Jump to content

Adapa-Adamu Miti


schizophrana

Önerilen Mesajlar

Adapa, Mezopotamya mitolojisinde yaratılmış ilk insan. Adapa antik bir Sümer kralıdır, Sümer'in krallar listesinde ulusun ilk lideri olarak geçer. Farklı biçimlerinde Oanes ve Alulim olarak da anıldığı olmuştur. Akadca'da ismi adam, erkek insan anlamına gelir. Âdem ile ilişkilendirilebilir.

Antik Eidug (Eridu) şehrinin kralıydı. Enki (Ea) tarafından yaratıldığına inanılırdı, bir bakıma Enki'nin oğlu olarak düşünülmüştür. Yarı faniydi ama ölümsüzlerin kuvvetine sahipti. Evrenin tüm bilgisinin üçte birine sahip olduğu, bu bilginin ona Enki tarafından öğretildiğine inanılırdı. İnsanlığa dili öğretenin Adapa olduğuna inanılır.

Kral olarak görevlerinin yanı sıra bir rahip ve üfürükçüydü1. Öldükten sonra apkallu`dan (yedi büyük bilge) olmuştur.

Mite göre Adapa tanrısal soydan gelen bir fanidir. Balıkçı teknesini devirdiği gerekçesiyle Güney Rüzgarı'nın kanatlarını kırınca Anu'nun (Cennetin ve tanrıların tanrısı) önünde hesaba çekilmesi gerekir. Enki (Ea), onun hami tanrısı, cennetteyken yeyip içmemesi gerektiği konusunda onu uyarır. Bu aslında bir aldatmadır, böylece Adapa'nın ölümsüz olma şansını elinden almıştır.

Bu mite göre ise insanların ölümlü oluşu Adapa'nın aptallığından kaynaklıdır. Ea, oğluna bilgelik vermiş, ama ölümsüz yaşamı vermemiştir. Bir gün Adapa'nın önüne ölümsüzlüğü elde etme şansı çıkar, ancak Adapa reddeder. Tanrı Anum'un huzuruna çağrılır. Ea, orada ölüm için yiyecek ve içecek verileceğini, onlardan tatmamasını haber verir önceden. Hüküm verileceği gün, öteki tanrılar onu tutarlar ve yumuşayan Anum, ölümsüzlük yiyecek ve içeceğini getirtir. Adapa bunları da almak istemez. Anum, şaşırıp nedenini sorar. Adapa şöyle yanıtlar: "Bir başkası yemeyeceksin, içmeyeceksin, dedi". Anum, buna bakıp Adapa'nın yeryüzüne atılmasını emreder.

 

wikipedia

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • necirema miti

   [h=1]nette dolaşırken ilgimi çekti paylaşayım dedim. konu ile ilgili kaynak bulur çevirirsem burada paylaşmaya devam ederim.   alttaki yazı alıntıdır.   Amerika’nın önde gelen antropologlarından Horace Miner’ın 1950’li yıllarda yayınladığı “Nacirema Kültüründe Vücut Ayinleri” makalesi, o yıllarda bilim dünyasında büyük ses getirmiş ve önemli tartışmalara neden olmuştur. Kültürel farklılıkların anlamlandırılması sorunsalı çevresinde gelişen bu tartışmalar, Nacirema kültürü araştırmaları geleneğ

   , Yer: Mitoloji

  • Mısırlı Gnostiklerin Bir Yaradılış Miti

   Antik çağın sonları   Ve Tanrı yedi kahkaha attı. Tanrı yedi kahkaha attı : Ha-Ha-Ha-Ha-Ha-Ha-Ha. Tanrı güldü ve bu yedi kahkahadan bütün evreni kucaklayan yedi tanrı çıktı; onlar ilk tanrılardı.   İlk kahkahasında ışık ortaya çıktı, görkemiyle bütün evreni aydınlattı. Kozmosun ve ateşin Tanrısıydı o. Sonra BESSEN BERİTHEN BERİO, ki bunlar sihirli sözcüklerdir.   Tanrı ikinci kahkahasını attığında her yer su oldu; yer sesi işitti, ışığı gördü, şaşırdı ve hareket etti, böylece rutubet üçe ayr

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Mısır Miti – Ölüler Ülkesine Yolculuk

   Ölüler Ülkesi   Duat alemine yapılan ve kaydedilmiş tek ziyaret, mühürlü harfi okumuş olan, Büyük Ramses’in oğlu Setna’nın oğlu Se-Osiris tarafından yapılmıştır. Bir gün baba ve oğul Thebes’te bir sarayın penceresinden Batı’ya giden iki cenaze alayına bakıyorlardı. Birinci zengin bir adama aitti: mumyası ahşap bir tabutun içine konmuştu, tabutun içi altınlarla kaplanmıştı, hizmetçilerinden ve yas tutuculardan oluşmuş bir alay onu mezarına taşıyordu, yanlarında bir sürü hediye götürüyor

   , Yer: Mısır Mitolojisi

  • Yaradılış Miti ile İlgili Bir Soru

   Hz.Adem ve Hz.Havva'nın cocukları oldu, peki Hz.Adem ve Hz.Havva'nın cocuklarının cocukları nasıl oldu ?   Aklımdan bu soru hiç cıkmıyor , bir cevap bulmak istiyorum   Allah , ilk insan olarak Hz.Adem ve Hz.Havva'yı yarattı.

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Bir Miti Kurcalamak ; Stanley Kubrick

   http://www.bakiniz.com/wp-content/uploads/2009/03/bir-miti-kurcalamak-stanley-kubrick.jpg mit isim Fransızca mythe 1 . Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos. 2 . Mecaz Efsaneleşen kavram veya kişi. Türk Dil Kurumu’nun mit sözcüğünün karşısına yazdığı açıklamalar bunlar. Ancak ben en doğru açıklamanın amerikalı yazar James Feibleman’dan geldiğini düşünüyorum: “Mit, artık kimsenin

   , Yer: Sinema

×
×
 • Yeni Oluştur...