Jump to content

Titan - Tanrı Savaşları


AurorA

Önerilen Mesajlar

Titanomakhia veya Titanlar Savaşı, Yunan mitolojisinde, insanların yaratılışından önce iki ilahi ırk arasında Titanlar ve Olimposlular 11 yıl sürmüş savaşlara verilen isimdir. Titanların merkezi Othrys Dağı, Olimposluların ise Olimpos Dağı'dır. Tanrıların Savaşı veya Titan Savaşı olarak adlandırıldığı da olmuştur. Bu savaş, Zeus'un babası Titan Kronos'a karşı Uranos'un çocukları Kykloplar ve hekatonkheirleri yeraltından kurtarmasıyla başlar. Zeus Kronos'un karnından daha önce Kronos tarafından tek lokmada yutulmuş olan Poseidon, Hades, Hera, Hestia'yı çıkartır. Hekatonheirler ve kykloplar Zeus'a minnettar kalırlar ve ona yakıcı şimşekleri ve ateşi hediye ederler. Böylece Zeus gücüne güç katmıştır. Kronos'u yenmiştir. Ateşe sahip olan ilk eril tanrıdır.

Zeus büyüyüp güçlenerek babası Kronos'la dünya hakimiyeti için savaşa girer. Bu savaşta Kronosun kardeşleri ve anneleri Gaia Kronos'u Zeusun kardeşleri ve annesi Rhea Zeusun tarafını tutar. Titan Okeanos ve eşi Tethys ise tarafsız kalırlar.

Savaşın ilk saldırısı Zeus ve Demeter'in Kronosa saldırmasıyla başlar. Demeter Kronosu kontrol ettiği bir toprak tabakası içine alır Hareket edemeyen Kronosa bir diğer darbeyi Zeus vurar.Bu sirada Kronosu korumakla görevlendirilmiş 7 Kyklop Ellerindeki sopalaryla Kronosu tutan toprak tabakayı kırarlar. Zeus her ne kadar büyümüş olsada henuz Kronosa karşı çıkamazdı. Bunu bildiği için Hades ve Demeterin kızıPersephonenin yardımıyla yeraltına saklanırlar.

Kronos bu saldırıyı Gaia başkanlığındaki titan konseyinde dile getirir ve Titan - Tanri savaşları resmi olarak başlamış olur. Konseyde bulunan bazi titanlar savaşayı kabul etmediler. Rhea ise gizlice çocuklarına yardım etmeye karar verir çünkü Kronos ona çok acı vermişti ve pekte merhametli bir titan değildi hatta zalim oldugu bile söylenebilir.

Phoebe, Themis, Kronos ve Mnemosyne Zeusu bie suikastle öldürmeyi planlarlar. Bu planı gerçekleştirmek için barış istekdiklerini söylerler ve samimiyetlerini göstermek için bir yarışma düzenlerler. Zeus, Hades,Persephone, Hera, Ares, Hermes, Afrodit ve Poseidon davete gelirler fakat şartları Kronosun varisinin Zeus olmasıdır. Bu yarışmada periler insanları gökyüzüne yükseltecek ve en yükseğe çıkan peri yarışmayı kazanacak. Insanları pek fazla taşıyamayan minik periler onları düşürür ve insanlar ölür. Titanlar bundan zevk alır fakat tanrılar hoşlanmazlar. Insanlarda bu yüzden savaşın ilerki dönemlerinde tanrıları ilah kabul ederler ve onlara yardımcı olurlar.

100 peri Themisi gökyüzüne kaldırır Uranus'tan buzdan bir kılıç alan Themis yarışmaya gelen Zeusun göğsüne bu kılıcı saplar Hermes ordan hızlı bir şekilde Zeusu kaçırır Hera ise yeni bir saldırıya karşı kocasını korumak için peşlerinden gider. Geride kalanlar ise orda savaşırlar fakat hiç biri titanlar kadar güçlü değildir. Ares savaş borusunu çalar ve diğer Olimpos tanrılarına savaşı haber verir. Artemis, Apollon ve Demeteryanlarına Argos'u alarak savaş alanına gelirler.

Phoebede diğer titanları çağırmak için Gigil'leri yaratır. Titanlarda savas alanına gelirler Lapetos, Kriyus,Theia, Hyperion ve gelmek zorunda kalan Rhea.

Apollo güneşin yakıcı ışınlarını etlerini çürütmek için Theiaya gönderir fakat Hyperion bunu engeller ve oğlu güneş yerine kızı Seleneyi gökyüzüne koyar. Fakat Artemis Seleneyi yener ve ayın yönetimini ele geçirir. Ayın aydınlatıcı ışığını titanlardan alır ve hiç bişey göremeyen titanlar yeniden güneşi gökyüzüne çıkarırlar. Apollo ise tekrar Theianın etlerini çürütür. Demeter ve Persephone Argosu Kriyus üstüne gönderirler Kriyus gökyüzünden yıldızlarıalır ve Argosa fırlatır Busırada Zeus Hermes ve Hera geri gelir.Argosusavaşta gören Hera izni olmadan devinin savaşa getirilmesine ve yaralanmasına kızar Kriyusun ellerini ve ayaklarını taşa çevirir ve Argosa verir Argosta onu yakar.

Mnemosyne Ares ve Persephone'nın hafızalarını siler ve birbirine düşman yapar. Rhea bu kaybı gizlice yokeder. Ares kılıcını Persephone mızrağını Mnemosyne'nin gözlerine ve karnına saplar. Daha sonra 1001 parçaya ayırdıkları bedenini Hadesin 3 başlı köpeğine verirler. Mnemosynenin Zeustan olan kızlarının tanrılarla aşk yaşamasına izinverilir. Çünkü Zeus Mnemosynenin ölmesinden küçük bir acıda olsa duymustur. Hyperion Artemis ve Poseidon'asıcak göktaşları atar Poseiodanda Artemiste sıcağı sevmezler ve Poseidon bu saldırıyı engellemek için mızrağını yere vurar ve denizlerin yükselmesini karalardan fazla olmasını sağlar. Hades ölüleri Persephone böcekleri Demeter'se sarmaşıkları Kronos üzerine gönderir. Kronosun hareket etmesine engel olurlar. Afrodit Kronosun göğsünü açar Zeusta buraya bir ceviz ağacı tohumu diker.Hermes bu ağacı olimposa götürür.Kronos hareket edemez Tanrılar ve kölelerinin gözleri önünde oldugu için hiç bir şey yapamaz. Diğer titan kardeşleri ölmüştürzaten tek yardımcısı annesi Gaia kalmıştır. Gaia ise Eros, Demeter ve Poseidon'a Kronosu kurtarmayacağına dair söz vermiştir. Gaia tüm tanrılardan güçlüdür ama Eros, Demeter ve Poseidon onu Uranusu serbest bırakmakla tehtit etmiştir. Poseidon denizlerin derinliklerinden Uranosu bulacak Eros Gaiayi yeniden Uranusa aşık edecek Demeterse evliliklerinin koruyucusu olacaktir.

Gaia bunu göze alamaz oğlundan ve saltanatından vazgeçerek dağları yaratıp oralardan çıkmamıştır.

Zeus Tahta çıkmış ve 11 yıl süren savaşı kazanmıştır.Rhea ise öldürülmemiş Zeusun danışmanlarından biri, Hera ve Zeusun ayrıca Afrodit ve Hermesin evliliklerinin koruyucusu olmuştur.

Savaştan 10 gün sonra Metis Zeustan hamile kalır Zeus gaflete düşerek Metis hamileyken onu yutar. Ama Athena ölmez Zeusun kafasından doğar Zeus kızının kendini affetmesi için ona mızrak miğfer ve kalkan verir.

Rhea Kronosun ceviz ağacına gizlenmiş ruhunu yok etmek için keskin kırbaçıyla ağacı parçalara ayırır. Rhea kırbaçını kullanırsa kullandığı yer yükselir ve dağ olur. Bu görevi Rhea oğlu Zeustan almıştır. Yükselen bu dağa Olimpos adı verilmiş.

 

Kaynak; Vikipedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kabala öğretisinde Tanrı'nın 72 adı

   ' Ben sadece kabal öğretisine göre tevrattan saptanmış ve üzerinde enerji çalışması yapılabilen tanrının 72 ismini ve çok kısa açılımlarını vereceğim; arzu edenler çeşitli kaynaklardan daha detaylı bilgi alabilirler.bu kitaplardan biri de Yehude Berg'in yazdığı Tanrı'nın 72 Adı,Ruh İçin Teknoloji kitabıdır. KABALA ÖĞRETİSİNDE TANRININ 72 İSMİ VAY HEY VAV zaman yolculuğu YUD LAMED YUD kıvılcımları tekrar yakalamak SAMEH YUD TET mucize yaratmak AYİN LAMED MEM olumsuz düşüncelerden kurtu

   , Yer: Kabala

  • Deity Work aka Tanrı-Tanrıçalarla Çalışma

   Tanrı tanrıça inancı baktığımız zaman çoğu eski dinlerde ve öğretilerde bulunur. Zamanla halk tarafından mitolojileştirilmişlerdir ve bununla birlike ortaya kültürden kültüre değişen ama bir o kadar da bir birine benzeyen mitolojiler ortaya çıkmıştır. İnsanlar uzun zaman boyunca tanrı ve tanrıçalara ibadet edip tapmıştır ve bu halen devam etmektedir. Popüler kültürün etkisine maruz kalan ve değişen mitolojik hikayeler görüyoruz araştırdığımız zaman, tanrı tanrıçalar hakkında doğru ve güvenilir b

   , Yer: Fal Çeşitleri

  • Tanrı-Tanrıça Geleneği ve Soru - Cevap

   Sürekli aynı soruların tekrar tekrar gelmesi üzerine forumda verdiğim yanıtları derleyerek tek başlık altında toplama gereği duydum. Bundan sonra tanrılar ve tanrıçalar ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz. Ama lütfen önce daha önceden sorulmuş soruları okuyun.   Tanrı ve Tanrıça Nedir?   Yaratıcı dediğimiz Öz kendi içinde iki enerjisel kutup yaratmıştır; eril ve dişil prensipler. Bu eril ve dişil enerjiler yani Tanrı ve Tanrıça her şeyin yaratımında vardır. Haliyle ekol n

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Tanrı ve Tanrıça Seçme

   Bazı şeyleri anlamadım. Mesela Tanrı & Tanrıça'yı nasıl seçeceğiz? Ben İştar ve Baal'ı seçtim ama uygun mu? Ama böyle domates soğan seçmek gibi oldu biraz. Bilgisizim işte, yardım edin. (:

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Elektrik Savaşları / The Current War

   http://www.cinemapink.com/uploads/resim/2637-1/3_150x215.jpg Tarihin en önemli olaylarından biri olan elektrik ampülünün icadını konu ediniyor. Tarihe elektrikte alternatif akımın kullanımına öncülük eden isim olarak geçen George Westinghouse, Tesla'nın desteğini alacaktır. Çünkü Westinghouse'a göre Edison, icadı konusunda ölümcül hatalar yapmıştır. Tesla ve Westinghouse, alternatif akımla ilgili büyük bir bahse girer. Kazanan kişi tarihin akışını değiştirecektir. Yönetmen : Alfonso Gom

   , Yer: Filmler

×
×
 • Yeni Oluştur...