Jump to content

Dünyanın En Güzel 5 Şelalesi


Wasteland

Önerilen Mesajlar

Niagara Şelalesi-New York ve Kanada

Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında. Niagara Nehri'nin üzerindeki şelale, 3 büyük şelaleden oluşuyor. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleri. American Falls ve Bridal Veils Fall ise diğer iki küçük şelale.

 

Şelale çevresinde, Niagara Parkı'ndan büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izleyeyebiliyorsunuz. Şelalenin altına kadar ilerleyen bot gezilerine katılabilir, ortası sınır kabul edilen Rainbow köprüsünden diğer ülkeye geçebilir ve de gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

 

Niagara şelalesi dünyada tek ters akan şelale. Şelalenin suyu taşlara çarparak geri geliyor. Bu da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durum.

Bot turlarıyla ünlü olan Niagara Şelaleleri'ni gezmek için kişi başı 13.50 dolar ödeniyor. Nisan'dan Ekim sonuna kadar bu muhteşem manzarayı görmek için şelalelere gidebilirsiniz.

 

 

http://im.haberturk.com/2011/03/25/614211_92f5f40a38f5d3ca220127a19418d1bd.jpg?-62169991016

 

En yakın şehir: Niagara Şelaleleri Buffalo şehrinin 40 kilometrekuzeyinde. I-190 karayolunu kullanarak şelalelere 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Ne zaman gitmeli: Yaz sezonundaki kalabalığa yakalanmak istemiyorsanız tarihi doğru seçmelisiniz. Mayıs, Haziran ve Eylül en kalabalık zamanlardır.

 

http://im.haberturk.com/2011/03/25/614211_17e11fde8b18487275b56b1ed32da022.jpg?-62169991016

 

Plitvice Gölleri-Hırvatistan

Hırvatistan Plitvice Gölleri'ndeki şelaleler dünyanın en güzel göllerinden birinde.

Hırvatistan'da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgede yer alan Plitvice Gölleri aynı zamanda UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı göller topluluğu.

Hırvatistan'ın güneybatısındaki Plitvice Gölleri, Plitvice Gölleri Ulusal Parkı adı altında isimlendirildi.

Ulusal Parkı grup olarak gezmek 130 dolar, kişi başı giriş yapmak isterseniz 4 dolara alacağınız haritayla 15 dolar giriş ücreti ödeyerek bu muhtelem gölü kolaylıkla tek başınıza da gezebilirsiniz.

 

En yakın şehir: Park Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'in güneyinde ve şehre 80 kilometre uzalıkta.

Ne zaman gitmeli: Şehirde hava sıcaklığı Mayıs'tan Eylül'e kadar doğa gezilerine oldukça müsait olacak kadar sıcak.

 

http://im.haberturk.com/2011/03/25/614211_9e1607341338724a631ae7154152bfa6.jpg?-62169991016

 

Manavgat Şelaleleri-Antalya

 

Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerinde bulunan dünyaca ünlü bir şelale.

 

Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 metrelik bir falezden düşmesiyle meydana geliyor. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akan şelale, Manavgat Irmağı'nı besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynağı, Oymapınar barajı yapıldıktan sonra baraj gölü içinde kalmış.

 

Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları var. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkânını sunuyor.

Nasıl gidilir: Antalya'ya 75 km mesafede. Ulaşım, Manavgat'tan kalkan minibüslerle sağlanıyor.

Ne zaman gitmeli: Yaz sezonunda kalabalık olan şelaleler Nisan'dan Ekim ayına kadar uygun havalarda gezilebilir.

 

 

http://im.haberturk.com/2011/03/25/614211_56f87c5a4cbf967e0a515641c67d1e33.jpg?-62169991016

Iguazu Şelaleleri - Arjantin

 

Arjantin'in kuzeydoğusundaki Misiones eyaletinde, Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırları arasında yer alan Iguazu Şelaleleri, cennetin dünya üzerindeki yansıması olmalı.

 

Yarı tropikal yağmur ormanlarının çevrelediği Iguazu Milli Parkı'nda 275 adet şelaleyi ve

2 bin'den fazla bitki türünü, yaklaşık 550 çeşit kuş ve memelinin yaşadığı

70 bin hektara yayılmış bir doğa harikasını göreceksiniz.

 

Şelaleler bundan 200 bin yıl önce Parana ve Iguazu nehirlerinin birleştiği yerde oluşmuş.

 

Guarani dilinde büyük su anlamına gelen Iguazu, 1542'de İspanyollar tarafından keşfedilmiş, o zamana kadar burada Güney Amerika yerlileri Guaraniler yaşıyormuş. 1934'de milli park, 1984'de UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen Iguazu, gerçekten de korunması gereken doğal bir hazine.

 

Iguazu Şelaleleri'ni gezmek için kişi başı 35 dolar ödüyorsunuz. Bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ediyoruz.

 

En yakın şehir: Iguazu'ya gidebilmek için Buenos Aires'ten 90 dakikalık bir uçak yolculuğu yapmanız gerekiyor. Iguazu Şelaleleri Buenos Aires'ten 1.078 kilometre uzaklıkta.

Ne zaman gitmeli: En iyi tatil fiyatları ve hava sıcaklığı için Ekim ayında gitmenizi tavsiye ediyoruz. En çok yağmur yağan aylar olduğundan dolayı Mayıs ve Haziran'da gitmemelisiniz. Ocak ve Şubat aylarında da

 

Arjantin ve Buenos Aires'te yüksek sezon olduğu için kalabalığa hazırlıklı olmalısınız.

 

http://im.haberturk.com/2011/03/25/614211_b3ccff46bd6f5f8649a76ea7e01cb004.jpg?-62169991016

Yosemite Şelaleleri-Kaliforniya

 

Dünyanın en yüksek beşinci şelaleleri. ABD'de Yosemite Milli Parkı'nda bulunan şelale Kuzey Amerika'nın da en yüksek şelaleleri.

 

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Yosemite Milli Parkı'ndaki Yosemite Şelalesi Kuzey Amerika'nın en yüksek şelalesi olmanın yanında fotoğrafçılar içinde vazgeçilmez çekim alanlarından. Senede bir kez güneş ışığının yarattığı bir ışık oyunuyla şelale lav akıtan bir volkana benziyor.

 

Sadece Şubat ayında 2 haftalık bir süre boyunca Yosemite şelaleleri güneşin belli bir açıyla yarattığı yansıma sayesinde büyüleyici bir manzaraya bürünüyor. Bu manzara turistlerle beraber pek çok fotoğrafçıyı da bölgeye çekiyor. Ancak bu doğa harikasını görüntülemek o kadar da kolay değil. Sadece kısa bir süreliğine oluşan bu etkinin

kesin bir zamanı veya süresi bulunmadığı için yakalayanlar kendilerini şanslı sayıyor.

 

Bölgedeki Yosemite Evleri'nde konakladığınızda ücretsiz shuttlelarla şelalelere gidiyorsunuz.

 

En yakın şehir: Yosemite Ulusal Parkı San Francisco'ya 314 kilometre uzaklıkta. Dört saatlik bir yolculukla şelalelere ulaşabiliyorsunuz.

Ne zaman Gitmeli: Mart'tan Haziran'a kadar olağanüstü kar manzarası var. En kalabalık sezonu ise Mayıs.

 

http://im.haberturk.com/2011/03/25/614211_baa75952cafefe3a531adc8e4f850c85.jpg?-62169991016

Victoria Şelaleleri-Zimbabve ve Zambia

 

Victoria Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerinden biri. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasındaki şelaleler yaklaşık olarak 1,7 kilometre genişliğinde ve 128 metre yüksekliğinde.

 

İskoç kâşif David Livingstone şelaleleri 1855'te ziyaret etmiş ve Kraliçe Victoria'nın anısına Victoria Şelaleleri ismini vermiş. Bununla birlikte şelale zaten yöresel olarak Mosi-oa-Tunya yani "gürleyen duman" diye anılıyor. Şelaleler iki milli parkın parçası, Zambiya'daki Mosi-oa-Tunya Milli Parkı ve Zimbabve'deki Victoria Şelaleleri Milli Parkı. Şelaleler Güney Afrika'nın en önemli turist çeken noktalarından biri. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı ve Dünyanın yedi harikasından biri.

 

Kuzey Amerika'daki Niagara Şelaleleri'nden daha geniş olan Victoria Şelaleleri sadece Güney Amerika'nın Iguaçu Şelaleleri ile karşılaştırılabilir. Iguaçu 270'den fazla 'küçük' şelaleye bölünmüşken Victoria dünyadaki en büyük, 100 metreden yüksek ve 1,5 km'den geniş, tek su yatağından, dökülmekte.

 

Victoria Şelalesi'nin üzerinde ise hiç kaybolmayan bir gökkuşağı var.

 

En yakın şehir: Zambia'nın Livingstone şehri Victoria Şelaleleri'ne 13 kilometre uzaklıkta. Livingstone Uluslararası Havalimanı'na uçtuktan sonra bir otele yerlşerek, tur operatörlerinin konaklayanları alıp şelaleleri ücretsiz olarak gezdirdikleri ücretsiz shuttleları kullanabilirsiniz.

Ne zaman gitmeli: En mükemmel zaman Ocak'tan Mayıs'a kadar. Yağmur zamanı bu süreler içinde sona erdiği için gezip görmeye uygun bir hava var.

Derlemedir..........

ArpiA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • KİNYAS VE KAYRA.(Hakan Günday) Yalnızlık hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı.

   Kolay değildir yalnızlık. Öğrenilmesi gerekir. Tabiî eşleri öldükten sonra otuz dört yıl evlenmeden yaşayan yaşlı kadınların yalnızlığı değil bahsettiğim. Daha çok benim gibi, kendini dünyada üzerinde yaşayan tek canlı olarak gören ve hisseden adamların yalnızlığından bahsediyorum. Böyle bir tercihin nedeni yıllarca düşünülse bulunmaz. Çünkü tek bir nedeni yoktur insanları reddetmenin. Uzun bir süreçtir. Dokuz yaşlarında başlar ve gerçekten yalnız kalana kadar devam eder. Yalnızlık paranın çekti

   , Yer: Yazarlar

  • Dünyanın pahalı tabloları

   Dünyanın en pahalı tablosu olan Jackson Pollock’un No.5, 1948 adlı tablosunun değeri 140 milyon dolar   Büyük sanat eserleri genellikle yüksek fiyatlara satılıyor fakat bazılarının fiyatları gerçekten dudak uçuklatıyor. Yapıldıkları dönemlerde satılamayan, unutulmuş ya da önemsenmeyen eserler gün geçtikçe değer kazanıyor. İşte PabloPicasso’dan Van Gogh ’a kadar bir ünlü ressamın yaptığı dünyanın en pahalı 10 tablosu. No. 5, 1948: Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından y

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Dünyanın her yerinden kısa filmler

   Dunyanın her yerinden çeşitli kategorilerde inanılmaz güzel kısa filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz..   Burada

   , Yer: Kısa Film

  • 'ODTÜ' Dünyanın İlk 100'ü İçinde

   http://rsm.haber365.com/H/1309168142_19_universite-kep-mezun.jpg   "Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ilk kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi içine girmeyi başardı. İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer buldu.   8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Or

   , Yer: Gündem

  • Korunma ve güzel rüyalar için kese

   Bütün büyü karşılıklarını birleştirmek için, bir Salı günü bu keseyi yapın ve büyüyü uygulayın. Bu kese size Mars günü cesaret getirir. Kese için kırmızı bir kumaş yada keseyi kapatmak için kırmızı bir kurdele seçin. Sabit kalemle kesenin üzerine Mars'ın sembolünü çizin. Sonra Anason tohumlarını veya yapraklarını (ikisinide kullanabilirsiniz) keseye dikkatice yerleştirin. Anasonu kesenin içine koyduğunuzda' şu basit sözleri , tekerlemeyi söyleyerek keseyi eneejinizle yükleyin.   "Minik anason t

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

×
×
 • Yeni Oluştur...