Jump to content

Şimdiye dek yapılmış en iyi Batman oyunu: Arkham Asylum


Locked

Önerilen Mesajlar

http://www.istegenc.com.tr/content/images/content_2009/ekim/oyun/batman_01.jpg

Eğer çizgi romanları okumadıysanız, "Arkham Asylum"a aşina olmayabilirsiniz. Arkham tımarhanesi, Gotham'ın Alkatraz'ı gibi bir şey; Batman'in tüm düşmanlarının uğrak yeri. Ayrıca, şimdiye kadar yapılmış en iyi Batman oyununa ismini veren kuruluş.

"Arkham Asylum", şimdiye kadar izlediğimiz en iyi açılış sekanslarından biriyle başlıyor. Joker, Batman tarafından yakalanıyor ve Arkham tımarhanesine gönderiliyor. Ancak ters giden bir şeyler var; Batman bile "bu kadar kolay olmamalıydı" diyor. Kısa sürede anlıyoruz ki Joker'in yakalanması, tımarhanede isyan çıkarmak için hazırladığı bir numaradan ibaret. Joker, tımarhanedeki tüm hastaları serbest bırakıyor ve onları toparlamak da, third person olarak yönettiğiniz onur konuğu Batman'e kalıyor.

"Arkham Asylum" sadece bir aksiyon oyunu değil. Üzerine Batman makyajı atılmış bir "Assassin's Creed" gibi düşünebilirsiniz. Oyunun büyük kısmında bir hayalet kadar sessiz olmanız gerekiyor. Yükseklerden baş aşağı asılı kalmalı, durum değerlendirmesi yapmalısınız. Batman kostümü giydiğinde yapmak isteyeceğiniz her şey paketin içinde; çözülmesi gereken bulmacalar ve ustaca kullanılması gereken zamazingolar... Batmobil aksiyonu olmaması çok yazık.

Açılış videosundan saniyeler sonrasında aksiyon başlıyor. Joker'in adamlarının ilk saldırıları, temel dövüş hareketleri ile geçiştirilebiliyor. Uğraşmanız gerekenler, genellikle Joker'in adamları olacak. Finaldeki bayağı gereksiz boss bölümünü düşünürsek, bu büyük bir problem de değil.

http://www.istegenc.com.tr/content/images/content_2009/ekim/oyun/batman_05.jpg

Oynanış, herhangi bir dövüş oyunundaki tuş kombinasyonlarını öğrenip doğru saldırıları yapmaktan çok, saldırının zamanlaması ve ritmi üzerine. Uzun kombolar yaparak da başarıya ulaşılabiliyor. "Arkham Asylum" bir "Metal Gear" gibi düşünülebilir; gümbürtülü ve sinsi bitirmek, oyuncuya kalan bir alternatif ama oyun, sinsi bitirmek için yapılmış.

"Bir oda dolusu kabadayıyı, kimsenin ruhu duymadan teker teker indirmek" konsepti, "Arkham Asylum"un asıl numarasıysa da, tek bir kabadayıyı indirmek için sinsilik yapmak, yani zorunluluktan değil, keyfen planlar yapmak, oyunun en keyifli tarafı. Patlayıcı jeller ile dikkat dağıtıp sonik batarang'lar ile kabadayıları tek tek haklamak gibi stratejiler keşfedildikçe, Arkham daha da keyifli hale geliyor.

"Unreal 3" grafik motoru ile beslenen "Arkham Asylum", gerçekten çok şık görünüyor. Neredeyse bir Batman simülasyonu olduğu için, Yarasa Adam'ın kostümünün çirkin olmasını görmezden gelebiliyoruz. Joker, Harley Quinn gibi ana karakterler dışında, dudak senkronlarının başarısız olmasından da şikayet edilebilir. Joker'i seslendiren Mark Hamill (Luke Skywalker!), belki de "The Dark Night"tan sonraki en iyi Joker yorumunu yapıyor. Şimdiye kadarki tüm Batman oyunları için günah çıkarttığından dolayı, "Arkham Asylum"u şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hımm

bence o kadarda iyi sayılmaz

oyunda batman sık sık

yönünü kaybediyor ve haritaların da yönünüzü bulmak için pek yeterli olduğu da söylenemez

ayrıca batmanin donanımlarını nasıl?, yani hangi tuşlarla kullanacağı da çok net anlatılmıyor

buda oyunu oynarken kendinizi mucit gibi hissetmenizi sağlıyor :(

 

ama batman oyunlarının en iyisi olduğu konusunda hem fikirim;)

adamlar iyi iş çıkarmış

oyunun görseli harika!

 

ayrıca bu yazıyı da Level Dergisinde okuyup çok beğenmiştim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Çağrışım Oyunu

   Arkadaşlar bu oyun çok basit,ben bir kelime söyleyeceğim ve siz de o kelimenin size çağrıştırdığı kelimeyi söyleceksiniz.Tek kelime yeterli... İşte ilk kelime:   parapsikoloji

   , Yer: Forum Oyunları

  • Tuttu-Tutmadı Oyunu

   arkadaşlar alttaki hakkında bi tahmin yürütecez bakalım tutacakmı   ilk ben   alttaki üye 18 yaşında...

   , Yer: Forum Oyunları

  • Resimli Soru Cevap Oyunu

   Resimle sorulara cevap vermek eğlenceli bir oyun olabilir diye düşündüm. Hem de çağrışım açısından yeni fikirler oluşturabilir zihinde...   Kural şu; sorulan soruya resimle cevap vereceksiniz.Ve sorunuzu resmin altına yazacaksınız son olarak. Alttaki üye ise, yeni soruya yine resim ekleyerek cevap verecek. Tabi sorulara uygun resimlerle... Eğlenceli olabilir... Böylece ilk soruyu sorayım, bakalım resimli cevabı ne olacak?   -Masanın üzerinde duran şey ne?

   , Yer: Forum Oyunları

  • Türkiye'nin En İyi Karikatüristi Sizce Kim ?

   Evet arkadaşlar sizce Türkiye'nin en iyi karikatüristi kim ?   (En komiği değil en iyisi )

   , Yer: Karikatür

  • Ölçülülük, Psikolojik İyi Olmanın Anahtarıdır

   Ölçülülük temel bir insan erdemidir. Sakin kalmanızı ve fırtınalı günlere odaklanmanızı sağlar. Karşılaştığınız koşullar ne olursa olsun, hayatınızı ölçülü, düşünceli ve kontrollü bir şekilde sürdürdüğünüz anlamına gelir. Hepimizin çok daha fazla geliştirmesi gereken bazı insani erdemler ve güçler var. Ölçülülük bunlardan biridir. Kendini kontrol etme ve kendini düzenleme kapasitesi olarak anlaşılır ve esenliğin ana noktasıdır. Aslında, fırtınanın ortasında sakinliği bulmanız için size rehb

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...