Jump to content

DotA 2 Icefrog-Valve


MrColt

Önerilen Mesajlar

[video=youtube;-cSFPIwMEq4]

 

 

Hastalık derecesinde bağımlısı olduğunuz bir oyun var mı? Şu an olmasa bile hepinizin hayatında en az bir tane bağımlısı olduğunuz oyun vardır. Mesela bir dönem beni World of Warcraft bağlamıştı başına ki senelerce etkisinden kurtulamamıştım. Zaten konu bir Blizzard oyunuysa oynamadan önce birkaç kez düşünmeniz gerekebilir. Hayatınızı seviyor musunuz? Yoksa "Ne hayatı be!" diyerek saatlerinizi, günlerinizi ve aylarınızı oyun oynamak için adamaya mı niyetlisiniz? O zaman herhangi bir Blizzard oyununa balıklama dalabilirsiniz. "DotA 2" gibi bir başlığımız var ve haliyle Blizzard adı konuk oluyor bu satırlara; fakat birazdan Blizzard’ı bir kenara bırakacağız ve sahneye Valve çıkacak. Hani şu meşhur Half-Life ve Counter-Strike başlıklarıyla tanıdığımız firma... "Ne alaka?" demeyin; çünkü DotA 2, Valve etiketiyle piyasada olacak.

Önce DotA’yı bir tanıyalım isterseniz. Blizzard’ın efsane serilerinden biri olan Warcraft’ın üçüncü oyununa ait bir mod aslında DotA. İsmi de Defense of the Ancients ki baş harfleri birleştirdiğiniz zaman ortaya DotA çıkıyor. Zaten oyunlarla arası iyi olan birine "Defense of the Ancients oynadın mı hiç?" diye sorarsanız alık alık bakar size. Aynı kişiye "Peki DotA oynadın mı?" diye sorduğunuzdaysa adamcağızı büyük bir çıkmazdan kurtarmış olursunuz. DotA’yı dünya çapında popüler yapan olay, klasik strateji anlayışının aksiyonla harmanlanması oldu. Üçerli veya beşerli iki grup, yaklaşık 40 dakika boyunca birbirine karşı mücadele veriyordu. "Hero" adı verilen karakterlerden birini seçerek takımınızdaki yerinizi alıyordunuz. Tabii ki bu, olayın sadece başlangıç aşamasıydı. Derinlere inildikçe DotA, bir oyundan öte bir çılgınlığa dönüşüyordu.

 

01s.jpg

 

Böylece yükselişe geçen DotA çılgınlığı, kısa zamanda farklı oyun modları ve haritalar ile kabardıkça kabardı; hatta olaya farklı kulvarlardan League of Legends ve Heroes of Newerth gibi oyunlar da eklendi. Steve "Guinsoo" Feak tarafından hazırlanan DotA Allstars ise olaya son noktayı koydu. DotA Allstars, hala ismini açıklamayan IceFrog tarafından kontrol altına alındı ve oyunun gelişim süreci böylece devam etti. Valve, geçtiğimiz yıl DotA’nın isim haklarını satın aldığındaysa ortalıkta bir "DotA 2 mi çıkacak acaba?" söylentileri dolaşır olmuştu. Sonunda Valve’dan resmi bir açıklama geldi ve DotA 2 resmen duyuruldu. Bu duyuruyla birlikte oldukça önemli detaylar da su yüzüne çıktı ama bu detayların en önemlisi, Valve’ın oyunun yapım aşamasında IceFrog ile birlikte çalışıyor olmasıydı.

Yeni bir DotA’dan bahsediyoruz burada fark ettiyseniz. Ancak yepyeni bir oyunla karşılaşacağınızı düşünürseniz yanılırsınız; çünkü DotA 2, DotA Allstars’ın derlenip toparlanmış hali olacak. Tabii ki her şey olduğu gibi kalmayacak. Valve’ın Source grafik motoruyla yeniden yaratılıyor DotA. Oyunun orijinal hali, yani bir çizgi filmi andıran grafik yapısı korunacak ama Source grafik motoruyla birlikte daha göze hitap eden bir grafik kalitesiyle karşılaşacağız. Görsellikten ziyade, DotA fanatiklerinin tek çatı altında toplanması da hedefleniyor. Bu amaç için de PC platformunun belki de en sağlam online oyun platformu olan Steamworks devreye giriyor. Valve’ın şimdiye kadar biriktirdiği tecrübeler, DotA 2 gibi bir başlık için birleştiğinde ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını az çok kestirebilmek mümkün.

 

Valve, DotA’nın iskeletini olduğu gibi koruyor olsa da oyunun fanatik tayfasını mutlu edecek detaylarla karşımıza çıkmayı da ihmal etmiyor. DotA oyuncularının şimdiye kadar yaşadığı en önemli sorunların üzerinde titizlikle duruluyor. Bu konuda Valve’ın üzerinde çalıştığı detaylardan bir tanesi de acemi ve tecrübeli oyuncular arasındaki denge farkını ortadan kaldırmak. Bildiğiniz gibi, güçlü bir takımdaki tek bir acemi oyuncu bile maçın kaderini doğrudan etkiler DotA’da. Sık sık ölen bir oyuncu, takımına öyle bir zarar verir ki yokluğu, varlığından daha kıymetli bir hale gelir. İşte bu gibi dengesiz eşleşmeleri ortadan kaldırmayı hedefliyor Valve. Böylece hem acemi oyuncuların, hem de tecrübeli oyuncuların oyundan tam performans alması hedefleniyor.

Daha önce DotA’yla hiç yüz göz olmamış oyuncular için de yenilikler var listede. DotA’yı yalayıp yutmuş oyuncuların yer alacağı "koçluk sistemi", acemi oyuncuların strateji geliştirmesine katkı sağlamak için tasarlanıyor. Koçlar, acemilerden oluşan bir takımın maçını izleyebilecek ve sesli veya yazılı sohbet kanalları vasıtasıyla çeşitli stratejik taktikler verebilecek. Şu an için bu sistemin detayları kaba haliyle böyle ama koçların yetki çerçevesinde kalan diğer detaylar henüz belli değil. Tecrübeli oyuncular, oyuna stratejik rehberler hazırlayarak da katkıda bulunacaklar. Bu tarz rehberlerle dikkat çekenler, acemi oyunculardan sağlam yorumlar alan koçlar ve hatta yaratıcı fikirlerle oyunun sosyal platformuna katılanlar, Valve tarafından ödüllendirilecek. Böylece hem yaratıcı zihinler kazanacak, hem de Valve, bu zihinlerden faydalanmış olacak

03s.jpg

 

DotA evreninin tek çatı altında toplanmasının avantajları da önem taşıyor. Bu avantajların en büyüğü, işkence çekmeden maç bulabilmek ve hatta acemi oyuncularla tecrübeli oyuncuların birbirinden çeşitli kriterlerle ayrılması olsa da oyunun bünyesinde yer alacak sesli ve yazılı sohbet kanalları, DotA tecrübesini bir adım daha öne çıkaracak. Bu imkanlar daha önce de vardı gerçi ama Ventrilo gibi farklı programlarla boğuşmak zorunda kalmayacaksınız en azından. Valve’ın, Steamworks’ün güçlü altyapısı üzerinden hizmete sunacağı daha birçok detay da olacak tabii ki (DotA 2’ye özel olarak hazırlanacak achivement listesini de bu araya sıkıştıralım hemen.) ama şimdilik görünürde olan detaylar bunlardan ibaret. DotA’nın kaba halini biliyoruz ne de olsa. Böyle bir efsanenin yeni bir grafik kalitesi ve güçlü bir altyapı ile ne hale gelebileceğinin de farkındayız. Haliyle Valve ve IceFrog etiketleri de var işin içinde ki bu şartlar altında bütün DotA fanatiklerinin şimdiden heyecanlanması çok doğal, değil mi?

Valve’ın bu muhteşem haberi oyun dünyasına bomba gibi düşmüş olsa da DotA 2’ye ait herhangi bir ekran görüntüsü veya oyun içi görüntülerden oluşan bir video yok ortalıkta. Tabii ki çok geçmeden onlar da görücüye çıkacaktır. Oyunun piyasaya çıkış tarihi de 2011 olarak gösteriliyor. DotA 2 gibi bir başlık söz konusu olunca da bu tarihin 2011’in sonlarına sarkması ihtimali öne çıkıyor; hatta Valve, oyunun altyapısını sağlam temellere oturtmak isterse 2012 yılına bile sarkabilir proje. İyimser bir tahminle 2011’in dördüncü çeyreğinde aramızda olacağını umalım DotA 2’nin ve beklemeye koyulalım. Hem bu arada DotA evrenine yabancı olanlar da mümkün olduğu kadar pratik yapma şansına sahip olurlar. "DotA benden sorulur!" diyenlerse yavaştan strateji rehberlerini hazırlasınlar bence. Ne de olsa işin içinde Valve’dan gelecek kıymetli ödüller var. Haksız mıyım?

 

(Alıntıdır)

 

Level'da böyle yazmışlar,güzel yazmışlar.Hoşuma gitti,beni büyük dertten kurtardı:)

Sen tut Warcraft yap,bölünsün,milyon tane harita çıksın içinden,bu haritalardan DotA isimli bir tanesinin sadece içindeki herolarla ilgili ayrı haritalar çıksın. Kalite budur işte.Tamam 10 sene öncenin grafikleri ama öyle bir altyapı hazırlamışsın ki insanın hayal gücüne oyuncak oluyorsun.Ve adamlar(belki de tek bir adam) , Icefrog olarak DotA haritası yaratıyor,strateji oyunlarındaki bütün denge kurallarını ezip geçiyor,hiçbirşeye benzemeyen bir multiplayer oyun çıkarıyor.

Valve de bu Icefrogla birlikte çalısarak grafikleriyle,altyapısıyla tamamen güncel (hayır böyle demek doğru olmaz,günümüzün ötesinde) bir oyun çıkarma çabası içine giriyor.Agustosun 17 sinde baslayacak olan ,sadece DotA nın önde gelen takımlarının oyunun beta sürümünü kullanarak katılacağı turnuvanın ödülü ,ise 1 000 000 $ :) Bence hepimizin yaratıcılığını sınayacak , oyun olmaktan çıkacak birşey geliyor.

Ve doğal olarak da akla bir soru takılıyor..."Kim ulan bu Icefrog?" ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...