Jump to content

Prototype


shadeo

Önerilen Mesajlar

Son zamanlarda beni pc başına baglayan bir oyun ...

 

Savaş ve yıkıma dair kim bilir kaç oyun oynamışızdır. Başarılı bir askerden, inanılma özelliklere sahip süper kahramanlara kadar karşımıza neler çıkmadı ki... Bugün Prototype ile bu tarz klişelerin biraz dışına çıkacağız. " Sürekli iyi adam olup dünyayı kurtarmaktan sıkıldım " ya da " yürüyeceğim yola kendim karar vermek isterim " diyen bir oyuncuysanız, Prototype size bu tarz seçimler konusunda özgürlük sağlıyor. Tanıtım videolarını izlerken oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Alex Mercer adlı ana karakterterimiz, videoda New York' un altını üstüne getiriyordu. Görünüşe bakılırsa kolayca dururulacak bir tip de değildi üstelik. Metrelerce uzun binaları koşa koşa tırmanan, uzun mesafeler boyunca atlayabilen, yüksek bir yerden düşünce tek bir çizik almadan yürüyüp giden ( ki beton dahi olsa iniş yaptığı zemine yazık ediyor :p ), zırhlı araçlara ya da helikopterler bile zarar verebilen bir adam var karşımızda. Tanıtım videolarını izledikten sonra kendi kendime pis pis sırıtıp, " Hehe bu oyun çok eğlenceli olacak " dedim...

Bu dünyada varoluşunun bir sebebi olduğunu düşündün mü ? Biri bana bu soruyu sormuştu. Kim olduğunu hatırlayamıyorum....hiçbir şey hatırlayamıyorum....adımı bile....Senaryo yakın gelecekte, New York' da yaşayan Alex Mercer' ın üzerine kurulu. Az önce bahsettiğim şeylerden sonra bu adamın pek de sıradan bir insan olmadığını biliyorsunuz. Hükümetin gizlice yürüttüğü bir projede işlerin ters gitmesi sonucu, ortaya pek hoş olmayan genetik reaksiyonlar çıkar. Yapılan deneyler sonucu elde edilen şey, etkileşime geçtiği genetiği bilinçli bir şekilde, bambaşka birşey haline getiren bir virüstür. Ortaya çıkan bu biyolojik kriz sonucu bazı insanlar ve hayvanlar değişime uğramaya başlarlar. Değişim sonucu ortaya çıkan yaratıkların sayısı gitgide çoğalırken, bu duruma müdahele etmek üzere ordu, Blackwatch projesini hayata geçirir. Blackwatch, alanında uzman olan askerlerden oluşturulan elit bir birim. Blackwatch' ın görevi ise, virüs' ün yarattığı tehtid ile mücadele edip, bunun ne pahasına olursa olsun salgın haline gelmesini önlemektir.

http://www.cyberoyun.com/images/game/753/reviews/753_3.jpgAlex Mercer ise, bu değişimden etkilenmiş, ancak bu sırada hafızasını kaybetmiş, adını dahi hatırlamayan bir adam. Aslında adam demeye bin şahit ister, çünkü yaşadığı değişim yüzünden fazlasıyla insanlıktan çıkmış bir tip. Open-World şekilde tasarlanmış Prototype' da, Alex Mercer New York' u birbirine katıyor. Görünüşe bakılırsa bunu yaparken pek de zorlanmıyor diyebiliriz, çünkü Alex bir nevi anti-süper kahraman modeli. X-Men' in Wolverine karakterini, Spiderman' in Carnage' ını, Terminatör 2 filminin T-1000 robotunu bir araya getirin, alın size Alex Mercer. Oldukça güçlü bir kombinasyon değil mi? Bu güçte bir karakter ile New York' a neler yapabileceğinizi düşünün...

Alex' in değişime uğrayan genetik yapısı, onun uzuvlarını ölümcül bir silah ya da çok dayanıklı bir zırh haline getirmesine imkan tanıyor. İlk bakışta göze çarpan iki özellikten birisi uzuvlarını bir nevi pençe olarak kullanabilmesi, bir ikincisi de yeni genetik formu sayesinde " Ground Spike " gibi bir özelliği bulunması. Aslında bu da bir nevi uzuvlarını değişik bir forma sokarak yaptığı bir saldırı. Yer ile temas ettikten sonra uzuvları yeraltından dev kazıklar şeklinde yükselebiliyor. Uzuvlarını pençe olarak kullandığı takdirde, bu pençeler ağır zırhlı olmayan hedefler için ölümcül nitelikte. Ağır zırhlı hedefler için Ground Spike daha etkili bir saldırı, ancak ground spike helikopter v.b hedefler için pek etkili değil. Ama olsun, nasıl olsa Alex bir sıçrayışta onun da icabına bakar ( bkz. trailer videoları :p ). Alex bahsettiğimiz özellikleri biomass' i arttıkça ( biyokütle ) ve oyun ilerledikçe daha da güçlendirebiliyor. Peki bu biomass ne şekilde artıyor ? Beslenerek sevgili dostlar...beslenerek. Tabii GTA' da olduğu gibi karnımız acıkınca gördüğümüz ilk fast food dükkanına girip ağzımıza hamburgerleri, pizzaları tıkıştırmak gibi bir durumumuz yok. Yaşayan her canlının belli bir biomess' i vardır, Alex' de bu biomess ile beslendiği sürece daha da güçleniyor. Evet, canlı canlı insanları yememiz gibi bir durum sözkonusu, üstelik yediğimiz insanların şeklini, ses tonunu ve hafızalarını da ele geçirmiş oluyoruz.

http://www.cyberoyun.com/images/game/753/reviews/753_4.jpgAslına bakarsanız buna tam olarak canlı canlı insan yemek denemez, daha açıklayıcı olmak gerekirse, ele geçirdiğimiz kurbanlar Alex ile bir oluyor....Biliyorum, kulağa biraz ürpertici geldi http://www.oyuncehennemi.com/images/smilies/smile.gif Eh oyunda zaten buram buram " Yetişkin Oyunudur! " şeklinde bağırıyor.

Tabii bu kadar sınırsız bir karakteri yönettiğimiz Prototype' da, oyunun akışı da oldukça serbest olacak. Yani oyunda tercihleriniz doğrultusunda Blackwatch ya da virüs'ün etkisiyle değişim geçirmiş yaratıklara karşı savaşmanız mümkün. Kim bilir belki her ikisiyle de savaşmayı göze almamız bile mümkün olabilir. Ancak Blackwatch konusunda baştan sizi uyarayım, yapay zeka adına oyunda çok detaylı bir çalışma yapılıyor. Blackwatch, Alex' in neler yapabileceği konusunda ne kadar fikir sahibi olursa, o kadar işimiz zorlaşacak. Duruma göre yeni taktikler, yeni silahlar ve yeni teknolojilerle karşımıza çıkmaları sözkonusu. Virüs ile değişime uğrayan diğerleri ise, en az Alex kadar güçlenmeye müsait bir yapıda olacak. Yine de tüm bu düşmanlara karşın, olaylara yaklacağınız tutum size kalmış, dilerseniz ortalığı birbirine katarsanız, dilerseniz önceden bünyeye kattığınız birinin görüntüsünde işinizi sessizce halledersiniz...

Çıkış tarihi henüz belli olmayan Prototype' ın 2008' in son çeyreğinde geleceği tahmin ediliyor. Yine de oyunun 2009' un ilk çeyreğine sarkması gibi bir durum sözkonusu. PC, PS3 & Xbox 360 platformlarında yer alacak Prototype, aynı zamanda Multi-Player seçeneğine de sahip. Oyunun tek kişilik senaryosu bir yana, bu oyunu multi-player oynamanın vereceği zevki tahmin bile edemiyorum. İlk izlenim olarak Prototype bana oldukça cazip geldi, umarım beklentileri karşılar nitelikte bir oyun olur ki, uzun süre keyifle oynarız.

 

http://www.youtube.com/watch?v=V129-5QK86o

 

 

"ALINTIDIR"

--------------------

Bu arada oyunu ilk oynadıgımda aklıma hancock filmi geldi...:D

shadeo tarafından düzenlendi
Ardarda Atılan Mesajlar Birleştirildi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sırf merakımdan 35 partı 1 günde indirdiğim oyun ( gece 3-4 gibi bıraktım öğleden sonra 5-6 gibi bitmişti sanırım :D )

 

Çok güzel hikayesi , eventleri ( Puan kazanmak için oynanan tur oyunları :D ) , silahları ...

 

Ve Yapay zekası çok güzeldi :D En çok sevdiğim şey şekil değiştirebilmekti bu oyunda :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oyun güzeldi ancak fazla abartılacak bir yanı yoktu bana göre. 34 - 35 parttan ziyade ben oyunları torrent yoluyla ve ya fullrip indirdiğimden bunda da pek sorun yaşamadım. AÇıkçası çok kısa sürede bitti. Bu tür oyunların bittikten sonra free-mode a dönmesi güzel ancak oyunun yapısı free mode a uygun değildi pek. Ondan bitirdikten sonra bıraktım. 10 üzerinden 7 alır benden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Similar Topics

    • Prototype 2 Çıktı [ScreenShot+Video]

      İlk başta Prototype yi bilmeyenler için 1. versiyonunu anlatacağım.   Prototype, Radical Entertainment tarafından geliştirilen, Activision tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera oyunudur. Kuzey Amerika'da 9 Haziran 2009'da, Kuzey Amerika'nın bazı güney parçalarında ve Okyanusya'da 10 Haziran'da, Avrupa'da 12 Haziran'da yayınlanan oyun, Microsoft Windows, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarında oynanabilir. New York City'de geçen oyunda bir virüs insanlara bulaşmıştır ve ordu bunu son

      , Yer: Oyun

×
×
  • Yeni Oluştur...