Jump to content

Kültür ve Mitolojilerde Örümcek


kizginkuzgun

Önerilen Mesajlar

Avrupa'da , evdeki örümcek uğurlu kabul edilirdi, onu öldürdüğünüzde şanssızlık ve güç kaybı yaşanacağına inanılırdı. İtalyan ve İngilizler sabah saatlerinde örümcek görüldüğünde, gün içinde aksilikler oluşacağına inanırlar. Örümcek ağı evde bırakılır ve olduğu yerden temizlenmezse, unutkanlık yapacağı varsayılır.

 

Birçok Batı Afrika mitolojisi , örümceği, yaratılış tanrısı Ananasi olarak ele alır.

 

Kuzey Amerika kültürlerinde her zaman geleneksel Lakota adlı örümcek tasvirleri bulunur.

 

http://www.mistikalem.com/files.php?file=resimler/Tsuchigumo_131956393.jpgTsuchigumo "Yeryüzü örümcekleri" , Japonya’da inanılan efsanevi mitsel bir etnik gruptur, dağların altındaki mağaralarda yaşayan ve bazıları baştan çıkarıcı bir kadın haline dönüşme gücüne sahip örümceklerdir. Bir samuray veya kral ile evlenmeye çalışırlar. Örümcek Prenses’in cisimlenmesine dair baskı ve resimler bu nedenle Japon efsanelerinde yer alır. Bazen Umigimo olarak anılırlar.

 

Bir Japon kumandan ve bir grup asker, şafak vakti uçan bir kafatası gördüklerini sanmışlar ve bunu takip ettiklerinde, çok güzel ve ince bir kadın görünmüş, kadın onları, bir mağarada olan evine davet etmiş, ancak, bunun bir oyun ve hile olduğunu anlayıp kafasını katana ile kestiklerinde, kadın, beyaz bir kan bırakarak ortadan kaybolmuş. Yol aldıklarında mağarayı görmüşler. Bir anda mağaradan büyük bir örümcek çıkmış. 2 metre boyundaymış. Uzun, zorlu bir savaşın sonunda, Yorimitsu örümceğin kafasını kesmiş, içinden 1990 ölü insan kafası çıkmış ve sayısız küçük örümcekler etrafa saçılmış.

 

Avustralya yerlilerinde örümceğin genellikle klan totemi olarak kullanıldığı görülür.

 

Antik Mısır’da örümcek, tanrıça Neith ve mumyalama ile ilişkilidir.

 

Amerikan Kızılderilileri için yaşamda kalabilme sembolü olur.

 

Vedik felsefe ve Hindistan’da, örümcek; yanılsamayı, peçe ile nihai gerçekliğin gizlenişinin tasviri olarak, Vedik tanrı İndra’nın ağı ile özdeşleşir.

 

Teotihuacan (Teotihuacan Spider Woman) Büyük Tanrıça, Kolomb öncesi Teotihuacan uygarlığının Meksika’da 1942’de bulunan bir dizi duvar resmindeki örümceklerle bezeli bereket tanrıçası temsilidir.

 

Toltec kültüründe, toprak tanrıça görüntüsünde olmasına rağmen, Tepantitla dünya ağacı ile sarılıdır. Örümcekler kollarına, giysisine asılmıştır.

http://www.mistikalem.com/files.php?file=resimler/hicret_sevr_211885878.jpg

Müslümanlar için örümceğin önemi, Peygamberi (S.A.V) ve ilk Müslümanlardan Ebubekir’i (R.A.) Sevr Dağı’ndaki mağarada saklanırken koruyan ve düşmanının gözünden saklayan büyük ağı örmesinde yatar. Mağara önünde birden yetişen ağaca çabucak yuva kuran güvercinler de, bu öneme layık varlıklardandır.

 

Ad ve Semud kavminden Talud (Kral Saul), peygamber Davud’u kıskanır ve onu öldürmek için peşine düşer. Oysa Talud, Davud tarafından, kardeşi zalim kral Calut’u savaşta öldürmek sureti ile kurtarılmıştır, Davud onun kızı ile evlidir. İsrail peygamberlerinden ve Zebur’un verildiği Nebi olan Davud, bir mağarada gizlenirken, bir örümcek, mağaranın ağzına ağ örer, böylece Saul ve adamları mağarayı aramak için zahmet etmezler. Davud (a.s.) Saul’un ölümünden sonra, onun yerine kral olmuştur.

 

Örümcek, Mitolojide, sanatların, işlemelerin, örgülerin ve ince nakışların koruyucusudur. Lydialı Arakne, harika el işleri yaparmış. Periler ona, bu işleri Athena’dan öğrenip öğrenmediğini sorduklarında , el işlemeleri sözkonusu ise, Tanrıçayı bu alanda çoktan aşmış olduğunu söylemiş ve Athena ile yarışa kalkışmış, ancak, Arakne’nin kendisinden güzel işleme yaptığını gören Athena, bunu yırtarak yere fırlatınca, Arakne intihar etmek istemiş. Athena da, buna izin vermeyerek, onu, ömrü ağ üzerinde geçecek bir örümceğe döndürmüş.

 

Arakne yarı örümcek yarı insan olarak Dante'nin Inferno’sunda da tasvir edilir.

 

Örümcekleri insanlara sevdiren karakter olan Örümcek adam-Spider man, Peter Benjamin Parker'ın gizli kimliğidir, Marvel Comics'e bağlı Stan Lee ve Steve Ditko tarafından çizilen bu kurgusal süper kahraman, 1962’den bu yana popüler ve suçla savaşan sorumlu bir kimlik. Peter Parker yanlışlıkla radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılınca Spider-Man olmuştu, yeni karakterler; Spider-Woman ve Spider-Girl de buna eklenmiştr.

 

Araknofobi- Arachnophobia ise, bildiğimiz gibi örümcek korkusu ve spesifik bir panik atak haline dönüşebiliyor.

 

 

Kaynak

Mistik Alem - Efsanelerden Silikon Çağına Örümceğin Gizemleri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...