Jump to content

Oğlumu Askere Göndermem.....


raskolnikov

Önerilen Mesajlar

Kadınlar Konuşuyor: Oğlumu Askere Göndermek İstemiyorum

 

Gazeteci Ayça Şen, oyuncu Derya Alabora, dansçı Zeynep Tanbay ve doktor Jale Aytaç oğullarını askere göndermek istemiyor, "Kim ister ki?" diye soruyorlar. Hülya Avşar da "Bu sorunu annelerin 'hayır' demesi çözer" diyor.

 

Oğlunuzu bu şartlarda askere göndermek ister misiniz?"

 

bianet Aktütün'de jandarma karakoluna, Diyarbakır'da polis servisine saldırılardan, Altınova'da linç girişiminden, operasyon tezkeresinin mecliste kabul edilmesinin ardından kadınlara sordu.

 

Ayça Şen: Elimde olsa istemem

 

Bazen köşesine oğlu Memo'yu da konuk eden Radikal yazarı Şen, "Kim şiddetin içine oğlunu göndermek ister ki?" diye soruyor.

 

"İstemem ve kim ister? Elimde olsa istemem. İnsanın elinde değil ki, kimin çocuğu olursa olsun, çok kötü."

 

Derya Alabora: Çözüm isteyene sunulur, çözüm istemiyorlar ki

 

"Kimse istemez ama zorunlu" diyen oyuncu Alabora'nın bir oğlu var.

 

"Binlerce çözüm var. Ama çözümler çözüm isteyenlere sunulur. Ben kimsenin çözüm istediğini sanmıyorum."

 

Kadınların seslerini yükseltmelerinin nasıl bir payı olacağını sorduğumuz Alabora'nın cevabı şöyle.

 

"Kadın odaklı bakmak da çözüm getirmiyor, bu sistemin sorunu. Tek başına kadınların elinden bir şey gelmesi mümkün gözükmüyor. Zaten kadınlar bu sistemde en çok ezilen, horlanan kesimler. Çocukları ölüyor. Oğulları askerde, kızları da başka yerlerde çeşitli şekillerde ölüyor."

 

Zeynep Tanbay: Oğluma silah kullanmayı öğretmelerini istemiyorum

 

Tanbay'ın da cevabı net: "Sadece bu şartlarda hiçbir şartta oğlumu askere göndermeyi kesinlikle istemem."

 

Tanbay, vicdani retçileri destekliyor; oğluna silah kullanmanın öğretilmesine sonuna kadar karşı .

 

Tanbay'ın da bir sorusu var: "Neden hep savaşta ölenler yoksul ailelerin çocukları?"

 

"Ben hiç Bebek'ten, Nişantaşı'ndan bir feryat duymadım. Belki bu feryadı duysaydık çoktan bir çözüm bulunmuştu. Kimse askere gitmesin, askerlik görevinin kendisi lüzumsuz. Ama demek ki birilerinin oğulları askere gitse bile operasyonlara gönderilmiyor? Bu ayrımcılık niye?"

 

Annesinin bianet'le telefon konuşmasına kulak misafiri olan 10 yaşındaki Sinan'ın da bir mesajı var.

 

"Ama buna anneler karar vermezler ki, bana sormaları gerekir. Sorsalardı cevabım hazırdı. Zaten askere gitmek istemezdim."

 

Jale Aytaç: Kadınlar olarak her koşulda savaşa karşıyız

 

Doktor Aytaç da "Ben de oğlumu kesinlikle askere göndermek istemiyorum" diyor ve ekliyor:

 

"Kadın olarak zaten her koşulda savaşa karşıyız. 30 yıldır askeri çözüm uygulamaya çalışıyorlar, sonuç ortada. Artık başka bir şey yapmak zorundayız."

 

Hülya Avşar: Bu sorunu annelerin 'hayır' demesi çözer

 

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) üyelerinden Hülya Avşar da "Terörü bir teröristin, bir şehidin annesi halledebilecek. Anneler 'teröre hayır' dediği müddetçe ne devlet, ne silahlar, ne ABD kimse buna sebebiyet veremeyecek" dedi ve sorunu ancak annelerin çözebileceği mesajını verdi.

 

TİKAD "Kadınlar Olaya El Koyuyor" sloganıyla kasımda Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la komutanların eşlerinin, asker annelerinin, sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınların ve dünya kadınlarının davet edileceği büyük bir organizasyon yapacağını açıkladı. Organizasyonda '"Hepimiz Anneyiz" sloganıyla Türkiye'nin her bölgesinde eğitim seminerleri düzenlenecek.

 

 

bianetten alıntı....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kimse savaşı hoş karşılamaz.sömürme zihniyeti barındıranlar hariç..ama ben böyle oğluma silah kullandırmayı istemiyorum,askere göndermek istemiyorum gibi açıklamaları da pek dogru bulmuyorum..hatta bunların tek yumruk olma kavramını yıprattıgını düşünüyorum..ana yüreğidir elbette kimse evladının ölmesını ıstemez.ama o evlatların bir hiç ugruna ölmediği hiçbirzaman unutulmamalıdır.

 

eğer varolmak istiyorsak çağın tüm ihtiyaclarını ve kendımızı savunmak için gerekli tüm bilgiyi ve birliği saglamamız gerekır.

 

aksi taktirde uçakların önemini çanakkale savaşında daha iyi anlayan Atatürk istikbal göklerdedir demezdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oğullarınızı askere göndermeyiniz aileler,savaş çıktığı zaman ülkem tarlalarında yetişen salatalıkları askeri eğitimden geçirip kullanırız.Evet savaşmak öldürmek vs. hoş şeyler değil kötü pis kaka ama diğer taraftan şunu da hatırlatayım zamanında adını stadyumlara,ara sokaklara yazdığınız "devrim" dediğiniz şey de papatyalarla yapılmıyordu,boş konuşuyorsunuz,ordunun anti terör politikasını eleştirmek başka şey askerlik sistemine karşı çıkmak başka birşey.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz(bu sözü hiç sevmiyorum aslında ama tamamen öyle bu durum için).Ordu içinde adam kayırma yoktur demiyorum(vardır da demiyorum ama her kurumun içinde bin türlü pis oyun döner,bunu hepimiz biliyoruz,şimdi kimse beni silahlı kuvvetlerin itibarını zedelemekle suçlamasın)yada kısasa kısas terörün çözümüdür de demiyorum ama silahlı kuvvetlerin politikalarını ya "anneler" ya ne ıraktan ne de vietnamdan çıkamamış,adam gibi savaşmayı bilmeyen amerikan ordusundan aldığı "liyakat" madalyasıyla övünen generaller(ki bunlar askerlerimiz çatışmadayken saatlerce toplantılar düzenleyerek büyük büyük laflar ederek anca çatışma bittikten 3 saat sonra helikopter gönderme kararı çıkarabilen insanlardır)ya da kurumu yıpratmak niyetinde olan çapulcular tartıştığı için gereken yere gelemiyoruz.Ordunun modernizasyonu çok da sorun değil evet teknoloji önemli birşey ama gerilla savaşında nükleer başlık yada yeni nesil savaş uçakları kullanmanın pek bir faydası yoktur,inanın savaş uçağı filomuz bu iş için fazlasıyla yeterli.önemli olan siyasi,sosyal ve askeri kararlılıkla,çok yönlü bir düşünce ve uygulama sistemiyle bu işi çözüme ulaştırmaktır.Bunu yapacak adam da yoktur ve olamayacaktır....

 

Mesajımı siyasi almayın ama böyle yürekli insanların sonunun ne olduğunu Eşref Bitlis ve Osman Pamukoğlu gibi isimlerin hayat hikayelerinden çıkarabiliriz.Sistem sorunları çözmemize izin vermez çünkü sistemin varolma kaynağı sorunlarımızdır.Ve unutmayın,insanlar ve uluslar yalnız ve ancak diğer bütün olasılıklar tükendiğinde akılcı davranmaya başlar;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kimse kan dökülmesini istemez durumlar bunu gerektirir oturup konusmyala cözülseydi bundan cok öncesinde ölümler yıkımlar olmadan cözülürdü bu terör konusu buna karsı olma konusu yıllardır var simdi asılıcak bir sorun değilki is cığrından cıkınca sadece dur demeyi akıl edenler varsa bilemem.Ne yapalım sadece cocuklarımız askre gitmesin diyelim peki cözüm söylesinler teröre hayır deyince sanki onlarda hayır diyorlar duralımmı diyecekler eğer askerler değilse bir bomba koyup yine yüzlerce insanı öldürürler yıkım istememek yeni bi yıkım getirir herkes kendi cıkarı icin birseyler yapar karsı tarafın robot olmadığınıda biliyoruz bir annenin iki oğluda savasta ölüyo biri türk askeri diğeriyse pkklı anne hangisinin acısına yansın Biz sadece savasa hayır deriz ama cözüme evet demeyiz demedik yıllardır demiyoruz neyden ödün verilsin kimden ödün verilsin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Askere Gidecekler İçin

   Arkadaşlar ben ağustosta askere gideceğim , şimdiden sizlerden , secretin sanat ve animasyon paylaşımlarından, neverin bilgi fıçısı konularından, yeni üyelerin acemiliklerinden , phila ile yazdığımız romandan ve ve ve modlarımızın tabiri caizse yaramazlık yapan çocuklara kızan hallerinden , ve saymakla bitiremiyeceğim şimdi arkadaşlar hepiniz ne demek istediğimi anlıyorsunuz zaten , uzun süre ayrı kalacağım için üzülüyorum sadece umarım şu an forumda bu sene askere gidecek olan tek ben değil

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • askere gidecekler

   askere gideceklere tüyolar :clapping:   Bu işi tecrübe etmiş biri olarak size şu askerlik konusunda ufak da olsa tüyolar vermek için bir şeyler çiziktireyim diyorum… Elimden geldiğince size pratiklik kazandıracak bilgiler yazacağım buradan. Gerisini zaten orada öğreneceksiniz.   En başta şunu bilin ve söyleyin: “Sizin askerliğiniz bitmeeeezz!” Bunu her daim, özellikle de üst devrenizden ve de kendi devrelerinizden çok duyacaksınız. Çok acımasız bir şey ama gerçek. En gerçekçi tarafı da, başlad

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Kızlar askere alınsın önerisi

   Anayasa taslağı çalışmaları sürerken yeni bir fikir ortaya atıldı. " Kızlar asker olsun! "   Sivil anayasa çalışmasını yürüten AK Parti, vatandaşlardan yüzlerce öneri alıyor. Bayan vatandaşlar ise Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya mektup yazarak “Bayanlar da askere alınsın” şeklinde düzenleme yapılmasını önerdi.   Çubukçu, bir mektupta “Kızlar da askere alınsın” önerisi geldiğini ve bunun anayasaya konulmasının istendiğini belirterek, bu önerinin faydalı olabileceğini savundu. Bakan Çubukçu, kı

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...