Jump to content

Dolunay Ritüeli (Full Moon Ritual)


zincir9596

Önerilen Mesajlar

Dolunay, çoğu pagan için esbatların en değerlisi olarak kabul edilip, çoğu gelenek sadece bu zamanda bir esbat ritüeli düzenlemektedir. Tabi tüm esbatlarda ayrı ritüeller düzenleyen gelenekler de mevcuttur. Bu paylaşmış olduğum ritüel tanrıçayı onurlandırmak, uçmak (astral seyehate çıkmak), güçlü ve uzun süreli bir büyü yapmak, auranızı güçlendirmek, psişik güçlerinizi arttırmak, tekamülünüzü hızlandırmak gibi çeşitli amaçlar için uygulanmaktadır. Ancak tanrıçayı onurlandırmak tüm geleneklerde esas amaç sayılmaktadır. Bunun yanında her ne amaçla uygulanırsa uygulansın psişik güçlerinize, tekamülünüze ve maji yeteneğinize olumlu etkileri olacağı kesindir.

 

 

Gerekli Malzemeler:

 

-Bir uzun boylu gümüş renkli mum

-Bir uzun boylu altın renkli mum

-9 Adet beyaz mum

-4 Adet köşe mumu

-Şarap veya su (kadeh içinde)

-Tanrıça Yağı (aşağıda anlatılmaktadır)

-Kazan ve ada çayı (veya daha geleneksel haliyle Dolunay Ritüeli Tütsüsü)

-Athame ve/veya asa

-Tanrıça heykeli veya tanrıçayı simgeleyen herhangi bir sembol

-Tanrı heykeli veya tanrıyı simgeleyen herhangi bir sembol

-Hilal sembolü (üçlü tanrıça sembolünü de kullanabilirsiniz)

-Mor ya da gümüş dekoratif mumlaru

-Uçma merhemi (Astral Seyehat için kullanılan merhem, isteğe bağlı, kullanmak zorunda değilsiniz)

-Gıdalar: Beyaz peynir, süt ürünleri ve bir adet elma.

-Ametist, akuamarin ve kantaşı (bu üç taşı da internetten ya da değerli taş satan yerlerden temin edebilirsiniz)

-Bitkiler: Aloe Vera (sarısabır), İrlanda Yosunu (irish moss olarak da geçiyor, büyük ihtimalle bulamazsınız, gerekli bir bitki değil), okaliptus, çam yaprağı, funda bitkisi (ya da süpürgeotu), yasemin, gül yaprağı, lotus, sandal ağacı, pelin otu, moonwort (halk arasında ne olarak geçtiğini bulamadım, latince ismi Botrychium lunaria) (Bitkileri bulabildiğiniz ölçüde altarınıza ekleyiniz, birkaç bitkinin olmaması ritüeli olumsuz etkilemez.)

 

Tanrıça Yağı Hazırlanışı: 3 birim gül yağı, 1 birim yasemin yağı, 1 birim sandal ağacı yağı, 1 birim sardunya yağı.

 

Bazı bitkileri yağ halinde bulmakta zorlanabilirsiniz, zaten benim tavsiyem yağları hazır olarak almamanız ve kendiniz yapmanız yönünde olacak, yağ kendi yapımınız ise ritüeli daha da güçlendirir. Majikal yağ yapımını sitede sayın Sirius paylaşmıştı, bitkilerin kendilerini temin ederek yağınızı kendiniz yapabilirsiniz.

 

Uçma Merhemi Hazırlanışı: 1 su bardağı domuz yağı ya da lanolin (koyun yününün yağından istihsal edilen bir yağın ticari ismi), 1/2 tatlı kaşığı Benzoin (koruyucu olarak), 1/4 tatlı kaşığı mine, 1/4 tatlı kaşığı Cnicus benedictus bitkisi (halk arasında mübarekot, mübarek diken, şevketotu olarak da bilinir), 1/4 tatlı kaşığı maydanoz, 1/4 tatlı kaşığı pelin otu, 1/2 tatlı kaşığı lavanta, 1/4 tatlı kaşığı ada çayı, 1 tatlı kaşığı kedi otu, 6 damla karanfil yağı, 1/4 tatlı kaşığı tütün, 9 damla yasemin yağı, 1/8 tatlı kaşığı Turnera diffusa bitkisi (damiana), 1 tatlı kaşığı süsen kökü (orris root).

Tüm bitkileri toz haline getirin ve belirtilen miktarlarda 1 su bardağı domuz yağının ya da lanolinin içine atarak iyice karıştırın. Bu işlemi kolaylaştırmak için yağı bir miktar ısıtıp erimesini sağlayabilirsiniz, yağ tekrar donduğunda merhem kıvamında olması gerekiyor. Merhemi buzdolabında saklayın.

 

Dolunay Ritüeli Tütsüsü: 2 birim sandal ağacı, 2 birim buhur, 1/2 birim sardunya yaprağı, 1/4 birim gül yaprağı, birkaç damla amber yağı. Bitkileri toz haline getirip belirtilen miktarlarda birbirine karıştırın (ya da amber yağı bulduysanız bu yağ ile karıştırın).

 

______________________________________________________________

 

 

Öncelikle ritüeli gece, dolunay havada yükseldikten sonra açık alanda tercihen ormanda yapmanızı öneriyorum. Mümkün olduğunca kapalı ortamda yapmamaya özen gösterin.

Ancak ayı görebildiğiniz ve ay ışığını alabildiğiniz kapalı bir alanda da rahatlıkla bu ritüeli gerçekleştirebilirsiniz. Altarınızı yukarıda bahsedilen malzemelerle, kendi geleneksel yönteminizle kurun. Altında ateş yakabileceğiniz bir kazanınız varsa (geleneksel) içine adaçayı veya dolunay ritüeli tütsüsünü atarak tütsüleyin (bunun için mangal kömürü de kullanabilirsiniz). Ya da bunun yerine normal yöntemlerle de bu tütsüleri tütsüleyebilirsiniz. Önerim bitkileri bulabiliyorsanız dolunay ritüeli tütsüsünü kullanmanız yönünde olacaktır. Köşe mumlarını çemberi açacağınız alanda her yöne bir tane gelecek şekilde yerleştirin. Yani mumların ortasında kalan yuvarlak alan sizin çemberinizi oluşturacak. Ardından dekoratif mumlarla altarın çevresini süsleyin. Ritüele başlamadan önce astral seyehat gibi bir niyetiniz varsa uçma merhemini vücudunuza sürün. Tanrıça mumunu (gümüş mum) Tanrıça Yağı ile kutsayın, Tanrı mumunu (altın mum) Tanrı Yağı veya zeytinyağı ile kutsayın ve ardından kendinizi de Tanrıça Yağı ile kutsayın. Altarı ve dairenin içini yukarıda basedilen bitkiler ile süsleyin.

 

Her şey tamamlandığında köşe mumlarını ve dekoratif mumları yakın ve çemberinizi açın. Ardından tanrı ve tanrıça invokasyonları ile ritüele başlayın (İlk önce tanrıça invokasyonu ile başlayın):

 

 

TANRIÇA İNVOKASYONU:

 

 

Elinize bir kibrit alın ve uzun boylu gümüş mumun karşısına geçerek aşağıdaki sözleri söyleyin:

 

"Ne mutlu Ay Anne,

Tüm yaşamın efendisi,

Gecenin huzurunda seni çemberime davet ediyorum,

Katıl bana bu esbatın neşeli annesi,

Ben kadim şekilde burada duruyorum,

Sevginin ışığıyla yoğruluyorum,

Seni onurlandırmak için dikiliyorum,

Uğruna adanmış olan kişi burada, huzurunda bekliyor,

Duy beni Kutsal Tanrıça'm,

Uğruna adanmış olan kişi senin özünü istiyor,

Gümüşi kollarınla sar, sarmala ve kucakla,

Kabul et tüm yaşamın annesi,

Kutlu olsun!"

 

Kutlu olsun derken bir yandan da elinizdeki kibritle uzun boylu gümüş renkli mumu yakın.

 

 

TANRI İNVOKASYONU:

 

 

Bir kibrit daha alın ve uzun boylu altın renkli mumun karşısına geçerek aşağıdaki sözleri söyleyin:

 

"Gecenin kutsal lordu,

Gökyüzünde sefa süren leydinin asil kontu,

Bu kutsal ayinde bana ve kutsal Tanrıça'ya katıl,

Seni en kadim şekilde çağırıyorum, kabul et,

Kutlu olsun!"

 

Kutlu olsun derken bir yandan da elinizdeki kibritle uzun boylu altın renkli mumu yakın.

 

 

Bu andan sonra taşınabilir bir müzik aleti ile spritüel gücünüzü yansıtabilecek herhangi bir müzik eşliğinde dans ederek Tanrıçayı onurlandıra bilirsiniz, bu geleneksel bir yöntemdir. Dansın ardından meditatif hale geçerek dua eşliğinde bir dilek dileyebilirsiniz. Bunlardan sonra da ayı aşağı çekme ritüeli (Drawing Down The Moon) gerçekleştirilir. Bu işlemleri uygularken mümkün olduğunca çemberin merkezinde bulunmaya özen gösterin ve yüzünüzü aya çevirin. Ayın yüzünüze değen ışığının size tanrıçanın gücünü verdiğini hayal edin ve mümkün olduğunca size bahşedilen bu enerjiyi hissetmeye çalışın. Dışarıda değilseniz pencereye yakın bir yerde olmaya çalışın.

 

Bunların ardından içinde saf su bulunan (nehir, kaynak veya yağmur suyu) bir kadehi çemberin merkezinde bulunduğunuz noktanın biraz önüne yerleştirin. Kadehi yere oturduğunuzda içindeki sudan ayı görebileceğiniz şekilde yerleştirmelisiniz. Kadeh ayın enerjisini size yansıtacaktır. Sonra athamenizi veya asanızı elinize alarak (oturur pozisyonda) ucunu ayın kadehten yansıyan görüntüsünün tam merkezine odaklamaya çalışın ve aşağıdaki sözleri söyleyin:

 

(Athamenizi/asanızı göğüs uçlarınızın hizasında tutmaya çalışın ve ardından bu sözleri söyleyin: )

"Kutsal Anne, Kutsal Tanrıça,

Senin gümüşi ışığınla hayat bulurum,

Senin sonsuz yaşam enerjinle hayata tutunurum,

Senin kadim enerjin içime nüfuz ediyor, hissediyorum,

Bu kutsal .... (athame/asa)'nın sevgi dolu ışığınla birleşmesi için izin ver,

Benimle birleşmek için onu hazırla,

İçine gir Ey Kutsal Anne!

Biliyorum, şuanda ay içime çekiliyor,

Artık ben senin dünyevi kanalınım,

İçime çekiliyor, içime çekiliyor."

 

 

Enerjiyi tamamen emmiş hissedinceye kadar bu sözleri söylemeye devam edin. Ayrıca bir yandan da kadehten athame ya da asanıza ve oradanda bedeninize giren gümüşi bir ışığı imajine etmeyi ihmal etmeyin. Enerjiyi yeterince emmiş hissettiğinizde çemberi kapatmadan aynı ortamda bir büyü gerçekleştirin. Bu büyü dolunay döneminde gerçekleştirilebilecek bir büyü olmalıdır (şifa, korunma, güç, dilek vb.). İnvoke ettiğiniz ayın enerjisi sayesinde büyünüz normalde olduğundan çok daha güçlü bir şekilde kaynaktan (sizden) ayrılıp hedefe yönelecektir. Dolayısıyla tutma ihtimali çok fazla olduğu gibi etki süresi de daha uzun olacaktır. Ya da kafanızda enerjiyi başka şekilde değerlendirmek gibi bir fikriniz varsa herhangi bir büyü yapmadan çemberi kapatabilirsiniz. Ancak erkekler için bunu tavsiye etmiyorum çünkü erkekler enerjiyi muhafaza etmekte kadınlardan daha başarısızlar. Ayrıca büyüyü gerçekleştirmeden önce davul sesleri veya spritüel gücünüzü yansıtabilecek herhangi bir müzik eşliğinde tekrar dans ederek güç üçgeninizi arttırabilirsiniz. Ayrıca büyüden sonra (ya da büyü yapmadıysanız o anda) Astral Seyehat deneyimi yaşayabilirsiniz. Enerjiyi daha farklı şekilde kullanmayacaksanız büyünüz bittikten sonra athamenizi veya asanızı yukarı, aya doğru kaldırın ve teşekkür ederek gümüşi enerjinin vücudunuzdan çıkarak athame ya da asanız yardımıyla aya geri döndüğünü imajine edin.

 

 

Hazır olduğunuzda gümüş renkli uzun mumun karşısına geçerek aşağıdaki sözleri söyleyin ve ardından elinizle rüzgar yaparak ya da elinizi ıslatıp fitile bastırarak mumu söndürün:

 

"Kutsal Anne, Kutsal Tanrıça

Bu gece çemberin içindeki varlığınız için teşekkür ederim,

Üç kere üçün gücüyle çemberimi kutsadığınız için minnettarım,

Sizi onurlandırmaya devam edeceğim,

Artık bu ritüelin sonu gelmiştir,

Kutlu olsun!"

 

Ardından altın renkli uzun mumun karşısına geçerek aşağıdaki sözleri söyleyin ve sonra elinizle rüzgar yaparak ya da elinizi ıslatıp fitile bastırarak mumu söndürün:

 

"Kutsal Baba, Kutsal Tanrı,

Bu gece çemberin içindeki varlığınız için teşekkür ederim,

Kutsal ışığınızla çemberimi kutsadığınız için minnettarım,

Sizi onurlandırmaya devam edeceğim,

Artık bu ritüelin sonu gelmiştir,

Kutlu olsun!"

 

Kadim olanlara teşekkür ederek çemberi kapatın.

 

NOT: Alıntı değil kendi çevirimdir.

 

Kaynak: Edain McCoy's book, "Lady of the Night." (dilimize uyarlanmıştır)

zincir9596 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle ritüel için teşekkürler, oldukça güzel ve eminim ki gerçekten iliglenenlerin işine yarayacak bir ritüel =) O yüzden kesinlikle güzel bir paylaşım... İzninile sadece bir iki şey ekleyip, düzeltmek istiyorum...

 

Ancak ayı görebildiğiniz ve ay ışığını alabildiğiniz kapalı bir alanda da rahatlıkla bu ritüeli gerçekleştirebilirsiniz. Altarınızı yukarıda bahsedilen malzemelerle, kendi geleneksel yönteminizle kurun. Altında ateş yakabileceğiniz bir kazanınız varsa (geleneksel) içine bir biktar su koyup, adaçayı veya dolunay ritüeli tütsüsünü atarak tütsüleyin. Ya da bunun yerine normal yöntemlerle de bu tütsüleri tütsüleyebilirsiniz.

 

Burada bir ek yapmalıyım. Bu tütsüleme olmuyor... Yani geleneksel olarak kazan içine su konmadan da tütsüleme aracı olarak kullanılagelmiştir. Bunun için içine nargile kömürü koyarak veya direk ateş üzeirne kazanı koyarak içine bitkiler atarak kuru bir şekilde tütsüleme yapılabilmektedir. Su ilave edilerekte ritüel içinde kullannılabilir tabi ki ama bu tütsüleme olmuyor, iksir yapımına dahil oluyor. Haliyle bunu da belirtmek isterim. =) İster geleneksel yöntem olan kazanda tütsüleme yöntemini uygularsınız (su koymadan) ya da su koyarak (az miktarda) iksir mantığıyla da bu şekilde kazanı yakabilirsiniz.

 

 

Tanrı ve tanrıça mumlarını (altın ve gümüş mum) Tanrıça Yağı ile kutsayın ve ardından kendinizi de bu yağ ile kutsayın. Altarı ve dairenin içini yukarıda basedilen bitkiler ile süsleyin.

 

tanrı mumu tanrıça yağı ile yağlanmaz. Sakın bunu yapmayn. Tanrı mumu yine tanrı yağı ile yağlanır, bu yoksa hiç olmazsa zeytinyağı ile yağlanabilir. Ama tanrıça için yapılmış yağla tanrı mumunu yağlamak uygun değildir

 

"Ne mutlu Bakire Ay,

 

denmiş genel duada. Bunu genel hitap açısından ne mutlu Ay anne diye değiştirebilirsiniz. Sonuçta dolunay bakire tanrıçayı değil anne tanrıçayı temsil eder. Hiç olmazsa bile genel olarak ay tanrıçalarının ismini de sayabilir veya ay tanrıça-ay anne giib genel bir hitapta kullanabilirsiniz.

 

(Bir erkekseniz athamenizi/asanızı göğüs hizanızda tutmaya çalışın ve ardından bu sözleri söyleyin: )

"Kutsal Baba, Kutsal Tanrı,

 

 

Bir dipnot eklemeliyim. Erkekte olsanız bayanda olsanız ayın lunar enerjisinden yararlanabilirsiniz. Çünkü erkeklerde kadınlarda içlerinde dişil enerji barındırırlar ve bu dişil enerjiyi ayın lunar (dişil) enerjisi besler. O yüzden erkeklerde dolunay rityüellerinde direk tanrıça odaklı çalışırlar. Zaten ay tanrıça ile birleşmiştir erkek olduğunuz için onu tanrı formuna sokamazsınız, zaten böyle bir gelenekte yok. Ay tanrıları da vardır elbette ama genel anlamda geleneksel ritüelde erkeklerde kadınlarda bilhassa dolunayda ay tanrıçasına seslenir ve onun lunar enerjisiyle beslenir. O açıdan erkeklerde bayanlarda tanrıça odaklı aynı duayı okuyabilir, bir sorun teşkil etmez. Zaten cadı demek içindeki eril ve dişil enerjiyi dengeleyebilmek demektir. Kadınlar içlerindeki erilliği, erkeklerde içlerindeki dişil enerjiyi denge haline getirir ki böylece "bütünlenir" hale geliriz. Tanrı ve Tanrıça ile ayrı ayrı bu şekilde irtibata sorunsuz bir şekilde geçebiliriz... Haliyle geleneği değiştirmeye gerek yok, tanrıça odaklı çalışmayı yapabilir erkeklerde.

 

paylaşım için teşekkürler yeniden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim sayın Sirius. Benim de orijinal metinde en çok aklımı kurcalayan erkekler için tanrıya seslenmelerinin istenmesiydi. Gerekli değişiklikleri yapıyorum. En kısa zamanda başka paylaşımlarda da bulunacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...