Jump to content

Summerland


redbird

Önerilen Mesajlar

Summerland ismi Theosophist’ler, Wiccan’lar ve bazı doğa tabanlı modern Pagan inanışları tarafından yaşamdan sonraki hayatı kavramlaştırmak için verilmiş.

Andrew Jackson Davis (1826-1910)’dan etkilenen Emanuel Swedenborg (1688–1772) en önemli çalışması olan “The Great Harmonia”da Summerland’in insan ruhunun ölümden sonra ulaşmayı başardığı (hepimizin girmeyi umduğu) en üst nokta olarak söylemiştir.

Bir Theosophist olan C.W Leadbeater, kim ki daha önceki reenkarnesinde iyi biri olmuş ve ölmüş, reenkarnasyonları arasında oraya gider diye öğretmiştir.

Neopaganizm

Yaygın olarak Summerland reenkarnasyonlar arasında ruhun dinlediği yer olarak geçer. Modern Paganlar arasında çok yaygın olmamasına rağmen, bazıları, insanın fiziksel yaşamında olan her şeyi, her duyguyu anlayabilecek ve bilecek yeterli deneyime sahip bir hayattan sonra (tabii ki genellikle birkaç reenkarnasyondan sonra) kendini adadığı tanrı ya da tanrıçasının sonsuz bir ölüm sonrası yaşamı için Summerland’de kalmasına izin verdiğine inanır.

Wicca

Summerland, Wiccan ölümden sonraki yaşam ile çoğunlukla eş anlamlı bir terimdir. Bazı Wiccan olmayan Neopaganlar Summerland’i kendilerinin öteki hayatları olarak görseler de, Neopaganların büyük çoğunluğu Summerland’in Wiccanların olduğuna inanır.

Summerland’in özü, yaşarken sürdürmüş oldukları hayatı yansıtan ruhların, öğrenmeye niyet ettikleri dersi öğrenip öğrenmediklerini görmek ve zamanı geldiğinde tekrar denemek için dinlendikleri alandır.

Summerland bir yargılanma yeri olarak görülmesinden ziyade bir ruhun ömrünü gözden geçirerek ve dünyada yapmış olduğu eylemlerin toplam etkisi hakkında bir anlayış kazandığı, maneviyatını geliştirebildiği yerdir.

Bazıları, özellikle her ders Summerland’deyken ruh tarafından seçilmiş ve planlandığına inanabiliyorken, diğerleri bu derslerin dışardan biri tarafından planlandığına inanabilir.

 

* Theosophist yunanca da; ilahi bilgelik anlamına gelmektedir. Theosophy ezoterizm alanında, kişisel aydınlanma ve kurtuluşu öneren gizlenmiş bilgi ve bilgeliği ifade eder.

** Yazı da geçen “ders” kelimesi yaşarken öğrenilenleri kapsıyor.

*** Summerland’in İngilizcede tam karşılığı “Afterlife”

 

**** Wikipedia'dan alıntıdır.

Çeviri : redbird

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler çeviri için, önemli bir tabir... =) Çok sorulan bir sorudur neo-paganizmde ve wiccan inanışında öte alem var mı diye, işte summerland bu öte alemi anlatıyor. Summerland tabiri ile spiritüalizmin öne sürdüğü spatyom tabiri hemen hemen aynıdır, tabi felsefesi de... Temel mantık öldükten sonra sonsuz huzurun olduğu mekandır, aynı zamanda reenkarnasyonlar arası hayat ve tekamül planını yaptığımız yer de burasıdır (Tabi kafamıza göre seçim yapmıyoruz spiritüel celselere göre yol gösteren çeşitli rehber ruhlar mevcut)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...