Jump to content

Golem nedir?


Hevvez

Önerilen Mesajlar

Benim açıklamam:

Golem Kabalistik Simyaya ait bir inançtır.Doğu(Arap-İslam dünyası)-Batı simyasında yer almaz.Yahudilerde yer alır.Çeşitli Kabalistik tılsımlarla yapılacağı söylenir.Kilden bir varlıktır bu inanca göre.Ruhu yoktur.Alnında Emet(İbranice Doğruluk) yazar.Cumartesi(şabat) günleri çalışması yasaktır.Alnındaki Emet kelimesinin Alefi silinir ve Met(ölüm) kalır.Ve böylece cumartesi günleri hare ket etmez.Daha sonra yeniden alef yazılır ve hareket eder.Bu inanaşıa göre Hz.Adem Aeyhisselamda Ruh üfürülmeden önce bir golemdi, yani kilden ruhsuz bir varlıktı.Homunculus inancıyla arda farklar vardır.

1.Golem Kildendir-Homunculus ettendir.

2.Golem insan boyundadır Homunculus parmak kadardır.

3.Golem Kabalistik Simyada yer alır, Simyanın dışında çeşitli Kabalistik tılsımlar kullanılır- Homunculussa Batı ve Doğu Simyasında yer alır batı Simyasında büyütüp beslemek için doğu simyasında öldürüp kanıyla bayanları aşık etmek için oluşması sağlanmaya çalışılır.

 

 

Viki Açıklaması:

Efsanelerde ruhu olmayan genelde kilden veya topraktan oluşturulan bir canlı. Orta çağda tanrının isimlerinin veya sıfatlarının farklı şekillerde söylenmesi, bu kelimeleri oluşturan harflerin farklı şekilde dizilmesi veya bunların bir kağıda yazılarak yapılan muska ve tılsımlarla golem oluşturulmasına ilişkin birçok efsane doğmuştur. Bir musevi efsanesinin kahramanıdır, Talmud'da Âdem'in ruh üflenmeden önce bir golem olduğu yazılıdır.

Musevi folklorunda golemler genellikle insan şekli verilmiş çamurdan yapılırlar. Ruhları yoktur, zekaları düşük seviyededir, ki Golem seviyesi İbranicede "aptal" kelimesinden türetilmiştir.(גולם, goilem) Temel amacı yaratıcısını korumaktır. 17. yüzyıl Prag Musevileri arasında antisemitiklere karşı adaleti sağlayan doğaüstü "Prag Golemi" inancı yaygındı.

İnanışa göre haham Judah Loew ben Bezalel tarafından kilden bir heykel yapıldı ve musevi halkını koruması için canlandırıldı. Alnına emet (אמת, doğruluk) kelimesi yazıldı. Musevi halkını korudu ve zamanla güçlendi. Fakat cumartesi günleri golemin çalışması yasaktı bu yüzden de alnından e harfi silinir böylece met (מת, ölüm) kelimesi kalırdı ve golem haraketsiz bir şekilde dururdu. Bir cumartesi e harfini silmeyi unuttular ve golem kontrolden çıkıp herşeyi yıkmaya ve insanlara zarar vermeye başladı. Böylece alnındaki tüm harfleri sildiler ve golem parçalara ayrılıp dağıldı. Parçalarını Prag'taki Altneu sinagogunun altındaki gizli bir odaya mühürledikleri söylenir.

Özellikle fantastik konulu kitap, bilgisayar oyunu ve rol yapma oyunu türlerinde golemlere sıkça rastlanır. Genelde büyü ve tılsımlarla verilen emirleri yerine getirmesi için canlandırılır. Verilen emri yerine getirene kadar veya belirli bir zaman boyunca kalır ve sonra yok olur. Toprak, kaya, ağaç, ateş, demir, kan gibi çeşitli türleri vardır. Golem hangi meddeden yapılmışsa o şekilde adlandırılır (kaya golemi, demir golemi vb.) ve onun niteliklerine sahip olur.

 

Golem Temsili Resmi: (Alnında Emet yazıyor)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Golem_by_Philippe_Semeria.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Efsanelerde ruhu olmayan, genelde kilden veya topraktan oluşturulan bir canlı. Orta çağda tanrının isimlerinin veya sıfatlarının farklı şekillerde söylenmesi, bu kelimeleri oluşturan harflerin farklı şekilde dizilmesi veya bunların bir kağıda yazılarak yapılan muska ve tılsımlarla golem oluşturulmasına ilişkin birçok efsane doğmuştur. Bir musevi efsanesinin kahramanıdır, Talmud'da Âdem'in ruh üflenmeden önce bir golem olduğu yazılıdır.

 

Musevi folklorunda golemler genellikle insan şekli verilmiş çamurdan yapılırlar. Ruhları yoktur, zekaları düşük seviyededir, ki Golem seviyesi İbranicede "aptal" kelimesinden türetilmiştir.(גולם, goilem) Temel amacı yaratıcısını korumaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çıkış açısından büyük putlara benziyor.

Kullanılış açısından biraz da woodoo bebeğine.

Görünüş açısından da eskinin taş yunan heykellerine.

Yapılış açısından da sanırım tulpa ya.

 

Peki bir homunculus yapabilir miyiz istesek?

Forumda açılmış bir konusu var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...