Jump to content

Tenten'de Bir Kaybeden Olursa


nevermore

Önerilen Mesajlar

 

 

 

spacer.png

Tenten artık 30′larına gelmiş bir kaybeden… Hem orta yaş krizi yaşıyor hem de işi güç paparazi sayfalarını dolduracak haberlerin peşinden koşmak. Bir sürü kadının peşinden koşuyor ve bir o kadarını da peşinden koşturuyor. Yollarını kaybetme konusunda arkadaşlarının da ondan aşağı kalır yanı yok. Mesela Kaptan Hadok artık iflah olmaz bir alkoliğe dönüşmüş. Profesör Turnesol ise kendisini psikiyatri bilimi içinde kaybetmiş ve Tenten’in yoldaşı beyaz foxterier cinsi köpeği ölmüş.

Bütün bunlar dünya çapındaki Tenten severleri ayağa kaldıran bir kitapta anlatılıyor. Yıllardır büyük küçük herkesin severek okuduğu Tenten, yine raflarda yerini aldı ama bu sefer çok kısa ömürlü oldu. Tenten’in ‘Mavi Nilüfer‘ adlı bir hikayesini temel alan İspanyol yazar Antonio Altarriba ‘Pembe Nilüfer‘ adını verdiği bir kitap yazdı.

Beş bölümden oluşan kitap kahramanın kişiliğini inceliyor ve bunu yaparken de eski maceralarına dönüyor. İlüstrasyonlarını Ricard Castells ve Hernandez Landazabal’ın çizdiği kitap Altarriba’nın, yazarın ölümünden on iki yıl sonra nasıl olacağına dair kurduğu hayal ile bitiyor.

Aslında kitap geçen sene yayımlandı ve Tenten kitaplarının Herge takma adlı yazarı Georges Remi’nin 100. doğum gününe denk geldi. Hatta Remi’nin mirasçıları, Altarriba’nın böyle bir tesadüfü paraya çevirmek istediğini savunuyordu. Remi, Tenten’in cinselliği konusunda suya sabuna dokunmadan geçerken Altarriba ise Tenten’in birçok aşk hikayesini hatta grafiklerle anlatıyordu. İşte bu yüzden de kitabın raf ömrü çok kısa oldu. Pembe Lotus’u basan yayımevi Ediciones de Ponent’e baskı artmıştı çünkü bu yeni Tenten, çizgi karakterin kişiliğini bozuyordu ve hatta sapıklaştırıyordu.

spacer.png

 

Tenten’in artık o ihtişamlı kahramanlık günlerinden ya da gençliğinden eser yok. Hep alacakaranlıkta yaşıyor ve birçok bozgundan çıkmış.

 

 

 

 

Geçen şubatta Herge’nin varislerinin avukatları yayımevi ile görüşerek kitabın dağıtımını durdurmalarını hatta FNAC adlı kitabevi zincirinden kitabı satmayı bırakmasını istedi. Geçen mayıs ayında bir suç sayılmamasına rağmen varisler ’sapıkça’ olduğu gerekçesiyle yine de satışa engel olmak istedi. Sonuç olarak iki tarafın da avukatları bir anlaşma imzaladı ve bu kitapta editoryal bir değişiklik yapılmaması kararı alındı.

1952′de Zaragoza’da doğmuş olan Altarriba ise karakterini şöyle tanımlıyor: “Bu Tenten daha olgun, güncel ve hatta modern. Ben cinsel ilişkilerini de yarattım ve kitaba ekledim.” Bu şekilde yazar hep akıllarda soru işareti yaratan iki soruya da cevap verdiğini düşünüyor: “Bu kadar zaman geçmesine rağmen Tenten nasıl hep gençlik yıllarında ve maceralarında nasıl asla kadınlar yoktu.”

Yazarın Tenten’i kaybedenler kulübü üyesi: “Artık o ihtişamlı kahramanlık günlerinden ya da gençliğinden eser yok. Hep alacakaranlıkta yaşıyor ve birçok bozgundan çıkmış. Sanki öyle sert bir gerçekliğe toslamış ki, gençliğinin ideallerine ya da servete kavuşma konusunda yenilgiye uğramış.”

Yazar kitapta yarattığı yeni Tenten ile ilgili eleştirilere de kızgın: “Ben bir yazarım ve çalıntıya da karşıyım ama varolan kişiliklerin kullanımı çok genel bir durum. Eski kitaplarımda birçok karakteri kullandım ama hiç sorun yaşamamıştım. Ama bu olaydan sonra asla Tenten’le ilgili yazmayacağım.”

Tenten serileri daha önce de aynı şeyleri yaşamış hatta pornografik şakalara da konu olmuştu ama Herge’in varisleri her zaman hukuka başvurarak onun ününü korumayı başarmıştı. Hatta bunda da genelde başarılı oluyor. Geçen yıl Kongolu bir öğrencinin şikayeti üzerine Belçikalı yargıçlar sözde soykırım iddiaları üzerine kitapları incelemişti. Bienvenu Mbutu Mondondo, Herge’nin tartışmalı çizgi karakteri Tenten’in Kongo’da geçen maceralarını anlatan ve 1931′de basılan kitabının “Kongolular’a karşı bir hakaret” olduğunu iddia etmişti.

Kaynak:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...