Jump to content

Aphrodite (Venüs)


Soprano

Önerilen Mesajlar

Göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olan Aphrodite, güzellik tanrıçasıdır. Efsaneye göre dalgaların köpüğünden doğmuştur. Bir ilkbahar sabahı, Kıbrıs Adası kıyılarında kıpırtısız olan deniz, birdenbire köpüklü beyaz bir dalga ile hareketlendi. Bu dalga ile birlikte bir sedef kabuğu kıyıya vurdu. Sedefin kapağı açıldığında içinden güzeller güzeli Aphrodite çıkmıştı.

 

Beraberinde aşk tanrısı olan oğlu Eros da vardı. Kumsalda yürüdükçe bastığı yerlerde renk renk güzel kokulu çiçekler açıyordu. Zaman tanrıçaları olan Horalar, onları karşıladılar ve önce Aphrodite'i güzelce yıkayıp vücudundaki tuzlu deniz suyunu temizlediler. Uzun saçlarını örüp başını altın bir taçla süslediler, üzerine tülden süslü elbiseler giydirip, boynuna kıvılcımlar saçan kolyeler taktılar.

 

Daha sonra onu ve oğlunu alıp Olympos'a çıkardılar. Olympostaki tanrılar, bu güzeli görünce hayranlıklarını gizleyemediler. O günden sonra Aphrodite, güzellik ve aşk tanrıçası olarak Olymposta diğer tanrı ve tanrıçalarla birlite yaşamaya başladı.

 

Aphrodite, güzelliği ile sadece tanrıların değil insanların da gönlünü fethetmişti. İnsanların kalplerine sevgi ve aşk tohumları serpiyor, onlara neşe ve sevinç veriyordu. Kimi zaman bu neşe ve sevinç, aşk acısına da dönüşebiliyordu.

 

Güzel tanrıça gücünü, sadece insanlar ve tanrılar üzerinde göstermezdi. O tüm tabiata söz geçirebilirdi. Tek bir tatlı bakışıyla kudurmuş dalgaları sakinleştirir, nefesi ile deli gibi esen rüzgarları dindirirdi. Yeryüzünde her şeyi o diriltir, o canlandırırdı. Kurumuş çiçekleri tekrar canlandırır, dünyayı süsler, güzelleştirirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Homeros'a göre Zeus ile Dione'nin kızıdır.Adı "köpükten çıkan" anlamına gelir.Hesiodos'un Theogonia'sında ise sulardan çıkar (Uranos ile Köpüklerin birleşmesinden doğar).Aphrodite sevgi,aşk ( cinsel aşk ) ve yasak ilişkilerin tanrıçasıdır.Üremek için birleşmeyi de simgeler.En fazla cinsel ilişkiye giren fahişeler Aphrodite'e göre önemlidir,hiç ilişkiye girmemiş kadınlar ise kadından sayılmazlar.

 

http://img5.imageshack.us/img5/4580/aphroditex.jpg

 

 

Praksiteles'in (Praxiteles) Knidos Aphrodite heykeli için Phyrne'den model olmasını istemiştir.Praksiteles'in en önemli özelliği Apollon'daki gibi vücuda "S" formu vermesidir.Milo Aphrodite'yi en beğenilen tasviridir.Ozanlar Altın Aphrodite olarak sıfatlandırırlar.Bu güzeller güzeli tanrıça hep gülümser,işveli ve gönül alıcıdır.Aphrodite tasviri günümüzde en çok ayna saplarında görülür.Ayağının altında istiridye,yunus,kaplumbağa gibi hayvanlar olabilir.Saçlarını kurutmaya çalışan (denizden çıktığı için ) Aphrodite heykeli sıkça görülür.Sulardan doğduğu için suyla ilgili binalarda süsleme olarak ortaya çıkar.

 

 

Aphrodite ve Adonis

 

 

Bütün bitkilerin anası olan Aphroditein Adonis adında bir oğlu daha vardı. Yunanlılar Aphroditein oğlunu bizi çarçabuk terk eden çiçekli ve neşeli ilk baharın sembolü olarak kalbul ederlerdi. Adonis saklandığı ağacın kabuklarını yarark çıktığı zaman güzel günler başlıyor, çiçekler açıyor, ilbahar başlıyordu. Onun hayatı tıpkı çiçekler gibi sınırlıydı, bir kaç gün sürüyordu. Çünkü Adonis açılıp güldüğü, gençliğin en güzel ve parlak çağına ulaştığı gün ölüyordu. Bu zaman yaz mevsiminin sonuna denk geliyordu. Yani sonbaharın çiçeklerin solduğu, yaprakların sarardığı dünyaya hüzünlü bir havanın hakim olduğu mevsimn. İşte bu mevsimde Adonis dünyamızı terk ediyor görünmez bir aleme giriyordu.

 

Böyle bir mevsim de Adonis yaban domuzunu kovalarken hiç beklemediği bir anda yaban domzu birden bire geri dönmüş ve ona saldırmıştı. Aphrodite oğlunun geçirdiği kazayı haber alır almaz Olympostan aşağı inmişti, ancak yanına vardığında oğlu çoktan ölmüştü. Aphrodite ağlayarak oğluna sarıldı. Adonisin ölümüyle Aphroditein yanı sıra periler ve bir çoktanrıça göz yaşı döktüler, yas tuttular. O günden sonra Adonisin öldüğü günün anısına AdonisI sevenler yas tutmaya başladılar..taki doğduğu güne kadar. Bu yüzden, neşeli ve rengarenk geçen ilk bahar ve yaz mevsiminden sonra kasvetli ve hüzünlü sonbahar ve kış gelir. Bu mevsimler Aphrodite ve perilerin Adonisin yasını tuttukları dönemdir

Soprano tarafından düzenlendi
Ardarda Atılan Mesajlar Birleştirildi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Venüs: Akrep'in iğnesi

   [h=2]Venüs: Akrep'in iğnesi[/h]Hint astrolojisine göre, 25 Aralık'tan itibaren Venüs, Akrep burcunun gölgesinde yürümeye başladı. Bu seyir, 19 Ocak 2016 tarihine kadar devam edecek. Venüs, Akrep burcunda düşük durumdadır. Güzelliğin yıldızı, kendini her açıdan göstermek ve parlamak isterken Akrep burcunun o gizemli atmosferinde kendini kaybeder.     Biraz ürkütücü gibi gelse de içimize dönmenin, bizi dış dünyanın gürültüsünden kurtaran, kahraman bir yanı da var. Belki de ruhumuz, dış dünya ile

   , Yer: Gezegenler ve Evler

  • Venüs Bağlantıları

   Burada söz konusu edilen yorumlar ;   Venüsün diğer planetlerle oluşturduğu ( 0,90,180 ) gibi sert bakış açılarında daha çok geçerlidir ..   Venüsün çalışma prensibi hakkında bu konuya göz atmakta fayda var . ;   http://www.gnoxis.com/astrolojide-ven%C3%BCs%C3%BCn-felsefesi-ve-i%C5%9Fleyi%C5%9Fi-59428.html   Venüs & Mars bağlantısı   • İlişkiler konusunda hevesli biridir. Tutkulu ve isteklidir. • Doğum haritasında engelleyici başka faktörler yoksa , seksüel cazibe ve çekicilik görül

   , Yer: Gezegenler ve Evler

  • Ay ve Venüs Konumlarına Göre Burçlar

   [highlight]Yazıyla İlgili Notlar[/highlight] ** Kapatılmış olan Astrodemo forumunun, arşivlerde kalabilmiş sayfalarından derledim. ** Yazının, yazılım çevirisiyle elde edilmiş Türkçe bilgi olduğu anlaşılıyor. Ancak yazarın kaynak gösterdiği "astrologystudy" blogundan yazının aslını bulamadım. ** Bu yüzden çevrilememiş yada yanlış çevrilmiş kelimeler var. Elimden geldiğince düzelttim. Anlamadıklarım duruyor. ** Bir kısmı anlaşılmasa da bazı durumlarda kabaca fikir verebilir diye düşünüyorum.

   , Yer: Burçlar

  • Ayın Venüs ile Kavuşumu

   Bu yorumları ; Sinastri,transit ,natal ve progress çoğu harita için geçerli olarak kabul edebilirsiniz ..     Ay ve Venüs kavuştuğunda; Canlı olan herşeye sevgi duymaya başlarsınız. Sevdiklerinizi, koruyarak sevme içgüdünüz güçlenir ve artar. Şefkatle karışık , duygusal aşk özlemleriniz sizi hassaslaştırır. Romantik duyguların temsilcileri olan Ay ve Venüs kavuştuğunda; duygusal açlık ve Sevmek sevilmek ihtiyacı hissedersiniz. Bu sevgi ihtiyacı; saf temiz ve duygusal bir sevgi ihtiyacıdır.

   , Yer: Gezegenler ve Evler

  • Tanrılar Savaşırken : Osiris (Venüs) – Seth (Marduk)

   Osiris (Venüs) – Seth (Marduk)       Mısırda delta boyunca 3100 dolaylarında kurulan kralık hem aşağı hem de yukarı krallıkları birleştirerek hanedanlar devrini başlatmıştır. Mitolojik bir kişilik olan Menes (Men) ve onu izleyen firavunların Büyük Tufan öncesi Ana Tanrıça kültüne yakın olduklarına dair oldukça fazla kanıt bulunmaktadır.   Ninhursag     Mısırda bilinen ilk büyük ilahi varlık ne kadar eski olduğu bilinmeyen Tanrıça Hathor karşımıza çıkar. Hathor aynı zamanda Süme

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...