Jump to content

alisa perne

Önerilen Mesajlar

Dünya'nın eski dinlerine aşina olan herkes, onların belli sayılara atfettikleri mistik güçleri; bu sayıların bir bakıma geleneklerin ve törenlerin hem ölçüleri hemde biçimlendiricileri haline gelişini; aritemetik değerleriyle asla bağlantısı olmayan simgesel bir anlama sahip olduklarını fark etmiş olmalıdır.Örneğin pek çok doğu dininde özellikle de yahudilerde en kutsal sayı yedidir ve ondan sonra da üç ve dört gelir.Kutsal karakterleri en eski tarihin ötesindedir ve dini hislerin ilk ifadesiyle çağdaş olmalıdır.İçlerinden yalnızca biri DÖRT kızılderili kültüründe göze çarpar.Bu sayının kutsallığını insanla doğa arasındaki,her yerde önemli ve aynı olan temel bir ilişkiden alması gerekir.Bu ilişki anayölere tapınmada bulunmuştur.

 

Kızılderili avcıydı, hiç durmadan yolsuz ormanlarda geziniyor, sınırsız bozkırları aşıyordu.Bu beyaz ırka bir tür yetenekten ziyade, ona böyle kusursuz bir biçimde rehberlik eden bir içgüdü olarak görünür. Asla kaybolmaz.Kızılderililerin kültürü üzerine detaylı bir araştırma yapan yazar şöyle der"Yerli pusula yönlerini daima aklında tutar ve kendisini buna uygun sözcüklerle ifade eder, konu kendi evindeki bir mesele olsa bile."

 

Kesinleştirilmiş dört anayön varsayımı tesadüfi değildir; her dil tarafından tanınmıştır; vücudun anatomik yapısı tarafından zorunlu hale getirilmiştir ve evrenin değişmez yasalarından derlenmiştir.Gün doğumunda da, gün batımında da baksak ya da gece vakti bize rehbelik etsin diye binlercesinin arasında parıldayan tek başına sabit duran yıldıza da baksak ,bedeninimizin ön ve arka tarafı, sağ ve sol elimiz paraleller ve meridyenlerle çakışır.İnsanoğlu tarihin çok eski dönemlerinden beri bu dört noktanın önemini kavramış, onları gecenin ve ıssızlığın içindeki rehberi olarak görmüştür.

 

Bu sayıya verilen önem ayinlerde ve mitlerde başka herşeyde olduğundan daha canlı bir biçimde ortaya çıkar.Eğer gezginler tarafından tüm ciddi işaretlere girişmenin zorunlu hazırlığı olarak aktarılan bir uygulama

varsa o da tütün içmedir.Belirlenmiş geleneksel kurala göre ilk nefesin gökyüzüne, sonra herbirinin dünyanın köşelerine, yani anayön noktalarına doğru üflenmesi gerekirdi.Bunlar dünyayı yaratan ve ona hükmeden ruhlardı. Neredeyse tüm kızılderili masallarının ve törenlerinin başlıca figürleriydiler.Bunllar Çippeva büyücüleri tarafından yeni müritleri meda hilelerinin gizemlerine kabul etme sırasında bir araya getirilenkutsal güçlerdi. Dört kazıktan oluşan bir eve davet edilirlerdi; evin önünde dört taş dururdu; burada dört gün kalmaları ve dört ziyafete katılmaları istenirdi.İşlemin her adımında bu sayı yada onun katları tekrarlanırdı. Komşuları Dakotalarda da aynı sayı kesin bir biçimde kutsaldı.Kutsal güce ve gökyüzü ruhlarına dair tüm masalların ayrıca dini ayinlerin içine derinlemesine karıştırılmıştı.

 

Cresklerin Busk adını verdikleri, cinayet dışındaki tüm suçların affedildiği büyük anma törenlerinde, yeni ateş alevlenip de yeşil mısır sofraya getirildiğinde her bir dans, her bir zikir ve her bir tören, dört

sayısının ve katlarının akla gelebilecek tüm bağlantıları içinde şekillenir ve kurallara bağlanırdı.Aynı şekilde gençler erkekliğin gereklerine layık olduklarını kanıtlayacak ve koruyucu ruhlarını ortaya çıkartacak

bu dini gözaltı törenlerine maruz kalırdı;yine oruçlar,inzivalar ve çileler bütünüyle dört katlı düzenlemeler içinde yer alırdı.

 

Anayönlerin dinlerin ciddi gizemlerinin temeli olması sadece kıtanın gelişmemiş kavimleri için geçerli değildi.Guatemala'daki Micla Aztekleri, başlıca bayramlarını dört kez kutlarlardı ve ayinler dört rahip tarafındanyönetilirdi. Aynı şekilde Peru'luların da yılda dört büyük bayramı vardı; ayrıca her yeni ayda dört gün süren bir şenlik yapılırdı.Doğumdan önce anne dört gün kirli bırakılırdı; bir ateş yakılır ve benzer bir süre boyunca korunurdu; çocuğun kutsama töreninde de her anayöne bir ok fırlatılırdı.Günde dört kez dua ederlerdi, en büyük bayramları dört yılda bir olurdu ve kanlı adakları pusulanın dört ana noktasınaydı.Hem eskimolarda hem Creeklerde hem de Algonkinlerde insanlar öldükleri zaman dört gün mezarın üzerine yiyecek konurdu ve ölülerin ardından tutulan yas dört ay ya da dört gün sürerdi.

 

Her iki kıtada bulunan farklı kültür düzeylerindeki kabilelerde bu sayıya kutsiyet atfedildiği ve anayönlere gösterilen saygının pek çok öreneği vardır.Kabilelerin bu inanışlarının ifade edilişini dinlerde ve mitolojilerde görmekteyiz.

kaynak:Yeni Dünya Mitleri/Daniel Brinton

Kızılderili Mitolojisi /Carol K.Rachlin,Alice Marriott

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sihirbaz Abremelin'in Kutsal Buyu Kitabi

   Sihirbaz   ABRAMELIN'IN KUTSAL BUYU KITABI   Yahudi Abraham'in oglu Lamech'e A.D 1458 gonderdigi gibi     Orjinal Ibranice'den Fransizca'ya cevrilmistir. Fransizca'dan da gunumuz Ingilizcesine.       S. L. MAC GREGOR MATHERS, "Ortaya Cikarilan Kabala " "Suleyman'in Anahtari " "The Tarot," vb kitaplarinin yazari   Tarafindan cevrilmistir   John M. Watkins, London [1900] tarafindan basilmistir.     Kitabin Ilk Cildi 30 Bolumden olusmaktadir.      

   , Yer: Maji ve Türleri

  • 33 sayısı

   Selamlar. Ne anlama geldiğin bilmemekle beraber yıllardır bu 33 sayısı sürekli ama sürekli karşıma çıkar ve her gün.. Belki hiç bir manası yok ve algıda seçicilik yapıyorum. Belki de manası var öğrenmek istiyorum. Başlığı açma sebebim hem benim gibi bu tür sayılara sıkça denk gelenlerin paylaşması, hem de bilenler varsa bilgilerini bize aktarması. Sevgiler.

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Pİ sayısı kombinasyonu

   Pi sayısı bir dairenin çapına bölünmesiyle oluşan bu sayı 3.14 olarak başlar. Pi sayısını diğer sayılardan farklı kılan özelliği 3.14 dan sonra gelen basamaklarda sayının kendini ve içindeki kombinasyonları tekrar etmeden sonsuza kadar uzayabilen tek sayı olmasıdır. Şu ana kadar hesaplanabilen 1.2 trilyon basamaktır. ve bu basamağın içinde farklı kombine edilmiş sayısız sayı dizileri oluşur. Bu sonsuz dizinin içinde kodlanmış şekilde dünya üzerindeki bütün kelimelerin yeraldığı önemli tarih ve

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Vee 5000 Yıllık Efsane Kutsal Kitap Kabbala...

   Kabbala...   Bilindiği kadarıyla 5000 yıllık bir geçmişi olan Kabbala´nın içeriği aslında sanıldığı gibi Museviliğin ötesinde, bir bilgelik ve kozmik bütünleşme sanatıdır. Kabbala´ya bir giriş yaparak, çok eski bir bilgelik okulunun kapısını aralıyoruz.   Kaynak "The Holy Kabbalah" A. E. Waite   Kabbala, toplumumuzda az bilinir ve bilindiği kadarıyla da Musevi mistisizmi olarak tanımlanır. Gerçekten de temelinde Museviler´in binyıllar boyunca süren ezilmişliğinin, yasaklanmaların ve saklan

   , Yer: Kabala

  • Evrensel Semboller (Kutsal Sembollerin İşleyişi III)

   Kutsal Sembollerin İşleyişi III ‟Evrensel Sembollerˮ Evrensel semboller, enerjilerin akışını sağlayan anahtarlardır. Eğer doğru şekilde kullanılırsa her sembol, bir enerji akımının kapısını açar.   http://indigodergisi.com/wp-content/uploads/2012/04/semboller-antik-misir-yunan-anadolu-2.jpg   Hepimiz bir şekilde sembollere aşinayızdır. Bilhassa ruhsal konularla ilgileniyorsak muhakkak gizli sembollerin sırlarını veya elle ya da zihnen çizilerek enerji akışı sağladığı söylenen sembolleri du

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...