Jump to content

Dünya’ya internet tarayıcılarının gözünden bakın


ArpiA

Önerilen Mesajlar

Her gün dolaştığınız internet sitelerine ya da e-posta adreslerine dikkat ederseniz sonlarında top-level domain (TLD) dediğimiz bir uzantı görürsünüz. Dünyadaki en popüler TLD .com olmasına rağmen ona 260'tan fazla TLD eşlik eder ve bunların çoğu country code TLD (ccTLD) dediğimiz ülkeleri birbirinden ayıran domain uzantılarıdır. Örneğin com.tr Türkiye'yi, co.uk ise Büyük Britanya Birleşik Krallığını belirtir.

 

Aşağıda gördüğünüz Country Codes of the World Map adlı harita Birleşmiş Milletler, ada ülkeleri ve kendine özel uzantıya sahip olan diğer bölgeleri de içeren 245 adet ülke kodunu görsel bir şekilde sunuyor. Her ccTLD ait olduğu ülkenin nüfusuna göre boyutlandırılmış. Ayrıca haritadaki oranı bozmamak için Çin ve Hindistan %30 oranında küçültülmek zorunda kalınmış. En küçük yazı boyutuna sahip uzantılar nüfusu 10milyondan az olan ülkeler için kullanılmış.

 

Uluslararası web sitelerinin yöneticileri ile pazarlama direktörleri için gayet güzel bir kaynak olan bu harita aynı zamanda üzerinde ülke sınırlarını barındırmadığı için öğretmenler tarafından öğrencilere dünya coğrafyasını öğretmekte kullanılıyor.

 

domain-haritasi.jpg

Haritanın tam boyutu

 

Bilim.org

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dünyaya Teslim Olan İnsanın Karakteristik Durumu

   Sorunu ortaya koymadan, sorunun çözülmesi çok zordur. Gelin şimdi sorunu maddeler halinde bir gözden geçirelim: 1.Duygularının  esiridir. 2.Kalıplar içinde sıkışıp kalmıştır. 3.Gurur-kibir içindedir. 4.Dünya ile özdeşleşmiştir. 5.Gerçek bilgiden uzak, sadece kulaktan dolma bazı dinsel bilgileri ve terkedemedikleri kendisine sürekli olarak engel olmaktadır. 6.Bireysellik içindedir. Dilinden "ben" sözcüğü düşmemektedir. 7.Aç gözlüdür. 8.İç güdüsel yaşar.

   , Yer: Witchcraft

  • İnternet Sansür yasası meclisten geçti.Sizin tepkiniz ne?

   Meclisten geçmiş sansür yasası.Artık her siteden her türlü hesaplarımıza bile müdahele edilebilecek.Tarayıcıyı açtıktan kapatana kadar yaptığınız her şey kayıt edilecek.Aynı şekilde mesajlaşma programları gibi şeyler de her türlü mesajlaşmalar da kayıt edilecek.   Kaynak: Sansür yasası meclisten geçti   Sizin düşünceleriniz ne bu konuda? Çok üstümüze geliniyor açıkçası..

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Dünyaya gelirken ne olmak isterdiniz?

   Diyelim ki Dünyaya gelirken istediğiniz herşey olabilirsiniz ve istediğiniz zaman doğabilirsiniz,ne zaman ne olarak doğmak isterdiniz?   Saçmalamak serbest     İlk ben başlıyım; Büyünün yeni çıktığı zamanlarda Merlinin yardımcısı olup büyü tarihinde güçlü ilk büyücülerden olmak isterdim

   , Yer: Forum Oyunları

  • Faydalı İnternet Adresleri

   Yıllaarr yıllarr önce bir ajandanın ön sayfalarından birinde yazıyordu bu internet siteleri hatta başlığıda değiştirmedim sayfanın başında ne yazıyorsa onu yazdım hatta o kadar eski ki belki bazı internet siteleri şuan kullanım dışı bile olabilir kontrol etme şansım olmadı bugün eski ve önemli şeyleri sakladığım bir kutuyu açıp bir bakayım dedim onun içinde gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim aslında hepsini teker teker yazmaya üşeniyorum ve kağıttaki harflerin çok çok küçük olması şevkimi dah

   , Yer: İnternet

  • Yeniden Dünyaya Gelseniz Kimin Bedeninde Olmak İsterdiniz?

   olmayan şıklar için diğer i işaretleyin

   , Yer: Anketler

×
×
 • Yeni Oluştur...