Jump to content

Ostara Anlamı ve Denklikleri


sirius

Önerilen Mesajlar

21 Mart Bahar ekinoksu, Pagan geleneklerinde önemli bayramlardan biridir. Cadılık ve Paganizmde genel olarak "Ostara" diye bilinen bu bayram, gece ve gündüzün eşit olması sebebiyle, dengelenme zamanı olarak bilinir. Ayrıca artık toprak kendine gelir ve ekim işlemi için uygundur. Bu yüzden bereket, bolluk ve toprağın eski gücünü yeniden kazanması anlamına gelir. Kıştan kalan endişe, korku ve benzeri tüm duygular geride bırakılır ve bu günde umutla geleceğe istenilen tohumlar ekilir.

 

Ostara kelimesi Germen Tanrıçası Eostre (Ostara)’dan gelmektedir. Kelime anlamı "parlayan" demektir . Bahar ve bereket tanrıçası olan Eostre’nin en önemli iki sembolü tavşan ve yumurtadır. Bu iki ögenin Ostara'da ön planda olduğunu görürüz. Yumurta, kadim zamanlardan beri bereketi temsil ettiği gibi tavşan da hızlı üreyen bir canlı olarak bolluğu temsil eder. Bu yüzden Tanrıça’nın bu iki kutsal sembolünü sık sık duyarız ve buna bağlı olarak “yumurta boyama” geleneği uygularız. Ostara’nın sonra Hristiyanlığa diriliş bayramı olan “Paskalya” olarak geçtiğini ama tüm pagan ögelerin kaldığını görüyoruz.

 

Ostara'da artık toprak yeşillenmeye başlar, kuşlar göç eder ve yaşam ortaya çıkar. Muhteşem bir başlangıç, dengelenme dönemi yaşanır. Ağaçlar tomurcuklanır, hayvanlar doğum yapar veya çiftleşir ve tarlalar ekime hazır hale gelir. İşte bu yüzden bereket bolluk ve denge günüdür Ostara.

 

Her 21 Mart'ta Persephon'nun dünyaya geri dönüşü ve böylelikle baharın gelmesi Yunan mitlerinde gördüğümüz etkilerden biridir. Keltlerde bayrama "Alban Eiler" ismi verilir. Bu kelime anlamı olarak "toprağın ışığı"dır.

 

1379760_747379875293391_1956170684_n.jpg

 

Sabbatın Anlamı

 

Gece ve gündüz, ışık ve karanlık dengeye gelir. Bu yüzden içsel dengelenme için uygun bir zamandır ve yeniden doğuş süreci olarak algılanabilir. Geçmişi geride bırakma ve yeni bir benlikle, yeni bir sürece başlamayı temsil eder.

 

Özü: Baharın başlangıcı, yeniden doğuş ve yeni yaşam, doğurganlık, denge, Tanrı ve Tanrıça genç formdadır.

 

Semboller: Yumurtalar, tavşanlar, bereket sembolleri.

 

Uygulama: Bitki ve hayvanların doğurganlığı, ekim zamanı.

 

Adetler: Yeşil giymek, yeni giysiler edinmek ve giymek, baharı karşılamak, kır gezisi, Keltler için kuş festivalidir, yumurta sepetleri yapmak ve yumurta boyamak, bu yumurtaları Tanrıça'ya adayıp saklamak, kuşları izlemek, kuş yumurtalarını kutsamak, yeni projelere başlamak, bahar ekimleri.

 

Yiyecekler: Yumurta, ballı kekler, mevsim meyveleri, sütlü ürünler, yeşil sebzeler, elmalar, süt ürünleri.

 

İçecekler: Süt ürünleri, limonata, ballı şarap, eggnog

 

Bitkiler : Mısır, kırlangıçotu, beşparmakotu, nergis, kızılcık, zambak, yosun, zencefil, çördük, ıhlamur, çilek, karaçalı, hanımeli, yasemin, fulya, gül, zeytin, şakayık ve tüm bahar çiçekleri.

 

Tütsü ve yağlar: Yasemin, gül, çilek, lotus, manolya, zencefil, adaçayı, lavanta, zeytin, nergis.

 

Renkler: açık yeşil, sarı, soluk pemge, pastel renkler, altın rengi, çimen yeşili

 

Taşlar: Ametist, akuamarin, pembe kuvars, aytaşı, kan taşı, kırmızı jasper

 

Hayvanlar ve mitolojik yaratıklar: Paskalya Tavşanı, tavşanlar, yılanlar, pegasus, tek boynuzlu at, tavuklar, kırlangıçlar, kuzular ve göçebe kuşlar.

 

Sunak: Boyanmış yumurtalar, kuzu tavşan motifleri, bereket sembolleri, bahar çiçekleri, kelebek kozaları ve yeşil ağırlıklı sunak bezi.

 

Ritüeller ve büyüler: Bahçe ve bitki kutsama, tohum kutsama, tohum ve bitki adama, denge, büyüme, iletişim çalışmaları, yeni projeler için çalışmalar, bereket bolluk ve doğurganlık büyüleri. Ve her tür bitki büyüsü (şifa vs.)

 

Sirius

 

Ostara Kutlu Olsun!!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...