Jump to content

Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı


mona

Önerilen Mesajlar

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır.

Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir.Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir.

İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındakiadalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle 2025 yılına kadar bu hizmete tahsis edilmiştir. NGBB, İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.

İstanbul'da oturanların mutlaka gitmesi gereken bir yer . Kendi web sitesinden etkinlikleri takip edebilirsiniz . En güzel yanı ayakkabılarınızı çıkarıp yemyeşil çimenlere rahatça basabilmeniz . Hatta yuvarlanmak serbest . Termosunuzu alıp gidin , göletin kenarına oturun . Medeniyet ve doğanın ilk kez uyum içinde olduğunu gördüğüm yerdir .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Botanik Koruma Büyüsü

   Eski bir koruma büyüsüdür ve çok etkilidir. Yazdığı gibi bizzat aktarıyorum. Eski tariflerde sadece tarifin temeli belirtilir, miktar belirtilmez. Tecrübeli kişiler ne yapacağını gayet iyi biliyor.   Bu dokuz ot kötülüğe karşı her şekilde koruma sağlar. Sizi manevi ve büyülü bir koruma ile kuşatması için onları bir bahçede kullanın.   Papatya Frenk Maydonozu Yaban elması Rezene Pelin Otu Isırgan Plantain(Önemli:normal muz değil) Su Teresi Keten Tohumu

   , Yer: Witchcraft

  • Gezi Parkı Arşivi

   Gezi Parkı ile ilgili duvar yazısı, afiş, video müzik ve bilimum şeylerin paylaşılacağı bir yer olsun istedim.. Gelecek yıllar için bir arşiv oluşturalım..

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Gezi Parkı Savaş Alanına Döndü

   Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmasını protesto eden gruplara polisin müdahalesi gün boyu sürdü. Gezi parkının etrafındaki müdahalenin ardından Taksim Meydanı'nda da eylemcilere polis biber gazı sıkarak müdahale etti.   Polise mermi kullanma izni çıktı. 26 yaşındaki Aylin, polis panzerinin altında kalarak hayatını kaybetti. Taksim'de polisin, helikopterlerle havadan gaz bombası attığı iddia ediliyor. Bir amcanın kulağının koparıldığı söyleniyor.. Türk kanalları dandik şeyler yayınlarken yabancı

   , Yer: Gündem

  • Nezahat Bayram

   Nezahat Bayram Yorumu ile http://www.youtube.com/watch?v=e1VzODwpEUE ---

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Bakmadan Geçmeyin Süper S60 Oyunları Oyun Parkı

   uMARIM BEYENİRSİNİZ YENİ OYUNLARIMI.İNANIN BUNLAR İÇİN ÇOK UĞRAŞ VERDİM....     BOWLİNG     http://img116.imageshack.us/img116/281/bownlingtk7.jpg         http://rapidshare.de/files/38314442/...ing3d.zip.html     UYUMLU MODELLER...Nokia 3230, 3250, 3600, 3620, 3650, 3660, 5500, 6260, 6600, 6620, 6630, 6670, 6680, 6681, 6682, 7610, 7650, E60, E61, E70, N70, N71, N72, N73, N80, N90, N91, N92, N93 etc.       PREDATOR       http://img209.imageshack.us/img209/900/predatorsv9.jpg       http://

   , Yer: Cep Telefonu ve Tabletler

×
×
 • Yeni Oluştur...