Jump to content

Forum kullanımından şikayetçiyim!


dawnofrelic

Önerilen Mesajlar

Çok fazla zamandır üyesi olmasamda elimden geldiğince takip ettiğim forumlardan birisi oldu Gnoxis. Genelde birçok platformda olmayan bilgilerin, yine bir çok platformda olmayan bir görüş açıklığı ile paylaşılabildiği bir forum.

 

Çok uzun zamandır forumlarda yazan biri olarak, hala daha forum kullanımının nasıl olduğunu anlayamadığımızı görüyorum. Öncelikle forumun tanımını bilmek gerekli bence. Forum; İlgili kitlenin ilgilendikleri içerik üzerine fikir ve bilgi paylaşımı yaptıkları, verilen bilgi hakkında farklı görüşleri savunan insanların da karşıt görüşleriyle bu fikir ve bilgileri çürütmeye çalıştığı bir platformdur.

 

Bu güne kadar girdiğim hiçbir forumda bu düzeni malesef göremedim yada sağlayamadım. İlla ki düzeni bozacak birkaç kişi mutlaka oluyor. Ancak bu insanlar düzeni fikirleriyle değil yaptıkları sululuklarla, düşüncesiz hareketleriyle, sürekli çaba sarf ettikleri laf sokma eylemleriyle, konuların içeriği ile ilgisiz mesajlarıyla yada sırf zaman geçirmek için alakası olmadığı halde forumu meşgul etmeleriyle bozmaya çalıştılar. Son dönemlerde bu görüntüyü sık sık görür oldum ne yazık ki.

 

Bazı arkadaşlar konuyla çok alakasız yerlerden girip espri yapmaya çalışırken, bazı arkadaşlarda yine konuyla alakasız alaylı tavırlarla insanlarla dalga geçme çabası içine giriyorlar. Bu yaptıklarını belki zeka parıltısı belki de bir güç gösterisi olarak görüyorlar ancak farkında olmadıkları durum kendilerini komik duruma düşürdükleri. Sadece bununla da kalmayıp konunun normal akışından çok daha farklı yerlere sürüklenmesine sebep oldukları da ayrı bir tartışma konusu.

 

Bunun haricinde; yine forumda forumun genel akışından tamamen alakasız, sırf zaman geçirme amaçlı takılan arkadaşlar var. Bu arkadaşlar bir hayli gereksiz olarak gördüğüm başlıklara (forum oyunları gibi.) post kasmaktan başka bir işe yaramıyorlar ne yazık ki. Bu yaptıkları aynı zamanda forumda güncelliğini koruması gereken konuları da arka plana atıyor ve bu da o konuların gerekli ilgiden yoksun kalmasına neden oluyor.

 

Lafın kısası bu tip olaylardan son zamanlarda son derece rahatsız olmaya başladım ve benim gibi birçok üyenin de şikayetçi olduğunu tahmin ediyorum.

 

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen neden forum oyunlarını ezdin ki şimdi? :confused: Mesela ben çok oynarım forum oyunlarını, amacım post kasmak değil kafamdaki düşüncelerden uzaklaşmak. Bu da benim meditasyonum işte :) Gnoxis sadece şamanizm,büyü vb. konular üzerine olsaydı sadece bunlara ilgisi olan arkadaşlar online olacak, bilgiyi aldıktan sonra çıkacaklardı. Kendimden örnek veriyorum meditasyon örneklerine bakıyorum istediğim bilgiyi alıyorum birden gözüme bir video başlığı ilişiyor ya da ne bileyim yeni bir film başlığı ve ya gündem. Onlara bakarken farkediyorum ki saat almış başını gitmiş. Bu nedenle ben senin gibi düşünmüyorum, forumlar sadece tek bir şey üzerine yoğunlaşsaydı çeşitlik olmasaydı, insanlar vakit geçirmek için bile gelmezlerdi. :) Benim görüşüm bu yönde tabii seninde haklı olduğun taraflar vardır. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Demek istediğim konuyu anlamadın sanırım Xian. Bu ve buna benzer forumlar belli bir içerik üzerinde yoğunlaşılması için kurulur. Mesela Gnoxis'in olayı parnormal ve metafiziki olaylar daha çok. Ancak forumda bu konularla uzaktan yakından alakası olmayan ve hiçbir şekilde bu konular üzerine fikir beyan edemeyen, edecek kapasiteye sahip olmayan hatta bırak bu konularla ilgilenmeyen sadece zaman geçirmek için girip abuk subuk postlar atan bir ton üye var. Günde belki 50 mesajı sırf forum oyunları ve buna benzer başlıklar altında atıyor bu insanlar. Buraya birşeyler hakkında bilgi sahibi olmak için gelen insanlar var. Bu insanlar için gündemde kalması gereken konular bu gibi attığı mesajların %99'unu gereksiz olarak gördüğüm insanlar tarafından engelleniyor. Sadece forum oyunları değil. Ciddi bir başlıkta da, merak ettiği birşeyi soran bir insanın açtığı konuda da "inci sözlük kafasıyla" hareket ediyor.

 

Ben forum oyunları gibi konuları her zaman gereksiz buldum. Sen gerekli bulursun birşey diyemem. O senin görüşündür. Ancak başkaları oynuyor yada orada eğleniyor diye de ben kendi görüşümü değiştiremem. Bana göre gereksiz ve tamamen düzen bozucu bir etkendir forum için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca bir ekleme daha yapayım. Forum olayının mantığı budur zaten. Bir konu üzerine o konuyla ilgilenen insaların fikir paylaşımı. Yurtdışında ki yeni nesil forumlar hariç birçok forumda yada Türkiye'nin eski forumlarında bu tip uygulamalar göremezsin. Çünkü amaç zaten ortak bir fikrin paylaşımı. Buna ilgisi olan insanların katılımı isteniyor ve katiyen muhabbetlerin cıvıtılmasına izin verilmiyor. Maksat konuların geliştirilmesi ve o konular üzerine insanların kendi araştırmalarını kendi bilgilerini sunarak bir fikir çatışması yaşatmak.

 

Yoksa forumda ki insanları oyunla ıvırla zıvırla burada tuttuktan sonra yada her başlığa geyik kattıktan sonra ne anlamı var paranormal forumun, ne alamı var mesleki bilgi paylaşımının, ne anlamı var felsefi düşüncenin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arada bir forum oyunlarını oynayıp kafayı dağıtan biri olarak, şunu demek isterim:

benim bu siteyi buluşum merak ettiğim bir takım şeylerdi. bir çok bilgi edindim/edinmekteyim.

ancak konulara katılacak kadar bilgili olmamakla birlikte, fikir beyan etmekten de hep uzak durmuş,

okumuş, canı sıkılmış bir kaç bir şey yazmışımdır. ben yerimi bilmişimdir belki ama senin dediğine de katılmıyor değilim. karşına aldığın hedef kitlesine daha yakın biri olarak bile seni haklı bulduğumu söylemek isterim dawnofrelic...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir konu hakkında ciddi araştırma yapan birisinin zaten araştıracağı ortadadır, a bu kişi hazır olarak son mesaj panelinde göremez belki ilgili olduğu konuyu o ayrı mesele. Ben de bu siteden çokşey öğrendim ve hâlen öğrenmeye-araştırmaya devam da ediyorum. Sırf post ve ya başka amaçla gereksiz olarak görünen mesajlar yazanlar konu açanlar yok mu var tabiki, Ama forum oyunlarının bence bu siteyle zıt bir anlayışı olacağını sanmıyor onaylamıyorm. Düşünceme göre bu site çerçevesinde bakarsak; görüntü kirliliği yaratanlara karşı bir uygulamaya gidilmesi daha sağlıklı olur. Site üyelerinin kafa dağıtmak-mola vermek adına takıldıkları masayı kırmaya çalışmak hoş olmaz bence. Misal; parmakları kangren olan bir insanın rahatsızlığını gidermek için onu öldürmek gerekmez, olayın detayında sorunda çözülebilir.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oyunlar elbette ki kalsın zaten benim söyleyeceğim bir kaç kelime ile oyunların kaldıracak hali de yok. Buradaki şikayet konumu lütfen anlayın ki Siyah Karlar burda duruma değinmiş. Olay forum oyunu başlığının orada kalması değil. Sitenin genel amacı ile uzaktan yakından ilgisi olayan insanların bu forumu kirlettiğini düşünmem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklı olduğun noktalar var boş açılan konular gibi ya da insanların birbirini ezmeye çalışması üstten konuşma vs .zaten forumdaki sorumlular bunun ellerinden geldiğince önüne geçmeye çalışıyorlar. Ama sonuçta burası bir forum yani bir forumdan "forum" kapasitesi üstünde bir şey bekleyemezsin ki. Bir coven bir tarikat bir dernek değil sonuçta. Forum internet dolaylı bir sosyal ortam her nasıl bir okul bir kafe ortamında da boş konuşan üstten konuşan gürültü kirliliği yapan insanlar varsa burda da olması gayet normal ve önüne kolay geçilebilcek bir şey değil. Artı forumda bilgi alma, aktarma için bulunan insanlar zaten amaçlarına rahatlıkla ulaşabiliyorlar bilgi arandıktan sonra kimse için dert olmaz bulması burada. Forum oyunları da gayet normal. Sonuçta burda hayatın içinde varolan şeyler tartışılıp paylaşılıyor hani mesela örnek maji şurdadır hayat burda gibi bir şey de yok. Evrensel olarak ele alınan kavramlar bunlar o nedenle forumu da tek bir noktada soyutlamak mantıklı gelmiyor. Her ne kadar bilgi aktarımı, paylaşımı yapıyorsak ya da bir şeyler öğreniyorsak da bunun yanında müzik de olucak oyun da olucak boş konuşma da olucak ki boş konuşmak da bir rahatlama yöntemidir zaten kocaman da boş konuş alanı var. Demek istediğim hani bir evhamın varsa bu konuda boşuna telaşlanmanı istemiyorum. Forumda isteyen istediği bilgiye dediğim gibi zaten ulaşıyor. Ulaşmak istemeyen vs kişiler de zaten kendi kafalarına göre yerlerde takılıyorlar. Yani bunu özellikle dert edip kafa yormana gerek yok amacım da zaten hiç bir şekilde hani "hey sen yanlıl konuşuyosun" değil o evhamının gereksiz oldugunu vurgulamak boşuna kuruntuya düşmemeni söylemek sana

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Müsadenizle yönetimden birisi olarak bu konu hakkında birkaç şey söylemek istiyorum..

 

Bu sitede çok uzun zaman geçirdim.. İlk zamanlarındaki durum ve üyelerin konulara olan ilgisi, ve her konudan birşeyler öğrenme birşeyler keşfetme amacı şimdikine göre daha fazlaydı.. Belli bir kültür, birikim ve merak eden gerçekten bilgilenmek ve bildiklerini paylaşmak, yaşadıkları sıkıntılara bir cevap bulmak için gelen üye potansiyelimiz vardı... Vardı diyorum çünkü özellikle son bir kaç yıldır bu metafizik ve parapsikoloji konuları oldukça popüler kültür denilen durumun içerisine düşmeye başladı.. Ardı ardına çekilen diziler anlamsız filmler boş ve tamamen farklı amaçlarla yapılan televizyon programları şu an 13 yaşında, bahçede top oynaması gereken bir çocuğun gelip bu sitede kendisini "ben büyücüyüm" diyerek dalga geçer gibi konular açmasına sebep oldu..

 

Ancak ilk kurulduğu andan itibaren geçen zaman içerisinde Gnoxis büyüdükçe, bölümler arttıkça sitede zaman geçiren üyelerin talepleri, daha doğrusu bu siteden beklentileri arttıkça Gnoxis'inde formatı sadece belli bir alana sıkışıp kalmaktansa kuruluş amacı ve sebebi olan metafizik alanını kaybetmeden belli kültür - sanat haber, etkinlik ve konularınıda bünyemize katarak paranormal tabanlı bir sosyal paylaşım platformuna doğru ilerlemiş oldu..

 

Bu durumun bu şekilde olması da üyelerin aradıkları her bilgiyi başka başka yerlerde aramaktansa tek bir kaynaktan ulaşabilmelerini sağladı..

 

Forum oyunları hakkındaki görüşünde ne anlatmak istediğini iyi anladım ve bir açıdan hakveriyorum çünkü üyelerin büyük bir kısmı vaktini anasayfa ve toplistteki konular üzerinden geçiriyor.. Kültür sanat alanına açılmış gerçekten kaliteli bir konu yapısı gereği sürekli hareket halinde olan forum oyunları yüzünden hakettiği ilgiyi göremeden toplistten düşüp unutuluyor..

 

Bunun için sanırım yapılması gereken forum oyunları konularına yorum atıldığında topliste çıkarmamak olacaktır ki yenilenen Gnoxis sürecinde bu konuda gündemimizdedir..

Gnoxis.com yönetimi olarak daha faal daha aktif aranılan bilgiye daha rahat ulaşılmasını sağlayacak şekilde yeniden yapılanma sürecine girdik.. Yakın zamanda yapılan ve yapılacak yenilikleri düzenlemeleri, Zifiri Karanlık bölümüne yeni eklediğimiz anime&manga alanı gibi eksikliği hissedilen bölümlere oluşturacağımız yeni alt bölümleri, birbirleri içerisinde kaybolmuş ve Üst Forumlar diyerek adlandırdığımız en çok önem verdiğimiz Parapsikoloji ve Spiritüalizm ana bölümüyle alakalı düzenlemeleri sizlerle de paylaşacağız..

 

Biz bunları yaparken elbette tamamen amaç ve format dışı kişiler de kurulan bu ortamı bozmaya çalışacaktır..Biz denk geldiğimizi elimizden geldiğince uzaklaştırıyoruz ancak sizinde bize bir yerde yardımcı olup bu kişilere bir konu içerisinde ya da chat sisteminde denk geldiğinizde yöneticilere bildirim yapmanız gerekmektedir.. Ki düzenli olarak yardımcı olan birkaç üyemizde mevcuttur onlarada buradan kendi adıma teşekkür ediyorum :)

 

Benim söyleyeceklerim bu kadar.. Sevgilerimle

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Madem konu açıldı, bende içimi dökeyim.... =))

 

Hadi oyunlar neyse de, üst başlıklardan bilgi edinen veya üst başlıkları kaile alan insan sayısının 5-10 kişiden fazla olmadığını düşünmeye başladım... Öyleyse bu forum kime hizmet ediyor, ciddi anlamda mistik alanlarla ilgilenenlere mi, yoksa geyik yapmak isteyenlere mi... Bunu niye söylüyorum çünkü üst başlıklarda geri bildirim alamıyoruz. Tabi ki herkes oyun oynamakta özgür, ama geyik bölümlerinin bu kadar hareketliyken, önemli başlıkların niye durağanlaştığı bir soru işareti benim için.

 

Bunu bir moderatör olarak değil, bir üye olarak söylüyorum, yanlış anlaşılmasın :) Verdiğimiz bir bilginin, paylaştığımız bir konunun, ne kadar amacına ulaştığı hakkında hiç bir fikir ve istatistik elde edemiyoruz, çünkü geri bildirim yok. Benim şikayet ettiğim nokta esasında bu. Üst başlıklarda bir çoğumuz "alıntılamadan", yani direk hazıra konmadan, oturup zaman harcayarak bir şeyler paylaşmaya çalışıyoruz... Alıntılarda zaten özenle seçilmiş, muhakkak okunmuş oluyor yani alıntılama işinde bile bir emek var. Ama bu paylaşımlar karşısında maalesef çok az kişi geri bildirim yapıyor.

 

soru sorma, seviyeli tartışma, ekstra bilgi paylaşma, yorum yapma ve en önemlisi nitelikli başlık paylaşma maalesef hiç doğru düzgün yok... Sorulan soruların da çoğu forumda mevcut oluyor ve üstüne üstlük bir kısmı da hazır büyü tariflerinin üzerine konma amaçlı sorular.

 

Foruma yüzlerce insan giriyor, günde ciddi bir başlığa 3-4 kişi (hatta bazen 1-2) yorum yapıyor. Evet "like" butonu var, ama "like" butonu bizler için yeterli bir geri bildirim değil. İlgilenen arkadaşlar ise nedense yorum yapmaya tenezzül etmiyorlar, sadece bilgiyi "alıp" forumdan çıkıyorlar. Bir başlığı okuduktan sonra, onla ilgili olumlu veya olumsuz (seviyeli) bir şekilde fikir paylaşmak çokta zor olmasa gerek... En azından deneyimlediyseniz, deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Haliyle bizlerde -en azından ben- daha az ve daha kısıtlı paylaşım yapmaya başladık. Ben açıkçası bu forumda başta moderatör olmak istemedim, oldukça yoğun bir programım zaten var. Ama Nora'yla olan konuşmalarımızla sonunda kabul ettim. Benim bu foruma girerken hayalim, internette var olan yanlış bilgileri düzeltmek ve özellikle az bilinen bir olgu olan cadılık, paganizm, wicca konusunda temel doğru bilgileri aktarabilmekti. Eğer üyelerin bilgi seviyesini arttırabilseydik, bir üst seviye bilgileri ve formülleri paylaşmayı amaç ediniyorduk. Adeta bir okul gibi yapmak istiyorduk; cadılık ve paganizm hakkında soru işareti olan bir üye, foruma girip adım adım kendini geliştirebilecekti. Ama olmadı =) Zira paylaştığımız bilgiler havada uçtu gitti, doğru düzgün bir geri bildirim alamadık, sürekli takip eden bir üye grubu oluşmadı. Takip edenlerde kendilerini gizledikleri için biz üyelerin ne kadar kendilerini geliştirdiklerinden bihaber olduk. Hal böyle olunca bilgi paylaşımını yavaşlattım, elimde hazırladığım onlarca döküman vardı. Birçoğunu paylaşmaktan vazgeçtim çünkü forum içinde "tekamül" yani gelişim yok... =) O yüzden forumun bu bölümlerini durağanlaştırmak zorunda kaldım. Bilgi akmadı. İşte bu yüzden nitelikli yorum yapmak, sadece bilgiyi alıp çıkmamak, düşünmek, soru sormak ve başlığın aktif olması bizim için önemli. Benim burada olmamın tek amacı cadılık ve paganizm gibi konularda bilgi aktarabilmek. Eğer bu amacım yerine gelmiyorsa, zaten benim bu kadar yoğun programım arasında bu sitede olmamın bir anlamı olmuyor.

 

Zaten çok az insanın temel bilgelikler ve erdemler konusunda hevesi var. Mesela aşk büyüsü paylaşıyoruz onlarca yüzlerce rant ve geri dönüş alıyoruz, ama temel bir bilgeliği temel bir ritüeli paylaşınca bir elin parmağını geçmeyecek kadar bildirim alıyoruz. Adam cadılığın prensiplerini, üçler yasasını, sabbatları, esbatları bilmiyor ama aşk büyüsünü duyduğu anda hemen olayın içine dalıyor... İşte bu, zaten bu konuda ciddi olan kişilerin ne kadar az olduğunu gösteriyor. Bu da bana, bu bilgeliği herkese sunmamam, sadece hak edene sunmam gerektiğini düşündürüyor.

 

Benim dileğim (ütopyam); daha fazla düşünen, daha fazla tartışan ve daha fazla bilgi paylaşıp, araştırıp, soran bir üye topluluğuna sahip olmak. Gerçekten ilgilenenler varsa onların daha fazla nitelikli yorum (teşekkürler, güzel paylaşım vs.. den bahsetmiyorum) yapmasını isterdim. :) Umarım forumdaki bilgi sirkülasyonu artar... Çünkü Türkiye'de hiçbir forum (bütün forumları az çok biliyorum) gnoxis kadar kaliteli, doğru, öz ve detaylı bilgiler sunmuyor. Ama üyeler bunun hakkını ne kadar veriyor? sorulması gereken soru bu...

 

Bunları sadece kendi adıma yazmıyorum, bilgi paylaşan ve bilgi paylaşımının artmasını isteyen tüm modlar ve üyeler adına yazıyorum. Ayrıca yorumlar yapan, bilgiler paylaşan, irdeleyen ve soru sorup, seviyeli bir şekilde tartışan üyeler var, onların hakkını yiyemem, o kimseler kesinlikle lafım yok ve ayrıca teşekkür ediyorum onlara katkıları için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende içimi dökmek istiyorum .. Lütfen forumda mevcut olan konuları mesaj yoluyla sormayın bana . Arastırma zahmetinde bulunmayan hiç kimse için zaman harcamam .. Kesin ve net . ''sen yöneticisin yardım etmelisin'' gibi seyler de yazıyorsunuz . bu tamamen ütopya . Edeceğim kadar ettim 10 bin küsür mesaj 4 bin konu ile . Ama hala kız tavlama büyüsü soran ( tamamen örnek çoğaltabilirsiniz ) arkadaşlara geri dönmüyorum . Bu ukalalık kendini büyük görme vs vs değil tamamen vaktimin değerli olmasından kaynaklanıyor . Arkadaş sitede onlarca mevcu konu varken kısa yoldan dur öğreneyim diyecek ben ona harcayacağım zamanı siteye harcarım diye düşünüyorum .

 

Çok dertliydim iyi oldu :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanki hep beraber üyelerden şikayet ediyoruz gibi oldu ama beyler bayanlar herkes üzerine alınmasın bu şikayetleri :) Hepimizin amacı elbette ki elimizin altında bulunan kaynaktan daha güzel şekilde istifade edebilmek/daha güzel şekilde istifade edilebilmesini sağlamak...

 

Bu sebeple -sadece siz değil ben de- okuduğumuz konuların altına gerçek yorumlar bırakmamız gerekiyor. Evet, konular çoğu zaman bilgimizi aştığı için fikir sahibi olmadığımız alanlarda bir şeyler yazmak, diğerleri tarafından yazdıklarımızın aptalca olarak görülmesi gibi durumlar nedeniyle sessiz kalıyoruz. Hatta ben ilk zamanlarda konulara ilişkin sorularımı mesaj yoluyla soruyordum diğer insanlar görmesin diye.. Ama bu bencilce biraz... Ben hata yapmazsam, siz hata yapmazsanız, o başlığı okuyan diğer üyeler de hatalı bakış açılarını düzeltemez ki... Aynı şekilde okuduğunuz kaynaklardan sizler de katkıda bulunmalısınız ki, elimizin altında bulunan bu kaynak kurumasın; çoğalsın... Son zamanlarda açılan bazı sağlam başlıklar var. Bu başlıklar için ayrıca teşekkür ediyorum hazır yeri gelmişken :)

 

Bahsetmek istediğim bir diğer konu; lütfen okuyun... Okumazsanız, siz kendiniz için bir şeyler yapmazsanız; sizden başka hiç kimse sizin için hazırlayıp önünüze sunmaz. Okumak duyurular bölümünden sitedeki her açılan başlığa kadar yapılması gereken tek şey bu sitede. Özellikle yeni üyeler için konuşuyorum yazının bu kısmında; ilk üye olduğumda site bana çok karışık geliyordu. Başıma gelen/geldiğini düşündüğüm şeylerin ne olduğunu merak ediyordum. Özel olup olmadığımı bilmek istiyordum. Baştan söyleyeyim; hiç kimse özel değil. Ama herkes özel. Ve bu özel olma hali araştırdıkça, kişi kendisini geliştirdikçe ortaya çıkıyor. Çaba verilmeden hiçbir şey alamazsınız. Bu sebeple ilk etapta siteye üye olur olmaz başlık açmak yerine, ne kadar karışık gelse de, bin tane başlık da açılsa önünüze mutlaka ama mutlaka arama butonunu kullanmadan başlık açmayın, lütfen. Çünkü sorulan aynı sorular tekrar tekrar döndüğünde bu bilginin kimseye bir faydası dokunmuyor. Arada nereden başlayacağını dahi bilmeyen arkadaşlarımız oluyor, onları anlıyorum. Sonuçta duru görü kavramını duymamış birisi, aniden gördüğü ve bir süre sonra gerçekleşen olayın ne olduğunu bilemeyecektir. Bu tür sorularda zaten şu alanı araştırın şeklinde yardımcı olmaya çalışıyoruz üyeler ve moderatörler olarak hep birlikte.

 

Daha yazılacak çok şey var. Sayfalar dolusu yazılabilir. Ama yazmak istediklerim zaten önceden dile getirilmiş şeyler. Bu sebeple fazlaca lafı uzatmadan siteye her şekilde katkı sağlayan, burada bulunan herkese teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bir şey söylemek istiyorum , senelerdir forumun takipçisiyim. Ama yeni üye oldum sırf çalışmalarımı paylaşmak için , bilgilerimi başkalarıyla paylaşmak için. (edit : Ve tabiki de sorularımı sorabilmek için)

 

Eskiden daha güzel paylaşımlar yapılıyordu , daha verimliydi. Ama artık öyle değil , verimsizleşti . Ergenliklerini daha atlatamamış olanlar ( tepki gelebilir , benim için hiç önemli değil ) maalesef forumu oldukça kirletiyorlar . Bunların önce bir temizlenmesi lazım ve saçma sapan konuların da silinmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.

 

Arkadaşımızın dediği gibi önemli olan konular saçma sapan konular yüzünden alt sıralara gidiyor ve güncelliğini kaybettiriyor. Aslında top liste bölümü sadece parapsikoloji konularına ayrılsa çok iyi olacağını düşünüyorum .

 

Başka forumlara da baktığımızda benzer durumlar var ama bu durum gnoxis e hiç yakışmıyor .

 

Yaş sınırı konulsa iyiydi diyeceğim ama akıl yaşta değil baştadır bir de her zaman ki gibi fake durumları da var .

Ve birde bu forumdaki moderatorlerin kıymetini bilmeli üyeler, çoğu forumları bilirim türkiye de başka bir forumda bu kadar bilgili , tecrübeli bulamazlar iddaa ediyorum . Ve her zamanki gibi çok da yardımcı oluyorlar.Öbür forumlara da bakın ne paralar dönüyor herşey para olmuş

:)

Kısaca bu forumda herkes elini taşın altına koymalı ve düşünmeli .

Bu forumu facebook,twitter gibi kullanmamalı. Forumun verimli hale gelmesi için de moderatorlere fazlasıyla iş düşüyor :) Teşekkürler .

darkpaganic tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar gnoxis chatte olduğum zamanlar bazı yeni üye olan arkadaşlarımız giriyorlar ve bize sorular soruyorlar , ben soru sormasınlar demiyorum sorsunlar fakat sorucakları soruyu düşünmeden ve araştırmadan soruyorlar . Bir sorunları veya istekleri olduğunda direk olarak büyü ile çözebilceklerini düşünüyorlar . Büyü herşeyin çözümü değildir herşeyi büyü ile çözebilseydik uğraşmamıza gerek kalmazdı üniversite okumaz direk büyü yapmayı öğrenirdik. Sorulan sorularda çözülemicek sorular değil hatta karşıdaki kişi ile konuşulmadan karar alınan sorular karşınızdaki kişiye sormadan büyü yapmaya kalkışmak bence kötü bir şey yeni üye olan arkadaşlarımız umarım okur :) ( büyünün kötü bir şey olduğunu söylemiyorum )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ozellikle sirius in yazdiklari icin cevap vermek istiyorum - ben o ogrenip de cevap yazmayan kategorisine giriyorum da o acidan- sevgili koordinatorum sirius neden oyle kustun ki sen bize, butun ictenligimle soyluyorum bunu, gnoxis benim hayata bakis acimi ve yasam bicimimi koklu sekilde degistirdi.. hadi isin buyu kismini gecelim de genel olarak nice korkumdan nice kisisel kisitlamalarimdan kurtuldum, dunya baska bir yer, olum(sesli harflere nokta koyun ben koyamiyorum) baska bir olay oldu..isin pratik kismina gelince her bayrami kendimce kutlamaya calistim tek basima, pek cok sey yaptim, inanamayacagin kadar isime yarayan seyler oldu...ama cevap yazmadim cogu icin sebebi de konunun basligi iste, konu hakkindaki bilgim burdan ogrendiklerim ve kendi capimda tecrube edindiklerimden ibaret bir de bir kac kitap daha iste. bakiyorum siteye saskin genc arkadaslar, zerre hayat felsefesi yok, belli ki hic sorgulamamis kendini..acilan basliklar yazilan cevaplar ziyan..nadiren kendimi tutamayarak cevap veriyorum (o kadar da olur artik bence). ama sira benim icin onemli olan konuya gelince ben de kendimi bu saskin kardeslerim gibi hissediyorum, yazacagim cevap ya da yapacagim yorum da acaba cok mu sacma demekten kendimi alamiyorum, giderek daha az yazmaya basliyorum. ama sevgili sirius inan baska kaynaklara da ulasmaya calisiyorum birseyler ogrensem katacagima inandigim birsey olsa feda olsun gnoxise..

konuyu acan sevgili arkadasimiza saygilar ve sevgiler, siteye pek birsey katmamis da olsam ayni sikayeti paylasiyorum bana da fenalik geldi. ama daha tehlikelisi var bence o da "asla ve katta o oyle degildir, piskince iddia ediyorum bu boyledir" diye cevap veren arkadaslar, dogru mu soyluyor bilgisi tecrubesi nedir belli degil. sirf birinin soyledigi bir seyi anlamak icin 2-3 saat forumda konu arastirip baskalari ne demis bakiyorum.

herseye ragmen bilginin ne kadar seviyeli paylasildigi cok acik olan bir site bence, kimisi benim gibi buyu nasil bozulur vs bakarken gelir hayati bambaska yone kayar kimisi "baba gecen bi demon gorduk kafaya bi caktim demonun" falan yazar sonra sikilir ( bak burda da sesli harfte nokta yok inan) gider..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende kendimden şikayetciyim :blink: kaç zamandır foruma giremedim, konuları cevaplıyamadım, bilgi paylaşıp yeni bilgi ögrenemedim. Kendimden nefret edecek duruma geldim nerdeyse. Cadılar bayramı ile geri döndüm..

Aslında empati yapmak gerekirse forumu bilinçsiz kullananlarla alakalı olarak şöyle düşünmek lazım;

Foruma girdiklerinde kafalarında birkaç soru yada kelime anlamlarını bilmedikleri bazı kelimeler var ve bunları forumda nasıl ne şekilde arayacaklarını, hangi bölümlerde arayacaklarını bilmedikleri için direk forum yöneticileri ile diyaloga geçmeyi daha uygun görüyorlar.

Tamam bazı noktalarda bana bile gelip soru soranlar oluyor bende yönlendiriyorum ama tabi saçma sapan şekilde gelip soru soranlar haricinde gerçekten nereyi nasıl şekilde arayacagını bilmeyip düzgün ve mantıklı soru soranlarda var.

o yönden bu bilinçlendirme girişimini başlatmamız lazım :blink:

 

(Çok aşırı empati kurdum devrelerim yanıcak kesin )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende kendimden şikayetciyim :blink: kaç zamandır foruma giremedim, konuları cevaplıyamadım, bilgi paylaşıp yeni bilgi ögrenemedim. Kendimden nefret edecek duruma geldim nerdeyse. Cadılar bayramı ile geri döndüm..

Aslında empati yapmak gerekirse forumu bilinçsiz kullananlarla alakalı olarak şöyle düşünmek lazım;

Foruma girdiklerinde kafalarında birkaç soru yada kelime anlamlarını bilmedikleri bazı kelimeler var ve bunları forumda nasıl ne şekilde arayacaklarını, hangi bölümlerde arayacaklarını bilmedikleri için direk forum yöneticileri ile diyaloga geçmeyi daha uygun görüyorlar.

Tamam bazı noktalarda bana bile gelip soru soranlar oluyor bende yönlendiriyorum ama tabi saçma sapan şekilde gelip soru soranlar haricinde gerçekten nereyi nasıl şekilde arayacagını bilmeyip düzgün ve mantıklı soru soranlarda var.

o yönden bu bilinçlendirme girişimini başlatmamız lazım :blink:

 

(Çok aşırı empati kurdum devrelerim yanıcak kesin )

 

 

Bu bölüm >>> Site Kullanımı zaten bu bahsettiğin durum için var. Hatta bu bölümde sabitlenen şu başlıkta>> http://www.gnoxis.com/arama-butonu-kullanma-klavuzu-28006.html neyi nerede ne şekilde arayacakları konusunda yeteri kadar açıklayıcı hale getirilmiştir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu bölüm >>> Site Kullanımı zaten bu bahsettiğin durum için var. Hatta bu bölümde sabitlenen şu başlıkta>> http://www.gnoxis.com/arama-butonu-kullanma-klavuzu-28006.html neyi nerede ne şekilde arayacakları konusunda yeteri kadar açıklayıcı hale getirilmiştir

 

işte boogee bunu sen biliyorsun ben biliyorum site'de bulunan bilinçli insanlar biliyor daha dogrusu siteyi kullanmayı bilen kişiler bunu biliyor ya diğerleri ? " Sayfanın en altına gelip gnoxis panosunu görüp ordan site kullanımına girip ordan neler yapabileceklerine dair birşeyler ögrenmeleri gerçekten zor bi durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

işte boogee bunu sen biliyorsun ben biliyorum site'de bulunan bilinçli insanlar biliyor daha dogrusu siteyi kullanmayı bilen kişiler bunu biliyor ya diğerleri ? " Sayfanın en altına gelip gnoxis panosunu görüp ordan site kullanımına girip ordan neler yapabileceklerine dair birşeyler ögrenmeleri gerçekten zor bi durum.

 

 

Hazıra konmak yerine araştırıp bulmak daha değerlidir bana göre.. Sana ve diğer bilinçli üyelere kimse göstermedi kendileri araştırarak öğrendiler.. Forum kullanımı hakkında yeterince açıklayıcı konu ve uyarılar açılmış durumdadır.. En yukarıya çekipte insanların gözüne sokmanında bir anlamı yok diye düşünüyorum.. Gnoxis yapısı gereği araştıran ve sorgulayan insanların toplandığı bir forumdur. Bahsettiğin gibi çok gizli bir yerde değil bu konular :) Tarayıcının yanındaki kaydırma çubuğunu aşağıya çekerek çok rahat bir şekilde ulaşabilirler. O yüzden bu konuyu bir sıkıntı olarak göremiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...