Jump to content

Milli İçki Votkanın da Bir Müzesi Var..


nevermore

Önerilen Mesajlar

Moskova’dan Türkiye’ye tatile giderken mutlaka alınır votka. Peki Rusya’nın en çok tüketilen alkollü içkilerinden birisi olan votkanın bir müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Ruslar için çok önemli olan bu içecek, bir tarihçeyi hakediyor. Siz de hafta sonunuzda değişik bir aktivite arıyor ve votkanın nasıl yapıldığını, Rusya’daki evrimini merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. ışte size müze ve Rusların milli içkisi votka hakkında birkaç küçük bilgi:

Rus Tarihi kayıtlarına göz atınca votkaya ilk olarak 1474 yılında rastlanıyor. Bu tarih aynı zamanda 3. ıvan'ın 'Ekmek şarabı'nın üretim ve satımı için ilk devlet tekelini kurduğu tarih.Bu tekelin kurulma sebebi ise; ekmek şarabını büyük miktarlarda üretip, hiçbir kuruma bağlı olmadan satan manastırlarla devletin sahip olduğu içki üretim tesislerinin başa çıkamamasıydı.

St.Petersburg'dan Moskova'ya getirilen 'Votka Tarihi Müzesi'nde votka ile ilgili bu ve buna benzer birçok ilginç bilgiyi bulmak mümkün. Müze şimdi ızmaylovo'daki 17. yüzyıl ahşap Rus mimarisi örneklerinden birisi olan Tahta Kremlin'de bulunmakta. Müze, ülke tarihinde votkanın yerinin önemini, ekonomisine, geleneklerine ve kültürüne olan etkisini de yansıtıyor.

Öte yandan votka bugünlerde Türkiye'de de çok tüketilen bir içki oldu. Öyle ki, resmi kayıtlarda rakı ile başa baş gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de piyasaya çıkan yeni bir votka yapılan tadım testleri sonuçlarına göre dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Bu votkanın en büyük özelliği ise yapımında yüzde 100 üzüm alkolü kullanılması ve dünyada 5 kez distile edilen sayılı votkalardan biri olması. Yumuşak içimi ve şişe dizaynı ile de oldukça iddialı.

Ülkelere göre içimi farklılık gösterse de biz, Rusya'daki içimi ile ilgili bir şehir efsanesini sizlerle paylaşalım;

Çar Petro yenile yenile yenmesini öğrenmiş ve büyük bir zafer kazanmıştır.Zaferin onuruna bir ziyafet düzenlenir.Tüm büyükelçiler,ülkenin ileri gelenleri Çar'ın huzurunda yemek yerken sofraya sert bir içki getirilir. Ağzına götürenin dudaklarını kavuran içkiyi, konukların içmekte zorlandığını gören Çar ayağa kalkar ve "Vod kak!" diyerek bir dikişte içer.

ıçkinin adı o günden beri 'Vodka' olarak anılır.

Vodka Müzesi

Adres: ısmailovskaya şose No: 73G

Metro: Partizanskaya

Saatler: Hergün 11:00-23:00

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Eril Tahakkümün Bir Aracı Olarak Sinemada Tecavüz

   ‘Vesikalı Yarim’ i izlemiş miydiniz? İzlemişseniz eğer unutmamışsınızdır bu neredeyse tüm aşklar gibi kırık biten hikayeyi ve güzeller güzeli Türkan Şoray’ın vesikalı halini.  Filmin başlangıcında İstanbul’un kenar mahallelerinden bir manav, bir gece erkek arkadaşlarıyla alem yapmaya Beyoğlu’nda bir pavyona gider. Film de açıkça söylenmez ama sezdirilir; gecenin sonuna doğru masadaki üç erkek belli ki geneleve doğru yola çıkar. Kahramanımız Halil’in karşısına da konsomatris Sabiha çıkar. Pavyond

   , Yer: Sinema

  • Bir terapi yöntemi : Affetmek

   BİR TERAPİ YÖNTEMİ : AFFETMEK alinti:psikospritüel.com       Antalya Ruhbilim Okulu 3 yıldır " Birey ve toplum sağlığında affetmenin koruyucu ve geliştirici etkisini vurgulamak amacıyla ve affetme kapasitesini arttırmak için bir şampiyonluk "düzenliyor. İlki 2003 Antalya Dolphinland'de , ikincisi 2004 İstanbul Naturel Beden,Zihin, Ruh Festival'inde yapıldı. Biz affetmeyi hep karşı tarafı affetmek diye düşünürüz. Bense daha çok kendimizi bir durumdan affetmek, bağışlamak üzerinde durmak istiyo

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Şu An Ne Dinliyorsun? Yorum Yap, Bir Dizesini Yaz, Paylaş!

   nightwish the pharoah saıls to orıon cok saglamdır tavsıye ederım

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • Üstteki Üyenin Bir Uzaylı Olduğunu Öğrenseydin Ne Derdin

   Oyun gayet basit üstteki üyenin bir uzaylı olduğunu ve yeni öğrendiğinizde ilk diyeceğinizi yazın   bkz : Abi ne olacak bu marsın hali ya gel bi 24lük açalım   Gibisinden

   , Yer: Forum Oyunları

×
×
 • Yeni Oluştur...