Jump to content

İzlanda


ArpiA

Önerilen Mesajlar

Her şeyi bırakıp gideceğim dedirten yegane yerlerden birisi.Özellikle dünyanın merkezine sayahat filmindeki Sneffels kriteri filan varya orları bi gezip görmek lazım hacı:D Gidip bakmak lazım gerçekten iç dünyaya falan giriş var mıdır oralarda. yoksa bile izlandanın kendisi yeter:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her şeyi bırakıp gideceksen iyi para kazanmaya bak. Birkaç yıl önce ekonomileri çökmüştü. :laugh: Zaten her yıl yanardağlar kül püskürtüyo Avrupa'ya, uçak seferleri iptal oluyo. Reykjavik'ten başka yerde yaşamak çok zor olur. Başkent civarlarında takılalım biz. :laugh:

 

Dünyanın Merkezine Yolculuk'u ben de izlemiştim. İzlanda'da ki kraterden giriyolar İtalya'dan çıkıyolar. :) Metrelerce yüksekliğe su püskürten gayzerler varmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekonomikleri çöktüyse boşver ya biz Ankarada takılalım:DŞaka biyana eğer birgün arkeolog falan olursam param da olursa(hayale bak) mümkün mertebe giderim bi bakar gelirim:Dizlandadaki kriterden girip italyadan cıkıyolar hakkaten nasıl bir filmdi o öyle ya.ben o sıcağa hayatta katlanamam mümkün değil:)zaten şu film olmasa bide bu site olmasa izlanda diye biyerden haberim olmıyacaktı ,göründüğü kadar güzel biyermidir acaba ,öyledir öyle nediye sorguluyorsam:woot:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada İzlanda'da yol kenarlarında kaya kütleleri olurmuş. Halk inancına göre bu kayaların üzerinde elfler yaşarmış. Kaldırıldığında olumsuz şeyler yaşanılacağına, uğursuzluk getireceğine inanırlarmış. Bazı İzlandalılar bu elflerle konuştuklarını, onları duyduklarını söylerler. Bundan dolayı belediyeler de o kayalara dokunmazlar genelde.

 

Ormanda böyle kaya kütlesi gördüm mü aklıma hep bu bilgi gelir. Şimdi bu yazıyı okuyanların da aklında yer edinecek. Elfleri rahatsız etmeyin sakın. :laugh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada internetten kısa bir yazı buldum bununla ilgili,gerçi ben inanmıyorum kayaların üzerinde elflerin yaşadığına filan ama,nuh tufanı filmindede melekler lanetlenerek kaya formuna mı ne dönüştürülmüşlerdi öyle bişeydi.Ama filmlere ve h. gücü ürünü şeylere pek takılmamak gerek;:D

 

İzlandalıların %40’ı bir şekilde öbür dünyayla, ölülerle kontakt kurduğunu iddia ediyor. İzlanda’nın hayaletleri bildiğimiz zararsız hayaletlerden farklı. Afturgunga deniyor onlara. Zombiye dönüşüyor, insanların canını alıyorlar. Hatta bu canını aldıklarını beraberlerinde cehenneme götürüyorlar!

 

 

Bir diğer hayalet formu ise Fyglja. Art niyetli, yakasına yapıştığı insanı gölge gibi izleyen hayaletler bunlar. Bırak o insanın ensesinde dolaşmayı, deniyor ki, bu Fygljalar adamın dokuzuncu kuşaktan atasına kadar ruhlarının peşini bırakmaz, rahatsız eder!

 

 

Ha bir de troller var. Neyse ki, onlar zararsız, kendi kendilerine tuzağa düşüyorlar. Günışığında yakalandıklarında taşa dönüşüveriyorlar. İzlanda’nın her yerinde görürsünüz onları. Bir diğer karşılaşmak isteyeceğiniz olağanüstü varlıklar ise elfler tabii ki. Efsaneye göre, bir gün Tanrı Havva anayı ziyaret eder. Havva ana bazı çocuklarını yıkayıp hazırlayamaz, Tanrının huzuruna çıkartamaz ve ondan gizler. İşte derler ki bu çocuklar elflerdir. İnsana benzerler ama daha göz alıcı ve güzeldirler.

 

 

20 İzlandalıdan biri elfleri gördüğünü iddia edermiş. Bazen elflerin insanların yardımına ihtiyacı olurmuş. Mesela çaresiz durumdaki elf kocalar bazen ebeleri kaçırır, yardımcı olsunlar diye doğum yapmak üzere olan eşlerinin yanına götürürlermiş.

 

 

Kışları her daim karanlık İzlanda’nın, bu kaya ve lava formasyonlarıyla dolu adanın öteki dünyanın varlıklarına bu denli yakın olmasını yadırgamamak gerek. Dr. Arni Björnsson bu konuda şöyle diyor, “Öyle tahmin edilemez bir coğrafyada yaşıyoruz ki. Bugün çimen ve yeşillik olan bir yer yarın lava ve kül bahçesine dönüşebilir. Biz de zamanla aklımızın sunduğu gerçekçi kanıtlara bile çok fazla inanmamak gerektiğini öğrendik. Hem, İzlanda bu kadar küçük bir nüfus için çok büyük bir ülke. Adamızda her türden komşulara yer var!”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...