Jump to content

KIBRIS Gezim ve Fotoğraflar


serpentine

Önerilen Mesajlar

2 haftalık bir Kıbrıs gezisinden aklımda kalanlar, başıma gelenler ve çektiğim fotoğraflar eşliğinde oradaki kültürel tarih hakkında bilgiler vereceğim.

 

Uçak biletlerine bakarken en ucuzunu denk getirmek için tüm uygun gün ve saatleri denedim sanırım. Ama işe de yaradı yani 240 lira ile başlayan bilet araştırmam 90 liraya kadar düştü. Haliyle gittim. Ercan Havaalanı'na indim ve Kıbrıs şivesi kendini göstermeye başladı. "Galemi alaayım", "geçeyim?". Asla K harfini ve soru eklerini kullanmıyor Gıprıslılar ama çok da tatlı bir konuşma şekilleri var. Trafik ters şeritte, direksiyonlar sağ tarafta, toplu taşıma yok denecek kadar az ve zayıf. Neyse ki herkeste ikişer araba var da gezerken zorlanmıyorlar. İner inmez Hummer Jeep'leri görüyorsunuz zaten, Mercedes ve BMW'den düşük araç yok. İlk gün dinlendikten sonra ertesi gün yollara koyuldum.

 

Saint Hilarion Kalesi ilk durağım oldu. Kale, Kuzey Kıbrıs’ı çevreleyen Beşparmak Dağları’nın yüksek noktalarından birine kurulmuş ve zamanında Arap akınlarına karşı korunma amacıyla kullanılmaktaymış. Oldukça büyük bir alana yayılmış ve tümünü gezmek büyük zaman alıyor. Ben nefes nefese 732 metre yükseğe çıkmaya çalışırken yaşlı amcaların koşa koşa indiğini görünce şaşırmadım değil. Şaşırdım ama bozuntuya vermedim dilimi içeri soktum ve manzarayı izliyormuş gibi yaptım. Kalenin içinde tarihine dair bilgiler ve Saint John’un entrika dolu yaşamı yazılı olarak bulunmakta. Kaleden tüm Girne gözlenebilmekte ve Pamuk Prenses masalındaki kalenin de bu olduğu ya da bundan esinlenildiği söylenmekte.

 

http://g1205.hizliresim.com/x/8/5j570.jpg

 

http://g1205.hizliresim.com/x/8/5j58x.jpg

 

http://g1205.hizliresim.com/x/8/5j59f.jpg

 

Saint Nicholas Katedrali, günümüzde Lala Mustafa Paşa Camii adını almış ve ibadet yapılıyor. Görkemli katedral yapısının içinde kendinizi evinizde gibi hissetmenizi sağlayan bir cami düzeni var. Ayet-el Kürsi’nin tercümesini de asmışlar, okudum, ilerleyip ilerleyip sonlara doğru bir yerinde yine Kıbrıslılıklarını gösterip “gendisine” yazmışlar. Arada sarışın, güneş gözlüklü Almanlar, Avustralyalılar falan geliyor gezmeye, içeride bulunan imamın oğlu şortla giremezsin, ayakkabıyla giremezsin falan deyince içeriye bakınıp geri gidiyorlar. O kadar da büyük bir yapı ki kadraja sığdıramadım bir türlü.

 

http://g1205.hizliresim.com/x/8/5j5vw.jpg

 

http://g1205.hizliresim.com/x/8/5j5wn.jpg

 

http://g1205.hizliresim.com/x/8/5j5xc.jpg

 

Salamis Harabeleri, yavru bir antik Efes kenti görünümünde, dönemin klasik mimarisi olan amfi tiyatrolar, heykeller vb. oluşan bir antik kent. Önceki Kıbrıs gezimde de gitmiştim oraya ama bu sefer “oğlum Zeus Tapınağı da var orada görmedin mi onu” denilince yeniden gittim. Evet görmemiştim. Yine göremedim üçüncüye inşallah.

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j68p.jpg

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j699.jpg

 

Bellapais Manastırı da turistlerin sık sık uğradığı “oldukça görkemli yapılar” dan biri daha. Geniş bir alana yayılmış bu manastırın bazı kısımları günümüzde klasik müzik konserleri ve sergiler için kullanılmakta. Konser salonu olarak kullanıldığını düşündüğüm bölümde gördüğüm piyanoyu sahneye çıkıp açmaya çalıştım lakin kilitliydi. Ne Beethoven eserleri çalacaktım halbuki… Mahzen benzeri bir yerde de sergi vardı aynı vakitlerde. Türk olmadıkları belli olan bu sanatçılar, odanın köşesine koydukları ipod-hoparlör sistemiyle soft mistik bir hava yaratmışlar. Tablolar da 800 Lira falandı baktım öyle.

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j6w5.jpg

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j6y4.jpg

 

Büyük Han, orta kısmı avlu olan 2 katlı kemerli kubbeli dörtgen bir yapı. Odacıklar turistik dükkanlar haline getirilmiş ve incik boncuk, süs eşyaları, el sanatları, Kıbrıs anahtarlığı, Kıbrıs eşeği heykelleri falan satılıyor.

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j7rh.jpg

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j7s8.jpg

 

Othello Kalesi, zamanında Mağusa’ya ana giriş olarak kullanılan, çevresi derin hendeklerle çevrili bir kale.

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j7wn.jpg

 

Girne Kalesi, oldukça büyük ve savunmada önemli görev üstlenen kalelerden biriymiş. İçerisindeki çeşitli zindan, sığınak ve odacıklara maket insanlar konulup güzel bir ortam yaratılmış. Birçok müze ve dükkanı da barındıran kalenin surlarından Toros Dağları’nın görülebildiği söylenmekte.

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5j9rc.jpg

 

http://c1205.hizliresim.com/x/8/5jbwb.jpg

 

Şimdilik bu kadar. Kuzey Kıbrıs'ın eğlence hayatını barındıran Girne'yi, Türk şehitliklerini, Barbarlık Müzesi'ni, Mavi Köşk'ü ve Kıbrıs ile insanlarının diğer özelliklerini sonraki partta anlatacağım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mavi Köşk, Makarios’un avukatı İtalyan asıllı Rum silah kaçakçısı Pablo Pavilides’in köşkü. 1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra, bir kaçış tüneli de bulunan bu köşkten kaçmış. Geçmiş yıllara kadar bile mobilyalarının bakımı için köşke para gönderdiği söylenmekteymiş. İçerisindeki eşyalar, değerli tablolar, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet dekorasyonları, bahçesindeki havuz, içerisinden devir-daimli olarak şarap akan mimari olarak estetik musluk, Roma medeniyetinin etkilerini taşıyan havuzlar, o zamanın şartlarında bütün odalarının klimalı oluşu, gizli dehlizler, gizli kasalar, köşkün içerisindeki açıklanamayan sırlar köşk şimdilerde sıradan bir ev havasında olarak gözümüze çarpsa da insanı etkilemekte.

 

İçeride fotoğraf çekilmediği için bu eşyaları koyamadım ama internette mevcut.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r65w.jpg

 

Bu da Pavilides’ın evinde asılı duran kendi tablosu. Fotoğrafta da görüldüğü gibi lüks hayatı olan bir mafyaymış kendisi.

 

http://www.kibristatatile.com/wp-content/uploads/2008/05/kosk_pavilides.thumbnail.jpg

 

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük süpermarketi Erülkü’den ilginç meyveler. Erülkü, İstanbul’daki çoğu süpermarketten daha geniş ve ürün yelpazesi de bir o kadar fazla. Farklı markalarda 10’a yakın bira aldım gitmişken deneyeyim diye. Çoğunu döktüm. Değişiklik iyi derler ama yalandır, siz bildiğiniz markayı için derim.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r9lu.jpg

 

Girne, eğlence hayatı, gazinoları ve renkli sokaklarıyla gençlerin başkenti durumunda. Akşama kadar yatan Kıbrıslılar gece 2’de Girne’ye gelip sabaha kadar takılıyorlar. Günde en fazla 5 saat çalışan bu insanların 2 araba alacak parayı nereden buldukları uzun yıllardır gizemini koruyor. Tam da Galatasaray Fenerbahçe maçının olduğu günde maçı izleyecek yer aramıştık ancak her yer saatler öncesinden dolmuştu.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7jb.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7jw.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7kk.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7l6.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7ll.jpg

 

Diğer güzel fotoğraflar

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7pu.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7r1.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7uk.jpg

 

İsmini hatırlamadığım bir kiliseden

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r7sx.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r88c.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r890.jpg

 

Eğlenceli şeyleri göstermek güzeldi ama şehitlerimizi de unutamayız.

 

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda ölen askerlerimiz anısına yapılan Girne'deki mezarlık. Kıbırs Harekâtı'nda Kıbrıs'a ilk çıkan TSK alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu'nun ismi verilmiş.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r56j.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r86w.jpg

 

Ercan Havaalanı’na ismini veren Şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın mezarı.

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r593.jpg

 

Şehitliğin yakınında araç müzesi de bulunmakta. Savaş yıllarında Türkler ve Rumlar tarafından kullanılıp şu an kullanılamaz durumda olan savaş araçları sergileniyor.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r5bh.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r5bx.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r5cs.jpg

 

Bir başka şehitlik

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r837.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r843.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r84y.jpg

 

Barbarlık Müzesi

 

1963 yılında başlayan olaylarla birlikte şehit edilen bir Türk subayının, eşinin ve 3 çocuğunun evi, hiçbir şey değiştirilmeden müze haline getirilmiş ve bugüne dek korunmuş. Yıkık duvarlar, kırık camlar, kurşun izleri, kıyafetler o günkü haliyle duruyor. Çocukların öldürülüp içine konulduğu küvetin bulunduğu banyoyu ise camın ardından görebiliyoruz. Evin duvarlarında o dönemin yabancı gazetelerinde bu olayla ilgili atılan manşetler, şehit edilen askerlerimizin listesi, Rauf Denktaş’ın sözleri ve o acı dönemden fotoğraflar bulunmakta. Girişte ise bir ziyaretçi defteri var, okuyanları yalnızca üzen bir defter.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r902.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r90n.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r95r.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r968.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r96w.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r97r.jpg

 

Müzenin yan tarafındaki anıt.

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r99g.jpg

 

Kıbrıs’ın her yanında bulunan Atatürk heykelleri ve Türk bayrakları

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r9c4.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r9kr.jpg

 

http://d1205.hizliresim.com/x/d/5r9dx.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kâbus Fotoğraflar... :D

   >>> https://onedio.com/haber/duzen-takintisina-sahip-insanlarin-kabuslar-gormesine-sebep-olacak-fotograflar-338841

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

  • Tuhaf Fotoğraflar

   http://i.hizliresim.com/vPREW4.jpg   Bu fotoğraf 1962 yılında çekildi ve kimse sahte olduğunu kanıtlayamadı. 1978'de Merkezi İstihbarat Teşkilatı, ufo'larla ilgili yüzlerce belgeyi (Tanımlanamayan Uçan Nesneler) yasaklı hale getirdi. Bu fotoğraf diğer materyaller arasında bulundu.   http://i.hizliresim.com/WDEn3m.jpg   Japonya'da düzenlenen bir etkinlikte kameraya gülümseyen bu kız adeta kafasını 90 derece aşağı çevirirken yakalanmış. Kameraman görüntülerin gerçek olduğunu kızın kafasını dönd

   , Yer: Paranormal Resim ve Videolar

  • Biyolojik Fotoğraflar

   20 yıldır düzenlenen Wellcome Image Awards isimli fotoğraf ödüllerinde biyoloji dalında finale çıkmış fotoğraflar   http://i.hizliresim.com/ED52jB.jpg     http://i.hizliresim.com/2a8Ppd.jpg     http://i.hizliresim.com/BzDGjQ.jpg     http://i.hizliresim.com/Z37nlo.jpg                                          

   , Yer: Fotoğraf

  • Üyelerin Kadrajından Fotoğraflar

   Öyle düşünüyorum ki hepimiz çevremize farklı gözlerle, farklı perspektiflerden bakıyor ve hoşumuza giden yahut gitmeyen, üzerine anlamlandırma yaptığımız detayları ölümsüzleştirmek adına fotoğrafa alıyoruz.   Forum üyelerinin çektiği fotoğrafları ve günlük yaşantısında karşısına çıkan ilgi çekici detayları bu başlık altında güncel olarak paylaşabileceğini düşündüm. Lütfen eskiye ait fotoğraflarınızı da paylaşmayı unutmayın. Görelim bakalım, perspektifinizden dünya ne alemde?   Ellerimi çekm

   , Yer: Fotoğraf

  • Anne Karnından İlk Fotoğraflar

   30 günlük köpek embriyosu. Boyu 2 cm.     Yavru köpeğin annesinin karnında 60 günlükken çekilmiş hali     Filin doğmadan hemen önce çekilmiş fotoğrafı. 45 cm uzunluğunda ve 12 kg ağırlığında     11 haftalık fil embriyosu. Gözlerine ve kafasının şekline dikkat edin. 6 haftalık bir insan embriyosuna ne kadar da benziyor değil mi?     Henüz 1 aylık olan bu yavru yunus annesinin karnında yüzüyor     4 aylık fil annesinin karnında usulca yüzüyor     20 aylık filin farklı bir açıdan

   , Yer: İlginç ve Komik Resimler

×
×
 • Yeni Oluştur...