Jump to content

önemli tanrilar


TheSonsOFOdin

Önerilen Mesajlar

1)ODİN

http://img219.imageshack.us/img219/2053/odinjpg.gif

İskandinav mitolojisinde ve paganizminde en büyük tanrıdır.Germen mitolojisi'nde bulunan Woden ve Wodanaz ile benzerlikler gösterir.

Adı "tahrik","hiddet" ve "şiir" anlamına gelen óðr'dan gelmektedir.İskandinav panteonundaki diğer birçok ilahi varlık gibi karmaşık bir rol üstlenir,savaş ve bilgelik tanrısıdır.Ayrıca büyü,zafer ve av tanrısı olarak bilinir.Güneş ve Kelt haçı ile sembolize edilir.Odin,Tanrıların babası,Asgard'daki salonu Valaskjalf'da (Katledilmişlerin Korunağı) tahtı Hlidskjalf bulunur.Bu tahttan dokuz diyarda olan tüm olayları gözler.Ayrıca yeryüzüne ve gökyüzüne hakimdir,gerektiğinde kartala dönüşebilir.Odin'in sadece güneş gibi parlayan tek bir gözü vardır.Diğer gözünü Bilgelik Kuyusundan içebilmek için feda etmiş ve sonsuz bilgi elde etmiştir.Habercileri Valkyrie’ler ölü savaşçıların ruhlarını Valhalla’ya taşırlar.İngilizcedeki Wednesday (Çarşamba) günü Woden's Day (Odin'in Günü)'den gelmektedir.

Simgeleri, hiç hedefini ıskalamayan mızrağı Gungnir,her dokuzuncu gecede yeni sekiz yüzüğü ortaya çıkaran yüzüğü Draupnir ve sekiz ayaklı atı Sleipnir'dir.Sleipnir suda ve karada gidebilir ayrıca iki kargası vardır.Bu kargalar ona dünyadan haberler getirir.Kargalardan birinin adı Huginn (düşünce) ve diğerinin adı Muninn'dir (hafıza).Ayrıca yanında Freki ve Geri adında iki tane kurt eşlik eder.

Kuzey mitolojisinin Zeus'u denilebilcek tanrıdır.Eşi Frigg'den olan çocukları,Balder,Hod Bragi ve Hermod,tanrıça Jord'dan olan çocuğu Thor ve dev Grid'den olan çocuğu da Vidar 'dır.Bu da ona yeni bir ünvan kazandırır,Bu Tanrıların Tanrısı'dır.Elindeki mızrak ise yine 9 ya da 7 gün asılı kaldığı kuzey mitolojisin gerçekleştiği yerin yaşam ağacında runeleri öğrenmesi sonuçu kurtulduğunda kopardığı bir daldan yapılmıştır.

Kehanete göre Ragnarok günü geldiğinde,dev bir kurt olan Fenrir Odin'i öldürecektir.

2)THOR

http://img219.imageshack.us/img219/5319/thore.jpg

 

Thor,İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrıdır.

İki sihirli nesneye sahiptir.Bu nesnelerden biri Mjöllnir'dir.Mjöllnir, adının anlamı "parçalayıcı" olan kocaman bir çekiçtir.Çekici Brokk ve Eitri isimli iki cüce kardeş yapmışlardır.Çekiç yapılırken Loki sinek kılığına girip cüceleri ısırarak rahatsız edince bir kaza olmuş,çekicin sapı kısalmıştır.

Bu iki cüce ayrıca bu çekice birçok farklı özellik vermiştir.Çekiç,Thor'un onu kolayca saklayabilmesi için küçülebilir.Ayrıca bir bumerang gibi,bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve sahibinin ellerine geri döner.Thor kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner.Fırtınaları çekici ile kontrol eder,yağmurları onunla yağdırır.Çekici ile evlilikleri ve nesneleri de kutsayabilir.

Onun güçlü olmasını sağlayan bir diğer sihirli nesne de altın bir kemerdir.Bu kemeri takar takmaz gücü ikiye,hatta üçe katlanır.

Ayrıca Thor'un iki tane keçisi vardır.Bu keçilerden birinin adı Tanngniost (Diş Çatırdatan) diğerinin adı da Tanngrisnir (Diş Gıcırdatan)'dır.Bu keçilerin çektiği arabası yerde de gökte de gidebilir.

Thor,Odin ve Frigga'nın oğludur.Odin'den sonra gelen en önemli tanrı olarak kabul edilir."Altın saçlı tanrıça" Sif ile evlidir.

İskandinav tanrıları arasında en kurnaz,en kötü tanrı Loki'dir.Loki,Sif'e "Seni seviyorum, benimle evlen" der.Sif,namuslu bir tanrıça olduğu için kabul etmez.Fakat Loki çok sinirlenir ve bir gece Sif uyurken yanına gidip güzelim uzun saçlarını keser,kestiklerini de yakar.Artık Sif hiç çekici değildir.Thor'da uyanınca bunu görür ve Sif'ten boşanmak yerine onun intikamını almaya karar verir.Bu işi ancak Loki yapar diye düşünüp Loki'nin yakasına sarılır.Loki'de can korkusundan,özür diler ve cüce İvaldi'nin oğullarına gider.Bu ünlü cüce demirciler Sif için altından saç telleri yaparlar,Loki de bu saçları bizzat Thor'a kendi elleri ile verir.Thor altın saçları eşine takınca (Ki "Altın saçlı tanrıça" lakabı bu olaydan sonra denmeye başlanmıştır.) onun daha da çekici olduğunu düşünür ve onunla birlikte olur.Bu birleşmeden sonra da Thrud adlı bir kızı,Lorride adlı da bir oğlu olur,dördü beraber Thrudheim'deki 540 odalı Bilskirnir isimli saraylarında yaşarlar.

Bir efsaneye göre; tanrıların evlerini yapan dev Thrym,aşk tanrıçası Freyja'yı çok beğenir ve ona evlenme teklif eder.Freyja bu teklifi sert bir şekilde reddedince Thrym Thor'un Mjöllnir'ini kaçırır,fidye olarak da Freyja'yı ister.Thor çekicini geri almak için bir plan yapıp tanrılara açıklar.Gelinlik giyip Freyja'nın mücevherlerini takar ve devler ülkesine gider.Thrym onu görür görmez çekici bir yana koyup Freyja sandığı Thor'a koşar.Thor'da hemen çekicini kapıp Thrym'in üstüne indirir.Thrym o anda yere yıkılıverir.

Bir başka gün,yoksul köylülere yardım etmek için bir köye iner ve iki keçisini onlar için kesip pişirmiştir.Eğer keçilerin postları güzel yüzülürse ve bütün kemikleri bu postların içine doldurulursa Mjöllnir'in kerameti ile keçiler canlanır.Köylüler ziyafet çekerken hiçbir kemiğe zarar vermemeye dikkat ederler.Bir delikanlı,kemiklere dikkat edilmesi gerektiği uyarısını duymaz ve bir incik kemiğini parçalayıp iliğini emmeye başlar.Tam bu sırada Thor onu görür ve kırık kemiği onun elinden alıp bütün kemikleri toplar ve keçileri canlandırır.Fakat ne çare,keçilerden biri kırık kemiği olduğu için topallamaktadır.Bunun üzerine Thor,delikanlıyı kendine köle yapmak şartı ile o ailenin kökünü kurutmamaya karar verdiğini söyler,aile de delikanlıyı seve seve Thor'a verir.

"Hiç kimse ama hiç kimse,onun büyük kahramanlıklarını aklında tutup ezbere söyleyecek kadar bilge değildir."

 

3)LOKİ

http://www.thewhitetree.org/forum/styles/Chronicles/imageset/icon_reimg_zoom_in.gifhttp://img190.imageshack.us/img190/592/loki21.jpg

 

Loki İskandinav mitolojisinde Kötülük tanrısıdır.

Loki,İskandinav tanrılarının savaşıp yendiği Buz Devlerinden biridir.Babasi Farbauti annesi ise Laufeydir.Savaş sırasında Buz Devlerine ihanet ederek Aesir Tanrilarına önemli bilgiler vermiştir.Bu hareketi Odin'in onu kan kardeşi olarak kabul etmesini sağlamıştır.

Loki,karmaşık bir karaktere sahiptir.Diğer Aesir Tanrılarına oyunlar oynayarak eğlenir.En önemli tuzaklarından biri,kör tanrı Hodr'ı kandırarak,Odin'in oğlu Balder'in öldürülmesini sağlamak olmuştur.Bu hareketinden sonra Odin'in kan kardeşlik bağından cıkarılmış,dünyanın derinliklerindeki bir mağaraya hapsedilmiştir.Ayrıca şekil değiştirme yeteneğine sahiptir.

Loki'nin,Angrboda ile evliliginden,Jormungandr,Fenris/Fenrir ve Hel adında çocukları vardir.Sigyn ile olan evliliğinden ise,Narfi ve Vali adlı iki çocuğu bulunmaktadır.

Loki,mağarada öldürülen oğlu Narfi'nin bağırsaklarıyla bir taşa bağlanmış olarak yatmaktadır.Tepesindeki sarkıtlara dolanmış dev yılanın ağzından akan zehir gözlerine damlamakta ama eşi Sigyn,elindeki tahta kapla Loki'yi korumaya calışmaktadır.Ancak kap dolduğu zaman,boşaltmak için uzaklaştığında,Loki zehirden etkilenmekte ve bu da İskandinav inançlarına göre depremlere sebep olmaktadır.Bu ceza İskandinav mitolojisinde kıyamet günü olarak adlandırılan Ragnarok'a kadar devam edecektir.

Ragnarok geldiğinde Loki,Odin'in oğlu Heimdall ile dövüşecek,bu dövüşün galibi olmayacak ve her ikisi de savaşta ölecektir.

 

4)FORSETİ

http://img193.imageshack.us/img193/6466/forseti.jpg

 

Forseti,İskandinav mitolojisinde adalet tanrısı olarak bilinir.Odin'in torunudur.İsminin anlamı ''Yöneten''dir.Babası İskandinav mitolojisinin en sevilen tanrısı Balderdir.

Balder ve Nanna'nın çocuğudur.

 

5)FREYJA

http://img24.imageshack.us/img24/4439/freyja.jpg

 

Freya veya Freyja,İskandinav mitolojisinde Frey'in kız kardeşi ve Niord'un kızı olan bereket ve aşk tanrıçasıdır.

Eski Nors dilinde Freyja,hanımefendi,kadın yönetici veya efendi anlamına gelir.Bereket getirmesi için çağrıldığına dair delil bulunmasa da aşk,cinsellik,savaş,güzellik ve çekicilik tanrıçasıdır.

Snorri'nin Edda'sına göre Freyja'nın Odr isminde bir kocası vardı.Çoğunlukla uzun yolculuklara çıkardı ve bu yüzden Freyja kırmızı altın gözyaşları dökerdi.

 

 

6)BRAGİ

http://img98.imageshack.us/img98/820/bragi.jpg

 

Odin ve Frigg'in oğludur.Bilgelik ve şiir tanrısıdır.Ayrıca İdunn'un kocasıdır.

 

7)HEL

http://img268.imageshack.us/img268/5114/hel1.jpg

 

Hel,İskandinav toplumunda,Ölüler ülkesinin kraliçesidir.Hel,Loki'nin kızıdır.Fenris'in kızkardeşidir.Yer altı dünyası anlamına da gelir.Aynı Yunan mitolojisindeki Hades gibidir.

 

 

8 )HEİMDALL

http://img297.imageshack.us/img297/6823/heimdall.jpg

Heimdall,İskandinav mitolojisinde tanrıların ve Midgard ile Asgard arasındaki,Bifröst köprüsünün bekçidir.Gözlerinin dünyanın öbür ucunu görebilecek kadar keskin,kulaklarının bir çimin büyüdüğünü duyabilecek kadar hassas olduğu söylenir.Aynı zamanda Odin'in elit askerleri olan Einherjarları yetiştirir.

 

9)NJORD

http://img297.imageshack.us/img297/8703/njord.gif

 

Deniz ve rüzgarın tanrısı.Frey ve Freyja'nın babası.Vanir'lerdendir ve evi Noatun'dur.Karısı dev Skadi'dir.Babası Thjatsi'nin ölümü üzerine tanrılar Skadi'ye kocasını seçme hakkını tanıdılar.Skadi sadece ayaklara bakarak seçeceği kocasının Balder olmasını istiyordu ama kazara Njord'u seçti.Njord ve Skadi nerede yaşayacakları konusunda anlaşmazlığa düştüler ve ayrıldılar.

 

10)SKADİ

http://img194.imageshack.us/img194/697/skadi.jpg

Skadi,Kış tanrıçası ve Njord'ün eski karısıdır.Bir buz devidir.

 

11)TYR

http://img404.imageshack.us/img404/4176/tyrq.gif

 

Mitolojide tek kolu ve gözünün olmadığı belirtilen,Viking sembolü adalet tanrısı.Simgesi yukarı doğru ok şeklindedir.İskandinav mitolojisinde zafer tanrısı.Vikingler savaşa gitmeden önce savaş aletlerine Tyr'in sembollerini çizerlerdi.Önemli Aesir tanrıları arasında yer alır.Savaş ve zafer tanrısıdır.

 

12)BALDER

http://img142.imageshack.us/img142/8053/balder.gif

 

Balder,İskandinav tanrılarından Odin ile Frigg'in oğludur.Karısı Nanna,oğlu ise Forseti'dir.Işık,neşe,saflık,güzellik,masumiyet ve barış tanrısıdır.Tanrılar ve insanlar tarafından çok sevilirdi,iyiliği ile dikkat çekerdi.Gücünün az olmasına karşın,sıcakkanlı,akıllı ve belagatliydi.En yakışıklı tanrı olduğuda söylenir.Balder'in salonu Breidablik'di.

Balder, kabuslarında yakında öleceğini görmeye başlamıştı ve bu yüzden Odin,ölülerin krallığı Hel'e gidip şüphelenilmesi gerekilen birşey olup olmadığına bakmaya gitti. Orada bir kadınla konuştu ve kadın ona Balder'in gelişine hazırlık yaptıklarını söyledi.Bu durumu duyan annesi Frigg herkesi Balder'e karşı zarar vermemeleri konusunda baskı yaptı ve yemin ettirdi.Artık hiç bir şekilde yara almayan Balder diğer tanrıların hedef tahtası olmuştu.Hepsi atıcılık becerilerini Balder üzerinde deniyorlardı.Ama Frigg ökse otunu unutmuştu ve Loki bu durumu fark etti ve Balder'in kör kardeşi Hod'a ökse otundan yapılmış bir ok vererek Balder'a nişan almasını sağladı.Ok Balder'in tam kalbine geldi ve hemen öldü.Büyük bir keder etrafı sardı.Çünkü Balder sadece Aesir tarafından değil tüm yaşayan canlılar tarafından seviliyordu.Odin cesur Hermod'u atı Sleipnir'i ile birlikte Hel'e yolladı ve ondan Balder'ı oradan geri getirmesini istedi.Hel tüm yaşayan canlıların,Balder için göz yaşı dökmesi durumunda onu geri gönderebileceğini söyledi ve tüm canlılar ağlamaya başladı.Ama sadece dişi dev Thokk ağlamadı.Thokk, aslında Loki'nin şekil değiştirmiş haliydi.

Balder gömülürken karısı Nanna'da kederinden öldü ve ikisini yanan bir gemiye koyup denize gönderdiler.Odin oğlunun üzerine eğildi ve kulağına bir şeyler söyledi.Sonra sihirli yüzük Draupnir'i Balder'ın göğsüne koydu.Tanrılar gemiyi denize bırakmak için güçlü dişi dev Hyrrokkin'den yardım istedi.Dev dizgin olarak dört tane yılanı kullanığı bir kurdun üzerinde oraya geldi.İçindekilerin ne olduğunu önemsemeksizin gemiyi denize fırlattı ve Thor'u sinirlendirdi.Thor, devi öldürmek istedi ama tanrılar onu yatıştırdılar.Thor sinirini küçük bir cüce olan Lit'den çıkardı.Lit tüm gece tanrıların arasında koşuşturup,onların canlarını sıkmaktaydı.Thor bir tekmeyle Lit'i ateşe fırlattı. Tanrıların öc almalarından şüphelenen Loki kendisini bir şahine dönüştürdü.Ama tanrılar kuşkulanmaya başlayınca Mimir'in kuyusuna uçtu ve ondan Odin'in gözünü başka yere döndürmesini istedi.Böylece onu göremeyecekti.Mimir bunu yapmak istemediğini söyledi.Sonra Loki kendini bir somon balığına dönüştürdü ve Frananger'a daldı.Ama kaçamadı.Tanrılar Loki'yi kendi oğlu Narfi'nin bağırsaklarıyla bağladılar ve Skadi üzerine zehirli bir yılandan eter damlattı.Loki'nin karısı Sigyn bir tahta kap ile onu zehirli eterden korumaya çalıştı.Kabın içi eter dolunca boşaltması gerekti ve Loki o kadar güçlü bir çığlık attı ki yeryüzü sallandı.

Artık Loki Ragnarok'a kadar serbest kalamayacaktı.Ragnarok'un ardından,yeni dünya küllerden yeniden kurulduğunda,Balder yeniden doğacağına inanılır.

 

alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Backlink Neden Önemli?

   Bir web sitesi için SEO hizmetlerinden faydalanarak o siteyi mevcut kitlesinden çok daha fazla sayıda kişiye tanıtıp, ziyaretçi çekebiliriz. SEO çalışmaları dijital reklam araçlarından biri haline geldi. Son yıllarda özellikle SEO hizmetlerinden sıkça bahsediliyor. SEO paketlerindeki backlink hizmeti ise firmanız ve web siteniz için çok büyük değer sağlar. Backlink Nedir? Backlink nedir? ; backlink terimi web sitenizin başka bir platformdan bağlantı, link alması anlamına gelir. Backlin

   , Yer: İnternet

  • Vegan olmak için 12 önemli neden

   1.Hayvanlar yaşamak istiyor. Onlar da hayatı seviyor ve ölümden korkuyor.   Yediğimiz etin etik olduğunu, “hayvansal gıdamızın” hayatını doyasıya ve mutlulukla yaşadığını, kesimhanelerde acı veya korku duymadıklarını düşünmek cezbedici olabilir. Ancak tüm yaşayan canlıların (hatta “mera hayvanı” denilen veya “organik” diye etiketlenenler bile) tıpkı bizlerin, kedi veya köpek gibi, ölümden korktukları aşikar. Hayattayken onlara nasıl davranılmış olursa olsun, kesimhane söz konusu olunca hepsi ay

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Yaşadıklarımı yorumlayacak bilen bir var mı ?(önemli)

   Hikayemi daha iyi anlatabilmem için başında başlıyorum . Ailemin tek kızıyım , annem bana hamileyken beni doktorlar ölü sanıyorlarmış çünkü hiç haraket etmemişim bir belirti yokmuş hamileliğe dair mide bulantısı bile. 6-7 yaşlarında ölümden döndüm hayal meyal hatırlıyorum ben yere düştükten sonra o büyük tuğla tam kalbimin üzerine düşüyorken duvardan ne olduysa sadece ayağıma gelmiş bu annemin anlattığı kadıncağız bana koşmayı bırakmış şok olmuş benim hatırladığım ayağımda ki acı. 10 küsürlü yaş

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Burcun Ne Kadar Önemli? Tıkla Öğren!

   Eğer "Ay bakalım benim Aslanıma ne yazmışlar ))" diye girdiyseniz çok üzgünüm Lethal sizi Burak Yılmaz gibi ofsayta düşürdü.   Siz agresif bir Koç burcu olduğunuza inanabilirsiniz, Dostane bir Yengeç burcu olduğuna inanabilirsiniz, Başarılı bir Oğlak burcu olduğunuza inanabilirsiniz, Başak burcu bir insanın bencil olabileceğini düşünebilirsiniz, Ama üzülerek söylemek istiyorum ki siz "X burcuyum" dediğiniz zaman bu benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Üstelik İnternette dolaşan, popüler ni

   , Yer: Astroloji

  • Psişik Yetenekler ile İlgili Ders Konuları ve Önemli Başlıklar

   Arkadaşlar,   Forumumuzda Telepati, Telekinezi, Durugörü ve genel olarak Psişik Yetenekleri geliştirmek için güzel, ders kıvamında konular var. Aşağıda bunları derli toplu olarak bulabilirsiniz.   Ayrıca her bölümümüzde soru-cevap başlıkları da mevcut, bunların da linklerini paylaşıyorum. Lütfen sorularınızı ayrı konu açarak forum kirliliği yaratmayınız, alakalı soru-cevap bölümüne sorunuz.   Gnoxis Altıncı Hissinizi Geliştirip Bilinçli Kullanabilme Dersleri   1 http://www.gnoxis.com/gnoxis-

   , Yer: Psişik Yetenekler

×
×
 • Yeni Oluştur...