Jump to content

Ders kitaplarında ATATÜRKÇÜLÜK değişiyor . ..


Kinyas

Önerilen Mesajlar

Anayasa'daki Atatürkçülük ile ilgili bölümlerin çıkarılıp çıkarılmaması tartışılırken, Milli Eğitim Bakanlığı da, ilköğretim ders kitaplarındaki Atatürkçülük konularının yeniden ele alınmasını kararlaştırdı. Talim ve Terbiye Kurulu'ndaki bazı öğretmenlerin "yeni programlara Atatürkçülük konularının eksik yansıtıldığı" başvurusu üzerine çalışma başlatıldı.

 

 

ANAYASA'DAN Atatürkçülük ile ilgili bölümlerin çıkarılmasına ilişkin AKP Milletvekili Prof.Dr. Zafer Üskül'ün önerisi tartışılırken, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu da, ilköğretim ders kitapları programlarında yapılan değişikliğe, Atatürkçülük konularının yüzde 40 oranında eksik yansıtıldığı iddiası üzerine, bu konuda çalışma grubu oluşturdu. Komisyonun önereceği değişikliklerin Talim ve Terbiye Kurulu'ndan geçmesi halinde, bunlar yeni yazılacak ders kitaplarına yansıtılacak. Ancak, Anayasa tartışmalarıyla ilgili gelişmeler dikkate alınacak ve yeni düzenlemelerin ders kitaplarına ne ölçüde yansıtılacağına karkar verilecek.

 

 

MGK GENEL SEKRETERLİĞİ

İlköğretimde zorunlu öğrenimin 8 yıla çıkarılmasına ilişkin çalışmalar yürütülürken, Talim ve Terbiye Kurulu da, ders kitaplarında yer alacak "Atatürkçülükle İlgili Konular"ı aralarında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nin de bulunduğu değişik kurum ve kuruluşların görüşlerini alarak belirledi.

Atatürkçülük konuları, ilköğretim okullarında okutulmakta olan bütün derslerin programlarında yapılandırmacı, öğrenci merkezli, aktif öğrenmeyi öngören, sürece dayalı ölçme ve değerlendirme yaklaşımına göre hazırlandı. Konunun temel felsefesine bağlı kalınarak "hedef ve davranış" ifadelerinin, konular, gerektiği yerde konuların açıklanması biçiminde öğrenci düzeyine uygun olarak ilgili derslerin ünite ve temalarında yer aldı.

 

"EKSİK YANSITILDI"

İlköğretim ders programlarında daha sonra yapılan değişiklikle, "Atatürkçülükle İlgili Konulan"ın programlara yüzde 40 eksik yansıtıldığına ilişkin iddialar gündeme geldi. Talim ve Tersbiye Kurulu'nda ders kitapları incelem bölümünde görevli bazı öğretmenler, bu eksikliğin giderilmesi için dilekçe ile başvurdu. Kurul Başkanı Prof.Dr. İrfan Erdoğan ise bu konuda bir komisyon oluşturularak eksikliklerin belirlenmesi, "Atatürkçülükle İlgili Konular ve Açıklamalar"ıyla ilgili olarak yeni bir çalışma yapılmasını istedi.

 

 

ÇALIŞMANIN SONUNA GELİNDİ

İlköğretim programlarında Atatürkçülükle ilgili konular ve açıklamalar dikkate alınarak oluşturulan komisyonun diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli çalışmayı yapması öngörüldü. Talim ve Terbiye Başkanlığı'nda görevli Serpil Aydın, Hamiyet Bican, Mehmet Bağcı, Kısmet Ovat, Buket Meydan, Fikri Özdemir, Tülin Sarıdoğan, Mehmet Akif Sütçü, Toper Akbaba'dan oluşan komisyon oluşturuldu,Kurul Üyesi Ömer Özcan da koordinatör olarak görevlendirildi. 7 Haziran tarihli onayla çalışmalarına başlayan komisyon, çalışmalarının sonuna geldi.

 

ANAYASA TARTIŞMASI

Anayasa'da bulunan Atatürkçülükle ilgili bölümler tartışılırken, bu aşamada ders kitaplarındaki Atatürkçülükle ilgili konularda bir değişikliğe gidilmesinin uygun olmayacağını belirten bakanlığın bir yetkilisi, "Çalışmaların sonuna gelindi ama Anayasa tartışması nedeniyle yürüttüğümüz çalışma da gelişmelere göre bir süre askıda kalabalir" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sedat Peker Tacizci Pilavcıya Verdiği Ders

   https://www.youtube.com/watch?v=T_vLhA1AYfQ

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Ders 3 : Diyafram , Ses-Kas Çalısmaları...

   En güzel ses, hiç bir zaman zorlama olmadan çıkan sestir. Oyun sırasında kelime ve cümleleri ayrı tonda ve vurguda söylemek büyük bir yanlıştır. Oyuncular için en doğru soluma diyaframdan solumadır. Mutlaka ve mutlaka diyafram solunumu kullanılmalıdır. Düzenli olarak yapılan çalışma ve temrinlerle diyaframı geliştirmek mümkündür. Size şöyle bir örnek vereyim; hiç spor yapmayan, ağırlık kaldırmayan yani düzenli olarak çalışmayan ir' insanın atletik bir vücudu olabilir mi? Olamaz. Oyunculuk da b

   , Yer: Kuram

  • AÖF 3 Ders Sınavları

   AÖF 3 ders sınavı, Açıköğretim Fakültesi öğrencileri çok önemli bir fırsat. Dönem sonunda en fazla 3 dersten kalan öğrenciler 3 ders sınavına girerek, ikinci bir şans elde ediyor. 20 Haziran'da (dün) başlayan AÖF 3 ders sınav merkezi seçme süresi 22 Haziran (yarın) sona eriyor. Sınav merkezini seçmeyen adayların sınav yerleri fakülte tarafından belirleniyor.     AÖF 3 ders sınavı için öğrencilerin hazırlıkları sürüyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından Açıköğretim, İk

   , Yer: Gündem

  • Flynn Etkisi: IQ’muz Seneler Geçtikçe Nasıl Değişiyor?

   Flynn etkisi,ilk olarak James Flynn tarafından bulunan, IQ skorlarının zaman geçtikçe artması ve genel popülasyonda bu artışın belli bir sabitlikte yükselmesidir.     Her neslin ortalama IQ skorları sabit olarak artış göstermektedir. IQ skorları kesin rakamlar olmasa da genel popülasyonla karşılaştırıldığında bu artışın gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Yani, 100 IQ puanı her zaman ortalamadır ve her zaman popülasyonun geri kalanına göre aynı sayıda doğru cevabın verildiğini göstermektedi

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Psişik Yetenekler ile İlgili Ders Konuları ve Önemli Başlıklar

   Arkadaşlar,   Forumumuzda Telepati, Telekinezi, Durugörü ve genel olarak Psişik Yetenekleri geliştirmek için güzel, ders kıvamında konular var. Aşağıda bunları derli toplu olarak bulabilirsiniz.   Ayrıca her bölümümüzde soru-cevap başlıkları da mevcut, bunların da linklerini paylaşıyorum. Lütfen sorularınızı ayrı konu açarak forum kirliliği yaratmayınız, alakalı soru-cevap bölümüne sorunuz.   Gnoxis Altıncı Hissinizi Geliştirip Bilinçli Kullanabilme Dersleri   1 http://www.gnoxis.com/gnoxis-

   , Yer: Psişik Yetenekler

×
×
 • Yeni Oluştur...