Jump to content

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 10 Film


acd

Önerilen Mesajlar

10

American Psycho (Amerikan Sapığı)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/108-198x300.jpg

Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan “Amerikan Sapığı” , Chris Hanley ve Christian Halsey Solomon tarafından senaryolaştırılıp, Marry Harron tarafından da yönetilmiş bir suç-korku-gerilim üçlemesi türünde bir filmdir. Filmde tüketim toplumunun kişilerin üzerinde yarattığı yabancılaşmayı ve Wall Streetli bir gencin işlediği cinayetler konu alınıyor.

9

The English Patient(İngiliz Hasta)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/99-217x300.jpg

Michael Ondaatje tarafından yazılan “İngiliz Hasta” beyazperdeye aktarıldığı 1996 senesinde 9 dalda Oscar ödülü kazandı. Yönetmenliğini Anthony Minghella yaptı. Film, beyazperdeye aktarılırken, romanın yazarı Ondaatje de senaristlerle birlikte çalışmış ve filmin kurgulanmasında yardımcı olmuştur.

8

The Talented Mr. Ripley (Yetenekli Mr. Ripley)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/89-214x300.jpg

Patricia Highsmith tarafından yazılan kitap 1999 yılında Anthony Minghella tarafından sinemaya uyarlandı. Film, psikolojik-gerilim türündedir. Filmin başrolleri Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law oynamıştır. Film için kitapta olmayan bir karakter oluşturulmuştur Meredith Logue karekteri. Ayrıca film ile kitabın bir diğer farkı Peter Smith-Kingsley karakterine kitaba oranla filmde çok daha geniş yer verimesidir.

7

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/79-300x225.jpg

Anthony Burgess’ın yazarı olduğu “A Clock Orange” kitabı 1971 yılında Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı. Hatta Stanley Kubrick filmin sadece yönetmenliğini yapmakla kalmayıp, senaristliğini ve yapımcılığını da üstlenmişti.

6

Trainspotting

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/68-300x300.jpg

İskoç yazar Irvine Welsh’in ilk romanı olmasına rağmen kült bir roman olarak anılmasından sonra Dany Boyle tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Film’de Edinburg’da yaşayan bir grup eroin bağımlısının hayatları konu alınıyor. Film eleştirmenler tarafından uyuşturucuya özendirmesi konusunda tartışmalara yol açsa da En iyi Senaryo Uyarlama dalında Oscar’a layık görülmüştür.

5

One Flew over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/58-300x299.jpg

Aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film Ken Kesey tarafından yazılmıştır. 1975 yapımı sinemaya uyarlanan film dramatik türde olup ; yönetmenliğini ise Milos Forman yapmıştır. Başrollerini ise Jack Nicholsan ve Louise Fletcher oynamıştır. Film , 1976 yılında tam 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En iyi erkek ve kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında Oscar’a layık görülmüştür.

4

The Shawshang Redemption (Esaretin Bedeli)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/410-300x300.jpg

Stephan King’in bir öyküsünden uyarlanan film 1994 yapımı Frank Darabont filmidir. IMDB sitesinde 500.000 kişinin oyuyla tüm türler arasında en çok beğenilen 3. film seçilmiştir. Filmin başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman oynamıştır. Herne kadar 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş olsa da 1995 yılında Forrest Gump filmine ödülü kaptırmış ve hiçbir dalda Oscar’a layık görülmemiştir.

3

Fight Club (Dövüş Klübü)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/310-203x300.jpg

Romanı Chuck Palahniuk tarafından yazılan, 1999 yılında ise sinemaya uyarlanan “Dövüş Klübü” kesinlikle kült kabul edilen bir filmdir. Yönetmenliğini David Fincher, başrolleri de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter oynamıştır.

2

Silence of The Lamps (Kuzuların Sessizliği)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/29-300x208.jpg

Kuzuların Sessizliği muhteşem bir gerilim romanı. Sinema filmi de oldukça başarılı. Kitabın yazarı Thomas Harris. Filmin senaryo yazarı Ted Tally, yönetmeni ise Jonathan Demme. Kuzuların Sessizliği’nin başarısından sonra Thomas Harris’in devam filmi olan Hannibal’ı yazması uzun sürdüğü için biz Hannibal’ı Kuzuların Sessizliğini izledikten tan 10 yıl sonra izleyebildik. Roman en çok satanlar listesinde 1 numara olurken; 1991 yapımı beyazperdeye aktarılan sinema filmi ise 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday oldu. En iyi Yönetmeni En iyi Kadın ve Erkek Oyuncu Oscarlarının dışında, En iyi senaryo uyarlaması ve En iyi film dalında da heykelcikleri kucakladı.

1

The Godfather (Baba)

http://www.listemiste.com/wp-content/uploads/2010/08/1.3-238x300.jpg

Gerçekten etkileyci bir kitabın gerçekten etkileyici bir şekilde beyaz perdeye aktarılmış olan sinema filmi. Hikayesini hemen herkes az çok biliyordur zaten. Sicilyalı bir mafya ailesinin hikayesi konu alınıyor. 1972 yılında Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğinde kitabından uyarlanan film’de Marlon Brando ve Al Pacino gibi ünlü isimler rol aldı. Romanla film arasındaki en önemli fark romanın sinema filmine göre daha mutlu bir şekilde sonlanmasıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Bu tılsım iyi niyetli mi kötü niyetli mi?

   Arkadaşlar selam. Bu verilen kolyedeki yazanlar iyi niyetli mi kötü niyetli mi bu ilimden anlayanlar bakabilir mi?

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Türkiye'nin En İyi Karikatüristi Sizce Kim ?

   Evet arkadaşlar sizce Türkiye'nin en iyi karikatüristi kim ?   (En komiği değil en iyisi )

   , Yer: Karikatür

  • Kitaplardan Beğendiğimiz Bölümler

   Sabahattin Ali/Kürk Mantolu Madonna'dan:   "İnsanlar nedense daha ziyade ne bulacaklarını tahmin ettikleri şeyleri araştırmayı tercih ediyorlar. Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğu hiç bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini göstecek bir insan bulmaktan daha kolaydır."(s.11)   "İnsanlara ne kadar çok muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyordu." (s.12) "Mühimce mevkilere geçen adamların esaslı adetlerin

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Ölçülülük, Psikolojik İyi Olmanın Anahtarıdır

   Ölçülülük temel bir insan erdemidir. Sakin kalmanızı ve fırtınalı günlere odaklanmanızı sağlar. Karşılaştığınız koşullar ne olursa olsun, hayatınızı ölçülü, düşünceli ve kontrollü bir şekilde sürdürdüğünüz anlamına gelir. Hepimizin çok daha fazla geliştirmesi gereken bazı insani erdemler ve güçler var. Ölçülülük bunlardan biridir. Kendini kontrol etme ve kendini düzenleme kapasitesi olarak anlaşılır ve esenliğin ana noktasıdır. Aslında, fırtınanın ortasında sakinliği bulmanız için size rehb

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İyi İnsan Olmak

   Dünyamız buraya enkarne varlıkların, bilgi uygulamaları yaparak gelişmeleri için, belli zaman–mekân koşulları ve nitelikleri içeren hidrojen âleminde sonsuz sayıdaki uzaysal objeden en önemlilerinden biridir. Çünkü dünyanın, vazife planından hemen önce gelen yarı süptil arasata (sevgi planına) açılan çıkış kapısı olduğu da bilinmektedir. Dünyada gelişim devreseldir. Dolayısıyla içinde ama sonlarında bulunduğumuz bu “Âdem Devresi”nden önce de (dünya yaşanabilir niteliklere kavuşmasından başlayara

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...