Jump to content

Ayetlere Sansür


MurKy

Önerilen Mesajlar

Ayetlere sansür

 

AB yolunda birçok milli değerin silinmesinden sonra, şimdi de ders kitaplarında “Batılılar incinir” endişesi ile Fatiha ve Bakara surelerinin bir kısmını sansürlendiği ortaya çıktı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın skandalları bitmek bilmiyor. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı onaylı İlköğretim 5’inci sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında Fatiha Suresi’nin son ayeti ve Bakara Suresi’nin 286’ncı ayetlerinin bir kısmının yazılmaması dikkat çekti. İlköğretim okullarında ücretsiz dağıtılan ders kitabında ayetlerin içerisinden özellikle ‘Kafir’ sözcüğünün çıkarılması dinlerarası diyalog masalının uzantıları olarak değerlendiriliyor.

 

Dinlerarası diyalog ile Müslümanların her hakkı ellerinden alınırken misyonerlere bütün kapılar açılıyor. Başörtülü öğrenciler en temel hakları olan eğitim hakkından mahrum bırakılıyor. Buna karşılık, yetişen neslin dinini tam olarak öğrenmesine mani olmak için planlı bir faaliyet yürütülüyor. AKP iktidarında, uyum yasaları çerçevesinde bazı İslâmî kavramların ders kitaplarından çıkarılmış olduğu henüz hafızalardaki tazeliğini koruyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın skandalları bitmek bitmiyor. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı onaylı İlköğretim 5’inci sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında Fatiha Suresi’nin son ayeti ve Bakara Suresi’nin 286’ıncı ayetlerinin bir kısmının yazılmaması dikkat çekti. İlköğretim okullarında ücretsiz dağıtılan ders kitabında ayetlerin içerisinden özellikle ‘Kafir’ sözcüğünün çıkarılması dikkat çekti. 20 kişilik MEB komisyonundan bu kitabın nasıl geçtiği ise merak ediliyor.

 

Misyonerlik faaliyetlerinin had safhaya vardığı bir dönemde MEB’in ilköğretim okullarının din derslerine daha çok önem vermesi beklenirken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde ayetlerin bazı kısımlarına sansür uygulandığı ortaya çıktı. Özellikle AKP iktidarı döneminde AB uyum yasaları çerçevesinde "cihat, şeriat, cemaat, halife, hicret, medrese" gibi 45 civarında bazı ‘İslami’ kavramlar da ders kitaplarından çıkarılmıştı.

 

Ayetler de AB’ye uyma sürecinde

 

İlköğretim 5’inci sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi - 2006 beşinci baskısında yer alan metinler şaşkınlığa neden oldu. Ders kitabının 29’uncu sayfasında yer alan "Kur’an’dan ve Peygamberimizden dua örnekleri" başlığı altında bulunan sure ve ayetlerin bazı kısımlarının eksik olduğu ortaya çıktı. Birinci kısımda yer alan Fatiha Suresi’nde son ayet eksik olarak yazılırken Bakara Suresi’nin son ayeti olan ve ‘Amene Rasulü’ olarak bilinen kısımda da ayetin bazı kısımlarının özellikle eksik yazıldığı belirlendi.

 

Bakara Suresi’nin 286’ıncı ayetine kitapta aynen şöyle yer alıyor; ‘Sen bizim mevlamızsın… bize yardım et’

 

Ayetin üç nokta ile eksiltilen kısmında aslında ‘Kafirler topluluğuna karşı’ ifadesi yer alıyor. Yani eksik tamamlandığında bu kısım orjinal haliyle şu şekilde oluyor: ‘Sen bizim mevlamızsın, kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et’.

 

Fatiha’da da eksik

 

Milyonlarca ilköğretim çocuğuna dağıtılan ders kitabında ayrıca Fatiha Suresi’nin de son ayetinin eksik olarak yazıldığı ortaya çıktı.

 

Son ayette "Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet…" şeklinde yer alan metnin devamında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı meale göre Yahudi ve Hıristiyanlara vurgu yapan ‘Gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil’ cümlesinin yer alması gerekiyor. Burada da ayetin özellikle son kısmının eksik bırakıldığı dikkat çekiyor.

 

20 kişinin gözünden kaçmış

 

Talim ve Terbiye Kurulu onaylı ders kitabının yazar kadrosunda ise 20 kişilik bir liste yer alıyor. Yazarı "Komisyon" olan kitaptaki ayetlerde eksiklikler bulunması nasıl oluyor da 20 kişinin gözünden kaçtığı sorusunu akla getiriyor. İlköğretim çağındaki çocukların ders kitaplarında bu şekilde bir yanlışın yapılması öğrenci ailelerini de tedirgin ederken, konuya derhal açıklık getirilmesi bekleniyor.

 

Bu ilk değil

 

Daha önce de ilköğretim okullarında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı "Hıristiyanlık propagandası" yapan kitapçıkların dağıtıldığı ortaya çıkmıştı. "Efe Fuarda" isimli kitapçıklarda, "Haç" ve "Paskalya Yumurtası" gibi Hıristiyanlığın en önemli sembollerine yer verilmişti. Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı bu skandal kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Ayrıca geçen ay da Millî Gazete’nin gündeme getirdiği ilköğretim 7’inci sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı’nda Yahudiliğin simgesi olan Kippalı öğrenci fotograflarının yer alması kamuoyunda tepkilere yol açmış. Bakanlık tepkiler üzerine fotografın değiştirilmesine karar vermişti. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile İslami içerikli 45 kavramın ders kitaplarından çıkartılmasını istemesi de hafızalardaki sıcaklığını koruyor.

 

(Ahmet Açıkay)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha ilk satırı okur okumaz bıraktım..

Din hayatın bi parçası...

Hristiyanlarda nikahlarını din adamları yapıyor, cenazelerini, vaftizini kutsamasını, vs...

Lost dizisinde dikkatimi çekti ıssız bi adada bi kilise kurmaya çalışıyolar.. Yeni doğmuş bi çocuğu vaftiz ediyorlar bu adamlar bağnaz felan olmuyo..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İnternet Sansür yasası meclisten geçti.Sizin tepkiniz ne?

   Meclisten geçmiş sansür yasası.Artık her siteden her türlü hesaplarımıza bile müdahele edilebilecek.Tarayıcıyı açtıktan kapatana kadar yaptığınız her şey kayıt edilecek.Aynı şekilde mesajlaşma programları gibi şeyler de her türlü mesajlaşmalar da kayıt edilecek.   Kaynak: Sansür yasası meclisten geçti   Sizin düşünceleriniz ne bu konuda? Çok üstümüze geliniyor açıkçası..

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Cansever'e sansür

   T 24'ün haberine göre, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Edip Cansever’in “Masa da Masaymış Ha” isimli şiiri lise 4’üncü sınıflarında okutulan ders kitabında sansürlendiği ortaya çıktı.   Lise son sınıflarda okutulan ders kitabında Edip Cansever’in şiiri sansürlendi. Daha önce de Yunus Emre, Kaygusuz Abdal gibi halk ozanlarının şiirlerinde uygulanan sansür, bu sefer Cansever’in “Masa da Masaymış Ha” şiirinde belirlendi.   Milli Eğitim Bakanlığı ’nın ders kitabı olarak okuttuğu Ekoyay

   , Yer: Gündem

  • Rüyalarda Sansür: Bir Tür Savunma Mekanizması

   "Rüyalarımızın birçok yerinde kesilmeler, anlaşılmayan, duyulamayan sesler, mırıltılar olduğuna şahit olmuşuzdur.Birdenbire rüyamız anlaşılmaz ve acaip bir hale girmiş olur; bu şekil değiştirme rüya yapımının bir ürünüdür. Birçok rüyanın içeriğinin şok yaratacak yapıda olması onun bastırılmasını gerekli kılmaktadır." "Bu durum için verilecek bir örnek, olağanüstü durumlar söz konusu olduğunda basın organlarının sansürlenmesi olabilir. Bakarsınız ki, elinizdeki gazetedeki bazı cümleler kaldırılmı

   , Yer: Rüyalar

  • TRT'den Tosun Paşa'ya Sansür

   TRT, bu defa Tosun Paşa filmindeki Adile Naşit’li hamam kavgası sahnesini, muhtemelen “hamamda kadınlar görüldüğü” için sansürledi! Sansürü fark eden Kaan Sezyum, Radikal’deki köşesinde konuyla ilgili şunları yazdı: Pazar gecesi TRT1′de Tosun Paşa filmi vardı. Belki de Türkiye’de herkesin ‘Çok eğlenceli ve iyi bir film’ olduğu konusunda hemfikir olabileceği ender işlerden. Peki Tosun Paşa’nın TRT tarafından kesile kesile adeta 55 dakikalık bir diziye dönüştürülmesine ne demeli? Adile Naşit’in

   , Yer: Gündem

  • John Milton: Sansür Üzerine

   Kilise ve uluslar topluluğunda büyük bir endişe olmasına rağmen, insanların olduğu kadar kitapların da onları nasıl alçattığını, nasıl kuşatıldıklarını ve bir suçlu gibi nasıl hızlı bir şekilde yargılandıklarını gören uyanık gözlere sahip olduğumuzu inkar etmiyorum. Kitaplar mutlak olarak ölü şeyler değildir, insan neslinin sahip olduğu kadar aktif bir ömre sahiptirler. Bunun yanı sıra yaşayan kimseleri besleyen çeşitli fayda ve etkileri de sanki küçük bir şişede muhafaza ederler. Efsanevi ejder

   , Yer: Not Defteri

×
×
 • Yeni Oluştur...