Jump to content

hrant dink katili yakalandı..


sudem

Önerilen Mesajlar

Ogün Samast: Cuma namazını kıldım, vurdum...

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast, yakalandıktan sonra Samsun Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, “Cuma namazını kıldıktan sonra vurdum'' dedi. Cinayetten 10 dakika önce gözgeze geldiklerini ve Dink'in irkildiğini anlatan Samast'ın şu ifadeyi verdi:

"İnternette haberlerde okudum. Orada 'Ben Türkiyeliyim. Ama Türk kanı pis kandır' dediği için öldürmeye karar verdim. 17 Ocak'ta Trabzon'dan otobüse bindim. 18 Ocak akşamı İstanbul terminaline indim. Geceyi de terminalde geçirdim. 19 Ocak'ta görüşmek için gazeteye gittim.

Ancak görüşemedik. Daha sonra cuma namazını kıldım. Namaz çıkışı da gazeteye gittim. Bu sırada Hrant Dink bir bankaya girdi. Bankadan çıkıp gazeteye gitti. Beni görünce irkildi. 10 dakika sonra gazeteden çıktı. Arkasından yanaştım ve 1 metre uzaklıktan vurdum. Pişman değilim."

 

SAVCIYA İTİRAF ETTİ

 

Hrant Dink’in Samsun Otobüs Terminalı'nde saat 22.30’da yakalanan katil zanlısı Ogün Samast üst araması yapılıp gece yarısına kadar otogardaki jandarma karakolunda bekletildi. Buradan saat 24.00 sıralarında geniş güvenlik önlemleri altında camları siyah filtre ile kaplı transit minübüsle Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Zanlı Samast, burada Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar ile İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan tarafından sorgulandı. Samsun Barosu'ndan gelen bir avukat aracılığı ile yaklaşık 1 saat süren ilk ifadresinde Ogün Samast'ın Hrant Dink'i öldürdüğünü itiraf ettiği öğrenildi. Ogün Samast’ın ifadesinde, “Gazetedeki yazılarıyla, televizyonlardaki konuşmaları kanıma dokunuyordu. Kendisini internetten de takip ediyordum. Yorumlarımı zoruma gidiyordu. Bu iş için İstanbul’a 3 gün önceden gittim. Bugün olsa yine yaparım. Pişman değilim'' dediği bildirildi. Ancak sanığın geniş çaplı verdiği ifadesindeki detaylar gazetecilere açıklanmadı.

 

POLİS KIYAFETİ İLE ÇIKARILDI

 

İfadenin alınmasında sonra saat 03.25'de zanlı Ogün Samast, çelik yelek üzerine giydirilen polis kıyafeti ve polis şapkası ile yine çok sıkı güvenlik önlemleri altında Samsun Emniyet Müdürlüğü'nden çıkarılarak zırhlı araca bindirildi. Çarşamba Havalimanı'na hareket eden zırhlı araca 10 polis aracı ve bir ambulans eşlik etti. Yaklaşık 20 kilometrelik yolun her 500 metresinde polisin aldığı önlem dikkati çekti. Güzergah boyunca polis ve jandarma , ana yola çıkan caddelerde trafik akışını kesti.

Kargo bölümünden araçla İstanbul’dan gelen Nurol Havacılığa ait özel uçağın kapısına kadar getirilen zanlı Samast, uçağa yine güvenlik önlemleri altında bindirildi. Bu arada zanlı Ogün Samast’a aynı uçakta Samsun’daki Terörle Mücadale Şu Müdürlüğü'nde görevli 4 polis eşlik etti. 8 kişi kapasiteli Beach 400 A tipi uçak saat 03.54’de İstanbul’a hareket etti.

Nasıl yakalandı?

Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast'ın İstanbul Polisi'nden gelen ihbar üzerine bulunduğui otobüsteki diğer yolcuların zarar görmeden yakalanabilmesi için en uygun yer seçilen Samsun Otobüs Terminali'nde seri bir operasyon düzenlendiği ortaya çıktı. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre İstanbul Polisi'nden, Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast'ın İstanbul- Hopa seferini yapan 34 JAZ plakalı (Metro Turizm) otobüsle seyahat ettiği ihbarı yapıldı. Operasyon için en uygun yer olarak belirlenen Samsun Otobüs Terminali'nin jandarma bölgesine girdiği için bu haber askeri yetkililere bildirildi. Alınan bilgiye göre jandarma yetkilileri, plakası saptanan otobüse telefon açıp şoförle konuşarak bulundukları mevkii hakkında bilgi aldı. Şoförün inecek ve binecek yolcu olmadığı için Samsun Otobüs Terminali'ne girmeyeceğini söylemesi üzerine konu hakkında bilgi verilip, aracın otogarda kendi firmalarına ait perona yanaşması istendi.

 

YERİNDEN KIMILDAYAMADI

 

Bu sırada jandarma, Ogün Samast'ın seyahat ettiği otobüs firmasının peronunda önlem aldı. Saat 22.30'da otobüs perona yanaşıp kapılarını açtığında, önce sivil kıfayetli, ardından da resmi kıyafetli jandarma içeri girerek 21 numaralı koltukta oturan Ogün Samast ile şüphe üzerine yanında ve arkasındaki koltukta oturan 2 kişiyi hareket etmelerine fırsat vermeden yakaladı.

 

GÖRGÜ TANIĞI: JANDARMA ÇOK SERİ DAVRANDI

 

Samsun'dan İstanbul'a gitmek üzere otogara gelen Tahsin Şener adlı yolcu, hemen yanıbaşında gerçekleştirilen bu operasyonu saniye saniye izledi. Şener, otobüsünün hareket saatini beklerken çevresinde anlam veremediği bir hareketlilik yaşandığını, kısa süre sonra perona yanaşan otobüse önce sivil, ardından da resmi kıyafetli jandarmaların seri bir şekilde girdiğini söyledi. Güvenlik güçlerinin direnmesine fırsat tanımadan Ogün Samast ile şüphe üzerine yanında ve arkasında seyahat eden 2 genci etkisiz hale getirdiğini belirten Tahsin Şener, “Jandarma çok seri hareket etti. Bu kişiler kaçmaya çalışmadı. Sakin bir şekilde indirildi. Ardından çevreleri güvenlik güçleri ile sarılarak götürüldü'' dedi.

 

10 DAKİKA İLE YAKALANDI

 

Jandarma ile içinde Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast'ın bulunduğu otobüsün şoförü arasındaki görüşmenin 10 dakika daha geç yapılması durumunda aracın Samsun'u geçeceği ve uzun süre durmadan yoluna devam edeceği öğrenildi. Operasyonun yol kontrolu sırasında yapılmasının ise diğer yolcular açısından risk oluşturabileceği ifade edildi.

YASİN HAYAL DE İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast’ın ilk sorgulamasında kendisini yönlendirdiği ileri sürülen Yasin Hayal ve 4 kişinin İstanbul’a getirildiği belirtildi.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast’ın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan caddesi yerleşkesindeki sorgusu sürüyor. Öte yandan, soruşturma kapsamında Samast’ın yakın arkadaşları solduğu belirlenen ve aralarında 2004 yılında Trabzon’da McDonald’s şubesini bombalayan Yasin Hayal’in de bulunduğu 4 kişi, yaklaşık 1.5 saat önce İstanbul’a getirildi. Hemen sorguya alınan şahısların olayla bir ilgilerinin olup olmadığı araştırılıyor.

Henüz, sorgulamanın içeriğine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, İstanbul Valisi Muammer Güler’in birkaç saat içinde soruşturmanın gidişatına ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Dün gece saat 23.00’te Samsun’dan Trabzon’a gitmek üzere bir otobüste yakalanan 1990 Trabzon doğumlu Ogün Samast’ın 18 yaşından küçük olması sebebiyle, sorgulaması da farklı olacak. Ceza Muhakelemeleri Kanunu’na göre, Samast’ın sorgusuna emniyet görevlileri ile birlikte bir savcı ve Samast’ın avukatının da girmesi gerekiyor.

 

__________________

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 gün öne yüklüce para getirmiş eve...

10 gün önce Trabzon'a parayla gitmiş

 

DHA'nın haberine göre, Ogün Samast'ın 10 gün önce İstanbul'dan Trabzon'a dönüşünde üzerinde çok miktarda para bulunduğu belirlendi. Bu parayı nereden aldığını soran ailesine bir açıklama yapmadığı belirtilen Samast'ın, 17 Ocak Çarşamba günü Trabzon'dan ayrıldığı belirlendi. Samast'ın eniştesi de CNN Türk'e yaptığı açıklamada "Arkasında örgüt olabilir" dedi.

--------------------

http://www.milliyet.com.tr/2007/01/21/guncel/agun.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hrant Dink'in Avukatı: "Olay bireysel olamaz"

 

Hrant Dink'in avukatı Erdal Doğan, olayın bireysel olmadığını düşündüklerini belirterek, "17 yaşındaki bir çocuk milliyetçi duygularla memleketinden kalkıp gelerek böyle bir eylemi gerçekleştiremez. Bu olayın organize bir eylem olduğuna eminiz." dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben kesinlikle bu coçuğun yaptığına inanmıyorum ayrıca bunun yapanın türk olduğunada inanmıyorum.haberleri izlediyseniz görmüşsünüzdür kamera hrant dinki ölümü sırasında kamera gösterilen kişi kesinlikle 29 30 yaşlarında adam ama dün yakaldıkları 16 yaşında coçuk daha nediyeyim ki .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Hrant Dink öldürüldü" başlığında da dediğim gibi: öldüren çocuk başka güçlerin piyonudur. Zamanlamaya dikkat edersek; tam Türkiyenin Irak konusunda sert çıkışmaya başladığı zaman ve Ermeni diyasporasının özellikle ABD'deki yeni baskılarının arefesi..Bu cinayet sadece Ermeni daiyasporasının ve PKK'nin işine yarıyor gözükmekte. ABD'nin bu işte de parmağı olması ihtimalini de unutmamalıyız.

 

Açıkça suçu milliyetçilik kavramına sürüklüyor bir gizil güç..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hrant Dink'i vurarak öldüren Ogün Samast'ın tek başına hareket etmediği ortaya çıktı. Samast, eylem talimatını Mc Donald’s bombacısı Yasin Hayal'den aldı.

 

Yasin Hayal, olaydan 4 gün önce Ogün Samast'a

 

''ses getirecek bir eylem yapacağız. Burada sana önemli bir görev vereceğim.''

 

diyerek Hrant Dink hakkında bilgi toplamasını istedi.

 

Tetikçi Samast, internet cafe'ye giderek gazeteci Dink hakkında internetten bilgi topladı. Agos gazetesinin adresini aldı.

 

Yapılacak eylem hakkında bilgi toplama işlemi tamamlandıktan sonra, Yasin Hayal'in organize ettiği arkadaş grubu Trabzon'da ormanlık alanda suikast tatbikatı yaptı.

 

Teknik ve teorik eğitimin ardından Hayal, tetikçi Ogün Samast'a 180 Bin YTL vererek menfur eylemi gerçekleştirmek üzere İstanbul'a uğurladı.

 

Tetikçi Samast, 7.65 mm çapında küçük sayılabilecek bir silahla Dink'e yakın mesafeden 3 el ateş etti.

 

Mermilerden ikisi gazetecinin kafasının arkasına biri ense köküne isabet etti.

 

Yakın mesafeden ateş edildiği için mermiler hız kazanmadığından çıkış olmadı.

 

Tek başına hareket ediyormuş gibi gözüken Elebaşı Hayal ile tetikçi Samast’tan oluşan 5 kişilik arkadaş grubu Emniyette çapraz sorguya alındı. Ogün Samast’ın verdiği ifadeler doğrultusunda savcılık olayı örgütlü suçlar kapsamına aldı.

 

Şimdi, bağımsız hareket ettikleri izlenimi veren bu küçük ancak tehlikeli yapının arkasındaki karanlık gücün kim olduğu merak ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Müsadenizle Dinkin o yazısının bir kısmını aktarmak isterim;

 

"Ermeni kimliğinin 'Türk'ten kurtuluş yolu gayet basittir. 'Türk'le uğraşmamak. Ermeni kimliğinin yeni cümlelerini arayacağı alan ise artık hazırdır. Gayrı Ermenistan'la uğraşmak. Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur. Yeter ki bu mevcudiyetin farkında olunsun. Bu farkındalığın asıl sorumlusu ise diasporaya yayılmış Ermenilerden ziyade Ermenistan yönetimleridir. Ermenistan hükümetlerinin sorumluluklarının bilincinde olmaları ve gereğini yerine getirmeleri aslolandır."

 

Kararın ardından Dink şu açıklamayı yapmıştı; "Üslubumdan ve niyetimden eminim. Ceza almamam gerekirdi. Çünkü bu yazıda Ermeni kimliği üzerine yazıyorum. Dizinin önceki bölümlerinde, Diaspora Ermenilerine seslenerek, Türk'e olan öfkelerini kendi kimliklerinden dışlamalarını ve kendi kimliklerinde olumsuz rol oynayan Türk'le uğraşmamalarını belirtmiştim. Türk kimliğinin dışlanmasıyla oluşacak boşluğu Ermenistan'ın varlığı ile doldurmalarını önermiştim. Burada, 'Türk'ten boşalan zehirli kan' derken, Türk düşmanlığını kastediyorum. 'Bu zehirli kan da Türk düşmanlığıyla zehirlenmiş Ermeni kanıdır ve boşalmalıdır' diyorum."

 

Şurayı tekrar belirtmek istiyorum dostlarım; Dink "Burada, 'Türk'ten boşalan zehirli kan' derken, Türk düşmanlığını kastediyorum. 'Bu zehirli kan da Türk düşmanlığıyla zehirlenmiş Ermeni kanıdır ve boşalmalıdır' diyorum."

 

Aslında belki burada gerçekten bu söylediği şeyi ifade etmeye çalıyordur ama bunun yerine "Ermeniden boşalan Türk düşmanlığıyla zehirlenmiş Ermeni kanı" dese bunların hiçbiri yaşanmazdı...

Keşke daha dikkatli davransaydı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Fuat Avni Yakalandı mı?

   [h=2]Bugün Fuat Avni operasyonu gerçekleşti. Son dakika haberi olarak gelen Fuat Avni olarak 9 mühendisin göz altına alındığı söylendi. 9 uzmanın bir arada çalışarak bilgileri aktardığı ismin Akif Mustafa Koçyiğit olduğu , Akif Mustafa Koçyiğit 'in de bu bilgileri yurt dışındaki Fuat Avni hesabına yönlendirdiği ortaya çıktı. Fuat Avni hesabını yöneten Akif Mustafa Koçyiğit Başbakanlık Veri Toplama Merkezi'nde çalışıyor. [/h] Dün gece UçanKuş TV’nin özel haberine göre Akif Mustafa Koçyiğit Fua

   , Yer: Gündem

  • Kedi katili Can Aksoy'dan şikayetçiyim

   Herkese iyi geceler arkadaşlar. Uzun zaman sonra foruma giriyorum, konu açmıyordum ancak yaşanan bir olay beni oldukça üzdü ve sinirlendirdi. Bunun üzerine bu yazıyı paylaşma isteği duydum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Edebiyat bölümü öğrencisi Mustafa Can Aksoy bir kediyi bıçaklayarak kedinin kuyruğundan sürüyerek ölümüne sebebiyet vermiştir. İşte fotoğraflar ile kanıtı.     Türkiye'de hayvan hakları denen bir şey neredeyse yok. Ciddi anlamda bu ve bunun gibi yaşanan olaylardan rahat

   , Yer: Şikayetçiyim

  • Uzaylı Tv Kamerasına Yakalandı ( Fake Mi Anlayamadım )

   http://www.youtube.com/watch?v=LbQrse84sIA&NR=1&feature=fvwp   Bana Fake Gibi Gelmedi Sizin Düşünceleriniz Neler ?

   , Yer: Paranormal Resim ve Videolar

  • Bitmeyen Gece - Roger Ackroyd'un Katili/Agatha Christie

   Cinayetin kraliçesinden soluk kesen iki hikâye daha...   Agatha Christie alışık olduğumuz tarzın dışında bir cinayet hikâyesi anlatıyor Bitmeyen Gece'de. Yayınlandığı zaman, son dönem eserleri arasında en çok beğenilenlerden biri:Birbirini seven iki genç, Michael ve Ellen... Uğursuz bir arsa, Çingenelerin Arazisi ve kaçınılmaz bir ölüm.   Emeklilik hayalleri ile geldiği kasabada bela, gizem ve cinayet HerculePoirot'nun yakasını yine bırakmıyor.Bu seferkinin gerçekten bir son olacağını söyleye

   , Yer: Çizgi Roman

  • Dünyanın en acımasız 3. seri katili-Albert Fish

   Öncelikle merhaba arkadaşlar psikolojiyle uğraştığım dönemlerde seri katillerde yaptığım araştırmalarda inanılmaz bir isimdi Albert Fish...İlk konumu onunla açmak istedim...Albert Fish Early 1900's"Gerçek acının son aşaması olarak gördüğüm ölüm fikrini çok sevdim"1870 Washington doğumlu seri katildir. Beş yaşındayken babası öldüğünde onu bir yetimhaneye yerleştirdiler. Burada geçirdiği çok sıkıntılı iki yıl onun psikolojisini bozdu. Yedi yaşına geldiğinde annesine teslim ettiler. Ancak korkunç b

   , Yer: İnsan Psikolojisi

×
×
 • Yeni Oluştur...