Jump to content

Android mi ? IOS mu?


Balcan

Önerilen Mesajlar

Bir önceki yazımda Android IOS Root ve ROM olayına değinmiştim. Bu gün iki sistem arasındaki farkları birbirlerine karşı artı ve eksi yönlerine değincem.

Hemen başlamak istiyorum :)

 

 

Android Google tarafından geliştirilen cep telefonları ve tabletlerde kullanılabilen bir işletim sistemi IOS Apple tarafından geliştirilen ve aynı şekilde cep telefonları ve tabletlerde kullanılabilen bir işletim sistemi. Konumu cep telefonları üzerinden anlatıcam.

 

 

Telefon kullanıcılarının en çok önem verdiği konulardan biri olan GÜVENLİK konusuna değinerek başlamak istiyorum.

 

 

IOS tamamen kapalı bir sistem buda dışarıdan gelecek saldırılara karşı son derece güvenli bir sistem olduğu anlamına geliyor hatta IOS bu güvenlik işini o kadar abartmış ki bilgisayarınızdan telefonunuza müzik veya resim atmak için bile yine Apple a ait olan iTunes yazılımını kullanmanız gerekiyor aksi taktirde telefonunuz kapalı bir kutu.

 

 

Android ise açık bir sistem doğal olarak buda dışarıdan gelecek saldırılara karşı pek güven veren bir sistem değil. Bunun iyi tarafı bir önceki konumda da bahsettiğim gibi kullanıcıların telefonlarında istedikleri değişiklikleri yapabilme olanağı sağlıyor yani telefona tam olarak hakim oluyorsunuz. IOS'un tersine Androidinde bu güvenlik konusunda biraz fazla rahat olduğunu belirtmek istiyorum.

 

Birazdan değineceğim başka konuların içinde de yine bu güvenlik konusuna yer yer değineceğim.

 

 

IOS'un güvenlik konusunda Androide göre açık ara önde olduğu tartışılmaz bir gerçek.

 

 

Gelelim UYGULAMA konusuna. Eğer bir IOS veya Android kullanıyorsanız tartışmasız uygulamalar sizin can damarlarınız gibidir. Bazen gerçekten çok yaratıcı ve işe yarar şeyler ortaya çıkabiliyor.

 

IOS'un uygulama mağazası App Store Google mağazası ise Google Play Store (eski ismi Android Market)

 

 

IOS'un uygulama konusunda Androide göre sayıca üstünlüğü var ve kendi yaptığım araştırmalara dayanarak iki sisteminde kullanıcı yorumları sonucunda vardığım karar IOS'un uygulamalarının Androide göre daha stabil çalıştığı.

 

IOS App Store da bulunan bütün uygulamaları kendi denetiminden geçirdikten sonra kullanıma sunuyor ve yine burda güvenlik konusunda bir adım daha öne geçiyor.

 

Android sisteminin açık olmasının verdiği rahatlık buradada kendisini gösteriyor IOS tabanlı telefonlarda App Store harici uygulama indirmeniz imkansızken Android tabanlı telefonlarda kullanıcıya bağlı olarak Google Play Store harici farklı uygulama marketlerinden de uygulama indirme şansınız var. Bu kullanıcılara kısmen özgürlük sağlasada güvenlik konusunda yine açık vermenize sebep olabiliyor.

 

 

IOS uygulama konusunda da Androide göre bir üstünlük sağlamış gibi görünüyor.

 

 

Değinmek istediğim en önemli konulardan biriside tabiki sistemin işleyişi ve çalışma prensibi kısaca PERFORMANS

 

 

Bu konuda Android kullanıcıları çok şikayetci telefonlarında sistemden kaynaklanan sorunlar çıktığını uygulamaların bazı telefonlarda hata verdiğini düzensiz çalıştığını söylüyorlar.

 

 

IOS'ta ise böyle bir sıkıntı görünmüyor peki ama neden ?

 

 

Cevabı çok basit. Örnek vererek anlatmaya çalışacağım.

 

Elinizde bir tür motor var ve size bir çok araba sahibi gelip o motoru arabalarına monte etmenizi istiyor. Siz o tek tip motoru bir X aracına bir Y aracına bir Z aracına göre ufak düzeltmeler yapıp monte etmek zorunda kalıyorsunuz hepsi için ayrı uğraşıyorsunuz. İşte Android bunu yapıyor HTC SAMSUNG SONY ve adı aklıma gelmeyen telefon üreticilerine elinde olan tek sistemi uyarlayıp uyarlayıp yerleştiriyor ve bu firmaların her birinin kendi içinde o kadar çok telefon çeşitliliği varki Android bunların hepsine cevap vermek zorunda. Durum böyle olunca işleyiş konusunda tabiki bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor.

 

Buna karşın IOS'un elinde tek bir motor ve tek tip bir araç var! ve sürekli bunun üstünde çalışıyor her yıl elindeki aracı biraz geliştirip piyasaya sürüyor uğraştığı iş tek tip üzerine olduğu için sistemleride gayet stabil çalışıyor.

 

Bu farkı görmemiz lazım yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim. Fakat telefon kullanıcıları için bu bir bahane değil tabiki bu yüzden IOS performans konusundada Androide göre üstünlük sağlıyor.

 

 

 

Gelelim GÜNCELLEME olayına ki bu kısmen müşteri hizmetinede giriyor benim açımdan.

 

 

Google Android için son zamanlarda güncelleme konusunda biraz atağa kalkmış gibi görünsede bu çabası yukarda bahsettiğim telefon üretici firmaların sınırlaması sonucu pek anlam ifade etmiyor. Telefon üreticileri genel olarak bu güncellemeleri üretim bandından yakın tarihte çıkan telefonlarına yansıtıyorlar. Yani 2 yada 3 yıl önce çıkarttıkları telefonlara güncelleme şansı vermiyorlar buda eski model telefon kullanıcıları için can sıkıcı bir durum haline geliyor. Kısmen sizi yeni telefon almaya zorluyorlar oysa elinizdeki eski model Android tabanlı telefonunuza güncelleme gelse emin olun sizi uzun bir süre daha idare edecek şekilde performansında değişiklik yaşarsınız.

 

 

IOS yukarıdada belirttiğim gibi her yıl yeni bir iPhone çıkartıyor ve buna bağlı olarak işletim sistemini güncelliyor her güncellemeyle birlikte telefona 100 den fazla yeni özellik katılıyor bunların arasında bir kaç ayda bir kullanıcı şikayetlerini dikkate alarak sorun çözme amaçlı ufak güncellemeler yayınlanıyor. Ayrıca çıkardığı güncellemeler yıllar önce üretimi durmuş ama kullanıcısı olan telefonlarınada yönelik bir güncelleme oluyor.

 

 

Bu konudada IOS belli bir üstünlük sağlamış durumda.

 

 

Sonuç olarak IOS üstün gibi görünsede bu sizin kullanıcı karakterinize göre kesinlikle değişkenlik gösterir.

 

Eğer o kadar para vermişim benim zamanım değerli işim gücüm var diyorsanız sizin yerinize telefonunuza gereken ilgiyi gösterip istediğiniz hizmeti verebilecek donmalar takılmalar ve bazı diğer sorunlarla canınızı sıkmayacak olan IOS'u tercih etmeniz son derece mantıklı görünüyor..

 

Tam tersi ben kısıtlanmayı sevmem telefonu kullandığımı hissetmeliyim gerektiğinde hatalara kendim müdahale edebilmeyim uğraşmayı severim diyorsanız o zaman Android tabanlı bir telefon tam size göre olacaktır.

 

Sormak istediğiniz soruları konu altında bilgim olduğu kadar cevaplamaya çalışcam.

 

Konu tamamen kendi araştırmalarım ve derlemelerim sonucu yazmış olduğum kendi cümlelerimden ibarettir yazım yanlışları olabilir. Bilgi hatası olan yerleri düzeltirseniz sevinirim :)

 

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, iyi forumlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...