Jump to content

Uzayda Yaşayabilen Tek Canlı


huuzur

Önerilen Mesajlar

uzayda yasamayi basarabilen tek canli, yetiskinlerinin boyu 2 milimetreyi geçmeyen, 8 ayaklı, omurgasız bir yaratiktir. bu yaratiklara topyekün "tardigrad" adi verilmistir. tardigrad, uzay boşluğunda, yüksek radyasyon etkisine ramen hayatta kalmayı başariyor.

 

bir amerikan yayini olan current biology, tadigradlarla yapilan bir deneyin sonuclarini yayinladi. 2007 eylülünde uzaya gönderilen bir aracin icine tardigradlar yerlestirilmis. uzay araci dünyadan 270 kilometre uzaklastiginca bu yaratiklari salivermis bosluga.

 

deney sonrasinda dünyaya dönen kapsülü inceleyen bilimadamlarinin gözleri yuvalarindan firlamis. cünkü kapsülde bulunan tardigradlar, sadece uzay boslugunda hayatta kalabilmekle kalmiyorlar, üstüne üstlük, bu yaratiklar dünya ortamından en az bin kat fazla ve yaşayan organizmaların büyük bölümü için öldürücü oldugu kabul edilen (demek ki her gördügünü kabul etmeyecekmissin!) ultraviyole, öz türkcesiyle mor ötesi ışınlara dayanmayı başardıklarını görmüsler de ondan gözleri yuvalarindan firlamis.

 

tardigradlar, suyla temas eder etmez hiçbir biyolojik değişiklik göstermeden, icinde bulunduklari derin uyku durumundan siyrilip, normal bir şekilde çoğalmaya başlamislar. vay anasini.

 

bu yaratiklarin uzay boşluğunun bu kadar olaganüstü kosullarinda yaşamayı başarmalarınin gizemi ise dogal olarak cözülemiyormus, bilim adamlari tarafindan.

 

ayni bilimadamlari deneye deneye, bir tardigradin sıfırın altında 272 derece ile artı 151 derece sıcaklıklari arasinda bogazici sahillerinde insan oglunun 7 haziran günü olabilecegi kadar rahat olduklarini görünce, nazar etmisler, hasetlerinden catlama derecesine gelmisler. bu yaratiklar ayrica, atmosfer basincinin 300 katı basınçtan da etkilenmedikleri anda ise pes etmisler.

 

tardigradlar, genellikle yosun ve yosunsu dokularda yasiyorlar. bir tardigrad, çok uzun süre, bazen yıllarca susuzluga ve kuraklığa dayanabiliyor. bitki ve suyun bulunduğu her yerde toprakta, denizlerde ve tüm enlemlerde yaşayabiliyor.

 

bilim adamları şimdiye dek, başka küçük hayvancıklarla ve döküntülerle beslenen 600 ayrı tür tardigrad tespit ettiler. bazılarının ağızlarında iğne biçimli bir hortumla sebzelerin içindeki suyu emdikleri görüldü ve hayret edildi.

 

Noktasına virgülüne dokunmadan kaynak: Ekşi Sözlük

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 milyar yıl yaşayabilen ilginç canlı: Tardigrad

 

“Dünyanın en dayanıklı hayvanı nedir?” diye sorulduğunda ilk akla gelen hamam böceği olabilir. Ancak tardigrad (mikroskobik su ayısı) hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değil. İngiltere’deki bilim insanlarının son araştırması gösteriyor ki, eksi 270 derecelik soğuğa dayanabilen ve 30 yıl yemek yemeden yaşayabilen tardigradlar, gezegenimizde olası büyük bir felakette hayatta kalabilecek tek canlı türü olacak.

 

http://i.hizliresim.com/9NLJ2o.jpg

 

İngiliz Daily Mail gazetesi ve Deutsche Welle’nin haberlerine göre, bu minik canlı, güneş var olduğu sürece en az 10 milyar yıl boyunca neslini devam ettirebilecek. Dünyanın mirasçısı olarak adlandırılan tardigrad, sekiz bacaklı mikroskobik bir canlı türü. Hem suda hem de karada yaşayabiliyor. Aynı zamanda çok yüksek ve düşük basınca da dayanabiliyor.

 

30 yıl boyunca yemek yemeden hayatta kalabilen tardigradların dondurucu soğuğa (-270 dereceye kadar), yakıcı ısıya (+150 dereceye kadar) ve yüksek radyasyona da dayanabildiği belirtildi. Bu minik canlıların dayanabildiği radyasyon miktarının 5000 – 6200 gy doz olduğu belirlendi. (Bazı kemoterapi tedavilerinde uygulanan dozla aynı). 1 milimetrenin altında bir boyuta sahip olsa da su ayıları dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülüyor.

 

http://i.hizliresim.com/JD2onW.jpg

 

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, su ayılarının meteor çarpması, süpernova (yıldız patlaması) ya da gama ışını patlamaları gibi her türlü felakete dayanabileceğini ve en az 10 milyar yıl daha etrafta olabileceklerini bildirdi.

 

Üniversitenin fizik departmanından araştırmaya katılan Rafael Alves Batista, “Bizi koruyan teknolojimiz olmadan, insanlar çok hassas bir tür. Çevremizdeki büyük değişimler bizi büyük oranda etkileyecektir. Dünyada çok daha esnek türler var. Gezegende yaşam insanlar yok olduktan çok uzun süre sonra da devam edebilir” diyor.

 

Batista ve ekibi, ne tür felaketlerin dünyadaki yaşamı tamamen yok edebileceği konusunda bir araştırma yaptı. Bunun sonucunda tardigradların yine de hayatta kalabileceği sonucuna ulaştı. Atmosfer tamamen yok olsa bile okyanus yüzeyinde yaşamın devam etmesi mümkün. Araştırma ekibine göre, su ayılarını tamamen yok edebilecek tek olay Güneş’in patlaması olabilir. Bunun dışında Dünya’ya en az 0,14 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın patlaması da yeryüzündeki okyanusları kaynatıp buharlaştırmaya yetebilir.

 

http://i.hizliresim.com/8z14DA.jpg

 

Tardigradlar bataklıklarda, bitkilerde, kumda, denizde ya da tatlı sularda yaşıyor. Araştırmacılar, eğer su ayıları bu koşullarda hayatta kalabiliyorsa, Dünya dışında da benzer koşullarda yaşam olabileceğini, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün uydusu Enceladus’taki yer altı okyanuslarının Dünya’da su ayılarının bulunduğu derin okyanuslardaki koşullara sahip olabileceğini düşünüyor.

 

Tardigrad ile ilgili ilk tanımlamayı Alman bilim adamı Johann August Ephraim Goeze 1773 yılında yaptı. Mikroskop altında bakıldığında cüssesi bir ayıya benzeyen tardigradlar, nükleer patlamaya bile dayandığını bildiğimiz hamam böceklerinden daha güçlü ve dayanıklı. Her bir tardigradın en az 200 yıl kadar ömrü olduğu düşünülüyor.

 

http://i.hizliresim.com/Z3dbkg.jpg

 

Bu küçük hayvanın, yaşam şartlarının zorlaştığı durumlarda, en temel biyolojik ihtiyaçları dışında metabolizmasını tamamen uykuya yatırarak sağ kalma becerisi geliştirdiği belirtiliyor.

 

Hürriyet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...