Jump to content

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın Ödülleri Verildi


schizophrana

Önerilen Mesajlar

Aydın Doğan Vakfı’nca düzenlenen ve uluslararası alanda en saygın karikatür yarışmalarından biri olan 26'ıncı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda başarılı olan sanatçılara ödüllerinin verilmesi için dün akşam Hilton Convention Center’da bir tören düzenlendi. Davetliler, ödül töreninden önce yarışmada dereceye giren ve jüri tarafından başarılı bulunan çizerlerin eserlerinden oluşturulan sergiyi gezme imkanı buldu.

‘Ariss Quartett’ isimli grubun, yarışmada ilk üç dereceye giren ülkelerin tanınmış melodilerinden örnekler sunmasıyla başlayan ödül töreninde Aydın Doğan Vakfı, bir video gösterisiyle davetlilere tanıtıldı.

 

HOŞGÖRÜ PLATFORMU OLUŞTURUYOR

Ünlü sunucu Korhan Abay’ın sunduğu törende konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, ödüllerin yine dünyanın dört bir tarafındaki sanatçılar tarafından paylaşıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Katılan yarışmacı sayısı her geçen gün artıyor. Bugüne kadar yarışmamıza 130 ülkeden 6 bin 500 sanatçı 60 bini aşan karikatürle katıldı. Bunlar yarışmanın güvenilirliğini ve saygınlığını gösteriyor. Yarışmanın önemli bir işlevi de değişik ülkelerden farklı anlayışta, farklı üsluplara sahip sanatçıları bir araya getirmesi ve onların çalışmalarını yan yana izleyiciye sunarak bir kültür ve bilgi alışverişi sağlaması. İşte bu nedenlerle, Aydın Doğan Vakfı bu hoşgörü ve ifade özgürlüğü platformunun oluşmasında ve devam etmesinde üstlendiği rolü sürdürecektir. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması gücünü, başka hiçbir kurum veya kuruluştan katkı almadan, yıllardır bu işe gönül vermiş olan Doğan Ailesi ve Doğan Grubu tarafından verilen maddi ve manevi destekten almakta”

 

BİRİNCİLİK İTALYAN ÇİZER'İN OLDU

Fetvacı’nın konuşmasının ardından 85 ülkeden 1116 sanatçının 3127 karikatürle katıldığı serbest konulu yarışmanın ödülleri sahiplerine verildi. ABD’li ressam, heykeltıraş ve karikatürist Patrick Bruce Oliphant’ın başkanlığını yaptığı 10 kişilik uluslar arası jüri, bütün bu eserler arasından İtalyan Çizer Alessandro Gatto’nun ‘Göç’ konulu eserini birinciliğe layık gördü. Yarışmada ikinciliği Türkiye’den Kürşat Zaman alırken, üçüncülük Ödülünü Lüksemburg’dan Pol Leurs, Romanya’dan Cetin Cerchez-Abdula ve Rusya’dan Yuriy Kosobukin paylaştı.

Yarışmada birincilik ödülü olarak 8 bin, ikincilik ödülü 5 bin, üçüncülük ödülü olarak da 3 bin 500 dolar para ödülü verildi.

 

TÖRENE KATILANLAR

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile eşi Sema Doğan, TUSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Orhan Birgit, siyaset dünyasından Hüsamettin Özkan ve İlhan Kesici'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili temsil etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da törene tebrik mesajları gönderdi.(dha)

http://adtext.adnet.com.tr/counthighlight.ashx?t=1255959095629&ids=(7616,23235,101100),(7616,23372,100088),(7616,23381,101007),(7616,22868,100063)

 

Birinci

http://i.radikal.com.tr/GaleriHaber/2009/06/02/fft22_mf183738.Jpeg

İkinci

http://i.radikal.com.tr/GaleriHaber/2009/06/02/fft22_mf183739.Jpeg

Üçüncü

http://i.radikal.com.tr/GaleriHaber/2009/06/02/fft22_mf183740.Jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu gün gazeteyi okurken gözüme takılan ilk şey olmuştu sergisi açılmış görmek için şimdiden isteklenerek not almıştım galeri ışıkta (nişantaşı) veriliyormuş kasım 1'e kadar 10.00-20.00 arası pazarları hariç diğer gitmek isteyenlere duyrulur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...