Jump to content

Antivirüs yazılımları bilgisayarı neden yavaşlatır?


Lighthouse

Önerilen Mesajlar

- Kaspersky süperdir ama çok kastırır!

- Norton iyidir ama yavaşlatır!

 

Bir çok kişiden bu sözleri duydum. Antivirüs yazılımlarını ilk kurduğumuzdaki varsayılan ayarları değiştirmezsek bilgisayarımızı yavaşlatması doğaldır. Ben antivirüsü kurar kurmaz ilk olarak ayarlarını değiştiririm. Burada hangi ayarları değiştirdiğimi ve gerekçelerini açıklamayı düşündüm. Siz de yazdıklarımda bir yanlış, eksik varsa onu yazarsınız. Böylece arşivlik bir konu olur.

 

Öncelikle belirtmek istiyorum; aşağıda anlattığım ayarlar ile yıllardır Kaspersky Antivirüs kullanıyorum. Sürekli warez ile işim olmasına rağmen 2 sefer trojan bulaşma vakası haricinde hiç bir sorun yaşamadım. Bu trojan bulaşma vakaları da antivirüsün ayarlarının yetersiz oluşundan değil, yeni piyasaya çıkmış trojanın henüz antivirüsün güncel virüs veritabanına girmemiş olmasından kaynaklandı.

 

Virüsten korunma amacımızı iki şekilde düşünelim:

 

A) Sütten çıkmış ak kaşık gibi tamamen virüssüz bir bilgisayara sahip olmak.

B) Virüs bulaşmamış bir işletim sistemine sahip olmak

 

İki seçenek benzer fakat asla aynı değil. A seçenbeği B seçeneğini kapsıyor, fakat B seçeneği A seçeneğini kapsamıyor. Benim bilgisayarımda virüslü/trojanlı dosya olabilir, fakat bunlar bir zip'in içindeyse, işletim sistemime bulaşmadıysa, durduğu yerde duruyorsa benim için problem yok diyorsanız bu B seçeneğidir.

 

 

B seçeneği için ayarları anlatıyorum. Sebeplerini de konu içinde açıklamaya çalışacağım.

 

 

AYARLAR:

 

1) Uzantıya göre tarama özelliği:

Zararlı tüm yazılımlar sadece belli uzantılara sahip dosyalar iken ve virüsler de zararlı belli uzantılara sahip dosyalara bulaşmışken aktif olabiliyorlar. Antivirüs programlarının seçeneklerinde göreceğiniz seçeneklerden

 

- Tüm dosyaları tara

- Uzantıya göre tara

 

seçeneklerinden "uzantıya göre" taramayı seçmeniz antivirüs programının işini azaltmanız anlamına geliyor. Endişelenmenize gerek yok zira bulaşabilecekleri ve aktiflik gösterebilecekleri tüm uzantılar kontrol ediliyor. Zararlı bir yazılımın aktiflik göstermesi imkansız olan uzantılar (txt, mpg, avi ve daha yüzlercesi gibi uzantılar) ise tarama kapsamı dışında kalıyor.

 

Soru: Zararlı aktivite içeren bir .vbs (Visual Basic Script) kodu bende txt olarak mevcut ise antivirüs bunu algılamayacak mı?

Cevap: Evet algılamayacak. Fakat o kodun aktif hale geçebilmesi için .vbs uzantısına dönüşmesi zorunlu ve antivirüs zaten vbs uzantısını çalışmadan önce kontrolden geçiriyor. Kısacası işletim sisteminze o şekliyle bulaşması ve zarar vermesi mümkün değil.

 

 

2) Arşiv Dosyalarını tarama özelliği:

Arşiv dosyaları (.zip, .rar vb.) tarama özelliği varsayılan olarak aktif geliyor Kaspersky'de. Bu özelliği iptal etmemiz daha mantıklı bence. Sebebi de şu. Bir arşiv dosyasını açmadan o arşiv içindekilere asla erişemezsiniz. Dolayısıyla açmadığımız arşiv içindeki virüsün bize zararı olamayacağını düşündüğümüzde bu özelliği iptal etmenin bize performans açısından ne kadar hız kazandıracağı çok açıktır. Yani antivirüsümüz arşiv dosyalarını tarama kapsamına almasa da bizim için zararlı bir durum sözkonusu olmaz.

 

Soru: Bazen arşivi bir yere açmadan winrar ile açıp içindeki dosyaya çift tıkladığım oluyor. O zaman ne olacak?

Cevap: Arşivi açmadan winrar (veya herhangi bir arşiv görüntüleyici) ile görüntüleyip içindeki herhangi bir dosyaya çift tıkladığınızda arşiv görüntüleyici o dosyayı size gösterebilmek için o dosyayı arkaplanda geçici bir klasöre AÇAR. Dolayısıyla açılan bu dosya da size gösterilmeden önce anında antivirüsün kontrolünden geçer. Eğer zararlı bir yazılım varsa bile size zarar veremez.

 

 

3) Sadece değiştirilmiş ve yeni dosyaları tarama özelliği:

Zaten taranmış ve temiz olduğu anlaşılmış dosyaların ortada hiç bir sebep yokken tekrar tekrar taranmasını ortadan kaldıran bir özellik bu. Varsayılan olarak kapalı geliyor. Eğer aktif hale getirirseniz performansı büyük ölçüde artırıyor. Çok fazla dosya olan bir klasöre girdiğinizde bu ayarın kapalı olması durumundaki yavaşlığı açık bir şekilde farkedersiniz. Halbuki 5 dakika önce de aynı klasöre girmiştiniz ve siz girerken aynı yavaşlıkta antivirüs programınız bu taramayı yapmıştı. Bu ayarı aktif hale getirdiğinizde antivirüs yazılımı taradığı ve temiz olan dosyaları, eğer herhangi bir değişikliğe uğramamışlarsa (bunu bir çok açıdan güvenli olarak kontrol ediyor) tekrar taramıyor. Böylece Bir klasöre girdiğinizde, eğer orada yeni bir dosya varsa, veya değiştirilmiş bir dosya varsa sadece onlar taranıyor.

 

 

4) Aktif Kontrol/Koruma/İzleme sistemi:

Bir çok antivirüs yazılımında mevcut olan bu sistem ile her yazılımın güvenilirlik derecesine göre yaptığı aktivite takip ediliyor ve size haber veriliyor.

 

"Falanca yazılım registry ye kayıt eklemeye çalışıyor, izin vereyim mi?" veya "Falanca yazılım temp'e birşeyler yazmaya çalışıyor, izin vereyim mi?" gibi sorular.

Bu ayarı kapatıyorum.Çünkü eğer bir uygulama zararlı yazılım ise antivirüs zaten bu yazılımı engelliyor, siliyor. Özellikle izleniz gerekmediği durumlarda böyle bir izleme/kontrol durumuna gerek yok diye düşünüyorum. Zararsız olduğuna zaten kanaat getirip çalışmasına izin verdiği bir yazılımın yaptığı aktiviteleri gösterip güvenilir mi güvenilmez mi olduğunu size soran bir sistemin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

 

Bu yazdıklarım benim performans için gerekli gördüğüm fakat zararlı yazılım tespit etmekte pek de dezavantajını görmediğim ayarlardır. Yıllardır sorun yaşamadım. Yine de yaptıklarımın çok güvenli olduğunu iddia etmiyorum. Ayda bir verdiğim ayarların tersini işaretleyerek bir kere TAM TARAMA yaparak tüm dosyalar ve arşivlerle tüm bilgisayarınızı bir kez tarattığınızda sisteminize bulaşmadığı halde bu ayarlar nedeniyle kenarda kıyıda kalan zararlıları da temizlemiş olursunuz.

 

 

 

 

 

 

Bunlar haricindeki ayarlar performans ile ilgili değil fakat "Virüs bulduğunda temizle, temizleyemiyorsan sil" gibi seçenek varsa o işaretli olsa daha iyi olur.

 

Eğer bilinçsiz bir ev kullanıcısının bilgisayarına kuruyorsanız, antivirüsü tam otomatik temizleyecek şekilde ayarladıktan sonra uyarı mesajlarını kapatmak da iyi olabilir. Çünkü kullanıcı karşısında soru görünce panikliyor ve bazen trojan için bile bile "izin ver" tuşuna basabiliyor. Otomatik temizleyecek şekilde ayarlayıp Uyarıları kapatmak bunun önüne büyük ölçüde geçiyor. Bırakın kullanıcı indirdiği dosyanın gözünün önünden nereye kaybolduğunu düşünsün dursun :whistling:

 

Kaymak göstererek yayınlayabilirsiniz :p

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@nevermore:

Antivirüssüz kullanman çok tehlikeli. Bilgisayarında önemli bir şeylerin varsa kaybedebilirsin her an :(

 

http://www.kaspersky.com.tr

 

adresindeki "Yüklemeler" bölümünden "antivirüs" olanı indir (internet security yazan değil)

güncellemelerini yap ve bir 30 gün dene bakalım. Sadece bir öneri ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@nevermore:

Antivirüssüz kullanman çok tehlikeli. Bilgisayarında önemli bir şeylerin varsa kaybedebilirsin her an :(

 

www.kaspersky.com.tr

 

adresinden "antivirüs" olanı indir (internet security yazan değil)

güncellemelerini yap ve bir 30 gün dene bakalım. Sadece bir öneri ;)

tamam da 30 gün sonra ne yapacağım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nod32 diğer antivirüslerden daha az yoruyor sistemi ve güvenliği de güzelce sağlıyor. Ücretli olmasına karşın serialleri kolayca bulunabilir. Korsana yönelin demiyorum fakat öğrenci iseniz veya antivirüs'e verecek paranız yoksa yapacağınız en iyi şey budur.

 

Bunun dışında Microsoft'un ücretsiz antivirüs'ü var. Windows işletim sistemini Microsoft'tan iyi kimse tanıyamaz sanırım.Türkçe sürümü henüz yok. İngilizce sürümünü aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

 

Microsoft Security Essentials

 

Windows Vista & Windows 7 (64 Bit)

 

Windows Vista & Windows 7 (32 Bit)

 

Windows XP

 

Teşekkürler Lighthouse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana 5 tane antivirüs öner derseniz ne yazık ki o 5 tanenin içinde nod32 yok :confused: (Daha önce kullandım) AVG ile nod32 yi bir tutuyorum. Hem az kaynak tüketiyorlar hem de işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmiyorlar. (Kişisel fikrim)

 

Microsoft'unkini duydum fakat hiç deneme fırsatım olmadı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saatlerdir avastı kaldırmaya çalışıyorum.. en sonunda sistem geri yükleme yaptım...

Acayip kınıyorum , nefret ediyorum.... Avastın binasını teröristler bassın..

Felaket delirdim ...

Susuyorum ::wallbash:

 

Bu tip durumlarda bir -kaç milyon- bilene danışmak iyi olur ;)

 

Bkz: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&safe=off&q=avast+uninstall+&btnG=Ara&meta=&aq=f&oq=

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayarınızda artık bırakan programları silmek için Your Uninstaller 2008 i öneririm registry girdileri program dosyaları ve alakalı tüm dosyaları kaldırır. Ayrıca ben Outpost Security Suite kullanıyorum memnunum :) Anti malware olarak Malwarebytes' kullanıyorum. Ayrıca yavaşlatma olayı çok farklı. RAM denilen anlık hafıza aracını alalım. 2 gb ramimiz var mesela. 1 anda bilgisayarın önbelleğinde sınıra yakın yer kaplarsanız (ki çok zor) bilgisayar da yavaşlama donma vesaire olur. Açıkçası ben bilgisayarımda denediğim hiçbir antivir de kasma yaşamadım yaşayanlar nasıl yaşıyorlar anlamıyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayarımı 2 yıldır antivirüs programı olmadan kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Pc ye virüs sızması %90 bize bağlı (olur olmadık sitelere üye olmak, tanınmayan e-postaları açmak güvenmediğimiz kaynaktan dosya aktarımı yapmak vb.) ama tavsiyem nod 32 çünkü rutin net taraması ve özellikle hacker sitelerini gözetlemesi yeni çıkan zararlı yazılımları anında tespit edip önlem alınmasını sağlıyor. Ben bugüne kadar bu yöntemi uygulayan bir antivirüs üreticisi göremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Virüs programının ne olduğunun çokta önemi yok az çok hepsi aynı. Eset veri tabanını çok sık güncellediği ve fazla kasmadığı için kullanıyorum. Bunun yanında birde optimize aracı kullanırsanız Advanced SystemCare veya Crap Cleaner gibi sorun yaşamazsınız. Programları kalıcı olarak silmek ve artık bırakmamak içinde Revo Uninstaller kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nod32 diğer antivirüslerden daha az yoruyor sistemi ve güvenliği de güzelce sağlıyor. Ücretli olmasına karşın serialleri kolayca bulunabilir. Korsana yönelin demiyorum fakat öğrenci iseniz veya antivirüs'e verecek paranız yoksa yapacağınız en iyi şey budur.

 

Bunun dışında Microsoft'un ücretsiz antivirüs'ü var. Windows işletim sistemini Microsoft'tan iyi kimse tanıyamaz sanırım.Türkçe sürümü henüz yok. İngilizce sürümünü aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

 

Microsoft Security Essentials

 

Windows Vista & Windows 7 (64 Bit)

 

Windows Vista & Windows 7 (32 Bit)

 

Windows XP

 

Teşekkürler Lighthouse.

herşeyi silip bunu kurdum windows markasına güvenerek.. son derece sağlıklı çalışıyor :thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saatlerdir avastı kaldırmaya çalışıyorum.. en sonunda sistem geri yükleme yaptım...

Acayip kınıyorum , nefret ediyorum.... Avastın binasını teröristler bassın..

Felaket delirdim ...

Susuyorum ::wallbash:

 

Valla aynı fikirdeyim ... Bi kere virüs taraması yapıyım dedim run32 den baya bir dosya sildi bilgisayarı eski haline getirmem aylar aldı :wallbash:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...