Jump to content

Turks And Caicos Islands (Türk ve Kayık Adaları)


ged

Önerilen Mesajlar

turksandcaicos.jpg

 

 

ATLAS OKYANUSU'NDA BİR TÜRK ÜLKESİ

"Turks and Caicos Islands"

(Türk ve Kayık Adaları)

 

Karayipler yakınlarında yer alan ve adı Turks ve Caicos Adaları olan bu ülke, günümüzde İngiltere sömürgesi konumundadır.

 

38 adadan oluşan ülkenin başkenti ise Grand Turk (Büyük Türk)'tür.

Bütün hükümet binaları ve bakanlıklar, Grand Turk adındaki bu adada bulunur.

 

Adaların toplam yüzölçümü 430 kilometrekare, nüfusu ise 25.000'in üzerindedir.

 

Kuzey Atlas Okyanusu'nda yer alan bu tropikal adalar, Bahama'nın Güneydoğusu'nda bulunmaktadır ve Amerika ve Küba'ya da yakındır.

 

Adaya Türk Adı'nın verilmesinin nedeni ise inandırıcı olmayan bir gerekçeyle açıklanmaya çalışılıyor.

İddiaya göre adada bulunan bir kaktüs bitkisi, Osmanlı Dönemi'nde kullanılan fese benzediği için buraya Türk Adaları denilmiş!

Bu iddianın sahibi ise, bölgeyi sömürge halinde ellerinde tutmaya devam eden İngilizler!

 

Oysa adaların Türk Adı'yla anılması, fesin Türkler tarafından kullanılmaya başlanmasından yüzlerce yıl öncesine dayanıyor.

Türk Adaları Adı, 1688'de ilk defa Coronelli adlı meşhur bir İtalyan haritacının çizdiği haritada yer alıyor ve bu eser Fransızca.

Yani ülkenin şu andaki resmi adının yer aldığı ilk tarihi vesika Fransızca ve "Türk" sözcüğü orada aynen geçiyor.

Coronelli"nin söz konusu haritasında Adaların ismi "Ide Caiquos, Caiquos and I. Turche" şeklinde yazılı.

 

Üstelik Türkler de ancak 1800’lü yıllarda fesle tanışıyor ve fes giymeye başlıyor. 16., 17. ve 18. Yüzyıllarda İspanyol, Fransız ve İngilizler arasında el değiştiren Adaların adı, 16. yüzyılda İspanyollar'ın elindeyken bile yine Türk Adaları'ydı.

Yani bu adın fesle uzaktan yakından hiçbir alakası yok!

 

İngilizler adanın adını değiştirmek istemişlerse de, ada halkını yüzyıllardır kullandıkları bu isimden vaz geçirememişler.

 

Adaların adını değiştiremeyen İngilizler, bu kez de Ada ile Türkler arasındaki bağı "fes benzerliği" masalını uydurarak kesmek istemişler.

 

1869'da ise Turks ve Caicos Adaları'nın "Ay-Yıldızlı" eski bayrağını değiştirmeyi başarmışlar.

 

1869'da İngilizler tarafından değiştirilen Turks ve Caicos Adaları'nın Ay-Yıldızlı Eski Bayrağı ve başkentleri olan Grand Turk(Büyük Türk) Adası'nın adı nereden gelmektedir ve Ada'ya adını veren bu Büyük Türk kimdir?

 

15. 16. ve 17. Yüzyıllarda Osmanlı Denizcileri'nin Akdeniz ve Atlantik'e yelken açarak bu sularda çeşitli adaları uzun yıllar ellerinde tutup korsanlık faaliyetleri gösterdikleri bilinmektedir.

Ayrıca, Piri Reis'in Haritası'nda bu adaların bulunduğu yerde kayık resimleri vardır ki "Caicos"(Kaykos) sözcüğü, "kayık" anlamına gelir.

 

Buranın, Kristof Kolomb'dan 25 yıl önce Türkler tarafından keşfedilerek ele geçirildiği ve Başkenti Grand Turk'un adının da -Adaya Türk Denizcileri'nin gelmesinden sonra- Batılılar tarafından "Büyük Türk, Grand Senior, Muhteşem Süleyman" adlarıyla anılan Kanuni Sultan Süleyman'dan alındığı sanılmaktadır Küba'nın Ankara Büyükelçisi E. G. Abascal da, konuyu teyit eden şu önemli bilgileri veriyor: "Caicos kelimesi, Türkçe'deki kayıktan geliyor. Ada'nın adı, Türkler'in burada bulunduğunu gösteriyor. Küba'nın meşhur bir bölgesinin adı Matatorcos, yani Türklerin öldüğü yer! Bunun bir felaket sonucu olduğunu dair bilgiler var. İspanyol Gemisi San Agustin, 28 Şubat 1596'da Havana'ya geldiğinde mürettebatın 45'i Müslüman, bazılarının adları Ramazan, Recep, Yusuf, Ali, Hüseyin idi. Batı Anadolu'dan ve Karadeniz'den gelmişlerdi. 1640 yılında Küba'nın güneyinde bir İngiliz ticari gemisi, Türk Korsanları tarafından ele geçirilmiş."

 

 

Küba Büyükelçisi'nin verdiği önemli bilgilerden birisi de, İttihat ve Terakki Dönemi'nde Enver Paşa’nın Küba'ya özel bir görevli göndererek bu konu hakkında araştırmalar yaptırması.

 

Büyükelçi şöyle devam ediyor: "Bu görevlinin burada tarihi araştırmalar yaptığını ve bir rapor hazırladığını biliyoruz." Mektuplar yanlışlıkla Türkiye'ye geliyor, halkı yanlışlıkla Türk sanılıyor.. Posta hizmetlerinde Turks ve Caicos Adaları'nın adı sık sık yanlış yazıldığından adaya giden mektupların bir kısmı önce yanlışlıkla Türkiye'ye geliyor. Türkiye ise, mektupları Turks ve Caicos Adaları'na geri gönderiyor. Geçtiğimiz yıllarda bazı Avrupa Ülkeleri'nin, Türkiye zannederek bu Adalara vize uygulaması başlatması yetkililerin yaptıkları resmi yazışmalarla aşılmış.

 

Ayrıca Ada sakinleri, dünyanın neresine giderlerse gitsinler önce Türkiye’den gelmediklerini anlatmak zorunda kalmaya devam ediyorlar.

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

adalar bizim olsa nolurdu demek ne hoş olurdu fakat,,bu doğa harikası gibi gözler boyanırcasına gösterilen adaları bu hikayeyle tr ye mal etmeye çalışmak ve bununla ilgiyle didinerek uğraşan üzerlerinde güneşlerin batmadığı ülke(!) ingilizlerin o coğrafi bölgedeki farklı bir çıkarı mıdır yoksa alaca karanlık kuşağı mıdır? www internet uzantıları da tc ve tek gelir kaynakları turizmden sonra bu. ayrıca fes e benzeyen bir çiçek/bitki yok. o adaların tepeden kıta sahanlığı kuş bakış görününüş dara'sı fes'e benziyor, kullanılabilir karası bile değil. oraya gidip görmeye bile yok gitmeden görmeyi bildikten sonra...bir tsunamilik adayla dalga mı geçiyorsunuz? ayrıca bize ait olsa nüfus mübadelesinden çöker o adalar...ya da illa bir çıban çıkar orada yeni kıbrıs gibi muamele görür, olur mu? bunların sömürmeden posası kalmamış hayrına kakalamaya çalıştıkları yerleri hiç gördünüz mü? bak bilemedim şimdi siz sevgili sayın seyirciler..bak üstüme alındım şimdi. ağırlığımca altın verseler genede almam o adaları. :).... bu yazdıklarımdan ayrıyeten; aaaaa yoksa adalar güzelll. evet. walla.

TethNun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Türk Kültüründe Hortlak-Cadı İnanışları

   Türk kültüründe cadı ve hortlak olarak anılan bazı doğaüstü varlıklardan bahsedilir. Bunların öldükten sonra dirildiklerine inanılırdı. Bazı bölgelerde kan içtiklerine de inanılırdı.   İşte bu nedenle cadı ve hortlak adlı doğaüstü varlıkların, diğer kültürlerdeki vampir inanışlarıyla benzerlikleri üzerine bazı tartışmalar söz konusudur. Tarihi kaynaklarda ve folklor araştırmalarında konuyla ilgili pek çok bilgi vardır. Türk kültüründeki cadı ve hortlak inanışları yakın zamana kadar ken

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Kadim Türk Geleneği Çam Bayramı

   Kadim Türkler, dağları kutsallaştırıyor ve affı da buralardan umuyordu. Altaylılar her dağı değil, sadece kutsal dağları ziyaret ediyorlardı.   Bir dağ nasıl kutsal sayılıyordu? Neden? Elbette, bugün bunu kimse hatırlamıyor.Üç tepeli Sümer Dağı her zaman için çok önemli olmuştu. Bu dağ, dünyanın, yani Meru’nun merkezidir. Burası Kadim Altay’ın en kutsal yeri idi. Kimse burada yüksek sesle konuşmazdı. Hiç kimse bu dağın etrafında ava çıkamazdı. Otlarını koparamazdı. Aksi günah sayılıyordu. Son

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Türk Yapımı Korku Oyunu: Meknun

   Aslında pek korkunç değil ama güzel bir oyun. Üye olabilmek için sorulan 5 soruyu cevaplamanız gerekiyor.(çok zor ama cevapları her yerde paylaşılıyor) Üye olduktan sonra gizleri çözmeye başlayabilirsiniz.   GİRİŞ Ey Alim kişi ! Bilgin ve Kudretinin yetmeyeceği Meknun gizindesin. Yaratıcının sana bahşettiklerini kullanmanın vakti geldi... Kaderindekiler karşına çıktıkça nefsin ve aklınla yüzleşeceksin... Sen intihab edildin ! Sen ! Ey Alim kişi ! Kahin rehberin, nefsin ve ruhun ışığın,

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

  • Türk Soykırımı

   Ermeni soykırımı iddialarının sürdüğü şu yıllarda, kültür bakanlığının sitesinde de bulunan bu video "gerçek" tarih bilgileriyle asıl katliamı göstermektedir. Savaş rüzgarlarının esmesiyle birlikte Ermeni nüfusu, Osmanlı'yı daha da zayıflatmak için Zeytun isyanını çıkarmış, bu isyanı Kayseri, Bitlis, Erzurum, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Trabzon, Ankara, İzmit, Van, Adapazarı, Adana ve İzmir'deki isyanlar izlemiştir. Rus ordusunun desteğini alan Ermeni çeteleri 1 milyondan fazla Türk'ü katletmiş,

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

×
×
 • Yeni Oluştur...