Jump to content

Başbakanı artık halk seçmeyecek, Cumhurbaşkanı atayacak!


Ariakas

Önerilen Mesajlar

Başkanlık sistemi tartışmaları devam ederken, iktidar kanadında bu kez 'Atanmış Başbakan' tartışması gündeme getirildi. AKP Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli'nin önceki gün Vatan gazetesindeki demecinde Fransa modelini örnek göstererek 'Artık Türkiye'de Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçilecek. Yapılması gereken Başbakanlık sisteminin buna uygun hale getirilmesi. Başbakan'ı halk seçmemeli, atanmalı' demişti.

 

Partinin diğer grup başkanvekili Mustafa Elitaş, Canikli'nin bu önerisini bir adım daha ileri götürdü.'Mevcut anayasaya göre zaten yarı başkanlıkla yönetiliyoruz' diyen Elitaş'ın değerlendirmeleri şöyle:

 

YARI BAŞKANLIĞA MÜSAİT: Mevcut anayasamız, 'Cumhurbaşkanını halkın seçmesi'ni vurgulasa da, aslında 'yarı başkanlık sistemi'ni tarif ediyor. Bugün de, Cumhurbaşkanı yürütme organının başıdır. İstediği zaman Bakanlar Kurulu'na başkanlık edebilir. Dolayısıyla, şu an Türk Anayasa sistemi, yarı başkanlığa son derece müsait.

 

ÖRNEKLERİ VAR: Sayın Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı olduğu dönemi hatırlayın. Yalım Erez'e hükümeti kurma görevini Sayın Demirel vermişti. Refahyol döneminde, Tansu Çiller'e görevi vermesi gerekirken, Mesut Yılmaz'a vermişti. Yarı başkanlık sisteminde de, seçilecek Başkan, parlamento içinden bir ismi Başbakan olarak atayacak. Sistem aslında birbirine çok yakın.

 

PADİŞAHLIK OLMAZ: Bu modelde padişahlık, sultanlık tartışması yapılması doğru değil, bu mümkün mü? 4 yılda, 5 yılda bir seçim var. Seçimleri kaldırırsanız ya da kendi iradenizle '30 yılda bir olsun' derseniz bu diktatörlük olur. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Ben, Türkiye'ye en uygun sistemin başkanlık sistemi olduğunu düşünüyorum. Ama başkanlık sistemine geçiş, hem anayasal hem de ikincil mevzuat yönünden bazı farklılıklar içeriyor. Ufak tefek rötuşlarla yarı başkanlık sistemine geçiş olabilir.

 

'EYALET' SÖYLEMİ KORKUTMA AMAÇLI: 'Başkanlık sistemiyle eyaletler gelecek, Türkiye bölünecek' propagandası sadece halkı korkutmak, insanların düşünmeden bu sistemden vazgeçmesini sağlamaya dönüktür.

 

BAŞBAKANIMIZA TALEP YOĞUN: Sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığı veya Başkanlığı için kamuoyundan yoğun talep var. Sayın Başbakanımızın da arzusu olursa, aday olmaya niyetlenirse, AKP grubunun başka birini tercih etmesi düşünülemez. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, eğer görevi sonrası siyaseti düşünür, partimizde görev almak isterse, bu da bizim için sevindirici bir unsur olur.

 

Türkiye'deki model melez

ANAYASA hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, Türkiye'deki mevcut sistemin yarı başkanlık ile parlamenter sistem arasında 'melez bir rejim' olduğunu söyledi. Özbudun'un değerlendirmeleri şöyle:

-7 Türkiye şu anda yarı başkanlık modeline çok uzak değil. Geniş yetkili bir Cumhurbaşkanı var ve 2007'den itibaren 'halkın seçmesi' öngörülmüş. Dolayısıyla Türkiye'de şu anki sistem de 'klasik parlamenter sistem' değil. Yarı başkanlık ile parlamenter sistemin arasında 'melez bir rejim' diyebiliriz.

- Yarı başkanlık sisteminin tek bir modeli yok. Ancak Fransa ile Türkiye karşılaştırıldığında, Cumhurbaşkanının yetkileri orada daha geniş. Mesela Cumhurbaşkanının parlamentoyu feshetme yetkisi var.

- Türkiye'de Cumhurbaşkanının yetkileri geniş olmasına karşın, Fransa'daki yetkilerden bir bölümü yok. Onun dışında Başbakan'ı atama, Bakanlar Kurulu'na başkanlık yetkileri mevcut yapıda da var.

 

'GÜVENOYU' SIKINTIYA SOKABİLİR:

- Yarı başkanlık modelinin uygulandığı Fransa'da da, Türkiye'de de Başbakanı, cumhurbaşkanı atıyor. Burada önemli olan nokta, Başbakan'ın parlamentodan güvenoyu alıp alamayacağı. Bir başkan veya cumhurbaşkanı'nın atadığı başbakanın güvenoyu alamaması, prestijini sarsacaktır. Dolayısıyla başkanın rastgele bir ismi seçme lüksü olmaz. Eğer ikisi de aynı partidense sorun yok. Ancak farklı partiden bir ismi atarken, çok daha detaylı çalışması şart olur.

- Verilecek yetkiyle başkanlar, padişah veya kral olmaz. Fransa'da padişahlık, krallık var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

PADİŞAHLIK OLMAZ: Bu modelde padişahlık, sultanlık tartışması yapılması doğru değil, bu mümkün mü? 4 yılda, 5 yılda bir seçim var. Seçimleri kaldırırsanız ya da kendi iradenizle '30 yılda bir olsun' derseniz bu diktatörlük olur.

 

 

Hadi ya ! :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Neden artık haberci rüya görmüyorum?

   2019 dan beri buradayım ama bu açtığım ilk konu.Daha önce çevremdeki insanların başına gelicek kötü olaylar rüyama giriyordu.En son gördüğüm rüyada arkadaşımın arkadaşını suda boğulup bir kenara atılmış şekilde gördüm.Boğulan kişinin fiziksel özellikleriyle beraber bunu arkadaşıma anlattım. Olucak olayları engelleyemedik. Çocuk suda boğulup vefat etti ve ben o günden sonra haberci rüya görmemeye başladım. Acaba engellemeye çalıştığımız için mi görmemeye başladım?veya rüyamı anlattığım için mi ol

   , Yer: Rüyalar

  • Eski / Yeni Türk Halk İnançlarında Büyü, Uygulamalar, Gelenekler

   Aşağıda ki Yazı uzun çooook uzun bir tez konusu aslında . Bir şekilde elime geçti ve çok fazla kısaltmadan biraz ekleyerek biraz çıkartarak size aktaracağım bir yazı olacak . Ana başlıklar ara başlıklar ve devamını takip ederseniz konunun bütünü de bozulmamış olur . Yüksek lisans tezi'ni hazırlayan Abdülkadir Sipahi 'ki teşekkür ederim kendisine yazının ana temasını oluşturmuş . Ben bazı kısımları çıkartıp farklı kaynaklardan farklı bilgiler eklemeye çalıştım .   İnsanlık tarihinin en eski dö

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Türkmenistan Cumhurbaşkanı ''Almanlara Güvenilmez''

   Almanya'ya güvenilmez diyerek basın mensupları önünde "Değiştirin şu Su bardağını!" Diyen Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov:     Gerçekleştirecekleri ortak basın toplantısı öncesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un su bardağının değiştirilmesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'i şaşırttı. Olay, ‘güvenlik önlemi' olarak yorumlandı. İş seyahati için Türkmenistan'a giden Merkel ve Berdimuhammedov'un gerçekleştirecekleri ortak basın toplantısı için salona girm

   , Yer: Gündem

  • Sümerler - Uygarlığı Doğuran Halk

   Bir çok şeyin ilkini merak ederiz. Bu ilk ne zaman yapılmıştı? diye kendimize sordugumuz çok olmuştur. Sümer uygarlığından söz ederken merak ettigimiz birçok ilk’e yanıt bulabiliriz. Dünya kültürünün üzerine kurulduğu bilgi birikiminin temelinde Sümerler vardir. Günümüzden yaklasık 5000 yil önce, MÖ 3000′lerde Sümerler yaziyi bulmuşlar, ilk kent devletlerini kurmuşlar, ilk yasaları düzenlemişler, ilk mit ve destan örneklerini vermişlerdi. İnsanlık bir tan sökümü yasiyordu ve bunu saglayan Sümerl

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, halk ekmek üretimine ara verdi.

   Belediye, basın kuruluşlarına yazılı açıklama göndererek konu hakkında bilgi verdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Tesisleri, yenileneme çalışmaları nedeniyle 15 Ağustos Cumartesi gününden geçerli olmak üzere ekmek üretimine bir süre ara verecek. Büyükşehir Belediyesi, en önemli sosyal hizmet projelerinden biri olan ve Eskişehir halkının sağlıklı ve ucuz ekmek ihtiyacını yaklaşık 13 yıldır gece gündüz demeden kesintisiz üretim yaparak karşılaya Halk Ekmek Üret

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...