Jump to content

Sıradışı bir tatil anlayışı: Ekstrem Turizm !


Cyllwen

Önerilen Mesajlar

http://img23.imageshack.us/img23/9272/100112.jpg

 

Turizm sezonunun açılıp otellerin hızla dolmasıyla güneş, kum, deniz tatilcileri ülkemizde başta güney bölgeleri olmak üzere bir çok tatil mekanına akın ediyorlar. Ancak ülkemizde çok fazla yapılmasa da dünyada hızla gelişen alternatif turizm faaliyetleri de çoğalıyor. Klasik tatil anlayışının dışına çıkan bu etkinliklere katılan insanlar bazen para verilse yapılmayacak şeyleri turist olarak yapıyorlar. Bu anlayışın birçok adı olsa da genel olarak ele aldığımızda ekstrem (sıradışı) turizm olarak adlandırabiliriz. Ekstrem turizm , ekstrem sporların (bungee jumping, sky diving, yamaç paraşütü, scuba diving, rafting...) yapıldığı aktivitelerden, savaş ve felaket alanlarına yapılan ziyaretlere, eski görkemli şatolar ve kalelerde bir gece konaklamadan, dünyanın en tehlikeli yerlerine yapılan yolculuklara kadar birçok riskli ve tehlikeli aktiviteyi içeriyor.

 

http://img23.imageshack.us/img23/901/corregidor503b.jpg

 

Yapılma nedenleri farklı bir şeyler tatma isteğinden, macera arayışlarına, korku ve üzüntü gibi duyguları yaşamaktan, olağanüstü tecrübeleri yaşama isteği gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkıyor. Dünyada ekstrem turizm konusunda oldukça fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Özellikle macera, korku, sportif amaçlı ekstrem turlar oldukça çeşitlilik göstermekte ve artmaktadır. Risk faktörü içerdiğinden özel yetenek gerektiren ve belli bir program ve organizasyon içerisinde gerçekleştirilen profesyonel aktivitelerdir. Çeşitleri ölüm turizmi, korku ve macera turizmi, terör turizmi, doğal afet turizmi, ekstrem spor turları ve uzay turizmi olarak sınıflandırılabilir.

 

http://img6.imageshack.us/img6/9558/spacetourismsafety1.jpg

1-Ölüm Turizmi :

 

http://img6.imageshack.us/img6/2479/auschwitz3.jpg

 

Dünya tarihine büyük etkisi olmuş, toplu ölümlere sahne olmuş savaş alanlarına ve mekanlara yapılan turlardır. Nükleer felakete uğrayan Hiroşima'dan , Auschwitz başta olmak üzere Nazi ölüm kamplarına kadar birçok yere yapılırlar. Bir diğer adı da ''karanlık turizm'' olarak geçer. İnsana mutluluk değil üzüntü vermeyi amaçlayan turizm türüdür. Ayrıca dünyanın birçok yerinde yasak olan ötenazi hakkını kullanabilmek için ötenazi hakkının yasal olduğu ülkere giden insanlar da ölüm turizmi kapsamında değerlendirilmektedir.

 

http://img6.imageshack.us/img6/8019/cnblsite2.jpg

2-Korku ve Macera Turizmi : Alt dallara ayırarak şu şekilde sınıflandırmalarla inceleyebiliriz.

 

a- Askeri Kamp Turları :

 

http://img6.imageshack.us/img6/5489/t34c.jpg

 

İşadamı, yönetici ve öğrencilerin rağbet ettiği bu turlardan birinde, Rusya'nın Yaroslavl bölgesindek çeşitli askeri kamplara iki günlük geziler düzenleniyor. Çeçenlerle savaşmış emekli Rus askerleri liderliğinde düzenlenen bu turlara katılanlar, tüm sivil haklarından vazgeçmek ve her emri harfiyen uygulamak zorunda kalmaktalar. Kural ihlali halinde katılımcıların yemek yemelerinin yasaklanması ve üzerlerine ağırlık konularak 50 şınav çektirilmesi gibi cezalar da mevcut bulunmaktadır. Rus istihbarat servisinin eğitim programının küçük bir kısmını içerdiği söylenen bu kamplarda askeri helikopterlerle ve silahlarla tatbikat yapan katılımcılar, kendilerini savaştaki komandolar gibi hissetmektedirler. Turların maliyeti kampın içeriğine göre değişiyor ama katılmak için çok yüksek meblaalar gerekmiyor. Sunulan etkinliklerle yetinmeyenler daha zor koşullara maruz kalmak isterlerse o da ayarlanıyor ama ücret de yükseliyor.

 

http://img8.imageshack.us/img8/3283/iranoilnuclear.jpg

 

b- Nükleer Turizm :

 

26 Nisan 1986'da tarihin en büyük nükleer faciasının yaşandığı ve hâlâ radyoaktif bir bölge olan Çernobil'deki Ghosttown (hayalet şehir) en gözde mekanlardan. Her yıl yaklaşık 3 bin kişi bu bölgeye düzenlenen turlara katılmakta. Katılımcılar Çernobil nükleer enerji santralini ve yok olmuş yüzlerce kasabayı gezme ve hâlâ orada yaşayan yerlilerle sohbet etme imkanı buluyorlar. Çernobil turları, Kiev'deki birçok seyahat acentası tarafından günübirlik olarak düzenleniyor.

 

http://img8.imageshack.us/img8/6104/diversunderice600.jpg

 

c-Buzullara Dalış :

 

Rus donanmasının en modern nükleer denizaltısı olarak bilinen K-159 tipi Kursk'un 118 denizciyle birlikte 12 Ağustos 2000'de battığı yer olması, Barents Denizi'ne ilgiyi artırmıştır. Kuzey Kutbu yakınlarındaki, buzullarla kaplı Barents Denizi'nde küçük delikler açan ve üzerlerine sadece dalış kıyafeti giyen katılımcılar, -40 derecede dalışlar yaparak deniz faunasını görme imkanını buluyor. Moskova Devlet Üniversitesi Dünya Sualtı Grubu tarafından Kuzey Buz Denizi'ne yapılan turlar son derece yüksek rakamlara pazarlanıyor.

 

http://img8.imageshack.us/img8/2534/6815ghosttoursofkansas.jpg

 

d- Hayalet Turizmi :

 

Özellikle Amerika ve Avrupa’da yapılan hayalet turizmi (bir diğer adı mezarlık turizmi) hayalet görmek ve fotoğraflarını çekmek isteyen merak ve heyecan arayışındaki turistlere hitap ediyor. Ülkemizde olmasa da çeşitli ülkelerde bu işle uğraşan ve pazarlayan birçok seyahat acentasına raslamak mümkün. Bilinen örnekler olarak Amerika'da 1880’li yıllarda bir silah üreticisinin karısı olan Sarah Winchester’ın kendi hayaletinin dolandığı söylenen Kaliforniya’daki The Winchester Mystery House ve 1850’li yıllarda Hydesville’de ruhlarla iletişim kurdukları söylenen iki kız kardeşin yaşadığı ve şu anda terk edilmiş olan Fox Sisters Cabin gibi mekanlar var. İngiltere'deki York şehri Avrupa'da hayalet turizmi için tercih edilen yerlerin başında geliyor. Her yıl milyonlarca turist çeken York'ta en çok St. Williams College ve tiyatro binası ziyaret ediliyor. Tabii bunların gerçek olup olmadığı sizin görüşünüze kalmış. Tur operatörleri gezinin yapıldığı yerde katılımcılara sürekli fotoğraf çekmelerini söyleyerek gezinin gerçekçi bir yönü olmasını sağlıyorlar. Karanlıkta çekilen fotoğraflarda sık sık rastlanan ışık oyunlarında da hayalet yanılgısına kapılmamak gerek.

 

http://img25.imageshack.us/img25/5336/11prison6001.jpg

 

e- Hapishane Turizmi :

 

Rusya’da sıradışı turizm meraklıları, hapishanelerin atmosferini yaşabilmek için turizmcilerden tur talebinde bulunmaktadırlar. Rusya’da Vladimir şehrinin turistleri “Hapishanede Bir Gün” için eğlence turları ısmarlamaktalar. Yaklaşık kişi başı 100 USD karşılığında efsaneleşmiş meşhur Rus hapishanelerinden biri olan Viladimirsky Central’da mahkum rolü oynayabilmek mümkün. Gruplar seyahate Moskova’da başlıyorlar. Vladimir’e vardıktan ve şehir turu yaptıktan sonra, seyahatçiler birbirlerinden ayrılıyorlar. Mahkumlar için hazırlanan özel otobüslere yerleştiriliyor, daha sonra tur katılımcıları mahkum kıyafeti giyip, parmak izleri alındıktan ve bireysel numaralarla fotoğrafları çekildikten sonra hücrelere konuluyorlar. Kısa bir mahkumiyet süresinden sonra, hapishane kültür ve sanat müzesini gezerler. Sonra hapishane yemekhanesinde akşam yemeği yerler ve tekrar sayılırlar. Tur katılımcıları aynı zamanda kıyafetlerini ve fotoğraflarını anı olarak alırlar.

 

http://img25.imageshack.us/img25/5007/karosta1.jpg

 

Bu olağandışı turizm faaliyetinin bir başka örneği ise Litvanya’daki Karosta Hapishanesinde görülür. 1900’de kurulan Litvanya, Nazi ve Sovyet rejimlerinde çalışan bu askeri hapishane daha sonra kapatılıp turist çekim merkezi haline getirilmiştir. Artık turların geldiği bu hapishanede bir gece ya da daha fazla kalıp gerçek hapishane şartlarının nasıl olduğunu görme şansı vardır. Hapishanede dondurucu hücreler, soğuk su, kötü yemekler ve zorba gardiyanlar bulunur. Kurallara uymayanlar tenha bir yerde aç ve susuz bırakılmaya veya aşırı yorucu fiziksel hareketler yapmaya zorlanabilirler. Görünen o ki bu bazı turistleri oldukça heyecanlandırmaktadır.

 

http://img25.imageshack.us/img25/2141/1229trr2.jpg

 

f-Doğal Afet Turizmi :

Katılımcıların doğal afetleri birebir yaşayarak canlı olarak görmek için katıldıkları turlardır. Kurtarma operasyonlarını ve kurtarma, takviye ve iyileştirme operasyonlarını etkilemedikçe sorun yaratmaz ve felaket turizmi kapsamında ele alınabilir. Felaket turizmi Büyük Okyanus çevresinde meydana gelen Katrina Kasırgası’ndan sonra ortaya çıkmıştır. Rehberli otobüs turları selden ve kasırgadan kötü etkilenen yerlere gitmektedir. Tabii bu durum bazı yerel sakinler tarafından etik olmayan bir davranış olarak görülmüştür. Tur şirketlerinin insanların ve çevrede yaşanan felaketten çıkar sağlama amaçlı iş yaptığını belirtip durumu engellemek istemişlerdir. Mühendisler ordu heyeti tur otobüslerinin yollarda kamyonlar ve çeşitli şekillerde engellediğini belirtmişlerdir. Ayrıca 6 ay boyunca çevre yörelerdeki birçok yerde elektrik, telefon, sokak işaretlerin, tıbbi yardım ve polis desteğinden mahrum bırakılmıştır. Bu derece tehlikeli olan Endüstriyel Kanal yakınlarında kötü hasar almış yerlerden 9.Lower ve Aziz Bernard Parish bölgelerinde organize edilmiş felaket turları yasaklanmıştır.

 

http://img25.imageshack.us/img25/5737/hurricanekatrina.jpg

Burası dışında Arequipa Yanardağlar Vadisi'ndek 6 bin 57 metre yüksekliğindeki Chachani ve 5 bin 825 metre yüksekliğindeki Misti yanardağları gözde mekanlar arasındadır. Katılımcılar özellikle yanardağların aktif dönemlerinde buralara turlar düzenleyerek hem muhteşem bir doğa olayına tanıklık ediyor, hem de yanardağ ağzında hızla yükselen lavların fotoğrafını çekmek için yarışıyorlar. Turlar bölgedeki birçok alternatif turizm acentesi tarafından organize ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde gezegenin en büyük doğa felaketlerinden biri olan Tornado Fırtınasını izlemek, fotoğraf ve kameraya çekmek için de turlar düzenlenmektedir.

 

http://img25.imageshack.us/img25/4005/terrortourism2.jpg

 

g- Terör Turizmi :

 

Katılımcıların yasal anlamda bir ülkenin askeri imkanlarını kullanarak teröre karşı mücadelede belli bir süre destek vermesine yönelik gerçekleştirilen turizm hareketleridir. Şiddet olaylarının olduğu İsrail'de, iki Yahudi yerleşimci, turistleri bölgeye çekmek için Filistin İntifadası’ndan yararlanıyor. "Tur" paketine bomba atmak ve UZI kullanmak bile dahil edilmektedir. Yahudi "girişimciler" ABD’li turistlere yerleşim birimlerini mekan olarak kullanarak terörle mücadeleyi öğretmeyi ve heyecan yaratmayı planlıyorlar."Tatil" boyunca turistlere sunulacak imkanlardan bazıları şunlar: Gece Filistin saldırılarına hedef olan Yahudi yerleşim birimlerinde devriye gezmek, makineli tüfeklerle ateş etmek ve bombalı kemer takmak. Ayrıca katılımcılar, "tatil" süresince, yakın dövüş teknikleriyle, M-16, Kalaşnikof ve UZI ile ateş etmeyi öğrenmektedirler.

 

http://img7.imageshack.us/img7/1429/04kje243.jpg

 

3- Ekstrem Spor Turları : Bu turlarıda bir kaç maddede inceleyebiliriz.

 

http://img7.imageshack.us/img7/9076/avatarxle.jpg

 

a- Kaya Tırmanışı :

 

Kaya Tırmanışının başlangıcına kesin bir tarih veremesek de 100 yıllık bir geçmişi olduğu kabul ediliyor. Evrimsel gelişimden spora dönüşmesi günümüz dolaylarında oluşmaya başlamıştır. 1970'ler boyunca Fransızların etkisi ile bu sporda bazı değişiklikler olmuştur. Bu spor Türkiye’de adından da anlaşıldığı gibi kayalık yerlerde ve yapay tırmanış salonlarında yapılıyor. Gebze yakınında, Tavşanlı Köyü'ndeki Ballıkayalar Kanyonu İstanbul'a yakın olan en popüler yerlerden biridir. Bilecik'te Osmanlı ve Pelitözü, Fethiye'de Faralya ve Antalya'da Akyarlar ülkemizde kaya tırmanışının yapıldığı başlıca yerlerdir. Tabii bu sporu her cesareti olan ve isteyen insanın yapabileceği anlamına gelmiyor. Her şeyde olduğu kaya tırmanışı içinde belli bir eğitimden geçmek gerekiyor. Temel bir eğitimden sonra yapılan top-rope (tecrübeli birisi tarafından döşenmiş yukarıdan emniyetli bir rotada) tırmanışlar tamamen tehlikesiz ve sporun tadına varılabilecek etkinliklerden biri olarak görülüyor.

 

http://img7.imageshack.us/img7/8593/whistlerbungeewintera.jpg

b- Bungee-Jumping :

 

Bungee Jumping’in kökeni Pasifik Okyanusu’ndaki Pentecost Adaları’nda yaşayan yerliler tarafından binlerce yıldır yapılan Naghol (Gkol) adı verilen bir törene dayanmaktadır. Her sene Nisan ayındaki ilk hasattan sonra hazırlıklar başlar. 20-30 metre yüksekliğinde bambu kuleler inşa edilir ve yağış sezonunda esneklikleri artan sarmaşıklar toplanır. Her atlayıcı kendi sarmaşığını seçmekle sorumludur. Kabilenin yaşlılarına danışarak uygun kalınlıkta, uzunlukta ve yeterince esnek olan sarmaşıkları seçmeye çalışırlar. Kabilenin 7’den 70’e tüm erkekleri ayaklarına bağladıkları sarmaşıklarla bu kulelerden atlayarak omuzlarını toprağa değdirmeğe çalışırlar. Temeli bu olaya dayanan Bungee-Jumping, 1990’ların başından itibaren tüm dünyaya hızla yayılmıştır. Pentecost yerlilerinin bamboo kulelerinin yerini çelik konstrüksüyon kuleler, teleferikler, helikopterler, vinçler, binalar, köprüler ve sıcak hava balonları almıştır. Türkiye’de partiler, konserler gibi eğlence organizasyonlarında yapılan Bungee Jumping için 58 metre yüksekliğindeki ilk sabit kule Antalya Lara Beach’ te kurulmuştur.

 

http://img12.imageshack.us/img12/1438/skydiveformationdianibe.jpg

c- Gökyüzü Dalışı (Sky Diving) :

Bir hava aracıyla yüksek irtifaya yükseldikten sonra, bu noktadan önce serbestçe atlayıp, belli bir süre sonra paraşütü açmayla gerçekleştirilen atlayışlardır. Bu adrenalin dolu etkinlik ilk seferinde son derece heyecanlıdır ve bunun yanı sıra binlerce atlayış gerektirebilen ayrıntılı beceriler gerektirir. Bu dalda dört temel beceri alanı bulunmaktadır: temel güvenlik, serbest düşüş manevraları, paraşüt operasyonu ve karaya iniş gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de bu sporun ve turizminin yapıldığı belli başlı bölgeler Ölüdeniz-Babadağ, Denizli-Pamukkale, Ankara-Gölbaşı, Bolu-Abant, Kayseri, Eğirdir, Eskişehir-İnönü ve Antalya-Aksu olarak sayılabilir.

 

http://img20.imageshack.us/img20/5328/0102089369300.jpg

 

4- Uzay Turizmi :

 

Gelişen teknolojik imkanlar doğrultusunda uzay turizmi talepleri oluşmaya başlamaktadır. Uzay turizmi , turistlerin para ödeyerek katıldıkları, kişisel tatmin ve eğlence amaçlı turizm türüdür. Bu yanıyla diğer etkinliklerden ayrı bir yerde olsa da klasik turizm anlayışın dışında bir yerde sayılabilir. Her ne kadar elit kesime hitap etse ve astronomik rakamlarla yolculuk yapılabilse de uzay turizminin hatrı sayılır bir kitlesi yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır. Bu dönemde sadece Rus Uzay Ajansı bu servisi sağlamaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu'na uçuşun bedeli ise 30 milyon dolarla ifade edilmektedir. Bu yaratıcı düşünceyi turizm etkinliğine dönüştürme fikrini uygulamaya kalkan ilk şirket şirket MirCorp olmuştur. Fakat daha sonra etkinlik durdurulmuştur. Amerikan Şirketi olan Space Adventures, daha sonra bu olaya el atmıştır ve hala uzaya tek bilet kesen şirket olma özelliğini korumaktadır. İlerleyen teknoloji ve gelişim sayesinde uzay turizminin müşterileride her geçen gün artmaktadır. Tabii ancak bunu ödeyebilecek miktarda parası olan müşteriler olaya sıcak bakmaktadır.

 

Çalıntı *

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

c- Gökyüzü Dalışı (Sky Diving) :

Bir hava aracıyla yüksek irtifaya yükseldikten sonra, bu noktadan önce serbestçe atlayıp, belli bir süre sonra paraşütü açmayla gerçekleştirilen atlayışlardır. Bu adrenalin dolu etkinlik ilk seferinde son derece heyecanlıdır ve bunun yanı sıra binlerce atlayış gerektirebilen ayrıntılı beceriler gerektirir. Bu dalda dört temel beceri alanı bulunmaktadır: temel güvenlik, serbest düşüş manevraları, paraşüt operasyonu ve karaya iniş gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de bu sporun ve turizminin yapıldığı belli başlı bölgeler Ölüdeniz-Babadağ, Denizli-Pamukkale, Ankara-Gölbaşı, Bolu-Abant, Kayseri, Eğirdir, Eskişehir-İnönü ve Antalya-Aksu olarak sayılabilir.

 

İlk seferinde değil her seferinde heyecan dolu bir spor. Türkiye'de atlanabilecek yerler İzmir/Ephesus Dropzone ve İnönü'dür. Eğer son model bir araba ve ev paranız varsa ve size bir yük olarak geliyorsa , bu spora başlayıp dilediğiniz gibi paranızı yiyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk seferinde değil her seferinde heyecan dolu bir spor. Türkiye'de atlanabilecek yerler İzmir/Ephesus Dropzone ve İnönü'dür. Eğer son model bir araba ve ev paranız varsa ve size bir yük olarak geliyorsa , bu spora başlayıp dilediğiniz gibi paranızı yiyebilirsiniz.

 

eğer olsaydı inan 5 dk. beklemezdim bu spora harcamak için :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer olsaydı inan 5 dk. beklemezdim bu spora harcamak için :D

 

Eskiden serbest paraşütçülük bedava denecek kadar ucuz bir spormuş. Artık Efes'teki hocalar da zengin sporu haline geldiğini açıkça söylüyorlar. Sanırım devlet kuruma katkıda bulunmuyor. Thk sadece deri bağışları ve diğer bağışlarla ayakta duruyormuş. Efes gerçekten gidip görülesi ve atlanası bir yer. Antik tiyatroyu en ilgi çekici şekilde siz görüyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

thk planör egitimi veriomus öyle bir habe vardı bir ara uçuş eğetimi alıp eğer yapılacak kursu gecersen burs veriyolarıdı diye duydum 1 -2 hafta önce haberlerde falan çıktı

 

Thk hala planör eğitimi veriyor. Açıkçası gökyüzünde fazla durabilen aletlerden tırsıyorum. Yamaç paraşütü , mikrolayt , planör , balon vs. Hepsinin kaza yapma olasılığı çok fazla. Geçen sene mikrolaytın kanadı kopmuş ve camianın sevilen bir pilotu kaybedilmişti. Yamaç paraşütünü zaten hiç saymıyorum. Dolanan dolanana , çakılan çakılana. Serbest paraşüt ile uçaktan çıktıktan sonra stres atıyordun ve paraşüt uçaktan daha güvenli geliyordu. :devil:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Thk hala planör eğitimi veriyor. Açıkçası gökyüzünde fazla durabilen aletlerden tırsıyorum. Yamaç paraşütü , mikrolayt , planör , balon vs. Hepsinin kaza yapma olasılığı çok fazla. Geçen sene mikrolaytın kanadı kopmuş ve camianın sevilen bir pilotu kaybedilmişti. Yamaç paraşütünü zaten hiç saymıyorum. Dolanan dolanana , çakılan çakılana. Serbest paraşüt ile uçaktan çıktıktan sonra stres atıyordun ve paraşüt uçaktan daha güvenli geliyordu. :devil:

 

sorma bende yüksekten çok korkarım ama korkuyu yenmek için en iyi yöntem üzerine gitmek ölme riski her yerde var sn her karşıdan karşıya gecerken bu riski alıyosun birde bu sokağın Türkiyede olduğunu varsayarsak kaldırımda bile srik var zaten sonunda risk olmayan şey yapılmaya değermi?yinede sky diving veya serbest paraşutçulugun vereceği hisse hiç bir risk gölge düşüremez benc :D air surf 2u biliyormusun o da harika

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sorma bende yüksekten çok korkarım ama korkuyu yenmek için en iyi yöntem üzerine gitmek ölme riski her yerde var sn her karşıdan karşıya gecerken bu riski alıyosun birde bu sokağın Türkiyede olduğunu varsayarsak kaldırımda bile srik var zaten sonunda risk olmayan şey yapılmaya değermi?yinede sky diving veya serbest paraşutçulugun vereceği hisse hiç bir risk gölge düşüremez benc :D air surf 2u biliyormusun o da harika

 

Denizle pek alakam yok. Zar zor yüzerim. :) Benim yükseklik korkum yok ama 4 binden yaptığım 5 atlayışta her kapıya geldiğimde ömrümden yıllar tek tek eksildi. :D Gerçi orada yükseklikle pek alakan da yok. Haritaya bin metre yukarıdan bakıyor gibisin. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Denizle pek alakam yok. Zar zor yüzerim. :) Benim yükseklik korkum yok ama 4 binden yaptığım 5 atlayışta her kapıya geldiğimde ömrümden yıllar tek tek eksildi. :D Gerçi orada yükseklikle pek alakan da yok. Haritaya bin metre yukarıdan bakıyor gibisin. :)

 

haha hayal edebiliyorum 5.000 metreden aşağı bakarken kendimi :D air surf o surf tahtasıyla atlamaktır hava dirnci denizdeki dalga etkisini yapıyor ama kontrol etmek çok güç ve ölüm riskinin artırıyo kontrol edemezsen durmadan takla atıyorsun ve kontrolu saglayamazsan veya tahtayı ayağından cıkarıp tekrar paralel hale gecemezsen paraşututn hava dolanma sansı co yuksek .bununla atlamayı istememezdi sanırırm ama vidiolar acayip eylenceli gözükyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

haha hayal edebiliyorum 5.000 metreden aşağı bakarken kendimi :D air surf o surf tahtasıyla atlamaktır hava dirnci denizdeki dalga etkisini yapıyor ama kontrol etmek çok güç ve ölüm riskinin artırıyo kontrol edemezsen durmadan takla atıyorsun ve kontrolu saglayamazsan veya tahtayı ayağından cıkarıp tekrar paralel hale gecemezsen paraşututn hava dolanma sansı co yuksek .bununla atlamayı istememezdi sanırırm ama vidiolar acayip eylenceli gözükyor :D

 

Ha sen gökyüzünden bahsediyorsun. :D Google grafiklere yazdığımda denizle ilgili birşeyler çıktı da. Ondan öyle dedim. Gökyüzünde sky surf yapabilmen için en az 250 atlayışın falan olması lazım ve eğitimini alman lazım. Bu konuyla ilgili hiç unutmuyorum; başlamak isteyen birisi , İnönüye giderken snowboardumu da yanımda getireyim mi diye sormuştu atlayabilirim umuduyla. Bir tane adamdan aldığı cevap: "Al , gece yatarken sarılıp uyursun." Yani diyeceğim görüldüğü kadar kolay değil. :) Kapıdan çıkarken pervanenin rüzgarı zaten adamı alt ediyor ilk başta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ha sen gökyüzünden bahsediyorsun. :D Google grafiklere yazdığımda denizle ilgili birşeyler çıktı da. Ondan öyle dedim. Gökyüzünde sky surf yapabilmen için en az 250 atlayışın falan olması lazım ve eğitimini alman lazım. Bu konuyla ilgili hiç unutmuyorum; başlamak isteyen birisi , İnönüye giderken snowboardumu da yanımda getireyim mi diye sormuştu atlayabilirim umuduyla. Bir tane adamdan aldığı cevap: "Al , gece yatarken sarılıp uyursun." Yani diyeceğim görüldüğü kadar kolay değil. :) Kapıdan çıkarken pervanenin rüzgarı zaten adamı alt ediyor ilk başta.

 

haklısısn bayağı uç bir spor zaten yine denemek zevkli olurda eğer yere tek parça inebilirsem benim hep duşunduğum ya paraşutu açmadan havada bayılırsam oldu hiç oyle bir vaka oldumu bilmiyorum ama :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 

İşadamı, yönetici ve öğrencilerin rağbet ettiği bu turlardan birinde, Rusya'nın Yaroslavl bölgesindek çeşitli askeri kamplara iki günlük geziler düzenleniyor. Çeçenlerle savaşmış emekli Rus askerleri liderliğinde düzenlenen bu turlara katılanlar, tüm sivil haklarından vazgeçmek ve her emri harfiyen uygulamak zorunda kalmaktalar. Kural ihlali halinde katılımcıların yemek yemelerinin yasaklanması ve üzerlerine ağırlık konularak 50 şınav çektirilmesi gibi cezalar da mevcut bulunmaktadır. Rus istihbarat servisinin eğitim programının küçük bir kısmını içerdiği söylenen bu kamplarda askeri helikopterlerle ve silahlarla tatbikat yapan katılımcılar, kendilerini savaştaki komandolar gibi hissetmektedirler. Turların maliyeti kampın içeriğine göre değişiyor ama katılmak için çok yüksek meblaalar gerekmiyor. Sunulan etkinliklerle yetinmeyenler daha zor koşullara maruz kalmak isterlerse o da ayarlanıyor ama ücret de yükseliyor.

Çalıntı *

 

bana da bundan bi kilo lütfen :derisive:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

haklısısn bayağı uç bir spor zaten yine denemek zevkli olurda eğer yere tek parça inebilirsem benim hep duşunduğum ya paraşutu açmadan havada bayılırsam oldu hiç oyle bir vaka oldumu bilmiyorum ama :D

 

Bu gibi olaylar için cypress sistemi mevcut. Belli bir feette , hızın tam olarak hatırlamıyorum 12/s'nin üstündeyse , yani o yükseklikte o hızın üzerindeysen , cypress denen sistem yedek paraşütünü otomatik olarak patlatıyor. Yani bir maymunu yukarıdan atsan , aşağıya tek parça olarak inebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Eril Tahakkümün Bir Aracı Olarak Sinemada Tecavüz

   ‘Vesikalı Yarim’ i izlemiş miydiniz? İzlemişseniz eğer unutmamışsınızdır bu neredeyse tüm aşklar gibi kırık biten hikayeyi ve güzeller güzeli Türkan Şoray’ın vesikalı halini.  Filmin başlangıcında İstanbul’un kenar mahallelerinden bir manav, bir gece erkek arkadaşlarıyla alem yapmaya Beyoğlu’nda bir pavyona gider. Film de açıkça söylenmez ama sezdirilir; gecenin sonuna doğru masadaki üç erkek belli ki geneleve doğru yola çıkar. Kahramanımız Halil’in karşısına da konsomatris Sabiha çıkar. Pavyond

   , Yer: Sinema

  • Bir terapi yöntemi : Affetmek

   BİR TERAPİ YÖNTEMİ : AFFETMEK alinti:psikospritüel.com       Antalya Ruhbilim Okulu 3 yıldır " Birey ve toplum sağlığında affetmenin koruyucu ve geliştirici etkisini vurgulamak amacıyla ve affetme kapasitesini arttırmak için bir şampiyonluk "düzenliyor. İlki 2003 Antalya Dolphinland'de , ikincisi 2004 İstanbul Naturel Beden,Zihin, Ruh Festival'inde yapıldı. Biz affetmeyi hep karşı tarafı affetmek diye düşünürüz. Bense daha çok kendimizi bir durumdan affetmek, bağışlamak üzerinde durmak istiyo

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Şu An Ne Dinliyorsun? Yorum Yap, Bir Dizesini Yaz, Paylaş!

   nightwish the pharoah saıls to orıon cok saglamdır tavsıye ederım

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • Üstteki Üyenin Bir Uzaylı Olduğunu Öğrenseydin Ne Derdin

   Oyun gayet basit üstteki üyenin bir uzaylı olduğunu ve yeni öğrendiğinizde ilk diyeceğinizi yazın   bkz : Abi ne olacak bu marsın hali ya gel bi 24lük açalım   Gibisinden

   , Yer: Forum Oyunları

×
×
 • Yeni Oluştur...