Jump to content

Prof. Yalçın küçük :''şu çılgın türkler'' i mit yazdırdı


Guest praksis

Önerilen Mesajlar

Prof. Yalçın Küçük, Turgut Özakman'ın "Şu Çılgın Türkler" adlı kitabının "MİT tarafından yazdırıldığını" iddia etti. Eski MİT'çiler ise "yoruma açık" cevaplar verdiler

 

HABER MERKEZİ / İSTANBUL

Yazar Prof. Dr. Yalçın Küçük, Turgut Özakman'ın yazdığı "Şu Çılgın Türkler" adlı kitabın "MİT veya devlet tarafından yazdırıldığını" iddia etti.

Prof. Küçük, Aktüel dergisi muhabiri Alper Görmüş'le yaptığı söyleşide, kitabı "Kemalizmin cenaze töreni" diye niteleyerek, "Aslında yazdıklarını ancak ana okulunda okutabilirsiniz" ifadesini kullandı. Kitabın "istihbaratın veya devletin isteğiyle" yazdırıldığını savunan Prof. Küçük, "Ona 'sen bunu yap' demişlerdir" dedi.

 

Ancak Küçük'ün bu iddialarına eski MİT'çiler "yoruma açık" cevaplar verdiler. Bir dönem MİT'te görev yapan Prof. Mahir Kaynak, "Ben bu konuda yorum yapmıyorum. Ama siz benim bu konuda yorum yapmamamı her anlamda değerlendirebilirsiniz. Şu Çılgın Türkler'in kapağını bile açmaya değer bulmadım" dedi. Emekli Tuğgeneral Şinasi Demir ise "Kitabı iki kez okudum. Yazarı ile de görüştüm. Yalçın Küçük'ün iddiası hem komik hem de iyi niyetli değil. Ama keşke bu iddia doğru olsa. Birileri ulusal bilinci artırmak için böyle bir şey yaptırmış olsa" dedi.

 

Yaşar Nuri Öztürk ve Tuncay Özkan'a da yazdırdılar

Araştırmacı yazar Orhan Gökdemir ise "kitap yazdırmanın devletin bir geleneği haline geldiğini" belirtirken, "Yaşar Nuri Öztürk ve Tuncay Özkan'a da kitap yazdırdılar" iddiasını ortaya attı. "Kitaplarımda da belgeleriyle birlikte bu bilgileri verdim. 12 Eylül'den önce terörle ilgili bir çok kitap yazdırdılar. 12 Eylül'den sonra da İslam'la ilgili kitaplar yazdırdılar. Devlet değişik dönemlerde değişik konularda böyle kitapları sipariş ediyor" diyen Orhan Gökdemir konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "İslam Gerçeği kitabı DİTİB tarafından basıldı. Kitabı altı kişilik kurul yazdı. Yaşar Nuri Öztürk bu kurulun başındaydı. Kurulda eski MGK Genel Sekreteri Orgeneral Doğan Beyazıt, Prof. Dr. Beyza Bilgin, Prof. Dr. Hüseyin Atay, Prof. Dr. Rahmi Ayaz, Prof. Dr. Salih Akdemir gibi isimler yeraldı. Kitabın amacı İslam dinini hurafelerden arındırmak."

 

Başka örnekler de var

Gökdemir'in verdiği diğer örnekler ise şu şekilde: "İhsan Doğramacı'nın önsözünü yazdığı "Türkiye'de Anarşi ve Terörün Sebepleri" adlı kitap. Kitabın yazarı belli değil. 1985'te çıkmış. Kitabta şöyle bir not düşülmüş: "Bu kitabın yazılmasını yetkili birimler istedi." Bir dönem Özel Harp Dairesi Başkanlığı yapmış Eski Tümgeneral Cihat Akyol'un "Kontrgerilla" adlı kitabı. Kitabı kendisi basmış görünüyor."

 

Devletin gazetesi

Yazar Gökdemir'in diğer iddialarından biri de şu şekilde: " Günaydın Gazetesi sahibi Bekir Kutmangil öldürüldüğünde devlet tarafından çıkartılıyordu. Gazetenin künyesinde 12 Eylül'de psikolojik harekatı yöneten ekip vardı. Bunlardan biri Ertuğrul Zekai Ökte. O dönem Genel Kurmay Başkanlığı Toplumla İlişkiler Birimi'nin başmüşaviriydi. Aynı ekip şu an 'Önce Vatan' diye bir gazete çıkartıyor. Künyesi eski Günaydın gazetesinin kanyesi. Ayrıca 28 Şubat'tan sonra peyda olan Ulusalcı Hareketi organize eden dernekler Ertuğurul Zekai Ökte'nin fikriydi."

------------------------------

 

'Devlet 80 senedir böyle kitap yazdırtmadı'

Turgut Özakman.

 

Son günlerin en çok satan kitaplarının başında gelen "Şu Çılgın Türkler"in yazarı Turgut Özakman, Prof. Yalçın Küçük'ün kendisiyle ilgili açıklamalarına, "Devlet 80 senedir böyle bir kitap yazdırtmadı da şimdi mi aklı başına gelmiş?" diye tepki gösterdi.

 

Ondokuzmayıs Üniversitesi tarafından kendisine verilecek "Fahri Doktora unvanı" töreni için Samsun'da bulunan Özakman, tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Bir soru üzerine Prof. Yalçın Küçük'ün bazı basın organlarında yer alan sözlerini değerlendiren Özakman, açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

"Vahdettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele' adlı kitabımda Vahdettin'in Mili Mücadele hakkındaki yalanlarını açıklamıştım" diyen Özakman, "Şimdi ona tepki gösteriyor. Söylediği A dan Z'ye kadar, yumuşak g dahil yalandır, gerçeğe aykırıdır, ayıptır. Bilimadamı yalan söylemez" diye konuştu.

 

Özakman, 'Şu Çılgın Türkler' adlı kitapla ilgili yapılan değerlendirme konusundaki soru üzerine ise "Ne devleti... Devlet 80 senedir böyle bir kitap yazdırtmadı da şimdi mi aklı başına gelmiş? Yani öyle bir şey söyleyelim ki eni boyuna denk gelsin" dedi.

 

Bazı basın organlarında, Yalçın Küçük'ün Özakman'la ilgili, "1997'de bana karşı yazdığı 'Vehdettin' kitabı böyledir. Genelkurmay yahut istihbarat; devletin iç çalışmasıdır bu. 'Sen bunu yap' demişlerdir" yolundaki sözlerine yer verilmişti.

27-10-2005 Yeni Safak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Vahdettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele' adlı kitabımda Vahdettin'in Mili Mücadele hakkındaki yalanlarını açıklamıştım" diyen Özakman, "Şimdi ona tepki gösteriyor. Söylediği A dan Z'ye kadar, yumuşak g dahil yalandır, gerçeğe aykırıdır, ayıptır. Bilimadamı yalan söylemez" diye konuştu.

 

bu kitap yaklaşık 1000 sayfa ve her sayfanın altında belge numaraları var yani ortada bir yalancı varsa o Vahidettinci M.Kemal karşıtı olanlardır. M.Kemal için çanakkalede savaşmamıştır bile diyebiliyor y.kucuk bence bu ülkede çok fazla dikkate alınmamalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Küçük İskender Şiirleri

   28 Mayıs 1964’te İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde beş yıl okuduktan sonra ayrıldı. Bir süre de İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğrenim gördü. 1985 yılından itibaren çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanmaya başladı. İlk ve uzun şiirleri Adam Sanat Dergisi'nin hemen her sayısında yer aldı. Temalarında alışılagelmişin kimi kez tam karşısında yer alan, polemikçi, başkaldırıcı şiiriyle sadece 1980'li yılların değil tüm Türk

   , Yer: Şiir

  • İçe Dönük İnsanlar Hakkında En Bilindik 10 Mit

   Myth #1 – İçedönükler konuşmayı sevmezler. Doğru değil. İçedönükler söyleyecek bir şeyleri olmadığı için konuşmazlar. Küçük konuşmaları (konuşmak için konuşmak) sevmezler. Bir içedönük kişiyle ilgisini çeken bir konuda konuşmayı deneyin, susması günler sürebilir.   Myth #2 – İçedönükler utangaçtır. Utangaçlığın içedönüklükle alakası yoktur. İçedönükler sebepsiz yere insanlardan çekinmez. İhtiyaçları olan şey etkileşime girmek için bir sebeptir. Bir şeyi sırf yapmış olmak için yapmazlar. Eğer

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • İkinci Waliz - Küçük İskender

   Yolumda ilerliyorum. Waliz’im kamaşıyor. Karanlığın Işıltısı gözlerimi alıyor. Bir sevdaya içini dökmek olmasın şelale http://i.hizliresim.com/Q2vmjA.jpg   Waliz’in ikincisindeyiz. Küçük İskender’in şiirle,anılarla, düşüncelerle ördüğü, sürdürdüğü bir günlük Waliz. Sınırı, kapısı yok. Şiirimizin en özgün kalemlerinden birinin açıklıkla yazıp okura gönderdiği bir süreksiz mektup. Okurlar için de esinleyici, su imgeleriyle dolu bir metin.   Türkçe | 160 Sayfa Tür: Anı, Mektup |

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Küçük Albert Deneyi

   Küçük Albert deneyi ünlü davranışçı John B. Watson ve öğrencisi Rosaline Taylor tarafından gerçekleştirilmiş, psikoloji literatüründe önemli yere sahip bir deneydir. Deneyin temelleri Pavlov’un gerçekleştirdiği klasik koşullanma deneylerinde dayanmaktadır. Watson, Pavlov’un elde ettiği sonuçlardan yola çıkarak, insanlardaki duygusal tepkilerin koşullanıp koşullanamayacağını araştırmıştır.   Deneyin baş kahramanı herkesin küçük Albert olarak tanıdığı 9 aylık bir bebektir. Çalışmanın başlangıcı

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Türkler vs. Game of thrones

   Delirdim ::rofl:   https://youtu.be/7QmjPupmAYM

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...