Jump to content

Çin uzay istasyonu için start veriyor


Ashtar_Sheran

Önerilen Mesajlar

Tiangong-1 adlı modül 27-30 Eylül günleri arasında uygun bir zamanda fırlatılacak.

 

Çin'in "insanlı uzay projesi" de denilen uzay istasyonu kurma projesi kapsamında ilk buluşma ve kenetlenme denemesinin insansız modüllerle yapılacağı bildirildi.

Çin İnsanlı Uzay Projesi yetkilileri bu görevi gerçekleştirecek olan "Tiangong-1" adlı modülün 27-30 Eylül günleri arasında uygun bir zamanda fırlatılacağını belirtti.

http://media3.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Uzay/2011/eylul/110921-cinuzayistas500.hlarge.jpg

Çin basınında yer alan haberlere göre, ilk kenetlenme denemesi için "Tiengong-1" modülünden sonra "Şencou-8" adlı uzay aracı uzaya fırlatılacak.

 

Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, Tiengong-1 ve Uzun Yürüyüş II-F taşıyıcı roketi ülkenin kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bulunan Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'ndeki platforma getirildi. Uzmanlar önümüzdeki birkaç gün daha teçhizatı kontrol edecek.

 

Çinli bilimadamları proje kapsamında uzay istasyonunda uzun süreli insansız faaliyetler ve geçici insanlı faaliyetlerle ilgili teknik ve tıbbi denemeler yapacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çin'in uzay tarihi açısından önemli bir adım olarak kabul edilen ve ülkenin kalıcı olacak insanlı uzay istasyonu programının ilk adımı olan Tiengong-1 modülü yerel saatle 21:16'da fırlatıldı.

 

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Çince'de "Gök Saray" anlamına gelen Tiengong-1'in 8,5 ton ağırlığında olduğu belirtilirken, Çin'in insanlı uzay programı sözcüsü Vu Ping mekiğin bir uzay istasyonu kurulması ve işletilmesi için önemli bir teknik işlemi gerçekleştirmek için gönderildi.

http://media.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Uzay/2011/eylul/110929-cinuzayist.hlarge.jpg

Vu, "Gök Saray'ın" fırlatılmasıyla birlikte Çin'in 2016'ya kadar bir uzay laboratuvarı kurulacağını ve 2020'ye kadar 3 kapsül halinde 60 tonluk ülkenin ilk uzay istasyonunun gönderileceğini söyledi.

 

Tiengong modülünün önceden ABD ve Rusya tarafından yapılan uzay araçlarına göre teknolojik ve ekonomik avantajları olduğunu belirten Vu, Tiengong'un diğer uzay araçlarıyla birkaç kez kenetlenebileceğini, bunun yanı sıra bilimsel araştırmalar için uzay laboratuvarı olarak kullanılabileceğini söyledi.

 

Tiengong-1 modülüne 1 Kasım'da fırlatılacak Şıncou-8 adlı insansız uzay mekiğinin de katılacağı belirtilirken, Tiengong-1'in daha alçak bir yörüngeye inerek Şıncou-8 ile birlikte iki adet yerleştirme işlemi yürüteceği bildirildi.

 

Şıncou-8'in işlemi tamamlayıp dünyaya dönmesinin ardından Ciuçüen Uydu fırlatma Merkezinden gönderilen Tiengong-1 kendi yörüngesine yerleşerek yerleştirme ve birleştirme testlerinde bir sonraki aşamaya geçecek.

http://media3.ntvmsnbc.com/i/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Uzay/2011/eylul/110921-cinuzayistas500.jpg

Fırlatmayla sorumlu merkezin başkanı Sui Cicun Tiengong-1'in gelecek yıl fırlatılacak Şıncou-10 adlı uzay mekiği de içinde olmak üzere iki mekikle kenetleneceğini belirtti.

 

Şıncou-10 mekiğinde bir de astronot olacağı kaydedilirken, bu astronotun Tiengong-1'i bir uzay laboratuvarı haline getirerek ülkenin gelecekteki uzak istasyonunun basit bir modelini oluşturacağı ifade edildi.

 

Çin şu anda mekiklerde çalışacak astronot adaylarını belirledi ve eğitimlerine başladı. Programa göre Tiengong-1'in ardından Tiengong-2 ve Tiengong-3 mekikleri muhtemelen insanlı olarak laboratuvarı tamamlamak üzere fırlatılacak.

 

Tiengong-1 uzay aracının Çin'in kendi yapımı Uzun Yürüyüş 2-F taşıyıcı roketleriyle fırlatıldığı belirtilirken, bu roketlere 170'den fazla geliştirme yapıldığı kaydedildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çin insanlı uzay programının ikinci aşaması olarak Şıncou-8 adlı mekiğini yarın gönderiyor.

 

Çin insanlı uzay programının sözcüsü Vu Ping yaptığı açıklamada, Şıncou-8 adlı uzay aracının yarın saat 06.00 sularında gönderileceğini söyledi.

 

Şıncou-8'in yeniden yapılmış Uzun Yürüyüş-2F tipi roketlerle taşınacağı belirtilirken, mekiğin ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezinden gönderileceği kaydediliyor.

http://media1.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV Bilim/Uzay/2011/ekim/111031-cinuzayist.widec.jpg

Vu, zemin testlerinin yapıldığını ve tüm teknik şartların normal olduğunu söyleyerek, acil durum planlarının da hazırlandığını duyurdu.

 

Şıncou-8 mekiği 29 Eylül'de fırlatılan Çin'in ilk insanlı uzay istasyonu programının ilk modülü Tiengong-1 (Semavi saray) ile kenetlenecek.

 

Çin bu son uzay programıyla birlikte 2016'ya kadar bir uzay laboratuvarı kurmayı planlıyor. Laboratuvarın kurulmasından sonra 2020 yılına kadar ülkenin ilk uzay istasyonu üç kapsül halinde gönderilecek.

 

Eylül ayında gönderilen "Semavi saray" Şıncou-8'in gönderilmesinin ardından daha alçak bir yörüngeye inip iki adet yerleştirme işlemi yürütecek. Çin ayrıca 2012 yılında Şıncou-9 ve Şıncou-10 uzay araçlarını da uzaya göndermeyi planlarken, yetkililer bunlardan en az birinin insanlı olacağını belirtiyor.

 

Çinli taykonotların 2012'deki muhtemel kenetlenme operasyonu için hazır olduğu kaydediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • büyünün 3 temel prensibi (yeni başlayanlar için)

   büyünün 3 temel prensibi özellikle büyüye yeni başlayanlar ya da temele geri dönenler içindir. büyü çalışmalarında üç katı geri gelir diye bir şey YOKTUR. Ancak büyüde 3 temel prensip vardır. 1. enerjini yükselt 2.enerjini programla 3.enerjini yünlendir enerjinizi yünlendirirken yapmak istediğiniz şeyi hayal ederek programlamaya devam etmelisiniz.   ilk adımla başlayalım. herşeyden önce çalışabilmek için daha güçlü bir enerjiniz olmalı.sizin enerjiniz ne kadar güçlü ise o kadar çok enerj

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Benden Nefret Etmen İçin Üç Sebep

   çünkü ben bir gezegenim, küçük bir tabancayım ve beyin kıvrımlarınım

   , Yer: Forum Oyunları

  • Yeni Açılacak Sanat Cafe İçin Fikir Önerileri

   Uzun zamandır hayalini kurduğum mekan için sonunda gereken adımları attım. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte hazırlıklar tamamlanarak kafemiz açılacak. Bu konuda çeşitli önerilere, fikirlere açığım. Ama öncelikle kendi kafamdaki fikirleri ve uygulanacak şeyleri yazayım.   Cafe Muğla / Bodrum'da açılacak. Konsept standart coffee house, butik kahveci konsepti olacak. İlk etapta 6 tane standart masa, bir tane de kalabalık gruplar için uzun masa bulunacak. Zamanla artacak bu sayı. Aşağı yukarı bütün s

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Mükemmel Bir Sağlık İçin Gevşeyin

   “Derin Bir Nefes Alın ve Gevşeyin” bu Yogilerin binlerce yıldır yapmakta olduğu bir tavsiyedir. “Gerginliğin kaslarınızdan eridiğini ve tüm endişelerinizin kaybolduğunu gözlemleyin.” Hepimiz biliyoruz ki gevşemek bizim için faydalıdır. Günümüzde bilim de bunu kabul etmektedir. Derin gevşemenin vücudumuzu genetik düzeyde değiştirdiğine dair kapsamlı bir çalışma yayımlanmıştır. Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları, yoga, meditasyon gibi gevşeme yöntemlerini uzun zamandır uygulayan kişilerde

   , Yer: Yoga

  • Uzay Radarı Antik Nil’in Sırlarını Çözdü

   Nil nehrinin en büyük gizemlerinden biri, Sahra çölünün kum tabakaları altında gömülü antik nehir kanalının bulunmasıyla çözüldü. Toprağın altındaki nehir kanalı, daha önce 1994 yılında iki defa uzay mekiği Endeavour ile uçan bir Uzayboşluğu Görüntüleyici Radar(*) sayesinde tespit edildi. Radar görüntüleri, California-Pasadena’daki NASA’ya ait Jet İticileri Laboratuvarı’nda (JIL) ve Dallas’taki Teksas Üniversitesi’nde incelendikten sonra sonuca varıldı. Teksas Üniversitesi’nde SIR-C (**) bi

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

×
×
 • Yeni Oluştur...