Jump to content

BloodRayne


Locked

Önerilen Mesajlar

http://www.filehive.com/files/081130/1-%28350-x-350%29.jpg

 

Vampirler, bildiğiniz gibi senelerdir filmlere ve oyunlara konu olmuştur. Özellikle de Blade filminde, yarı insan yarı vampir birisinin, vampirlere karşı savaşı konu alınıyordu. Nedense, bu insan-vampir birleşiminden, iki türün de iyi yanları birleşmişti. Zaten hiç kötü yanlarının birleştiği olmaz. Nedense. Blood Rayne'de de, aynı şekilde insan-vampir karışımı bir hatunu kontrol ediyoruz. Alınacak bir öc, kızgınlık ve kan oyunda en çok göreceğiniz öğeler.

 

Oyun konsollarda uzun zaman önce çıkmıştı aslında ama PC versiyonu için biraz daha beklemek zorunda kaldık. Sebep ise basit, PC versiyonunun daha kaliteli olması ve ekstra özelliklere sahip olması. Oyun boyunca ben böyle birşey görmedim ama yine de konsol versiyonundan daha kaliteli olduğu ve iyi gözüktüğü belli. Ama oyunun iyi bir oyun olduğunu söylemiyorum asla.

 

İlk aldığım zaman bir heves hemen kurdum oyunu, demosu oldukça hoşuma gitmişti ama kısaydı. Oyuna başladığım zaman, mezarlıklar ve adacıklardan oluşan biryerde buldum kendimi. Intro çok gaza getiriyordu. Video görüntü idi ve sağlam bir vampir kapışmasını gösteriyordu. İlk videonun ardından tüm ara demolar, oyun içi grafik motoru ile yapılmış. Bu nedenle ilkinin kalitesini yakalamaktan uzak.

 

Oyun bir aksiyon oyunu ve çok fazla hızlı. Olması gerekenden de hızlı olması, beni oldukça fazla rahatsız etti. Çünkü koşarken, etrafa bakarken ve kavga ederken neyin ne olduğunu hiç anlayamıyorsunuz. Herşey bir anda olup bitiyor. Estetik bitiriş hareketleri, kan emme hareketleri falan hiç gerçekçi olmamış. Zaten böyle birşeyin gerçek olmadığı belli ama oyundaki hız, karakter hareketlerindeki estetiği alıp götürmüş. Düşmana vururken hiç etkilenmiyor, koskocaman bir tekme sonucu hiç geri gitmiyor düşman. Sadece kan falan çıkıyor işte. Ateş ederken de öyle, sadece kan görüyorsunuz. Aksiyon oyunlarında olmaması gereken birşey bu. Hele bu kadar reklamı olan ve uzun zamandır hazırlanan bir oyun için hiç iyi değil. Splinter Cell'deki karakterlerin estetikliğini aklınıza getirin, ardından ters çevirin. İşte bu oyundaki estetik o kadar.

 

Oyunda vampir konsepti çok çürütülmüş durumda. Bölümler arasında elektrik direklerinin tellerinden yürüyorsunuz ilk başlarda. Zaten ilk bölüm, asıl konudan seneler önce geçiyor. yaratıkların peşinden giderek analarını öldürüyorsunuz ve herşey bitiyor. Oyunun devamıyla bunlar bağlantılı mı söyleyemem, oyunun heyecanını kaçırmak istemem. Bu adacıklı bölümün ardından oyun, birbirinden ilginç mekanlarda, Nazi diyarlarında ve çeşitli yaratıklarla savaşarak geçiyor.

 

Yaratık çeşitliliği oldukça iyi. Ama korkutucu değiller. Tasarımları hoş, uğraşıldığı belli. Ama yine de çok dolambaçlı şekillere sahip yaratıklar var ve bazen saçma da gelebiliyor. Ben askerlerle kapışıldığı zaman oldukça iyi zaman geçirdim. Ama yaratıklar işin içine girdiği zaman, oyunun tadı kaçabiliyor.

 

Oyunda gizlilik öğesi de sıfıra yakın. Normalde düşmanın arkasından yaklaşıp boynundan kavrama gibi hareketler olsaydı süper olurdu. Bunun yerine "clop" diye düşman üzerine atlayıp boynundan kanını emme gibi bir opsiyonumuz var. Uzaktaki karakterler için ise zıpkınla ateş ederek kendimize çekebiliyoruz. Ardından iki tokat atıp sersemletiyoruz ve emiyoruz kanını. Bu sahneler fazla çeşitli değiller, bir süre sonra sıkıntı verebiliyor. Dövüş komboları da aynı şekilde. Oyunda ilerledikçe değişik bitiriş comboları kazanıyorsunuz. Bunlar ağır çekimde gösteriliyor. Normal hareketler berbat görünürken bunlar oldukça iyiler. Zaten ağır çekim, normalde olması gereken hıza çok yakın.

 

Bıçaklarınızın dışında çevreden topladığınız silahları da kullanmanız olası. Yakın dövüşten hoşlanmayan vampir olur mu bilmiyorum ama, etrafta tabancalar ve tüfekler var. Gidip onları topladığınız zaman, çok fena zarar verebiliyorsunuz ortalığa. 3 çeşit silah var oyunda. Hafif silahlar, ağırlar ve özeller diye. Bir de patlayıcılar var tabi, dinamit falan. Diğer silahlar ise tabancalar, tüfekler, ağır makineliler işte. Ben pek kullanmayı sevmedim, gerçekçi olmadıkları gibi karakterin nereye ateş ettiği de belli olmuyor.

 

Grafiklere hemen değinelim. Oyundaki grafikler aslında süper denebilir. Özellikle de bizim karakterin elbisesinde kullanılan "Bump Mapping" tekniği. Bu sadece başrol karakterlerine özgü birşey. Diğer karakterler çok vasat çizilmişler. Kötü yaratıkların da çoğu detaysızlar. Garip bir jelatine sarılmış gibi parlamaları da ilginç. Karakter animasyonlarından bahsetmiştim. Hoş değil, çok hızlı, estetiklikten uzak ve saçma. Çevre grafikleri pek detaylı değil. Su efektleri gerçekçi ama üzerlerindeki yansımalar saçma. Minicik bir direğin dev gibi alakasız bir yansıması oluyor. Her zaman değil ama, bazen yansımalar bozulabiliyor. Işıklandırma ve gölgelerde de çeşitli problemler var. Yer şekilleri pek detaylı değil. Binaların içleri oldukça geniş olabiliyor. Kapıları veya duvardaki zayıf noktaları kırarker parçaların dağılması orta gerçeklikte.

 

Grafiklerin daha gerçekçi olmasını beklerdim. Seslendirmeler de aynı şekilde problemli. Vampirlerin seslendirmeleri hiç kendilerine uygun değil. Sanki bankada çalışan bir veznedar gibi konuşuyor ana karakter. Vampirlerin uzun dişleri ve ağızlarında ve dişlerinde kalan pıhtışlaşmış kan, peltek konuşmalarına neden olur. Bir vampir arkadaş söylemişti. Oyunda böyle birşeyden eser yok. Düz konuşmalar. Altyazılar olmasa, konuşulanlar çok problem olurdu çünkü genelde yarıda kesiliyor konuşmalar. Bu bir patch ile düzeltilebilir veya ses kartının son sürücüleri işe yarayabilir. Bende yüklü değildi, sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

 

Oyunun ortamala sistem ihtiyacı çok abartılmış durumda. Ama benim sistemimde yumşak çalışmasına rağmen, ışıklandırmaların bol olduğu ortamda abartı yavaşladı. 1Ghz işlemci, 256Mb RAM ve 32Mb ekran kartı, oyunun orta düzeyde çalışmasına yetebilir. Ama TnT kartlarda asla çalışmaz oyun. En az 32Mb Geforce 2 MX ekran kartınız olması lazım. Ekran kartının son sürücülerinin ve son DirectX sürümünün kurulu olmasını artık hatırlatmaya gerek yok.

 

Oyun beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. Uzun zamandır beklediğim bir oyundu ama, beklenilen gibi olmadığı kesin. Başka sitelerde oyun için neler söylenecek bilmiyorum ama büyük ihtimalle düşük puan alacaktır. Ben de bu kadar kötülemenin ardından düşük puan vermek zorundayım. Şöyle bir toparlamak gerekirse, oyunun grafiklerinde ve seslerinde problem var. Genel anlamda grafikler iyi, ama kontrollerin zor ve saçma olması, oyunun çok hızlı olmasından dolayı estetik ve gerçekçi olmaması keyfinizi kaçırabilir. Ama vampirlerle ilgili bir aksiyon oynamak isterseniz, Legacy of Kain hayranıysanız, bu oyuna da şans vermenizde fayda var. 2 CD'lik bir oyun olan Blood Rayne, işte böyle bir oyun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Blood Rayne 2' yi önceden oynayıp bitirmiştim... Çok güzel bir oyundu:)

Özellikle adamları doğramak:) kol, bacak, kafa...vs kadın resmen kasap gibiydi...

Birde Civelek Vampirimizin :) enerjisi azaldığında insanların boynuna atlayıp onların kanını emmesi çok güzeldi...:D

 

Ayrıca yukarıda verdiğin bilgiler için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

örümcek anlamıyor ama güzellikten :ermm:

 

''Seslendirmeler de aynı şekilde problemli. Vampirlerin seslendirmeleri hiç kendilerine uygun değil. Sanki bankada çalışan bir veznedar gibi konuşuyor ana karakter. Vampirlerin uzun dişleri ve ağızlarında ve dişlerinde kalan pıhtışlaşmış kan, peltek konuşmalarına neden olur. Bir vampir arkadaş söylemişti. Oyunda böyle birşeyden eser yok. Düz konuşmalar.''

:D:D aynen katılıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

örümcek anlamıyor ama güzellikten :ermm:

 

''Seslendirmeler de aynı şekilde problemli. Vampirlerin seslendirmeleri hiç kendilerine uygun değil. Sanki bankada çalışan bir veznedar gibi konuşuyor ana karakter. Vampirlerin uzun dişleri ve ağızlarında ve dişlerinde kalan pıhtışlaşmış kan, peltek konuşmalarına neden olur. Bir vampir arkadaş söylemişti. Oyunda böyle birşeyden eser yok. Düz konuşmalar.''

:D:D aynen katılıyorum

 

 

Oyunda peltek konuşan bir kadın vampir hiç cool durmazdı bence:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...