Jump to content

Dünya'nın en erotik tapınağı: Khajuraho


nevermore

Önerilen Mesajlar

http://www.tatildefteri.com/images%5Cupload%5CLetterSmall1_92_147673.jpg

 

http://www.tatildefteri.com/images%5Cupload%5CLetterSmall2_92_147766.jpg

 

http://www.tatildefteri.com/images%5Cupload%5CLetterSmall3_92_1432438.jpg

 

Heykellerde görülen cinsel birleşme, evrendeki erkek ve dişi elementlerin birleşerek dünyayı varetmelerini sembolize ediyor. Daha kabul görebilir bir teori ise; Bu heykeller, bin tanrı yılı süren Shiva ve Parvati’nin evliliklerini, tanrısal sevişmelerini ve bu kutsal törene misafir olan tanrıları sembolize ediyor.

 

http://www.shunya.net/Pictures/NorthIndia/Khajuraho/VishwanathTemple05.jpg

http://www.shunya.net/Pictures/NorthIndia/Khajuraho/DuladeoTemple01.jpg

 

Khajuraho, Orta Hindistan’da, Madhya Pradesh eyaletinin Chattarpur bölgesinde yer alan Hindistan'ın tapınaklarıyla ünlü kenti. Erotik heykeller ve kabartmalar ise görenleri tam anlamıyla şaşkına çeviriyor.

Hikaye, 10. yüzyılda Khajuraho'da en etkin hanedan olan Chandella'ya ait. Ay tanrısı Chandra göl kenarında oturan dünyalar güzeli Prenses Hemavati'ye aşık olur. Bir gece Tanrı Chandra yakışıklı bir prens olarak prensesin karşısına çıkar ve ona aşkını ilan eder. Prenses de Chandra'ya aşık olur. Bu mutlu çiftin oğlu yüzyıllarca bölgede egemen olan Chandella hanedanının kurucusudur. Khajuraho birbirine aşık ve bunu sergileyen insanların şehridir artık... Khajuraho Hindistan'ın tapınakları ile ünlü bir şehri. 15 günlük Hindistan programının sürprizlerinden bir tanesi. Şehirde toplam seksen tapınaktan yirmi tanesi iyi durumda ve görülmeye değer.

 

http://www.nkfu.com/resimler/01_temples-of-khajuraho.jpg

 

http://k1311.hizliresim.com/1h/t/uw3tq.jpg

 

Hindistan'da göreceğiniz tüm tapınakların içinde ve dışında çeşitli hikayelerin anlatıldığı süslemeler, kabartmalar var; kiminde kahramanlık hikayeleri, kiminde tanrı ve tanrıçaların figürleri, kiminde hayvanlar... Hindistan'da her şehre gitmenin farklı bir nedeni bulunuyor ama Khajuraho'ya gitmenin ana nedeni tapınaklar ve üzerlerindeki figürleri. Khajuraho tapınakları erotik heykelleri ve kadın figürleri ile diğerlerinden ayrılıyor. Düşünün ki görkemli bir Jain tapınağı ile karşı karşıyasınız. Karıncayı incittikleri zaman günlerce bunun için dua edecek kadar hassas bir grup "Jainler". Tapınakta yapılan törenin sesi sizi içeriye çağırıyor.

 

http://www.journeymart.com/de/CityImages/khajuraho-temple-india.jpg

 

Khajuraho'da bu kadar erotik figürün olmasının nedenleri ile ilgili çeşitli teoriler var. Bir teoriye göre bunlar bir eğitim aracı. Bu tarz aşk sahnelerinin ve akrobatik seks pozisyonlarının esas olduğu Kamasutra öğretisi bu yolla daha çok insana anlatılıyor. Başka bir teori ise figürlerin aşkın fiziksel boyutunu temsil ettiği ve bunun da tapınakları kötü ruhlardan, hastalıklardan koruduğu.

 

http://u1311.hizliresim.com/1h/t/uw3r0.jpg

 

Khajuraho tapınaklarındaki heykeller, elbette ki yalnızca cinsellik üzerine kurulu değil. Dikkatli bir çift göz, bugüne dek gayet iyi korunmuş bu heykellerde, rahatlıkla o dönemin, sosyal, ekonomik, kültürel ve dinsel yaşamıyla ilgili detayları yakalayabilir. 1000 yıl öncesinden gelen bu son derece ince çalışılmış heykellerde, o dönemin insanlarının ve inandıkları tanrıların elbiselerini, süs eşyalarını, saç şekillerini, yüz ve vücutlarında kullandıkları kozmetikleri, müzik aletlerini, danslarını, oyunlarını ve eğlencelerini, askeri yaşamı, silahlarını, ev eşyalarını, eğitim sistemlerini, mesleklerini ve bunun gibi toplumsal hayatlarıyla ilgili önemli noktaları gözlemleyebiliyoruz.

 

http://www.contemporarynomad.com/wp-content/gallery/khajuraho/khajuraho-lakshmana-3.jpg

 

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/e2/3d/11/khajuraho-detail-temple.jpg

serpentine tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunları böyle açıkça koymak ayıp olmadı mı? İyiki bi seks tapınağı yapmışlar.Bence bilgi yeterliydi.Madem bunlar ayıp değil o zaman neden toplumdaki insanlar en basit şeyde hırpalanıyor? Bence o dönemdekiler biraz sapıtmış bu ilişkiler konusunda.Bence onların ki aşk değil fingirdeşme örneği.Aşk sevişmek veya cinsel birleşme değildir sadece ki duygularda ön planda.Yani bu yaptıkları aşk tapınağının pek önemi yok bence.ölen eşlerin ardından mezarında bekleyen aşıklar gibi şeyler tasarlasalardı daha mantıklı olurdu.Bi de o dönemdekiler çok bilginmiş diyorlar bilginliğin zararı işte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Hinduizm insanın tüm sorunlarının maddî dünyadan kaynaklandığını söyler. Cinsel tutku ve istekler bir kişiyi ruhsal bilgelikten uzaklaştıran şeylerdir. Doğru yerde ve doğru zamanda olan cinsellik kişiyi Nirvanaya ulaştırmak için bir basamak olabilir. Bunun yanında Kama Sutra kişinin cinsel arzularını bastırmaması, cinsel yaşamını mükemmelleştirerek ilâhi seksi tatması için ortaya çıkmıştır"

 

Wikipedia'dan alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

At olayını ben de çözemedim.Evrendeki dişi ve erkeğin birleşmesini sembolize etmiş tamam da at ne alaka:)

 

zamanla at'tan eşşeğe doğru bi geçiş olmuş sanki! :)

at=hız=>out, eşşek=güç ve inat=>in :p

hızdan güce doğru bi evrilme olmuş zamanla velhasıl:) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok sevimliler :)

 

Sevimliler mi? :/ Gerçekten ilginç bir yorum.Ben pek birşey diyemedim başlığa.Gerçekten gerçekliği fizik kurallarını aşmaya yeterli.Ama şunada hak veriyorum o dönemdekiler bile ata yelteniyorlarsa şimdikilerin eşeğe varmaları pek olağandışı değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok ilginç pozisyonlar var cidden. Ama bunlar simgesel heykellerdir muhtemelen. Yaşamın doğuşunu ve doğanın uyumunu falan anlatıyordur

 

neden yapılan her şeyde aslında verilmek istenenin başka birşey olduğu kanısına varıyorsunuz. bazı şeyler apaçık ortada olabilir. (bu heykellere bakarak söylemiyorum hemen her konuda böyle görüşler duyduğum için) belki bu sefer kulağı kısa yoldan tutmuşlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski tapınaklardaki resim ve heykeller genelde semboliktir herşey sembolik demekki ben birisine küfür edip aslında başka birine ettim sana değildi yani sembolik desem bana ne der? Sanki görmüşler adamların döneminde yaşamış görmüşlerde herşeye sembolik diyorlar.Hertürlü şeyin tapınağını yapmışlar yuh kardeşim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dünyanın pahalı tabloları

   Dünyanın en pahalı tablosu olan Jackson Pollock’un No.5, 1948 adlı tablosunun değeri 140 milyon dolar   Büyük sanat eserleri genellikle yüksek fiyatlara satılıyor fakat bazılarının fiyatları gerçekten dudak uçuklatıyor. Yapıldıkları dönemlerde satılamayan, unutulmuş ya da önemsenmeyen eserler gün geçtikçe değer kazanıyor. İşte PabloPicasso’dan Van Gogh ’a kadar bir ünlü ressamın yaptığı dünyanın en pahalı 10 tablosu. No. 5, 1948: Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından y

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Dünyanın her yerinden kısa filmler

   Dunyanın her yerinden çeşitli kategorilerde inanılmaz güzel kısa filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz..   Burada

   , Yer: Kısa Film

  • 'ODTÜ' Dünyanın İlk 100'ü İçinde

   http://rsm.haber365.com/H/1309168142_19_universite-kep-mezun.jpg   "Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ilk kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi içine girmeyi başardı. İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer buldu.   8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Or

   , Yer: Gündem

  • Dünya Çapında Görülmesi Gereken 10 Antik Yunan Tapınağı

   Antik Yunan döneminin en önemli yapıları şüphesiz tapınaklardı. Taştan yapılan tapınaklar ilk kez, 6. yüzyıldan itibaren inşa edilmeye başlandı. Yunan tapınakları, ibadet edilen yerler olmaktan çok, tanrılar ve tanrıçalar adına inşa edilen anıtlardı. Bugün hala varlığını sürdüren bu görkemli Yunan tapınaklarının en güzel örnekleri, yalnızca Yunanistan’da değil, bu antik imparatorluğun gücünün uzandığı farklı şehirlerde de görülüyor. Bu yerlerin arasında, en iyi şekilde muhafaza edilmiş Yunan tap

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Bilinçaltın Dünyanın Hangi Ünlü Şehrine Benziyor? (Test)

   Bilinçaltın dünyaca ünlü bir şehir olsa hangisi olurdu diye hiç düşündün mü?   https://onedio.com/haber/senin-bilincaltin-dunyanin-hangi-unlu-sehrine-benziyor-829540

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

×
×
 • Yeni Oluştur...