Jump to content

Dev Kristal Mağarası


fairytale

Önerilen Mesajlar

Kuzey Meksika'da bulunan ve içinde devasa kristal şekillerin yer aldığı bu mağara 2000 yılında keşfedilmiş.O yıldan bu zamana kadar yapılan araştırmalarda kristallerden bazılarının yarım milyon yaşında olduğu da tespit edilmiş durumda.

Bilim adamlarının bu aşamada sorduğu soru ''Kristallerin nasıl olupta bu büyüklüğe ulaştığıdır.'' Ayrıca mağaranın başka ilginç özelliklerinden bazılarıda içeride sıcaklığın çok yüksek olması ve nem oranının % 90'lara kadar ulaşmasıdır.

 

Jeolog Juan Manuel García-Ruiz, bu hafta bir açıklama yaparak Meksika’da bulunan Cueva de los Cristales (Kristaller Mağarası) de bulunan devasa kristallerin nasıl oluştuğunun sırrını bir araştırmacı grubu ile birlikte çözdüklerini bildirdi.

Chihuahuan Çölü’nde, Naica Dağı’nın 300 metre altında bulunan mağara, bölgede bulunan gölün suyu boşaltıldıktan sonra Industrias Peñoles şirketi için tünel açan iki madenci tarafından 2000 yılında bulunmuştu. Mağaradaki bazı kristal formlar dünyada şu ana dek bilinenlerin en büyükleri; şeffaf bir jips kristal çubuğu tam 11 metre uzunluğunda ve yaklaşık 55 ton ağırlığında.

 

Kristallerin böylesi devasa ölçülere nasıl ulaştığını bulmak için García-Ruiz mağaradaki suyun boşaltılmasının ardından geride kalan ufak sıvı birikintilerini incelemiş. Açıkladığına göre, bu oluşumların yegane sebebi, suda bulunan yüksek orandaki anhidrit minerali ve mağaranın sabit olan 58 derecelik ısısı. Normal suda bulunmayan bu mineral, bu ısıda yavaşça eriyerek jips oluşturmakta, bu yumuşak mineral de zaman içinde kristalize olmakta.

García-Ruiz ve meslektaşlarının bu çalışması, kapak resmi ile birlikte, Geology dergisinin Nisan sayısında yer aldı.

Şu anda mağaranın korunması için Industrias Peñoles şirketine danışmanlık yapan García-Ruiz’e göre en büyük çelişki ise, mağaradaki suyun boşaltılması ile kristallerin insanlar tarafından görülebilir hale gelmesi, ama suyun yokluğunun kristallerin büyümesini durdurması. “Bu gezegende, minerallerin kendilerini böylesi bir güzellikle teşhir ettikleri başka bir yer yok” cümlesi de yine ona ait.

 

2ceqdxv[1].jpg

 

55o136[1].jpg

 

1j6op2[1].jpg

 

2ntif89[1].jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oradan birkaç tonluk bir kristal koparabilseydim kuvars kristalleri koleksiyonum için harika olurdu. :p

 

Suyun boşaltılmasına çok kızdım. İnsanların doğaya olan müdahaleleri beni deli ediyor. O kristaller de doğanın parçası ve beklenmedik bir şekilde doğaya katkı sağlamakta dahi olabilirler. Sırf insanlar gezip görsün diye nedir bu su boşaltma işi? Dünyada gezip görülecek çok yer var, insanlar bir zahmet idare etsin. Kendileri de turist çekmek istiyorlarsa yakınlarda bir alan belirleyip ''2012'den korunmanın tek yolu buraya yerleşmek'' desinler, yeter de artar... Kristaller de korunur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Davelis Mağarası

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Kristal Ve Taşların Arındırılması Ve Programlanması

   Doğal taş yada kristallerin hayatımızda bir çok yönde olumlu gelişmelere katkı sağlayacabileceği ifadesinin yanlış olmayacağı muhakkaktır, bununla birlikte seçilecek olan taş yada kristalin nitelikleri, arındırılması, yüklenmesi ve programlanması taş yada kristalden alacağımız faydayı direkt olarak etkilemektedir, uygun işlemlerden geçirilmemiş bir taş yada kristal görsel niteliğin üstünde bir katkı sağlamayacaktır. Bununla birlikte uygun şartların oluşturulmaması fayda yerine negatif etkilerin

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Kristal küre hakkındaki sorum

   Merhaba arkadaşlar. Forumda uzun süre yoktum. yaklaşık 3 yıl önce açtığım hesabıma tekrar giriş yaptım soru sormak için. Sorum şu, 19 dolara kristal küre alacağım ve clairvoyance mi geliştireceğim ( yani geleceği görme yeteneği). Elimde İngilizce kaynaklar da var. Acaba 3 ay boyunca egzersizlerle belli bir seviyeye gelir mi ?

   , Yer: Fal ve Kehanetler

  • İsveç Dev Farelerin İstilasına Uğradı

   İsveç'in Sundsvall şehrinde dev boyutlardaki farelere rastlandığı belirtildi.   The Local'e konuşan görgü tanıkları, Sundsvall'de ortaya çıkan farelerin, İsveç ormanlarında yaşayanlardan çok farklı olduğunu anlattı. Yerel yetkili Benny Sagmo, "Bunlar sıradan orman fareleri değil, bir kedi boyundalar" diye açıkladı.   Yerel sakinlere kapı ve pencereleri kapalı tutmaları ve parklarda gıda atıklarını bırakmamaları tavsiye edildi. Ayrıca öğrencilerin ders aralarında okul binası dışına çıkarılmama

   , Yer: Gündem

  • Reed Flute Mağarası - Çin

   Çin’de Guilin şehrinin merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıkta Ney Mağarası olarak bilinen Reed Flute Mağarası, görüntüsü ile gören herkesi büyülüyor. Mağaranın adı içerisindeki dikit ve sarkıtlardan geliyor. Bu doğal oluşumlar flüte benzediği için mağaraya Reed Flute adı verilmiş. 240 metre derinliğine sahip olan bu mağarasının içi fotoğraftaki gibi renkli ışıklar ile aydınlatılıyor.     Adeta Bir Gökkuşağı Mağarası Yaklaşık 180 milyon yaşında olan Reed Flute Mağarası’nın içerisinde bulunan b

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

×
×
 • Yeni Oluştur...