Jump to content

Çipli Kimlik Uygulamasından Şikayetçiyim


SCARRED

Önerilen Mesajlar

Çipli Kimliklere Hayır!

 

Uyanmanın zamanı geldi. 2010 yılında yeni kimlik kartlarımız gelecek. Bu kartlarda, nerede ne yapıyor olduğumuz şimdikinden çok daha meşru bir biçimde birileri tarafından biliniyor olacak. Çipli kart sistemi istisnasız bütün gazetelerde son derece iyi bir şey olarak gösteriliyor. Şimdilik sadece avantajlarından bahsediliyor ki buna alışalım, alıştıralım.

 

Hepimiz şimdi olduğumuzdan daha da ‘mal’laşacağız. Barkotlanacağız. Bu barkotla zaten maaşını alamadığın gelirinin sınırlı olduğu ve bunun da vergilerle geri alındığı dünyada senin vergi takibini daha da kolay bir biçimde yapacaklar.

 

Ülkeler şirketleşmeye devam ederken, sen onların ürünü olacaksın ve bugün marketten aldığın bir paket tavuk budundan farkın da kalmayacak. Kimliğin, paran, gelirin, giderin, bütün suçların ve suçsuzlukların bu kartta toplanacak. Parmak izini derhal kimliğine koyacaklar. Eğer herhangi bir suç işlemişsen, ya da suçsuz bulunmuşsan bu kimlikle devletinin polisi sana nasıl muamele yapması gerektiğini iyice bilecek.

 

Bunlar başlangıç.

 

Bir savaş halinde inansan da inanmasan da kimliğinde yazan dini inancın başına dert olabilecek. Bu kimlikle aile şeceren ve etnik kimliğin senin cebinde olacak. Unutma ki bu kimlik hiçbir biçimde kopyalanamaz.

 

Oy vermek zorunda kalacaksın. Oy vermek istemiyorsan da bu kartla mimlenecek ve oy vereceksin hatta kim bilir belki sistem kime oy verdiğini de gösteriyordur.

Bu kimlik kaydı sadece kendi ülkenin hükümeti tarafından bilinmeni değil, aynı zamanda başka ülkelerin hükümetleri tarafından da ulaşılabilir olacak.

 

Henüz bilinmeyen adresin bilinir olacak. Kaç çocuğun olduğu ve belki kiminle karını / kocanı aldattığını bile bilecekler. Hangi barda içiyorsan bilecekler. Girdiğin çıktığın sokakları. Toplumsal paranoya yaratacaklar. Fişlisin ya, daha da fişleneceksin.

Çipli, taklit edilemeyen kartlar, dünyadan önce Türklerin cebinde… Dua edelim de omuriliğimize takmadılar henüz…

 

Gururluyuz,

hologramlıyız,

mor ötesiliyiz

menevişli

gökkuşağı baskı ve mikro yazılıyız

ve

izleniyoruz…

 

(alıntıdır)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazıyı kim yazmışsa bol bol çipleneceğiz, deşifre olacağız, bilgilerimiz bütün hepsi bir kartta toplanacak veya bilgilerimiz birileri tarafından bilenecek şeklinde söylemlerde bulunmuş...

 

Hemen herkesin cüzdanında bulunan banka kartlarında bizlerin bilgileri yok mu? veya milletin başına bela olan ÇİPLİ kredi kartlarında bilgilerimiz hiç mi yok? Aldığımız maaş kartlarında hi mi bir bilgimiz yok da bizlere veilecek olan yeni kimlik kartlarındaki çipe kaydedilmiş bilgiler garipsensin???

Acaba bu kişi bu kullandığımız kartların kim tarafından, nerede, nasıl, hangi güvenlik korumasında üretiliyor hiç araştırıp bakmışmıdır da çipli kimlik kartlarında ki dijital imzamız birileri tarafından bilinecek diyor?

Arkadaşım bu yüzden bu yazıya katılmıyorum... Bana göre yazılmış olsun diye yazılmış bir yazı sadece...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 eylül sonrası zaten çok ciddi şekilde fişlenemeye başlamış bir toplumuz ve bu olay yani kimlik kartları uygulaması yazı da da dediği gibi çok ciddi bir izlenmemize sebep olacak.

 

evet, kredi kartları, cep telefonlarından izleniyoruz ama bu sefer ki çok ciddi bir şekilde takip altına alınmamızı sağlıyor çünkü, kredi kartın varken de oy kullanmaya bilirsin ya da etnik kimliğin sorun olmaz ama bu şekilde herkes ayrılmış, sınıflandırılmış, belli kategorilere göre düzenlenmiş olacak. maddi durumundan, saat kaçta evden çıkıp girdiğine kadar herşeyin çok ciddi izlenmeye alınması demektirbu uygulama.

 

kısacası, 12 eylül sonrası en büyük fişlenme operasyonu.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sağlık karneleri de kalkacak ve kimlik kartı kullanılmaya başlanacak yani ne hastalığımız olduğunu bilmek isteyen bilecek. zaten kredi kartı sayesinde fişlenmiştik nerdeyse kişiliğimiz hakkında az çok bilgi toplayabilenler(hesap özetimde mesela hangi marka sigara içtiğim, hangi kitabı okuduğum, hangi benzini kullandığım, aracımın, pantolonumun, çantamın vs. markası belli) sağlığımızın durumunu da bilecek. Kredi kartını kullanmaya başlağımız andan itibaren zaten fişlenmişiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeitgeiste . bunun bir Proje oldugu ve ilerde bunu insanların vucutlarına takıcaklarını

ve insanları kontrol ediceklerini soyluyor zaten.. yani adamların hoslanmadıgı birşeymi yaptın. Cipini kapatıyorlar. Zeitgeisti bir izleyin google videodan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çipli kimliklerle ne zaman nerde ne yapmakta olduğunuzu bile takip edebilecekler...

Bi taraftan diyorum ki iyi de bana ne lan benim kimseden gizli saklı çevirdiğim bi iş yok

Diğer taraftan da diyorum ki ya sürekli gittiğim,ortamını sevdiğim bi bara benimle benzer saatlerde gelip giden teröristler de varsa,sürekli geçtiğim sokakta bi hücre evi varsa, hata edip muhalefet partisine veya can sıkıntısı yaratan herhangi bi partiye oy verirsem veya bir gün işler iyice arapsaçına döndüğünde bir şekilde isyan edersem... Nice olur halim yahu...

 

yok yok en iyisi ben eskilerin tabiriyle "etliye sütlüye bulaşmadan" okulumu bitirip kpss'ye gireyim.Devlet dairesine kapak atıp işini bilen devlet memuru, her devrin adamı olayım...Zira gelen ağam giden paşam, yoksa ben gidiciyim duy bunları ey Atam... Neyse çiiiipli kartları destekliyor ve vatana millete hayırlı uğurlu olsun diyorum, devlet yapıyorsa vatandaşa hizmet için yapıyordur,bir bildikleri vardır, ben bilmem, beyim bilir...

 

Amiyane olacak ama, ben bilmem beyim bilir sözünü söyleyince aklıma geldi birden, "düz.len" değişmedikçe düzen değişmez...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çipli kimli kartları...

ya da devlet tarafından fişlenme...... yada;

kredi kartı, kimlik kartı, telefon kartı, ssk/bağkur karnesi, ehliyet, gerektiğinde hastane kartı (ki hangi muayeneleri olmuşsun, hangi hastanede, sonuçlar tetkikler neymiş, hasta geçmişin), adına kayıtlı diploma, faturalar, aldığın para cezaları, hapis cezaları... vs..'ler...

 

zaten bi tc kimlik no'm var... buna fişlenmek derseniz, bırakın da bi çipli kimlik kartım olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeitgeiste . bunun bir Proje oldugu ve ilerde bunu insanların vucutlarına takıcaklarını

ve insanları kontrol ediceklerini soyluyor zaten.. yani adamların hoslanmadıgı birşeymi yaptın. Cipini kapatıyorlar. Zeitgeisti bir izleyin google videodan.

 

Videoyu daha önce izlemiştim . Heralde tamamen konrol etmek bu olsa gerek ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

izlenmeye ne hacet artık kişilere nokta vuruşu yapılması için çipli kimliğe gerek yok... kişiler artık kendi istekleriyle kullandıkları akıllı telefonlarla bile check-in ile buna fazlasıyla yardımcı olabiliyorlar. :) komplo teorileriyle paranoyak olmamak lazım. hayat kolaylaştıkça güzel.. sadece neyi nerede kullandığını iyi bilmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...