Jump to content

Reiki Prensipleri


hexagram

Önerilen Mesajlar

Reiki Prensipleri

Reiki’nin bes prensibi vardir. Kökenleri Japon Imparatoru Meiji’ye (1818-1912) kadar gider. Bunlar yasamda mutluluga erisebilmek için uygulanmasi gereken esaslardir. Bunlarin en hos yani, onlari kullanarak kendi yasaminiza mutluluk getirmekle, gezegenimiz de dahil olmak üzere yasayan her seye, yakinlariniza ve sevdiklerinize, pek yakininiz ya da sevdiginiz olmayanlara, herkese ve her seye fayda sagliyor olmanizdir. Evet, gerçekten bu kadar etkilidir. Reiki’ye inisiye olmus herkes bu esaslari kendi yasam tarzlarina uygulamaya istekli olmalidir. Bu prensiplerin yasami ‘iyilestirecekleri’ o kadar açik ki Reiki ile ilgisi olsun olmasin, bunlari uygulamak istemeyecek birinin varligini düsünemiyorum. Prensiplerin birkaç versiyonu var. Bazilari Üstatlar tarafindan özellestirilerek, bu enerjiyle çalistiklari kültüre daha uygun hale getirilmisler, bazilariysa dilden dile çevrilirken farklilasmislar. Hepsinin temelinde yatan düsünceyi daha iyi kavrayabilmeniz için, çesitli biçimlerini bir arada verecegim.

Yasantimizda yer edebilmeleri için bunlari olabildigince sik tekrar etmek gerekir. Üzerlerinde düsünmek yasamin farkli zamanlarinda farkli noktalara dikkatimizi çekecek, hayli ilham verici olacaktir. Herkese yararlari dokunacagi için, bu listeden birkaç kopya hazirlayip hem kendinizin hem de baskalarinin kolayca görebilecegi yerlere asmaniz, Reikici olsun olmasin, herkesin daha iyi bir yasama giden yolu animsamasini saglayacaktir. Bu listenin kopyalarini lavabonuzun üstüne, buzdolabiniza, aynaniza, arabanizin kontrol paneline, çanta veya cüzdaniniza, çalisma masaniza, banyonuza, vb. birçok yere yerlestirebilirsiniz.

Iste degisik versiyonlardan birkaç tanesi:

 

Reiki prensiplerinin degisik versiyonlari

Birinci versiyon

1 Bugün öfkelenme.

2 Bugün endiselenme.

3 Bugün mütesekkir ol.

4 Bugün çok çalis (meditasyon çalismalari).

5 Bugün baskalarina iyi davran.

Frank Arjava Petter

Ikinci versiyon

1 Özellikle bugün, öfkelenme.

2 Özellikle bugün, endiselenme.

3 Ebeveynlerine, ögretmenlerine ve büyüklerine saygi göster.

4 Ekmegini dürüstçe kazan.

5 Yasayan her seye minnettarligini göster.

Karyn Mitchell

Üçüncü versiyon

1 Özellikle bugün öfkelenmeyecegim.

2 Özellikle bugün endiselenmeyecegim.

3 Özellikle bugün elimdeki nimetler için tesekkür edecegim.

4 Özellikle bugün isimi dürüstçe yapacagim.

5 Özellikle bugün komsuma ve yasayan her seye iyi davranacagim.

William Lee Rand

Dördüncü versiyon

1 Özellikle bugün, endiselenmemeye çalis.

2 Özellikle bugün öfkelenmemeye çalis.

3 Özellikle bugün, elindeki nimetleri say.

4 Özellikle bugün, kendin için de olmak kaydiyla, gayretle ve dürüstçe çalis.

5 Özellikle bugün, yasayan her seye saygi göster.

(Benim kullandigim versiyon bu) Jennie Austin

 

Prensiplerle çalismak

Bu prensiplerle çalismanin bir yolu, içlerinden birini seçmek ve oturup özellikle kendinizi ve yasantinizi temel alarak bunun üzerinde düsünmektir. Sadece sessizce oturun ve düsüncelerinizi akisina birakin. Bunu yaparken bir sorun yasarsaniz size verecegim baslangiç noktalarindan faydalanirsiniz, ama önce bu prensipleri kendi özelinizde inceleyin, kisisel düzeyde kendinize uygulayin. Az sonra okuyacaklariniz sadece çarkin dislilerini döndürmek için! Reiki’ye inisiye olmamis bile olsaniz, bunlari güzel bir yasam yolu olarak kabul edip uygulayacaginizi umuyorum. Herhangi bir yeni ise kalkisirken, basarmamizi kolaylastiracak ulasilabilir hedefler belirlemek iyi bir yöntemdir. Bu yüzden, bir gün biraz zamaninizi ayirip hayatinizda yapmayi seçtiginiz degisiklik üzerinde düsünün.

 

Özellikle bugün, endiselenmemeye çalis.

Endise, enerji hirsizidir. Hem fiziksel olarak, hem de zihnin kendisine zarar verir ve çok ciddi rahatsizliklara neden olabilir. Endiseleneceginizden endise etmek de basli basina bir endise haline gelebilir. Onun için, bu kisir döngüye girmeyin. Endiselendiginizin farkina varmaya ve ondan kurtulmaya gayret edin. Kurtulmanin imkansiz oldugunu fark ederseniz, su sorular bu süreci atlatmaniza yardimci olabilir.

• Neden endiseliyim?

• Bu beni niçin beni endiselendiriyor?

• Olabilecek en kötü sey ne?

• Yoksa bu durum hakkinda evham mi yapiyorum?

• Durumu degistirmek için bir sey yapabilir miyim?

• Eger yanitiniz ‘evet’ ise, o zaman o seyi yapin. Ama ‘hayir’ dediyseniz, zamaninizi daha farkli ve olumlu bir sey yaparak degerlendirmeye çalisin. Zihninizdeki fazlaliklardan kurtulursaniz, yeni bir çözümün olusmasi için yer açmis olursunuz. Derince bir veya iki nefes alin ve kendinizi mesgul edin - neden biraz Reiki yapmiyorsunuz!

 

Özellikle bugün öfkelenmemeye çalis.

Bir diger enerji tüketicisi de öfkedir. Öfkeli oldugunuzu hissediyorsaniz, bu öfkeyle harekete geçmeyin - bu sadece degerli enerjinizi olumsuz bir sey için harcamak olacaktir. Öfke dogal bir mekanizmadir, ama kontrolünüzü kaybetmek üzere oldugunuzu hissediyorsaniz, uygulayabileceginiz yöntemler var.

• Öfkenizin kabarmakta oldugunu hissettiginizde, derin bir nefes alin ve kendinize gerçekte kime ya da neye öfkelenmis oldugunuzu sorun.

• Baska birine kizdiysaniz, bunun nedeni, onun sizinle ayni görüsü paylasmamasi mi?

• Biri bir seyi yaparken, sizin yapacaginizdan daha farkli bir yöntem mi izledi?

• Bu kisi sadece bir hata mi yapti? Kimse kusursuz degildir.

• Kendinizi baskalarinin yerine koyun - nasil hissetmis olabileceklerini düsünün.

• Onlarin bakis açilarina saygi gösterin, insani zayifliklari karsisinda anlayisli olun.

• Tabii gerçekte sizi öfkelendiren kisinin kendiniz oldugunu da fark etmis olabilirsiniz. Genellikle baskalarinda kendi yansimamizi görürüz. Kendinize duydugunuz öfkenin nedenini kesfedin.

 

Özellikle bugün, elindeki nimetleri say.

Toplumumuzda bize daima nelere sahip olmamiz gerektigi söylenir. Bu bir tür beyin yikamadir. Baskalarinin bizim sahip oldugumuzdan fazlasina sahip olduguna, bahçe duvarinin diger yanindaki çimlerin bizimkilerden daha yesil olduguna inanmamiz saglanir!

• Yasaminizdaki güzel seyleri hatirlayin. Bir liste yapmaya çalisin. Yalnizca maddi degeri olan seyleri degil, altindan kiymetli olan seyleri de ekleyin. Örnegin ailemiz, arkadaslarimiz, basimizin üzerindeki çati, sagligimiz, içtigimiz su, özgürlügümüz...

• Bir iki saniye durup içinde bunlar olmayan bir yasam düsleyin.

• Bir süre de sizden daha az sansli olanlari düsünürseniz, dikkatinizi gereken noktaya toplamis olacaksiniz.

 

Özellikle bugün, kendin için de olmak kaydiyla, gayretle ve dürüstçe çalis.

Bir dürüst çalisma günü ilan edin. Yasaminizi kazanma sekliniz konusunda dürüst olun. Içinde bulundugumuz toplumun benim dürüst olmamak diye tanimlayacagim seyleri kabul ettigini görmek için etrafimiza bakmamiz ya da haberleri izlememiz yeterli. Bu tavir da her birimize pahaliya mal oluyor. Burada üzerinde düsünmek isteyebileceginiz birkaç soru var.

• Aldiginiz bir sey için fazla fiyat istense, ya da ödediginiz paranin üstü tam olarak verilmese ne yapardiniz? Ne hissederdiniz?

• Aldiginiz seyin degerinin altinda bir fiyat istense, ya da paranizin üstü fazla verilse ne yapardiniz? Ne hissederdiniz?

• Içinde para olan bir cüzdan ya da degerli bir sey bulsaniz ne yapardiniz?

• Cüzdaninizi ya da degerli bir seyinizi kaybetseniz ne hissederdiniz?

• Yalan söylemek ya da gerçekleri biraz saptirmak sizin için ne derece kolay?

• Bir bilgiyi kendinize saklamak ve bu sekilde birilerini aldatmak sizin için ne derece kolay?

• Biri sizin meydana getirdiginiz bir seyi alsa ve ondan faydalanip size de bir se vermese ne hissederdiniz?

• Güzel bir is gününün bitiminde deneyimleyeceginiz basari duygusundan daha güzel bir his yoktur.

 

Bu prensibin daha eski sekli, kendinizi gelistirmek üzere çalismaniz gerektigini ve böyle yaparak hem kendinize hem de çevrenizdekilere fayda saglayacaginizi söyler. Baskalarini degistiremeyiz, ancak kendimizi degistirerek onlari etkileyebiliriz. Herhalde yaninda olmaktan zevk aldiginiz birini taniyorsunuzdur; onunla beraberken kendiniz ne kadar iyi hissettiginizi düsünün - demek istedigimi anliyor musunuz? Bir yerlerden baslamamiz gerekiyor ve baslayabilecegimiz tek yer yine kendimiziz.

 

Özellikle bugün, yasayan her seye saygi göster.

Buna gezegenimiz, çevremiz, bütün canlilar, renklerine ve inançlarina bakilmaksizin size dostça davranan bütün insanlar ve kendiniz de dahilsiniz. Hepimiz bir bütünün parçasiyiz. Birimize yaptigimiz bir sey mutlaka bizim de içinde bulundugumuz bütünü etkileyecektir. Bizimkiyle ayni olmasa da, baskalarinin bakis açisina saygi göstermeliyiz. Bir seyi yapmadan önce, kendi ihtiyaçlarimizi karsilarken baskalarina bir zararimiz dokunmayacagina emin olmaliyiz. Hepimizin Yaratici’nin eseri oldugumuzu, içinde bulundugumuz büyük sahnede herkese esit rol verildigini ve bir kisi olmazsa resmin eksik kalacagini bilmeliyiz.

• Kendim hakkinda ne düsünüyorum?

• Kendimi seviyor muyum?

• Özel bir sekilde konusacak ya da davranacak olsam, bunun ne gibi etkileri olurdu? Baskalarini rahatsiz eder ya da bir sekilde onlara zarar verir miydi? Beni nasil etkilerdi?

• Belirli bir sekilde konusmaz ya da davranmazsam, bunun ne gibi etkileri olur?

• Hem uyum içinde yasayip hem de kendimi önemsemeye nasil devam edebilirim?

 

Bu prensipleri yirmi bir gün (ve umarim, daha uzun süre) uygulamayi deneyin. Hadi, baslayin. Yasam bir gecede degistirilebilir, yine eski aliskanliklardan kurtulmak kolay degildir.

(Yirmi bir gün, etkisi saptanmis bir süredir, herhangi bir aliskanliginizi degistirmeye ya da yasaminizda köklü bir degisiklik yapmaya yönelik davranislarinizin yerlesmesi için önerilir.)

 

Reiki kurallari

1 Sifa arayan kisinin, degismek, tamamen iyilesmek için gerçekten istekli olmasi gerekir.

2 Reiki’nin ya parasal ya da enerji olarak bir karsiligi olmalidir. Bu, Reiki’ye saygi duyuldugunu ve gerçek iyilesmenin, zorlama ya da kontrol altinda tutulma gibi kosullar olmaksizin, kabul edildigini gösterir.

 

Yazan: Jennie Austin / Çeviren: Zeynep Kumruluoglu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...