Jump to content

DİDİM (DIDYMA)


ErSt_QuEr

Önerilen Mesajlar

68.jpg

69.jpg

70.jpg

 

Didim, bugün şehir yaşantısında sıkışıp kalan insanların tatil yaptığı bir sayfiye beldesi olarak bilinir. Ama aslında ismini, tarihin en büyük bilicilik merkezi olan Apollon Tapınağı olarak da bilinen Didyma'dan almıştır.

 

Persler tarafından imha edilen ilk tapınağın yerine Büyük İskender'in emri ve desteğiyle eskisinden daha büyük, daha muhteşem bir tapınak yapılmış; ancak 600 yıl çalışılmasına karşın bitirilememiş. Çünkü burada köleler yerine maaşlı işçiler çalışmış ve işçiler de maaşlarını yeterli bulmayınca tarihin ilk grevi burada yaşanmış! Zaman zaman yaşanan bu grevler nedeniyle 70 ton ağırlığında mermerlerin taşınması, işlenmesi ve yerine konması aksamış. M.S. 350'li yıllarda ise Hıristiyanlık iyice yayıldığından böyle bir bilicilik merkezine gerek kalmamış.

 

Tapınak, antik çağ mimarisinin baş yapıtlarından biri. 20 m. yüksekliğinde, 2 m.den fazla çapı olan 122 adet İon düzeninde sütun mermer blokları 40 km. ilerideki Beş Parmak Dağları'nın eteklerinde bulunan Heraklia'dan getirilmiş. Bu tapınak bitirilebilseydi dünya'nın 8. harikası olabilirmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

havası çok hoş buranın. sıcak olmasına rağmen sıcak hissedilmemesi garip. nem seviyesi sebebiyle astım hastalarının da tercih ettiği bir yer.

uzun süre yaşamak için biraz sakin ama kafa dinlemek için ideal.

tapınak bitirilseymiş belki daha gelişmiş bir yer olabilirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...