor. Oyuncu, ilerlerken, gizli tünelleri açabilmek için bomba düzenekleri kurmak zorunda.

 

"Left Behind: Eternal Forces" (Hıristiyan)

Oyun, Hıristiyan olmayanlara karşı şiddeti yücelttiği için Batı'da büyük tepkilere neden oldu. Eternal Forces'ın yapımcısı Left Behind şirketinin yöneticisi Troy Lyndon, oyunu "Ruhani bir eğlence" diye tanımlasa da, sivil toplum kuruluşları boykot kampanyalarına hazırlanıyor. Lyndon, "Evet, oyunumuzda şiddet var. Ancak kan, parçalama, polislerin öldürülmesi gibi unsurlar yok" diyor ve ekliyor: "Oyuncu gereksiz yere birini öldürürse puanları silinebilir." Konusu büyük bir felaketin ardından New York'ta geçen Eternal Forces'ta oyuncunun iki seçeneği var: Şeytan'a ve ona tapanlara karşı savaşmak ya da Şeytan'ın güçlerine katılmak. "Allah'tan", oyun sitelerinde "Eternal Forces"a verilen not 10 üzerinden 5'i geçmiyor! Ancak ABD'de bazı kiliselerin, 39.95 dolara satılan oyunu pazarlaması da dikkat çekiyor.

 

The Shivah (Yahudi)

Manfisto Games'in piyasaya sürdüğü "The Shivah" isimli oyunda inanç krizine giren bir haham canlandırılıyor. Adını Yahudilerin yas merasiminden alan Shivah'ta oyuncu, hem cemaatini hem de parasını kaybeden bir hahamın eski itibarını kazanması için çabalıyor.:nea:

(Milliyet) alıntıdır.:nea:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Antik Yunan'ın Eşcinsel Savaş Birliği

   THEBAİ'NİN AŞIKLAR BİRLİĞİ Tebai'nin (Thebai) Kutsal Grubu, yalnızca savaşçı değil aynı zamanda aşık olan 300 Tebaili askerden oluşan seçkin bir savaşçı bölüğüydü. Yunan tarihçi, biyografi ve deneme yazarı Plutarhos'a göre bu birliğin oluşturulması bir askeri lider olan Gorgidas tarafından MÖ 379 ve 378 yılları arasında gerçekleşmişti. Gorgidas, sıradan askerlerden farklı olarak aşıklardan oluşan bir bölüğün birbirlerini hayatta tutmak için daha vahşice ve istekli savaşacağına inanan bir

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • Şamanizm vs Tek Tanrılı Dinler

   Aradaki farkı ve Kızılderililerin inançlara bakış açısını anlayabilmek için aşağıda geçen konuşmaya bakmak gerekir.   Bir Wirrarika ile onu Hristiyan yapmaya çalışan bir misyoner arasında geçen diyalog:   Wirrariki: Biz Kızılderililerin birçok tanrıya inandığımız için aptal olduğumuzu düşünüyorsun, öyle mi? Oysa biz, siz beyazlar gibi inançlara sahip değiliz. Bizim yolumuz inanca değil, görmeye dayanır. Siz ise bir kişinin peşinden sürü gibi gidiyorsunuz. İsa’nın ne yapıp, ne yapmadığını nere

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Klasik Savaş Uçağı MiG-31

   Rusya'nın imzası haline gelmiş klasik savaş uçağı MiG-31, modern savaş teknolojisinin son ürünü Kinjal füzesi ile donatılmasından sonra, Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da büyük bir tehdit unsuru olarak görülmeye başladı.   http://i.hizliresim.com/1ENYR1.jpg   Global çapta askeri silahlar hakkında araştırma haberleri sunan Military Watch Magazine’in haberine göre Rusya’nın MiG-31 adlı klasikleşmiş savaş uçağının modern teknoloji ile donatılmış hali, potansiyel rakip ülkeler nezdinde ciddi kayg

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Savaş ya da Kaç Tepkisi Nedir?

   Kaç ya da savaş tepkisi hem insanlarda hem de hayvanlarda görülen, canlının tehlikeli bir durumda kaçmak ya da savaşmak için gerekli olan enerjiyi hızlı bir şekilde üretmesini sağlayan biyokimyasal bir reaksiyondur.     Savaş ya da Kaç Tepkisinin Fizyolojisi Kaç ya da savaş tepkisi ilk olarak WalterCannon tarafından keşfedilen bir biyolojik reaksiyon. Bu tepkinin öğretilmiş olması gerekmez, canlı doğuştan bu özelliği taşıyarak yaşar. Ani bir stresi tetikleyen bir durumla karşılaşıldığında,

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Dinler Bir Tek Yerden mi Kaynaklanmaktadır?

   Spiritüel bilgilerin bize vermiş olduğu kanaate göre dinler bir tek yerden kaynaklanmaktadır. Dinler, spiritüel bir plan tarafından tesis edilmiştir. Bu plan kısaca RiM dediğimiz RUHSAL iDARE MEKANiZMASIDIR.   Ruhsal idare Mekanizması, dünyamıza bağlı tekamül sistemlerine hükmeden bizlerin başlangıçtan sona kadar her türlü tekamül yükünü üzerine alarak, bizleri qeliştiren ve mütekamil kılmak için her türlü kozmik imkanı seferber eden, bizim tasavvur edemiyeceğimiz kadar geniş kapsamlı büyük im

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...