Jump to content

Akp Ve Yeni Anayasası


Deaths_Expulsion

Önerilen Mesajlar

AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül'ün, "Anayasa'dan Atatürkçülük'le ilgili ifadeler çıkarılsın" önerisi ile gündeme gelen yeni Anayasa taslağı, Üskül'ün yer almadığı, AKP'nin önde gelen hukukçularının yer aldığı komisyonca hazırlandı.

 

 

 

 

AKP'nin "sivil Anayasa" taslağında, yürürlükteki Anayasa'da yer alan Atatürkçülük'le ilgili ifadeler korundu. Taslakta, MGK Genel Sekreterliği'nin Anayasal bir kurum olmaktan çıkarılması, din derslerinin seçmeli hale getirilmesi benimsendi.

Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek başkanlığında oluşturulan komisyonun üzerinde aylardır çalıştığı Anayasa taslağı tamamlandı. AKP'nin seçim beyannamesindeki "sivil Anayasa hazırlanacak" sözü uyarınca hazırlanan taslak için Anayasa hukuku uzmanı Prof. Dr. Ergun Özbudun'dan da görüş alındı. Çiçek, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu ve Üskül'den oluşacak hukukçularca yeniden ele alınacak taslağa son şeklinin verileceği bildirildi. Taslağın daha sonra diğer siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin görüşüne sunulacağı ifade edildi. Taslakta, Üskül'ün görüşlerinin aksine Atatürkçülük'le ilgili ifadelerin muhazafa edilmesi de dikkat çekti.

 

 

Taslakta yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

 

* Temel hak ve özgürlükler, ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında sınırlandırılabilecek. Yargı kararlarının AİHS'ye uygunluğu aranacak.

* Çocukların hakları Anayasa'da ayrı bir bölümde ele alınacak. Bu bölümde Birleşmiş Milletler'in hazırladığı ilgili sözleşmelere atıfta bulunulacak.

* Anayasa'daki eşitlik tanımı korunacak, ancak kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık Anayasa'ya girecek. Sosyal ve siyasi alanlardaki kadınlara, korunmaya muhtaç kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanması anayasal ilkeye dönüştürülecek.

* Cumhurbaşkanı'nın tek başına yaptığı işlemlere, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararlarıyla, Yüksek Askeri Şûra kararlarına yargı yolu açılacak.

* Cumhurbaşkanının yetkileri daraltılacak. Bürokrat atamaları, vali ve büyükelçi dışında Bakanlar Kurulu'nca gerçekleştirilecek.

* Adalet Bakanı, HSYK'dan çıkarılacak. Yargıyı yargıçlar yönetecek.

* YÖK kalkacak. YÖK'ün yerine eşgüdüm kurulu oluşturulacak. Cumhurbaşkanının rektör atama yetkisi kaldırılacak. Üniversiteler, rektörlerini kendisi seçecek.

* Anayasa Mahkemesi'nde asıl ve yedek üyelik farkı kalkacak. Üye sayısı 17'ye çıkarılacak Anayasa Mahkemesi, AİHM gibi iki ayrı kuruldan oluşacak. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi'ne üye atama yetkisi kalkacak. 17 üyeden 7'si TBMM tarafından atanacak.

* Milli Güvenlik Kurulu ve MGK Genel Sekreterliği Anayasal kurum olmaktan çıkartılarak, danışma organına dönüştürülecek.

* Din dersleri seçmeli hale getirilecek.Zorunlu olmaktan kalkacak..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

din dersleri okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi şeklinde, temel din bilgisinin yanında fazlaca ahlakla ilgili konular anlatılıyor ve müslümanlığın yanı sıra başka dinler hakkında da bilgi veriliyor..

son maddenin amacı isteyen bu dersleri almiicak ama din dersi seçerse de yoğun bir şekilde müslümanlık anlatılacak... yani duyumlarım bu yönde yinede araştırmak lazım;)....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaw yapılacak bi sey yok her millet hak ettigi gibi yönetilir bizimkilerde bundan anlıyor düsündüm agladım tartıstım kavga ettim yok insanlar anlamıyo neapıyım bugüne kadar yaptıkları adiliklerden herhangi birisi avrupa hükümetin düşmesine neden ken bizimkiler daha fazla oy la basa gecirdi :wallbash::wallbash::wallbash: neapalım bu arada dilimin de bozuklugunun tek sorunlusuda yine sayın basbakanımız ve meclis baskanımızın sucudur;) nese ben özellikle bu koonuda fazla bise demek istemiyorum umarım devlet bölünmez

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya Buyukanıt su an hukumete el koysa gusel olur ama milletimiz hemen karsı cıkar cunku daha tam olarak baslarına ne geldigini anlamadılar en ufak bişide bu tarafa döneceklerini zannediomuyum evet zannediyorum...milletimiz önceden dusunmez ne olacagını anca (tecrübe) edindikten sora anlar...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gerçekten din dersi seçmeli olmalı zaten ülkemizde çoğu insan müslüman ama hristiyan musevi vs. olan da var onlar neden namaz kılmayı öğrensinler ki herkesin görüşüne saygı duyulmasıyla ilgili ayrıca gerçekten dinine bağlı biri okulda değil heryerde öğrenebilir ahlak durumuna gelince ahlak herkese göre değişkendir ahlak dersini aileler vermeliydi diye düşünüyorum bu öyle bir ders olduğu zaman sınav oluyor ve din içten gelen birşeydir ahlakla birlikte sınav olması beni acaip biçimde tedirgin ediyor çünkü sınavları yüzünden dinden soğuyacağım ama şöyle de birşey var eğer sınav olmazsa kimse dersi dinlemez böyle olunca zaten saçma bir ders olmuş olur bence isteyen alır eline kitaptan öğrenir , cami hocasına sorar hem merak edilerek öğrenilen şey daha çabuk akılda kalır mesela anneanneniz size namaz kılmayı öğretmişse unutmazsınız ama okulda öğrettiklerinde 2 saat sonra unutursunuz bu yüzden o madde gayet iyi olmuş zorla öğreniyor gibi hissediyoruz çünkü ders olarak konulunca ve ders olunca içten olmuyor ... neyse ama amaç nedir bilmem bu konudaki görüşlerim kısıtlı yaşım gereğince...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • Yeni Başlayanlar İçin Cadılık İlkeleri

   Cadılığın, tüm yeni başlayanların aşina olması gereken bir kaç prensibi vardır.Cadının piramidi'nden zihni eğitmeye ve enerjiyi nasıl kullanacağını bilmeye. ZİHNİ EĞİTİM Büyücülük öğrenmek istiyorsanız zihni eğitim çok önemlidir.Bir büyü rehperine ihtiyacınız yoktur ve bir sunak yapmanızada.İlk olarak yapmanız gereken zihni eğitmek.Meditasyon yaparak zihninizi disipline etmeyi öğrendikten sonra görselleştirme tekniklerine geçebiliriz.Daha sonra yapacağımız çalışmalarda imajine çok önem

   , Yer: Witchcraft

  • büyünün 3 temel prensibi (yeni başlayanlar için)

   büyünün 3 temel prensibi özellikle büyüye yeni başlayanlar ya da temele geri dönenler içindir. büyü çalışmalarında üç katı geri gelir diye bir şey YOKTUR. Ancak büyüde 3 temel prensip vardır. 1. enerjini yükselt 2.enerjini programla 3.enerjini yünlendir enerjinizi yünlendirirken yapmak istediğiniz şeyi hayal ederek programlamaya devam etmelisiniz.   ilk adımla başlayalım. herşeyden önce çalışabilmek için daha güçlü bir enerjiniz olmalı.sizin enerjiniz ne kadar güçlü ise o kadar çok enerj

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Yeni Açılacak Sanat Cafe İçin Fikir Önerileri

   Uzun zamandır hayalini kurduğum mekan için sonunda gereken adımları attım. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte hazırlıklar tamamlanarak kafemiz açılacak. Bu konuda çeşitli önerilere, fikirlere açığım. Ama öncelikle kendi kafamdaki fikirleri ve uygulanacak şeyleri yazayım.   Cafe Muğla / Bodrum'da açılacak. Konsept standart coffee house, butik kahveci konsepti olacak. İlk etapta 6 tane standart masa, bir tane de kalabalık gruplar için uzun masa bulunacak. Zamanla artacak bu sayı. Aşağı yukarı bütün s

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Hepinizin Yeni Yılı Kutlu Olsun...

   efendim;   oğlum yeni yılda sevgili yapcam diyenlere,   yeni yıl yeni yıl da, yalnızım ben diyenlere,   noel baba türkmüş diyenlere,   türk değil la, türkler kırmızı giymez diyenlere,   içcem, şarhoş olcem, yeni yıla zil-zurna gircem diyenlere,   yeni yıl ne ayak la, gavur icadı diyenlere,   hindi yok lan, tavuk kessek diyenlere,   hindi gavur icadı diyenlere,   kırmızı don giycem uğur gelcek diyenlere,   kızmızı don gavur icadı diyenlere,   bu yıl varya çok pis sevgili yapcam diyenle

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...